שקע ותקע עם בעלי ההון

את הפרסומת החדשה עם תקע ושקע ראיתם?
תקע ושקע, זוג בעלי הון חלקלקים, באים לפועל של חברת החשמל (שהוא גם דוגמן, גם חכם וגם “חברתי”). הם מציעים לו לקנות את חברת החשמל, והוא משכנע אותם באותות ובמופתים שזה רעיון גרוע, נלעג ממש, ושטוב להם כך.
קודם כל, זו פרסומת מיותרת לגמרי – אפילו במשרד האוצר כבר ירדו מהרעיון להפריט את חברת החשמל. זה יותר מדי עבודה, יותר מדי סיכון, ויש מספיק נכסי מדינה אחרים שאפשר למכור לתקע ושקע. סתם פרסומת אווילית.
אבל תחשבו על זה כך:
חברת החשמל היא, מונופול שממומן בכספנו ושהשכר הממוצע בו הוא, אפעס, לא בדיוק השכר הממוצע במשק. המונופול הזה מפרסם בערוץ 2, ערוץ שהשידורים בו מתבססים על זיכיונות שהמדינה – שיש לה מונופול על כל תדרי השידור – מחכירה לקבוצות של בעלי הון. להזכיר – המתחרים של הערוץ הזה, הפופולרי בישראל: ערוץ טלוויזיה מסחרי אחד שפועל במתכונת דומה בסך-הכל, וערוץ ממלכתי ששייך למדינה, ושגם בו המשכורות לא בדיוק דומות למה שמקבלים במתפרה בשדרות.
אז המונופול של החשמל, שלא רוצה שימכרו אותו לבעלי הון, משלשל הון עתק לכיסם של בעלי ההון דרך ערוץ שמוחכר להם על-ידי המדינה, ובסופו של דבר הכסף הולך למשכורות של עובדי חברת החשמל ורשות השידור.
איך בדיוק ההוצאה הזו משרתת את האינטרס הציבורי?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • שי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 0:14

  פרסומת ראויה. חבל שמקורות לא עושה כזו פרסומת וגם הנמלים. חבל שלא עשו את הפרסומת הזו לפני שנתנו במתנה את בנק הפועלים ואת ים המלח ואת התשתית והתוכן לכבלים ואת חברות הדלק. אז הפריטו. ובמקום שהמדינה תרוויח מזה מרויחים מזה מעטים (בעלי ההון החלקלקים) ואם נמדוד את המשכורות הממוצעות שם הן הרבה יותר מהממוצע במשק. כלומר הבכירים שם מאזנים למעלה כי כידוע רוב העובדים בחברות הללו מקבלים משכורות שהן הממוצע במשק ואף פחות מכך ואף מועסקים דרך חברות כוח אדם ללא תנאים סבירים.

  מעניין מדוע אתה לא כותב על הפרסומות המבחילות והשקריות של משרד האוצר שהרפורמה במס טובה לנו. הם לוקחים את הכסף שלנו כדי לשקר לנו.

  צריך ועדים חזקים. אגב, המשכורות הגבוהות והחריגות במונופולים הממשלתיים שייכות למשרות האמון הפוליטיות. לא לרוב העובדים. אז במקום לבער את הנגע הזה – רוצים לתתלעוד כמה עשירים את הנכסים של המדינה. הכל בשם היעילות המקודשת. חברת חשמל היא מהיעילות בעולם. כך גם מקורות.

  איזה מזל שהפריטו את הפלאפוניה בישראל. העם הטיפש צורך וצורח לתוך המכשירים הללו בכל חור – אבל תחרות אמיתית אין. השוק פולח לקהלי מטרה. אין הבדל מהותי במחירים. ושוב, מי מרוויח? העובדים? לא. הבעלים.

  אם לא יודעים להפריט במדינה – שלא יפריטו.

 • נמלים   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 1:45

  אני לא ועד עובדי הנמלים.
  אני נמלים.

