64 ביט: רוצה להשתתף בניסוי?

התנצלותי הכנה למי שהגיע לכאן בתקווה להשתתף בניסוי חדשני בתכנות מתקדם.
(את מטבע הלשון השאלתי כמובן מהתשדיר של החבר’ה למלחמה בסמים)
כתבה שלי שמתפרסמת היום ב-ynet, עוסקת במחשוב ה-64 ביט השולחני, ובשאלה האם הוא רלוונטי עבורנו.
מעבר להתייחסות הפרקטית בכתבה, יש עוד מילה או שתיים ששווה להוסיף כאן.
כפי שאולי שמעתם, וכפי שהכתבה מספרת (יש גם לינקים), לא רק AMD ולינוקס אלא גם מיקרוסופט ואינטל התחילו לתמוך ב-64 ביט, ובעצם הדברים קשורים זה בזה קשר הדוק. בשביל אינטל, להוסיף תמיכת 64 ביט היה סיפור קטן מאד. זה אמנם נוגד קצת את האסטרטגיה שלהם אבל מילא.
בשביל מיקרוסופט, לכתוב כמעט מאפס מערכת הפעלה שתומכת ב-64 ביט, זה כאב ראש בקנה מידה היסטורי. מה גם שהם כנראה לא ממש הולכים להרוויח ממנה כסף בשנים הקרובות. אז למה הם עשו את זה? פשוט מאד: כי יש גירסאות 64 ביט של לינוקס.
התרגיל השיווקי של AMD – קשה לי להשתכנע שמדובר ביותר מזה – גרר את מיקרוסופט לפרוייקט יקר וחסר פואנטה לעת עתה. אתם הרי לא תשלמו שוב בשביל מערכת שצורכת 70 אחוז יותר זיכרון, נכון?
כן, נכון, באופן מאד תיאורטי זה אמור להיות מהיר יותר, פעם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנן כהן   ביום 14 בפברואר 2005 בשעה 13:30

  Who needs 64-bit?

  http://weblogs.asp.net/volkerw/archive/2005/02/11/371108.aspx

 • מיץ פטל   ביום 15 בפברואר 2005 בשעה 0:31

  למרות שבכתבה נאמר ש”החידוש החשוב הוא […] היישום [של הרעיון של 64 ביט] במיחשוב שולחני”, בפועל אפילו זה אינו חידוש. המעבדים ב-Power Mac G5 השולחני הנזכר בכתבה וב-iMac G5 הביתי אינם ממשפחת POWER של יבמ, המיועדת לשרתים ולתחנות-עבודה, אלא ממשפחת PowerPC. כמעט כמו תמיד, שנה-שנתיים אחרי שטכנולוגיה כלשהי (כגון USB, Wi-Fi, או צריבת DVD) היא סטנדרט במחשבים הביתיים של “אפל”, היא הופכת ל”להיט הבא” ביתר השוק הביתי.

 • lior   ביום 14 בפברואר 2005 בשעה 16:31

  די ברור שהרחבת המילה תגדיל את הביצועים באופן משמעותי. נראה לי שהביטול נובע מכך ששיווקית לא קל להתחבר לארכיטקטורה. הרבה יותר קל כאשר יש איזה מספר בסוף.
  אני מניח שאם אינטל או AMD היו מכריזים על מעבד במהירות של 5 ג’יגה-הרץ כולם היו מוחאים כפיים בהתרגשות, גם אם לא בדיוק יודעים מה זה אומר. מספיק שהמספר יותר גדול. אבל כשמדובר בטכנולוגיה שקשה לבטא אותה באמצעות מספר אף אחד לא מבין למה צריך את זה.

  כש CDC פיתחה את טכנולוגיית VLIW המהפכנית, היא לא
  הצליחה להתמודד שיווקית עם חברות שפתחו מעבדים חלשים בהרבה, אבל עם שעון פנימי מהיר. אם מדברים על גימיקים שיווקיים, אין גימיק גדול יותר מהשעון הפנימי של המעבד.

השאר תגובה