שעת הצוענים

את ליל אמש, חלקו הגדול בכל אופן, ביליתי בהאנגר 11, משהו שאני לא בדיוק נוהג לעשות לעיתים קרובות. בהאנגר הופיעו ארבע להקות שעושות “מוזיקה צוענית”, מה שהתברר בדיעבד כז’אנר מוזיקלי קצת יותר מגוון ממה שהחברה שלי, יוזמת הבילוי, חשבה. ההופעה הראשונה הייתה של להקה רוסית שעשתה מין פולק-רוק די רועש, עם יסודות צועניים, ושרק כשסיימה לנגן התברר שחצי מהקהל בערך הגיעה רק בגללה.
למרבה המזל, ההופעה שעניינה אותנו באמת הייתה שנייה. אני לא זוכר לדאבוני את שם הלהקה, אבל הם רומנים, והם ביצעו בעיקר חומרים של גוראן ברגוביץ’, שחלק מכם אולי מכירים מהסרטים של אמיר קוסטריצה (“חלום אריזונה”, “שעת הצוענים”, “אנדרגראונד”), בעיקר את המוזיקה הגדולה מהחיים של “חתול לבן, חתול שחור”, שאם טרם ראיתם אז כדאי לכם לנסות (בעיקר אם אתם לא נבהלים מאנשים שמצב שיניהם, אפעס, לא אייי).
זו מוזיקה באמת מופלאה, גם אם קצת קשה בהתחלה, שבנויה בעיקר על כלי נשיפה – חצוצרות מובילות, עם ליווי של טובה, סקסופון וקלרנית, תלוי בקטע הספציפי. למי שזה מזכיר בטעות מוזיקת כליזמר, אז אין טעות – יש קשר הדוק בין מוזיקת הכליזמרים למוזיקה המזרח אירופאית והבלקנית המסורתית, ולמוזיקה הצוענית במיוחד. הכליזמרים והצוענים שימשו נשאים של רעיונות וסגנונות מוזיקליים והפיצו אותם בנדודיהם באזור במשך מאות שנים. זה נושא שאפשר להרחיב עליו, אבל אני רוצה ללכת לעשות השלמות לקניות לשבת, לכן נסתפק בהמלצה:
קחו את “חתול לבן, חתול שחור”, בספריית הוידאו (מי אמר אימיול?) הקרובה למקום מגוריכם. אם תתאהבו, אתם תדעו את זה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • ערן   ביום 5 במרץ 2004 בשעה 14:15

  יש עוד הופעות של הצירוף הנ”ל?

 • אמיתי   ביום 6 במרץ 2004 בשעה 1:01

  ללהקת הנשפנים, שהתחילה כלהקת חתונות אמיתית, קוראים משהו כמו פאנפארה צ’וקארליה, והם מרומניה.
  קישור עם תמונות משעשעות:
  http://www.asphalt-tango.de/welcome-atp.htm

  ולשאלה השנייה: כן, לפאנפארה יש עוד שתיים-שלוש הופעות בישראל, ביניהן בתיאטרון גבעתיים ובקמלוט בהרצליה, אם אני לא טועה היום, מחר ומחרתיים. מומלץ ביותר.
  כמו כן בעוד שעה-שעתיים יעלה יוג’ין הוץ, סולן גוגול-בורדלו, הלהקה האחרונה שהופיעה אתמול, ויתקלט במועדון הקוסמונאוט בפלורנטין.