מפלטיו של משוגע 2

דיכאון. מה שיפה בדיכאון זה שהוא בדיוק כמו החיים. כשהוא נצבע בתום הנעורים, יש בו קסם שמחפה על הריקנות. הוא מעניק לך שאר רוח ומפתה אותך ליצור ולהתענג על יופי. עם השנים, הוא מאפיר ומתגלה בריקנותו, ואז אין בו לא תום ולא נעורים, לא יצירה ולא יופי. הדיכאון משמש אז כמחוון, מדיד, שמציג בפניך את השארית המתכלה של חייך העוברים בלא מעש. הוא משמש מראה לקטנותך מול העולם, לקטנותם של אנשים מול רעיונות, ולחוסר היכולת שלך לשנות את המצב. וורטקס.

שמחה. מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד. אז איך תשא את חטאך? לא כלפי אדני העולם ואדון הבריאה, אלא כלפי עצמך. מצווה גדולה שרק מי שהתנתק מהעולם הידוע יודע לקיים אותה כלשונה, בדקדקנות של חסיד ובצדיקות של מי שמקיים קלה כחמורה. מצווה גדולה להיות בשמחה – תמיד מצווה? תמיד גדולה? תמיד להיות שמח? האם להיות שמח לפעמים זו מצווה קטנה, או שלהיות שמח זו תמיד מצווה גדולה? והאם אפשר להיות שמח בלי להאזין לשירת העשבים? האם אפשר לאדם להיות חופשי לעשות הכל, או אפילו משהו, בלי לאבד הכל קודם לכן? האם אפשר לנצח בלי לצאת לקרב?

שאלות. יש מי שאינו יודע לשאול, ויש מי שאינו יודע להשיב, ויש מי שאינו יודע לקבל תשובה. אבל מה יעשה מי ששואל ולעולם אינו נענה? עד היכן יוליך את לבטיו, את שאלתו, את תפילתו הזנוחה. יצא בשאלה וישוב בתשובה ותשובות אין; הולכת האמת, דלת אל דלת, מקישה וקוראת “הנני”, ואיש אינו מטה אוזן. והוא, שואל את האמת וקורא לה, פותח דלת ועוד דלת והיא אינה. אין שלם יותר מלב שבור, אבל מי חכם וידע לשמוח בעצב. גם בקופסת גפרורים ריקה המקום עדיין צר מאד.
מפלטיו של משוגע

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבי   ביום 15 בפברואר 2005 בשעה 14:39

  כשרע, הנפש מתנתקת מהמציאות (בדיוק כמו רץ שלא מקבל חיווי על רגליים כואבות עד לשלבים המאוחרים שלה). היא מתנתקת ממנו עד גבול מסוים ואז מקבלת חיווי.
  החיווי הוא תחושת הדיכאון. משום שהתחושה נקלטת על קרקע פוריה (שכן היא התחושה הראשונה מזה זמן), הנפש שמחה בה. אבל, הנפש החכמה, השמחה על שהיא מקבלת חיווי מהמציאות, זורקת אותו כשהיא מבינה את מהותו.

  זוהי התגלות הדיכאון בריקנותו, עליה אתה מדבר.
  פשוט צריך להבין ולזכור שהדיכאון אינו תחליף למציאות ואף אינו המציאות בעצמה. הוא רק חיווי לגביה, וצריך להחליף אותו בחיים אמיתיים.

  אפשר, מותר ורצוי להתחיל בקטן.
  למשל, “עשה כל יום לפחות משהו אחד שאתה אוהב” אולי נשמע כמו סיסמא ניו אייג’ית מטומטמת, אבל זה עובד.

השאר תגובה