דואר זבל: התחלת הסוף

מה שיפה בתחזיות, הוא שכמעט תמיד הן מתיימרות לחזות את העתיד, למרות שכל מה שהן מציעות הוא אקסטרפולציה של מה שידוע מהעבר.
זו אחת הסיבות לכך שהתחזאים לעיתים קרובות טועים. כשהם לא מצליחים להפריד בין מגמות מנוגדות ולאמוד את השפעתן, הם טועים בכיוון הרוח. לכן לפעמים כדאי פשוט לעזוב את הנתונים הגולמיים ולראות לאן מוליך השכל הישר.
לפני קצת פחות מחצי שנה טענתי בטור שפורסם ב-ynet. שמה שאנחנו רואים בתקופה הזו היא שירת הברבור של תופעת הספאם. כמובן שהטענה הזו נתקלה בהרבה ספקנות, אבל ידיעה שפורסמה היום מרמזת שאולי בכל זאת יש בזה משהו.
איך זה יכול להיות שנפח הספאם בתיבות שלנו הולך וגדל בזמן שאצל ספק האינטרנט הגדול בארה”ב הוא נמצא בירידה?
קודם כל, כי אנחנו שומרים על איחור אופנתי של שנה-שנתיים בהתפתחות התחום. הוא הפך אצלנו לבעיה קצת אחרי שעלה לאמריקנים על העצבים. לכן אצלם כבר יש פסקי דין חמורים נגד ספאמרים, ואצלנו עוד אין חוק. ולכן, אם יש לכם תיבת דואר של Yahoo או Gamil למשל, יש סיכוי טוב שאתם כבר מקבלים הרבה פחות ספאם מבעבר.
ההבדלים באיכות הסינון הם גורם חשוב. לי יש תיבות אצל שני ספקי אינטרנט ישראליים, ו-90 אחוזים מהספאם שאני מקבל מגיעים מאחד מהם. אבל מאז שאני משתמש במסנן ספאם בתוכנה, זה לא ממש משנה.
כמובן שהספאם המקומי עדיין שונה מאד מהספאם שמגיע מחו”ל, אבל זה רק עניין של זמן עד ששניהם יפסיקו להתקיים – או לפחות יתקיימו בצורה שונה מזו שהכרנו. הספאמרים משתמשים בתיבות הדואר שלנו לפרסום, ולכן ההתנגשות בינם לבין ספקי תיבות הדואר ותוכנות הדואר היא בלתי נמנעת. לא בגלל שספאם זה מעצבן אלא בגלל שכולם נלחמים על אותו כסף, ובמלחמה כזו ינצח מי שמחזיק ביותר כוח ויותר פוליטיקאים. נגיד, מיקרוסופט או AOL.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנן כהן   ביום 28 בדצמבר 2004 בשעה 18:05

  אולי הם פשוט מחפשים להם מקומות אחרים?

  תראה כאן:

  http://www.glassdog.com/archives/2004/12/27/more_spam_for_you.html

 • אבי   ביום 29 בדצמבר 2004 בשעה 8:41

  “מיתוס” הציעו לי פעם לפתוח חנות שתמכור ספרים שלהם. כששאלתי מאין יבואו הלקוחות, הציעו לי, ללא כחל ושרק, לייצר ספאם.

 • קטנונית   ביום 29 בדצמבר 2004 בשעה 17:23

  אולי חזאים?

 • שוקי   ביום 28 בדצמבר 2004 בשעה 18:26

  יכול מאד להיות. אבל אם אני מקבל ב-Gmail פחות ספאם ממה שקיבלתי ב-Yahoo, שבו קיבלתי פחות ספאם מאשר בתיבה שלי ב-012, שבה קיבלתי הרבה פחות ספאם מאשר בבזק בינלאומי – איך זה ישפיע על העסקים של בזק בינלאומי (בהנחה שהמקרה שלי מייצג)?

 • דנה   ביום 29 בדצמבר 2004 בשעה 15:48

  אצלי באימייל הפרטי (אצל נטוויז’ן) ההודעות המציעות לי תכשירים שיוכלו “לעשות לילה בלתי נשכח לחברה שלי” (sic) מעולם לא היו רבות כל כך.
  חבל שלא היו שולחים אותן ליאהו, כי אז הייתי יכולה לסמנן כ”ספאם”. באאוטלוק המקסימום שאני יכולה לעשות הוא לדאוג שההודעות האלה יגיעו הישר לסל המחזור (כשהייתי מעדיפה שהן בכלל לא יגיעו).

השאר תגובה