אני בסדר, אתה בסדר

לפני או אחרי שתקראו את בלבול המוח להלן, נסו את בגנות הניחום של החבר מאירסון. ידכא לכם את הנשמה, אבל תצאו מזה אנשים טובים יותר, וחשוב לא פחות: אתם לא תהיו “בסדר”.

1. “בסדר”, בתרגום חופשי In-order, כלומר ההפך מ-Dis-order. ובהטיה: “הכל בסדר”, “יהיה בסדר”, “אני בסדר”, ובהשאלה: “אצלי הכל בסדר”. כלומר, אני בסדר, אתה בסדר, ושנינו לא סובלים מטורט או קלפטומניה היום, סתם מרגישים חרא. מה שלומך? אני בסדר, תודה. בא לי למות.

2.  “בסדר” זה קודם כל, לפני הכל, ראשית כל וככלות הכל, הצהרה שאתה Well Adjusted בניגוד ל-Well Being. כלומר, אתה כנראה לא הולך לעלות על הבסטיליה היום, לא לבצע אונס קבוצתי לגמרי לבדך, לא לקצץ באילנות ולא להגיע עם קאלאצ’ למקום העבודה שלך. אתה “בסדר”. אתה חלק מהסדר. לא מהווה סכנה לחברה. רק מרגיש חרא.

3. איך ייתכן ש”הכל בסדר”? בתור התחלה, איך ייתכן שהכל הוא משהו, ובתור המשך, מה זה לעזאזל המשהו הספציפי הזה? בתור שם תואר למצב, זה או ממוצע של כל הדברים הטובים וכל הרעים – והסטטיסטיקה, אנחנו יודעים, היא שקר גדול. או שזה אומר שבכלל לא חשוב איך אתה מרגיש כל זמן שאתה חלק מהסדר העולמי. יש בכל זאת, שתי אפשרויות מעניינות לזה שהכל הוא באמת משהו, אבל אף אחת מהן לא קשורה לבסדר. יש את “הכל מים” של תלס, ואת “הכל סבל” של בודהה. מכיוון שהאפשרות שהכל מים נראית לא סבירה, אז אני נוטה לחשוב ש”הכל בסדר” בעצם אקוויולנטי ל”הכל סבל”. כלומר, הכל חרא, אבל לפחות נתנו לזה שם יפה.

4. “הכל בסדר” זה כמו No news is good news. כל מה שאיננו רע, הוא בהכרח טוב, כך שאין מה לשאוף ליותר. זו תבוסתנות לשמה. לומר שאני מרגיש “בסדר” זה אומר שכבר החלפתי את הציפייה לאושר ושמחה, בהשלמה עם הנוחות וקורת הרוח. “יהיה בסדר” אומר שאושר ושמחה לא יהיו כאן.
5. “אתה לא בסדר!”. זה משפט שאומר שאתה גרוע יותר מ”רע”, מ”לא מוסרי” ואפילו מ”לא בנאדם”. אתה לא בסדר! אתה לא נענה לסדר המושל בכל. אתה לא מתאים, לא מסתדר, לא מתיישב עם השאר. אין התאמת צבעים בין איך שאתה מרגיש ומה שאתה עושה לבין דרישות הסף. או כמו שאומר חברי ג’ – לא היית עובר סלקציה. מכיוון ש”בסדר”, כידוע, זה די חרא, אמור מעתה: “לא בסדר בתחת שלי”. בשביל הסיכוי הקטן ש”הכל בסדר” הוא בעצם “הכל סבל”, שווה להיות מדי פעם “לא בסדר” ולראות אם זה גורם לך להפסיק לרגע לסבול.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • מ'   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 12:55

  בסדר זה אומר שיש זהות, גדולה מאוד, בינך לבין שאר הפריטים שנמצאים שם.
  כשהכל בסדר אין ייחוד. לשום כיוון. אין דיסוננס בין שום דבר לשום דבר.
  בסדר זה ללכת מהופנט צעד צעד בקצת ההתקדמות של התור.
  לא בסדר זה להיות זה שהולך בכיוון ההפוך מכולם, בחולצה ורודה זרחנית, ואולי מרגיש חרא. ממש ממש חרא, אבל לפחות מרגיש חרא בצורה קצת שונה. קצת פרטית

 • רובי   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 12:58

  המילה “בסדר” כל-כך נפוצה בשפה, ויש לה מעמד של מילת נימוס כתשובה ל”מה נשמע”. זאת דווקא במדינה כל-כך מבולגנת.
  זה כמו שבירכת השלום בעברית היא “שלום” ואילו שלום אין.

 • יורם קופרמינץ   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 13:17

  דיכאת אותי עד צחוקים. שככה תבלבל את המוח כל פעם. ותשים עגבניות כתוספת. שנים שנלחמתי במילה “הלו”, זאת שעונים בה לטלפון. שנאתי אותה. וככה היום אני אומר “שלום”, אנשים נורא מופתעים. ושנים שאני מחפש את המילה החילופית לאוטומט שבא אחרי “מה נשמע?”, “בסדר”. לא מוצא. נסיתי “סביר” “יציב” לא טוב. והעיקר, לא הבאת את הכי שנוא עלי “יהיה בסדר”. האוטומטים האלה, נקראים בלשון רפואית, הפרעה טורדנית. אין טיפול, רק חרשות.