 • שוקי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 13:05

  לפני שאתה כותב תגובה שאורכה כאורך הפוסט, יכולת לקרוא אותו עד סופו ולנסות להבין אותו.
  ראשית, לא זו בלבד שלא אמרתי שאני בעד הפרטות, אלא שבהרבה מקומות אחרים – כולל באתר הזה – אמרתי וחזרתי ואמרתי שהפרטות הן בדרך-כלל כלי של פוליטיקאים לפנק את חבריהם.
  שנית, אני חושב שגם משכורות מנופחות בחברות ציבוריות, שנסחרות בבורסה, הן תופעה פסולה. במיוחד אם החברות הללו היו קודם חברות ממשלתיות והופרטו. אבל לפחות במקרה של בנק הפועלים – ארגון מתועב בפני עצמו – אפשר לטעון שזהו עסק פרטי, ושאנחנו איננו משלמים את הכסף הזה מכיסנו. אני, אגב, לא חושב כך – אני חושב שהבנקים הם אבי אבות הטומאה.
  שלישית, אני לא נגד וועדים חזקים. אני, אם כבר, נגד ראשי וועדים חזקים, שמשתכרים משכורות רב ספרתיות ומחרבנים על האנשים שהם מייצגים. עדיין, אני לא תומך בצעדי האוצר נגד הוועדים, כי המחיר של הצעדים האלה גדול מדי עבורנו. למקרה שזה לא הובן – גם אני שכיר.
  רביעית, לא דיברתי על היעילות של חברת החשמל, אלא על מידת השחיתות שלה. אם כבר העלית את הנושא – אין ספק שחברת החשמל אינה יעילה, כשם שאין ספק שהפתרון לזה איננו הפרטה.

 • ניר   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 17:05

  אחד הדברים שהכי מפליאים ברשת, בעיני, הוא פריחתם של הסוציאליסטים החדשים.

  אני שכיר, גדלתי בקריות, אולי המקום הכי צווארון-כחול בארץ, עם משפחה מורכבת משכירים וקיבוצניקים, ובשום מקום שאני מסתובב בו, מלבד הרשת, אני לא מוצא אנשים שיגנו בלהט כזה על חברת החשמל או מקורות או הנמלים – וזה כולל אנשים שעובדים שם.

  שי, מאיפה אתם כולכם מגיעים? (שאלה אמיתית, אגב, בלי סרקזם. אל תתעצבן)

 • שי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 19:59

  לשוקי,
  חברת חשמל יעילה. מה לעשות. אין פה נפילות חשמל (כמו בארה”ב וסוריה) ואין פה מחירים מופקעים עבור שירות זה. היעילות בטיפול במקרי נפילת מתח הוא מהיר, החברה מגייסת כספים בעולם בשל כך.

  הביקורת שלי נבעה מכך שהתנגדת לפרסומת. לעובדים (ולראשי הוועדים) אין אפשרות להגיע לציבור ולהסביר לו מדוע היחס הממשלתי הוא עוין ונוגד את האינטרס הציבורי. ושוב, לגבי אנשים מושחתים – צריך לטפל בהם כמו במושחתים. אני לא רואה שום הבדל בין גנבה בבנק הפועלים (עמלת שורה) לגנבה של איש ועד מושחת. העניין הוא שנטפלים לראשי הוועדים כאילו אם המשכורות שלהם ירדו גם הבעיות המרכזיות המשקיות יפתרו. וברור לכל שאין זה כך. שופכים את העובדים עם המים.

  לניר הפועל. אני שכיר. גדלתי בבת ים. אני מרוויח את לחמי המועט מעבודה. גדלתי למשפחה ציונית ובורגנית. קראתי ולמדתי והבנתי כמה דברים. זהו. לא צריך להיות בן למשפחה קיבוצניקית כדי לגרש את הצעירים מהקיבוץ ולא לשלם לזקנים שם (ראה רינו צרור) רק כדי שהקיבוץ יופרט והחברים הנותרים יתחלקו בקרקע שקיבלו עבור עבודה – ועדיין יצעקו שהם סולציאליסטים ברוחם. ונגיד ואינך מוצא אנשים שיגנו על העובדים אז מה? אז מה אם יש מעט אנשים שחושבים בצורה הומנית במדינה. מה זה אומר? גם הרוב נגד ז’נבה. ובעד הכיבוש. ולא רואים בדמוקרטיה הפעילה ערך. הם אוהבים לשבת בבית ולבכות על מר גורלם ובדרך להונות את מס הכנסה ומע”מ ולבקר את הוועדים על שחיתות. רק תראה כמה אנשים עדיין ממשיכים להעריץ את אבי נמני שניסה להרוויח כסף דרך גיברלטר ואף אחד לא חושב שהוא מושחת יותר מראש ועד זה או אחר. למה? כי הוא עובד בחברה פרטית?

