וירוסים, רובוטים ופצצות גרעיניות

מפרומתיאוס ועד ימינו, שום דבר לא השתנה. כמובן – חוץ מזה שמתישהו כנראה נצליח להשמיד את הציוויליזציה.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2755638,00.html

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • אבי   ביום 15 בספטמבר 2003 בשעה 11:30

  אם לא היינו ממציאים את הכתב, הפעילים של ש”ס לא היו יכולים לקלל אותנו לפני הבחירות.
  תמיד יהיה מי שיפתח, יגלה וימציא.
  תמיד יהיה גם מי שיפחד מהפיתוח, הגילוי וההמצאה.

 • שוקי   ביום 15 בספטמבר 2003 בשעה 19:37

  החשיבות הכי גדולה של בלייד ראנר, לדעתי, היא העיסוק שלו בבעיות האתיות שיוצרת ההנדסה הגנטית.
  אנחנו כבר מסוגלים “ליצור חיים”, ובאופן טבעי יש מי שחושב שיש לנו בעלות על החיים האלה. הרעיון לשבט אנשים לצורך השתלת איברים הוא דוגמא טובה.
  הרבה דברים נראים היום דומים מאד לרעיון של “השתלת זיכרונות” (שזו בעצם מין סימולקרה). זהו בעיקר מקרה פרטי של פחד גדול אחר שעוסקים בו בהרבה מקומות – שאנחנו לא יכולים לסמוך על החושים שלנו, ועל הדרך שבה התודעה שלנו משקפת את המציאות. שעולם התופעות והתודעה באמת נפרדים, ואנחנו לא יודעים כלום על כלום – שזו בדיוק האלטרנטיבה להנחת המוצא של הנאורות.
  “איומים מסייטים”, כי אלו דברים שמאיימים עלינו בשולי-המודע ומסייטים את תת-המודע שלנו. כולנו יודעים שישנם איומים, ובאופן רציונלי מבינים ורוצים שהאנשים החכמים – מדענים ומחוקקים – יתמודדו איתם. אבל קשה לברוח מהמחשבה שמתישהו נאבד שליטה (הרי זה כבר קרה פעם אחת…). זה לא מעסיק יותר מדי את היומיום שלנו, אבל זה חומר מצויין לחלומות וסיוטים (וכבשים חשמליות).
  עניתי על השאלות?

 • שוקי   ביום 17 בספטמבר 2003 בשעה 16:20

  אביבה, זה לא הוגן מצד מישהי כמוך, שידועה בחכמתה, לתקן אותי בכל-כך הרבה דברים בפומבי. הרי אפילו אם את לא דייקת אף אחד לא יאמין שאני צודק…

  בשביל הרקורד –
  הסימולקרה של בודריאר היא העתק נטול מקור. היא לא סתם אשליה אלא כאילו-ייצוג, שמוליך אותנו שולל. מסתמך על האמונה של רוב האנשים בעידן המודרני, שגבולות התודעה חופפים לגבולות של עולם התופעות, ושחושינו מספקים לנו ייצוג חד-חד-ערכי של העולם (ע”ע גם “כוכב הגאולה” של פרנץ רוזנצוויג. הוא דן, בין השאר, גם במקורות לצורת המחשבה הזו מאריסטו ועד קאנט).
  [הסימולקרה מוזכרת הרבה משתי סיבות: נימו הסתובב ב”מטריקס” עם הספר של בודריאר; סטודנטים לפילוסופיה שמתלהבים מפוסט מודרניזם מסתובבים איתו באוניברסיטת תל-אביב.]
  מצד אחד, השתלת הזכרונות בבלייד ראנר היא אולי לא סימולקרה, כי מקור הזכרונות באחיינית של היוצר של האנדרואידים (במטריקס אין ספק שזו סימולקרה, כי מדובר בתוכנת מחשב). מצד שני, הזיכרון האנושי – בהגדרה – הוא הזיכרון שלך ולא של מישהו אחר, והוא מספק ייצוג סובייקטיבי לתופעות ש(רובן) התרחשו באופן אובייקטיבי כשאתה מעורב בהן. אם הזיכרון קיים, אבל אם אתה לא היית מעורב – זו סימולקרה.

