על אריק ובנץ וחברת החשמל

לא יודע אם יצא לכם לראות את הפרסומות החדשות של חברת החשמל. “פרסומות”, אני אומר, כי הן משודרות בפריים טיים יחד עם פרסומות מסחריות, וגם בטח עולות בהתאם. משודרות בפריים טיים, יחד עם פרסומות של חברות שמתחרות בחברות אחרות ומקוות למכור יותר, ולכן הן משלמות למשרדי פרסום כדי שיהיו יצירתיים בשבילן (וכו’. לא משנה, אתם מבינים לאיפה הדיון הזה הולך, אז נעבור לחלק היותר מעניין).
בפרסומות עבר של חברת החשמל כיכבו דמויות קסומות רבות, כמו אדון צ’יבוטרו, שהיה כנראה התשובה הישראלית לצ’רלי מהמלאכיות של (רק חבל שהתשובה הישראלית למלאכיות לא הזכירה את פארה פוסט). כמו קובי אוז ורעייתו המשגעת שאת שמה אני לא זוכר. היו, כמדומני, גם תשדירים עם איזה כלב (שטקר?), שאני מניח שהדחקתי (וגם מניח שהיה צאצא מאוחר לשושלת שתחילתה בלאסי ואחד מהמשכיה הוא דובי הדוברמן).
אבל הגדולים מכולם, ללא ספק, הם הכוכבים הנוכחיים: תקע ושקע. זהו אחד הצמדים החתרניים ביותר שנראו בטלוויזיה. יותר מארז ואברי, יותר מיוני וגיא (להב, מרוז), יותר מפרידמן וקיציס, ואפילו, אפילו יותר מאריק ובנץ – האבות הרוחניים של תקע ושקע.
במקרה של אריק ובנץ יכולנו רק לנחש מה הם עושים כשהמסך יורד. יכולנו רק לדמיין מדוע גרים שני הגברים האלה (הרי לא חשבתם שהם ילדים?), בדירה אחת. האחד מסודר, קפדן בלבושו וקצת אנאלי; השני, חמוד וצחקן, ילדותי, אוהב לשיר ולרקוד ולשחק בברווזי גומי (יש לי חבר כזה בדיוק…).
המקרה של תקע ושקע הרבה יותר בוטה – הרי כולנו מכירים את האנטומיה של תקעים ושקעים בחיי היומיום. כולנו מודעים להומולוגיה המושלמת שבין התקע לשקע, ומהו שימושם המשותף. אבל עזבו את זה ושימו לב למסרים החתרניים בפרסומות:

דוגמא ראשונה.
תקע ושקע משחקים מחבואים עם ישישה נמרצת אך קצרת רואי. הם פונים לפועל האדיב של חברת החשמל שנמצא על עמוד החשמל ומבקשים שייתן להם להתחבא בארון החשמל (עם דגש על הארון), או על עמוד חשמל. הפועל האדיב (שהוא רהוט, יפה תואר ולבוש היטב, כמו כל הפועלים של חברת החשמל), מסרב בתוקף, ובסופו של דבר הסבתא תופסת את שני ילדי הבד.
שאלה: צדיק ורע לו, רשע וטוב לו? שמעו בקול הדוד ונדפקו?
מסקנה: ילדים, אם אתם רוצים שלא יתפסו אתכם עדיף כן להתחבא בארון חשמל או על עמוד חשמל..

דוגמא שנייה.
פועל אדיב אחר של חברת החשמל מסביר לתקע ושקע שעליהם (אני מצטט מהזיכרון, לא זוכר בדיוק) לחטוב עצים, להדק חוטים, לחזק דודי שמש, ולסלק כל גורם שעשוי להפריע לאספקת החשמל התקינה.
שאלה: האם גם עובדים שובתים של חברת החשמל נחשבים “גורם שעשוי להפריע לאספקת החשמל התקינה”?
מסקנה: הפועל החתרן הוא מושתל של פקידות האוצר, שמנסה להסית את הציבור נגד השביתה המתוכננת. 

כל זה מוביל אותי לשאלה נוספת: מה בעצם הם מפרסמים כאן?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • חנן כהן   ביום 11 בנובמבר 2003 בשעה 7:27

  הם מפרסמים את הדיבור על הפרסומות שלהם. מצליח להם לא רע.