 • שוקי   ביום 3 בדצמבר 2003 בשעה 1:49

  ההבדל בין חברה פרטית, לציבורית, לממשלתית, הוא שבסוג הראשון בעל העסק משלם על השחיתות, בשני חלק מתושבי המדינה משלמים עליה, ובשלישי כולנו משלמים.
  לא דיברתי על עובדי חברת החשמל ולא טענתי שהחברה הזו אינה יעילה משום שעובדיה בטלנים. טענתי שיש בה אנשים שמשתכרים יותר מדי כסף – וברבעון האחרון זה קרה במקביל לזה שהחברה הפסידה. עצם זה שאתה יכול להשוות לארה”ב ולסוריה כנראה אומר משהו על הרלוונטיות של ההשוואה.

 • ניר   ביום 3 בדצמבר 2003 בשעה 9:57

  שמע, פה אני “ניר הפועל” שם אני “ניר הימני”… רק “ניר” זה בהחלט מספיק 😉 (מה גם שפועל אני כבר לא – תודה לאל – ואני גם בספק אם מי שתומך במדינה פלשתינית הוא ימני בעיניך)

  בכל אופן, מה שאני רוצה לומר הוא שאת הסוציאליזם אני מכבד (אני לא חושב שהוא עובד, אבל אני מעריך את הכוונה שבבסיסו), אבל אני חשבתי שמאז שהתפרקה מפא”י הוא לא מזוהה עם חברת חשמל או מקורות דוקא, ועל כך אני מתפלא.

  ורק מילה לסיום: אני מציע לך לא להאמין לכל מה שאתה רואה בטלויזיה. יש עוד איזה קיבוץ או שנים שלא גרשו את הצעירים והרעילו את הזקנים, ורוב הקיבוצניקים שאני מכיר כבר מזמן לא “צועקים שהם סוציאליסטים”. הסוציאליסטים שם הם דור שכבר עבר מן העולם, לצערי.

 • חסויה   ביום 23 בפברואר 2004 בשעה 19:50

  אני חושבת שהפרסומת דווקא מקורית, מושקעת ומעוצבת נחמד. כדאי לך לנסות לראות את הדברים הטובים שבכל דבר, ולא רק את הרעים.
  תודה

 • רובי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 1:20

  בדיוק בשביל אנשים כמוך עשו את הפרסומת הזאת.
  אלה שמפקפקים, שאומרים בשביל מה זה טוב, שמרגישים זרות כלפי חברת החשמל.
  לכל אלה מזכירים שבעצם הכל שלנו ובשבילנו. אנחנו שותפים, שותפי גורל אפילו.

  וגם כמובן שותפים למימון המנופח של כל הקמפיין המיותר הזה.

 • רוני   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 8:21

  אז למה אנחנו לא יכולים להצביע נגד תחנת הכח הפחמית שתהרוס את דרכי הנשימה של עשרות אלפי ילדים בנגב הצפוני?
  או. כי לאף אחד לא אכפת מה אנחנו חושבים.
  תחנת כח פחמית צורכת יותר כח אדם, מה שיהפוך את הועד לעוד יותר חזק, מה שמבטיח המשך ההגמוניה הנוכחית, והילדים?
  אה, העיקר שהילדים של עובדי חברת החשמל גרים במקום אחר.
  האמת היא שאני לא מאשימה את העובדים אלא את הועד. יבוא מישהו דורסני וידאג לי למשכורת טובה יותר, אני אגיד לו לא?
  ממש לא.
  והפרסומת הזו היא לעג לכולנו.

 • איתי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 10:50

  פשוט לשים שקופית “בבקשה אל תפריטו אותנו”.

 • רובי   ביום 2 בדצמבר 2003 בשעה 23:05

  גם לך כדאי להפנים את עצתו של בעל הטור ולקרוא בעיון ועד הסוף את התגובה שאת מגיבה עליה לפני שאת מתנפלת.

 • אני   ביום 3 בדצמבר 2003 בשעה 0:59

  תקע ושקע הם הדמויות הגאוניות ביותר שנוצרו מאז ימי קרמיט הצפרדע.