המהפכה חוזרת

אני לא באמת נלהב מהשימוש במילה הזו, מהפכה. כבר הסברתי בעבר למה, והבאתי בראשי פרקים את עיקרי הביקורת השמרנית על עצם מושג המהפכה כאן (ובפוסט נוסף, כאן ישנה הרחבה של הדיון בנושא).

בקיצור, אני אומר “מהפכה” על דרך ההשאלה וההפלגה, וכדי לסמן את מה שבעיני הוא בעל תוכן אמיתי ולא אוורירי כפליטה פחמימתית. ואם אני נוטה להיות נלהב בזה, עמכם הסליחה.

המהפכה החדשה היא, כצפוי, לא חדשה. בת שמונה שנים לפחות אם סופרים את תוכנת InternetPhone של ווקלטק, שכמה מאיתנו ניסינו אותה כבר ב-1995 רק כדי להבין כמה נפלא הרעיון וכמה גרוע היישום שלו. טלפוניית אינטרנט מופעלת ו/או נתמכת היום כבר במאות מוצרים, כולל מסנג’ר, למשל. רק שב-Skype זה לא רק הרעיון אלא גם הביצוע, וזה עובד: תפעילו סטופר, תורידו, תתקינו, תפעילו, תסתכלו מה נהיה (שתי דקות פלוס מינוס), ותבינו.

אתמול עבר Skype את קו שני מיליון ההורדות. וזה, לדעתי, בהחלט מבשר “מהפכה”. בלינק להלן, כמה מילים שהעליתי בנושא ל-ynet, וגם ראיון קצר עם ניקלס זנסטרום, האיש (אחד מהם לפחות) שעומד מאחורי התוכנה החדשה וגם מאחורי KaZaA.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גלעד   ביום 31 באוקטובר 2003 בשעה 13:39

  http://www.skype.com

 • br   ביום 31 באוקטובר 2003 בשעה 21:53

  אם השירות הזה יהפוך להיות פופולרי, נפחי השימוש בקווים יתנפחו במהרה, ולא יהיה מנוס ממעבר לתשלום עבור כמות המידע.

  נקודות בעייתיות נוספות:

  * פרוטוקול קנייני: אתם הולכים איתם? אתם חייבים להשתמש רק בשירות שלהם. וכשיהיו להם מתחרים לא מובטח כלל שתהיה תקשורת. ר’ תחום המסנג’רים. שתי המובילות בתחום הכשילו את מאמצי הסדנדרטיזציה.

  הם עושים כאן קצת יותר מדי “קסמים”. הרשו לי להעלות תמיהות לגבי דרך פעולתם:

  – האם לקוחות מסויימים מנתבים דרכם שיחות בין זוגות משוחחים? (כלומר: צורכים רוחב פס מעבר לנדרש לתעבורה שלהם עצמם)? אם לא: איך עובדת בדיוק עקיפת NAT?

  – אם יש לי firewall פשוט על המחשב שלי: האם ההתקנה דואגת “לנקב בו חורים”? זה די משתמשע מההסברים שלהם.

  http://www.skype.com/skype_p2pexplained.html

  ואגב: אני לא מקבל כפשוטה את הטענה של אף חברה שטוענת שהמוצר שלה בטוח, אולם מונעת מאחרים לבדוק אותו.

 • גילעד   ביום 31 באוקטובר 2003 בשעה 13:43

  קודם כל, אם החברה הזו רוצה שיתייחסו אליה ברצינות, וטרחה להקים אתר ישראלי, שבו כבר מופיעים מנכ”ל וסמנכ”ל, שלפחות תדאג שהאתר הזה לא יראה כאילו כתב אותו בן 12 עם עברית עילגת.

  ולעניין ה-VOIP עצמו: בעולם העסקי וגם בשוק השיחות הבינלאומיות (בעיקר מאחורי הקלעים – 012/3/4 כבר נעזרים בתשתית VOIP להעברת השיחות שלכם, ותודו שלא הרגשתם פגיעה באיכות) זה כבר תפס, וימשיך לתפוס.

  בעולם הפרטי נוטים כמעט כולם לשכוח דבר חשוב: יופי, השתחררתם מהתלות בספק הטלפון. אבל כתחליף קיבלתם תלות בספק החשמל וספק האינטרנט (שלפי הנתונים המעודכנים של האינטרנט המהיר בישראל, עדיין נשלט בידי בזק[DSL]). לאורך זמן שירותי החינם יהפכו לשירותים בתשלום, וכשזה מגיע לשירותים בתשלום, רק הגדולים שורדים.