  הרעיון לשבט אנשים לצורך השתלת איברים לא הועלה כהצעה אופרטיבית, אלא כנושא לדיון בכנס האתיקה הרפואית העולמי שהתקיים ב-2001. לומר ש”אין רעיון כזה” זה קצת גורף מדי. ברגע שדיברתי על הרעיון היה כזה – השאלה המעניינת היא האם ומתי יש סבירות שזה יקרה. בלייד ראנר מציג תסריט מאד פשוט ומתקבל על הדעת למציאות שבה משהו דומה לזה יכול לקרות, ואפילו אומר מה יהיה התירוץ שנשתמש בו: אין להם רגשות של בני אדם ולכן הם לא בני אדם.

  לא נכון לומר שההנדסה הגנטית הולכת רק בכיוון של סייבורגים – חקר הגנום נועד בדיוק בשביל זה: לזהות מה גורם למי ומה יוצר מה. השלב הבא (בעצם זה כבר קורה היום): להחליט מי יוולד ומי לא, ולהחליט מה ייוולד, באמצעות זיהוי המאפיינים הגנטיים של העובר. כבר היום אפשר להזמין “על בסיס מקום פנוי” ילד בהיר או כהה, גבוה או נמוך, כשעושים הפריה מלאכותית, למשל. השלב הבא: ליצור את העובר בהתאם לדרישה. לשחק בגנטיקה כדי לשנות את גוון העור או את הגובה.

  אנחנו רחוקים מבלייד ראנר כמה עשרות שנים. זה כיום אתמול וכאשמורה בלילה.

 • מור צרויה   ביום 2 באוגוסט 2004 בשעה 13:13

  אני רוצה לשלוח וירוסים אני לא יודע איך שולחים?

 • אביבה   ביום 15 בספטמבר 2003 בשעה 11:19

  “האיומים המסייטים שטמונים בהנדסה הגנטית, זו שתוארה ב”בלייד ראנר”, מתחילים לקרום עור וגידים”.

  כך כתבת. אבל לאלו מהאיומים אתה מתכוון? בניית אנדרואידים? השתלת זיכרונות? יצירת בעלי חיים מלאכותיים? ולמה דווקא “איומים מסייטים”?

 • עופר לנדא   ביום 15 בספטמבר 2003 בשעה 11:57

  “נאלץ להסתפק” בחומר הנפץ, שגם הוא במקורו פותח למטרות טובות יותר (פריצת הדרך לצורך סלילת כבישים) מאשר להן (בעיקר) הוא משמש כיום.

 • עופר לנדא   ביום 16 בספטמבר 2003 בשעה 0:23

  מתי?

  ואגב, לפני שנתיים ומשהו שמעתי שפתחו בשתי אוניברסיטאות בארה”ב לימודי “פסיכולוגיה של הבינה המלאכותית” שאמורים לדון בהתמודדות והמניעה של דברים כגון המטריקס והרובוטים של שליחות קטלנית…

 • אביבה   ביום 17 בספטמבר 2003 בשעה 12:24

  השתלת זכרונות היא לא סימולקרה. ב”בלייד ראנר” מבצעים השתלה בפועל, בצורה ביולוגית. ואילו הסימולקרה שמדברים עליה כל כך הרבה היא בסך הכל תפאורה יפה למציאות, תוכנית טלוויזיה מתעתעת ועוד דברים בלתי מזיקים כאלה – רק באופן מצטבר ומחלחל הם גורמים נזק, או לפחות שיבושים בתפיסת המציאות. אבל זו שאלה תרבותית, לא ביולוגית.

  לגבי שיבוט אנשים לצורך השתלת איברים – צר לי לומר שאין רעיון כזה. מדברים על שיבוט תאים עובריים, אף אחד לא חולם לשבט אדם שלם כדי לקחת ממנו איברים. הסברתי את זה כאן:
  http://www.notes.co.il/aviva/1453.asp

  ועוד הבחנה אחת – בסרט יש אנדרואידים (כלומר רובוטים שהוכנסו בהם אלמנטים אנושיים), ואילו ההנדסה הגנטית כיום דווקא הולכת לכיוון של סייבורגים (שזה ההפך – בני אדם עם אלמנטים מלאכותיים).

  לגבי מה שגורם לך סיוטים, זה כבר עניין אישי 🙂
  רק רציתי לומר, שאנחנו עדיין כל-כך רחוקים מבלייד ראנר.