 • Rozov   ביום 11 בנובמבר 2003 בשעה 9:50

  בשנת 92 כשהייתה סופה גדולה בירושלים נותקו חלקים גדולים מהעיר מאספקת החשמל למספר ימים. כמה מאות זקנים מתו מדלקת ראות בשלג, אבל רק בשכונות העניות. מסתבר שלשכונות העשירות היה מספיק חשמל והן לא נותקו. אחת מהטענות שהועלו היתה שחברת החשמל ניתקה באופן יזום את האספקה לחלקים נבחרים של העיר בגלל שלא היה מספיק לכולם.
  באותו שבוע הופיע בגליון המקומון הירושלמי של ידיעות מוסף סטירי בו הופיעה מודעה כאילו של חברת החשמל ובה נאמר (בין השאר) למה אתם חושבים שמגיע לכם חשמל כל השנה? כשיש לכם חשמל 350 ימים בשנה לא אמרתם תודה, למה כשאין אתם זוכרים להתלונן? ואם לא מוצא חן בעינכים תעברו לחברת חשמל אחרת!!
  בסוף באמת נמאס לי ועברתי לחברת החשמל של פלורידה.
  דרך אגב – חברת החשמל של פלורידה גם לא מציאה.

 • עידו   ביום 11 בנובמבר 2003 בשעה 12:06

  “עובדים שובתים של חברת חשמל” מתי לאחרונה שבתו עובדי חברת החשמל, לפני השביתת הגדולה שבוטלה בשבוע שעבר?

  או.קיי, יש שם חבורה של אנשים ששמו יד על נכס ציבורי ומתנהגים בכוחניות מה. אבל החשמל אמין וזול לעומת חברות בעולם, בין פרטיות ובין ציבוריות.
  לישראלי הממוצע יותר קל לקבל שמשפחות אצולה נוסח פון-אריסון, דה-דנקנר ודה-עופר שמות יד על נכסים ציבוריים (בנה”פ, בז”ן, מספנות ישראל) ועושות מה בראש שלהם (לפטר עובדים, להביא רומנים, להעלות מחירים) ועוד איכשהו המדינה משלמת להם על זה (דנקנר), כל זה יותר קל לישראלי לקבל מאשר החשמל-חינם של שכנו עובד חברת החשמל.
  בתור קפיטליסט נטול הון, חובתי לחשוב על טובתי, לא? לי או למשפחתי יש סיכוי קטן להתקבל לחברת חשמל או מקורות, או, נגיד, להתחתן עם עובד\עובדת. אבל סיכוי להגיע לאצולה אין לי. על כן בקרב בין שרידי העבודה המאורגנת (בהנהגת פרץ) לבין משפחות האצולה בהנהגת ביבי, אני, הקפיטליסט, עם פרץ.

 • חנן כהן   ביום 12 בנובמבר 2003 בשעה 7:17

  נעה קליין 11.11

  אריק ובנץ לא לבד: כמחצית מהישראלים חיים במשקי בית שאינם נופלים תחת הגדרת המשפחה הרגילה

  מצד שני, כרגע לא נראה שהמשווקים עושים מאמץ לעשות סדר בין הגייז, החד הוריים, הגרושים, הנשואים מחדש והידועים בציבור * האם הם מפספסים מכרה זהב שיווקי?

  http://www.globes.co.il/serve/globes/docView.asp?did=740451

 • טבורית מצויה   ביום 12 בנובמבר 2003 בשעה 17:52

  בפרסומת הראשונה הוא הרבה יותר פשוט: צאו מהארון.

 • שוקי   ביום 12 בנובמבר 2003 בשעה 20:52

  האמת היא שזה לא גילוי חדש. היוצר של אריק ובנץ היה “בעניין”. וטענות דומות – מבוססות יותר או פחות – הושמעו בנוגע לכל זוג כזה.

