המאגר של אל-קאעידה

את העובדה המאלפת הזו למדתי מסרט תיעודי על דמותו של בן-לאדן, שהוצג בערוץ ההיסטוריה: “אל-קאעידה”, בתרגום חופשי “המסד” או “הבסיס”, קיבל את שמו משום שנולד כבסיס/מסד נתונים של פעילים. זהו השם שניתן למסד הנתונים שהקים בן לאדן, לפרטי הפעילים המוסלמים שהגיעו לאפגניסטן במהלך שנות השמונים כדי להילחם עם המוג’הדין בסובייטים.
לא היה ברור מהסרט האם מסד הנתונים היה ממוחשב או לא, אבל אם הוא היה ממוחשב אז אנחנו יכולים לנחש מי מיחשב (רק תחשבו על מספר הפעמים שמישהו אמר משפטים כמו “תזין את זה לאל-קאעידה, עיוני” או “כוסאמו האל-קאעידה הזה, חצי מהטלפונים לא נכונים”). ובכל אופן, תחשבו על העניין הזה בפעם הבאה שאתם מכינים רשימת קשר, או שומעים על ארגון טרור חדש ששמו PST, נגיד, או “קובץ תיקיות אישיות”. אף פעם אי אפשר לדעת… 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • סֵג   ביום 25 בינואר 2004 בשעה 13:40

  עכשיו יש עוד סיבה לא להעביר מכתבי שרשרת – זה מפעיל חוליות טרור. 🙂

 • שוקי   ביום 25 בינואר 2004 בשעה 15:55

  ברור שזו שטות. אין דרך לצפות את כיוון וקצב ההתפשטות של מכתב שרשרת. הרבה יותר פשוט להחזיק רשימת תפוצה מוגדרת ולשלוח לכל מי שאתה רוצה ברגע שאתה רוצה. חוצמזה, שמכתבי שרשרת נוטים לחזור אליך שוב ושוב. אם זה היה נכון היינו רואים לפחות עוד שניים שלושה 911-ים.

 • דנה   ביום 25 בינואר 2004 בשעה 11:57

  אתה מכיר את אימיילי-השרשרת המתעופפים להם ברשת? ביום של 11 בספטמבר קיבלתי כזה מכתב שרשרת שעניינו “מצבן הקשה של הנשים באפגניסטן”. כמובן ששלחתי אותו לכמה אנשים. מאוחר יותר, מישהו טען בפני שככה הפעילו את התאים שביצעו את הפיגועים באותו יום, באמצעות אימייל שרשרת שכזה. זה נראה לי מופרך, אבל בכל זאת אני מאוד מקווה שלא סייעתי לדבר הזה לקרות. יכול להיות מאוד ציני אילו מפקדת אל-קאעדה שלחה את האימייל הזה על ההתעללות בנשים תחת משטר הטאליבן.

 • דנה   ביום 25 בינואר 2004 בשעה 18:20

  “עיוני, תזין את זה לאל-קאעדה בפולדר של רשימות תפוצה”
  🙂

 • אמיגו   ביום 26 בינואר 2004 בשעה 14:43

  חיפשתי קצת ברשת על מקור השם, ואמנם מציינים שמדובר ב”בסיס”, אבל דווקא במשמעות של בסיס אימונים, ולא בסיס נתונים, כלומר base ולא database.
  (ראה למשל פה: http://www.malaysia.net/lists/sangkancil/2001-09/msg00360.html)
  מעניין מהו ההסבר הנכון.