נו, אז כמה גולשים יש בישראל?

סקר של חברת טלסקר TNS שפורסם לאחרונה מציג נתונים מרשימים על חדירת האינטרנט בישראל. ynet מדווח: “על פי סקר TIM החדש, 53% ממשקי הבית היהודיים מחוברים כיום לאינטרנט, מתוכם כ-81% נהנים מאינטרנט מהיר בכבלים או ב-ADSL (לעומת כ-47% מהמחוברים בתחילת השנה)”.
 
בואו נערוך חישוב פשוט: לפי נתוני הלמ”ס יש בישראל כ-1.9 מיליון בתי-אב, מעל ל-80% מתוכם יהודיים. יוצא שבציבור היהודי בישראל בלבד, מחוברים מעל ל-800 אלף בתי אב לאינטרנט, ומתוכם כ-650 אלף לאינטרנט מהיר. 
 
הנתונים האלה לא לגמרי מתיישבים עם נתונים אחרים שפורסמו. בתחילת נובמבר הציגה בזק הערכות מעודכנות (שהתבססו בין השאר על מחקר של Ernst & Young) לפיהן היו בישראל כ-560 אלף חיבורי פס-רחב, מתוכם פחות מ-500 אלף במגזר הפרטי, והחדירה של האינטרנט המהיר בישראל הגיעה לכ-47% בלבד.
בחודשי השיא של 2003 עמד קצב המעבר לפס-רחב על כ-32 אלף חיבורים חדשים לחודש (רובם, אגב, חיבורי אינטרנט “רגיל” לשעבר), וכבר עברנו את השיא הזה. לכן, ההערכות שהושמעו לאחרונה לפיהן יש בישראל כ-600 אלף חיבורי פס-רחב בלבד, נשמעות סבירות יותר. המספר הזה כולל את המגזר הערבי, את בתי העסק, וחיבורים בטכנולוגיות ATM, Frame Relay ואחרות. ספק אם בבתי-האב היהודיים יש הרבה יותר מחצי מיליון חיבורי פס-רחב.
אגב, בתחילת 2003 פרסם משרד התקשורת נתונים לפיהם היו בישראל כ-207 אלף חיבורי אינטרנט מהיר, כ-29% בלבד מכלל החיבורים לאינטרנט (ראה האייטם השישי כאן).

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • שמוליק   ביום 4 בינואר 2004 בשעה 13:01

  נו אז יש בין 500 ל-600 אלף חיבורים לאינטרנט מהיר בארץ. יופי.
  אז מה זה אומר: שישראל היא מדינה מתקדמת? שההון האנושי בישראל מפתיע שוב? שעוד גל סטארט-אפים בדרך? אנחנו יודעים שלא.

  השאלה היא למה 3 שנים אחרי התפוצצות הבועה, כ-37 שנה אחרי ש-ARPANET יצאה לדרך ו-12 שנה לאחר המצאת הדפדפן הראשון, מישהו מתרגש מנתונים כאלו.
  יש פה אינטרנט מהיר להרבה אנשים ויותר מזה באמת לא חשוב. אך סקר רציני צריך לענות למה בדיוק זה משמש?
  כן, גם את זה אנחנו יודעים אבל איך שהוא זה נעלם מהסקרים…

 • שוקי   ביום 4 בינואר 2004 בשעה 13:10

  לא מסכים איתך. אנחנו בדרך לעולם שבו חיבור לאינטרנט יהיה דומה לחיבור לתשתית החשמל. באיזו נקודה לאורך הדרך לשם אנחנו נמצאים, זו שאלה חשובה, לא לטווח הקצר אלא לטווח הארוך. נתונים סטטיסטיים על החדירה של הטכנולוגיה ועל השימוש בה (הסקר סיפק גם נתון על היקף השימוש במסחר אלקטרוני) חשובים למי שחושב להקים עסק מסוג מסויים ברשת, למשל. לכאורה, ניפוח נתונים לא מזיק – הוא יוצר את ההייפ שהופך לנבואה שמגשימה את עצמה. רק שבשנים האחרונות ראינו כיצד יש נבואות שפשוט מופרכות מדי מכדי שיגשימו את עצמן והתוצאה היא אכזבה ואובדן אמון.

 • שמוליק   ביום 4 בינואר 2004 בשעה 13:42

  כן חשוב לדעת שיש הרבה חיבורי פס רחב בארץ (בניגוד לאפשרות שזה לא מצליח למשל). אבל זה באמת לא קריטי אם 40% מהאוכלוסיה או 50% ממנה מחוברים.

  מי שרוצה להקים עסק או להחליט על מגוון התכנים באתר, כבר מזמן יודע שעיקר האוכלוסיה יכולה לגשת דרך פס רחב. אבל השאלה היא האם הציבור בישראל מעוניין בעסק/תוכן שהוא יעלה לאתר?
  על זה עדיין לא ענו בסקרים. הדמגוגיה בסקרים רק מדרדרת את הענף ואת המקושרים אליו.

 • שוקי   ביום 6 בינואר 2004 בשעה 22:55

  שמוליק – דווקא שאלו בסקר, וענו. רק שגם התשובות האלה מוזרות לי. איך לא אמרו כלום על סקס והימורים? בגלל שלא שאלו או שהתביישו לענות? כל עניין הסקרים בנושאי אינטרנט נראה לי חסר סיכוי למען האמת.
  אבל לא על זה דיברתי. דיברתי על הסכנה שבניפוח מספרים בענף שלפני שלוש שנים קרס בגלל אובדן אמון, ציפיות יתר, חוסר יעילות והחזר השקעה נמוך מדי כתוצאה ממידע חסר.
  מהבחינה הזו יש חשיבות עצומה למספרים, כי מישהו עלול להתבסס עליהם בתחזיות והן יצאו שגויות. כפי שכבר קרה, ולא כל-כך מזמן.

  ליאור – אתה צודק, אבל אתה מדבר מתוך מישור אחר של ערכים ושיקולים. בהחלט מסקרן לדעת מה קורה, ובהחלט יש זכות לציבור לדעת מה וכמה קורה, אבל אני חושב על זה גם ברמה של להגן על הציבור – או על ה”נכסים הטכנולוגיים” – מהנזק שכרוך בזעזוע כלכלי.

  ג’ון – אני יודע ואתם חמודים. זה היה לינק מאד יפה ומחמיא, וזה שימח אותי במיוחד כי שמתי לב אליכם כבר קודם. אגב, הציור עם ה”Odigo” למעלה: שי?

 • lior   ביום 4 בינואר 2004 בשעה 21:45

  שמוליק, לדעתי חשיבות הנתונים היא לאו דווקא בהקשר לעסק כזה או אחר, אלא אינדיקציה חברתית. האינטרנט כבר ממזמן איננו בגדר “ענף”, והוא חלק בלתי נפרד מהתרבות ואורח החיים בתחילת המאה ה 21. התרבות הזאת לא צריכה להיות מושפעת ממחיר המניות בנאסדק. אם כבר, אז אולי ההיפך הוא הנכון.

 • June   ביום 5 בינואר 2004 בשעה 23:27

  to say thanks…

  איזה פרגון מקסים

  (ולהגיד שהלינק אצלנו לסיפור שלך בבמה היה שם כבר מזמן)

 • June   ביום 12 בינואר 2004 בשעה 20:42

  שאי אפשר לדעת אם הגיבו לתגובה שלי. אז סליחה על האיחור.

  כן, הציור מהמסך של אודיגו זה שי אדר, כפי שהתברר לי באחרונה, בזכות עומר.