 • נעה   ביום 8 בדצמבר 2003 בשעה 12:48

  תודה לחנן שהביא קישור לכתבה שלי,
  ובלי שום קשר יצא לי להשתתף בסקר טלפוני שערכה כנראה חברת החשמל ורק אז פתאום שמתי לב שאני לא זוכרת שום מסר מהפרסומות שלהם.
  זכרתי שיש תקע ושקע וידעתי שיש סבתא זקנה ומעצבנת ולפעמים איזה עובד חברת חשמל (יותר מדי דמויות לפי דעתי) אבל מה הם בעצם רוצים להגיד? זה ממש לא ברור, נסו בעצמכם.
  אולי באמת, המסר העיקרי הוא לצאת מהארון וזוגיות גברית יכולה להיות לעיתים כל כך מאושרת…

 • שוקי   ביום 8 בדצמבר 2003 בשעה 17:15

  הטענה שלי (הספקולציה, בעצם, בהעדר תחקיר עיתונאי שיתלווה לה, כי מה לעשות שאין לי זמן לזה) היא שזה בדיוק העניין: פרסומות מעבירות לא רק את המסרים של המפרסמים, אלא גם ובעיקר את המסרים של אנשי הקריאייטיב, שבמקרה זה כנראה “בעניין”.
  דוגמא אחרת, אפילו טובה יותר: תשדירי הפרומו של “העונה החמה”, למי שזוכר.

 • נמרוד   ביום 8 בדצמבר 2003 בשעה 17:15

  האם העבודה ששקע ותקע לבושים בחליפות שחורות ומסתובבים עם מזוודות במטרה לקנות את חברת החשמל מרמזת במשהו על המאפיה של העובדים?

 • שוקי   ביום 8 בדצמבר 2003 בשעה 18:21

  לפרסומת החדשה התייחסתי בפוסט אחר
  http://www.notes.co.il/shooky/3628.asp
  כרונולוגית הוא עלה מאוחר יותר והפוסט *הזה* מופיע אחריו בגלל טעות שעשיתי

 • נעה   ביום 9 בדצמבר 2003 בשעה 12:37

  לא זוכרת מה בדיוק היה ב”עונה החמה”?
  אבל באמת מענין א. אם שאר הנשאלים באותו סקר, ענו כמוני והודו שלא הבינו כלום (מהפרסומות של חברת חשמל)
  ב. אם חברת חשמל תסיק מהממצאים הללו משהו אפקטיבי ותפסיק אולי לבזבז את הכסף שלה/שלנו על פרסומות עם מסרים קריאטיביים במקום מסרים עניניים

 • שוקי   ביום 9 בדצמבר 2003 בשעה 21:35

  “העונה החמה” הייתה עונת שידורי הקיץ הקודמת (או זו שלפניה?) של קשת (או אולי רשת?), שעשו לה פרומו די מושקע, עם הרבה סלבז.
  משדרי הפרומו המושקעים הציגו את “העונה החמה” בתור משקה דמוי חלב אבל בצבע וורוד. הכל וורוד שם – החל מהמחלבה הוורודה שבה חולבים את הנוזל הוורוד, ועד לבקבוקי השתייה שאותם ממלאים בוורוד הזה. אחר-כך רואים את הידוען מחזיק את הבקבוק בתנוחה מפתה, מתסכל עליו ומעווה את פניו.
  אז מה לימדו אותנו המשדרים האלה? “שהעונה החמה” היא מוצר מלאכותי, דביק, סכריני, שאפילו אלו שאמורים לפרסם אותו מגיבים כלפיו בגועל. זה כנראה המסר שרצו אנשי הקריאייטיב להעביר, וזה פשוט מעולה לדעתי. זה היה קמפיין חתרני, שהעביר מסר אנטי-טלוויזיוני באופן כללי ושחיבל במאמצים מונחי-הרייטינג של קשת (או רשת? מעניין שאני לא זוכר…) למכור את עונת השידורים שלהם כמשהו שכדאי לראות.

 • דנה   ביום 11 בנובמבר 2003 בשעה 10:26

  למרות שזה זמן רב אני חושדת שתקע ושקע מקיימים אורח חיים אלטרנטיבי, משום מה לא עמדתי על מה שמסמלת האנטומיה של שמם – שקע ותקע. תודה שפקחת את עיני.
  ולעניות דעתי, הם לא מתאימים. מה הארס עושה עם החננה השני?