 • גילעד   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 16:32

  ה”בסדר” הוא משמעותי בדיוק כמו השאלה שקדמה לו – “מה נשמע?” – כלומר חסר משמעות.
  אבל זה בסדר – אנשים אוהבים לעשות דברים חסרי משמעות, כמו להגיע ליד מעלית שלצידה עומדים ומחכים אנשים, לראות שהכפתור הרלוונטי למעלה/למטה לחוץ, ולהחליט שאם הם ילחצו עליו שוב המעלית תבין שהם ממש ממהרים ותזוז יותר מהר. אנשים זה עם.

 • Noa D.   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 17:57

  “הכל טוב”. לא יודעת מאיפה זה בא, לא זוכרת מתי התחלתי, אבל כבר כמה שנים שזה ככה. נפלט לי אוטומטית. ולפעמים אנשים מביעים פליאה: מה, ה-כ-ל טוב? וזה נחמד, כי לשם שינוי זה מחזיר את משמעות השאלה ל”מה העניינים”, במקום הביטוי הידוע “מה’ניינים” שמחליף את ה”שלום”.
  כמו בדיאלוג הבא:
  א’: אהלן.
  ב’:מה’ניינים.

 • אסף   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 19:07

  מה שגילעד כתב על אלה שלוחצים על הכפתור של המעלית כמה פעמים הזכיר לי קטע מהספר Being Digital של ניקולס נגרופונטי. הוא דיבר שם באחד הפרקים על כמה חשוב שממשק המשתמש יתן תמיד חיווי כלשהו לכל דבר שהמשתמש עושה, ובתור דוגמא הביא את המצב המעצבן שנוצר כשבאים לעלות לקומה עשירית, לוחצים על הכפתור של המעלית, והנורה לא נדלקת. יכול להיות שסתם נשרפה הנורה והמעלית בדרך, אבל יכול גם להיות שהמעלית באמת לא עובדת. אין איך לדעת, ואין מה לעשות. אז לוחצים שוב, ולוחצים שוב ושוב ושוב, ומרגישים איך במקום שאנחנו נעלה לקומה עשירית, הלחץ-דם מתחיל לעלות לאזור המאתיים. בימים חמים במיוחד אפשר לקבל שבץ במוח רק בגלל שנורה מחורבנת שעולה שקל וחצי כולל מע”מ החליטה פתאום לא להידלק.

 • שולח   ביום 11 ביולי 2003 בשעה 20:31

  בדיוק בעניין המדובר, אני שולח לשירו המופלא של זאב טנא, “הכל במקום”. אין לי פה את המלים, ולכן לא אעשה להן את העוול של ציטוט מהזכרון. אבל תאמינו לי, זה בדיוק זה.

 • חנן כהן   ביום 12 ביולי 2003 בשעה 9:31

  זה מה אני עונה על “מה שלומך”

  מייד מעלה חיוך על פני השואל/ת. כבר שווה. כמה חיוכים אמיתיים יש לנו ביום?

  פעם, כשמישהו היה מתלונן לי על עייפות או כאב גב, הייתי אומר “יותר מדי מין, אה?” אבל אחר כך הבנתי שההערה המבודחת הזאת הכניסה אנשים לסחרחורת רגשית בזמן ובמקום שהם לא ציפו להם.

 • שחר   ביום 13 ביולי 2003 בשעה 13:32

  זאת התשובה שלי, להלן:
  – מה המצב אח שלי?
  – וואלה.
  משאיר את השומע עומד ותוהה מאחר והתשובה אינה צופנת בחובה דבר וחצי דבר. שנאמר – שאלת שאלה חסרת שאלה קבל תשובה חסרת תשובה.
  מכאן- אחרי שניקינו את החלק הזה מהשיחה ואם צד ב’ אכן מעוניין בשלומי – יש על מה לעבוד.
  נוסף על כך “וואלה” היא תשובה רב לאומית לאזורנו ובנוסף היא מילה שמית שניתן לכתוב אותה בלאטינית ולבסוף היא גם סטארט אפ ופורטל פעיל. מה עוד יש לרצות?

  (הכותב לא שייך לאתר וגם בקושי נכנס אליהם. אבל יש להם אחלה מפות). (הנה למשל “אחלה” לא מתאים, מהסיבות שתוארו להלן) (להלן כמו כדלקמן) (ושתיהן לא נכונות)(צריך להיות: לעיל).

 • מזיין חזק   ביום 12 ביולי 2004 בשעה 13:12

  אני מהופנט אתה מהופנט ….
  די נימאס מה עם זיונים סקס בעמידה בשכיבה בישיבה על ארבע סקס סקס סקס סקס סקס וסקס זה החיים רק סקס ואלי היפנוזה כן קשורה לסקס
  לי אין מושג אבל יכול ליהית שהבנתי משהו….