אוטיזם: מה גורם לו?

בלינק המצורף תמצאו תרגום לעברית של המאמר “חיסון קטלני”, מאת עו”ד רוברט פ. קנדי הבן. המאמר עוסק בגילויים על הקשר לכאורה שבין אוטיזם לחיסונים שמקבלים לפי חוק כל ילדי ארה”ב.

בתמצית: בתחילת שנות התשעים כפתה מערכת הבריאות האמריקנית חיסונים חדשים על כל ילדי ארה”ב בחוק. בתוך עשור גדל פי 15 שיעור האוטיזם אצל הילדים (כמו גם מספר הפרעות תקשורת קלות יותר). במקום אחד ל-2500 לערך, מדובר על אחד ל-166 ילדים.

המחקרים גילו מתאם גבוה ויציב בין השימוש בחומר משמר בשם תמירוסל בחיסונים, לבין הגידול בשיעור האוטיסטים. השימוש בחומר הזה גורם – כך נטען – להרעלת כספית, שנחשבת היום כגורם אפשרי להפרעות קשב, היפראקטיביות ואוטיזם.

למרות הגילויים המרעישים בנושא, הוא נשמר בסוד בקשר של שתיקה בין פוליטיקאים, חברות תרופות, מוסדות אקדמיה וחוקרים – החשש מתביעות הענק שיגיעו שכנע את המעורבים שעדיף לטשטש עקבות מאשר לפתור את הבעיה – – כך לפי המאמר.

“הפתרון”, אגב, הוא להעביר בהדרגה את החיסונים המסוכנים למדינות העולם השלישי. אין לי מידע בנושא, אבל אם אתם חושבים לחסן את ילדכם – הייתי בודק היטב את העניין, מברר מאיפה החיסון הגיע ומה הוא כולל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רחלי   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 8:33

  התימרוסל כחומר “שימור” קיים בחיסונים רבים, פשוט לא נותנים להורים לקרוא את המרכיבים. כדי לסבר את האוזן, החיסונים מכילים עוד הרבה חומרים לא ידידותיים, מסרטנים וכדומה – פורמלין, אלומיניום, אציטון, פנול, רקמות בע”ח שמכילות לרוב וירוסים שאנחנו לא אמורים להתמודד איתם (ובוודאי שלא ישירות לזרם הדם, כמה פעמים בשנתיים הראשונות לחיינו), ועוד.

  הומאופתיה מזהה קשר ישיר בין חיסונים מסויימים לאוטיזם. הקשר אינו חד-חד ערכי. כלומר, חיסונים יכולים לעורר בעיות בריאותיות והתפתחותיות נוספות מלבד אוטיזם, והאוטיזם, כמובן, יכול להגרם מסיבות אחרות.

  http://www.vaccinfo.com

 • עומרון   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 9:13

  צירפתי קצת קישורים – מה-CNN, מרכז מחקר אוסטרלי, אוניברסיטת אוקספורד ועוד משהו.
  המאמר נראה לי קצת אגדה אורבנית, דווקא בגלל הפירוט של אופן התנהלות השיחות בתוך הוועידה שהכותב לא נכח בה (זה לא מסוג הדברים שמגיעים לפרוטוקולים).
  בכל מקרה, נראה שכרגע אין הוכחה באשר לקשר בין תיומרסל לאוטיזם (וראה את הקישור לאוקספורד על מחקר מקיף מדנמרק).
  מה שכן, כספית מגיעה לגוף ממגוון מקורות ויכול להיות שזיהום סביבתי הוא הגורם המרכזי לעליה באוטיזם.
  לא שיש לי ממש דעה בנושא, סתם היה מעניין לחפש על זה חומר.

  http://www.jr2.ox.ac.uk/bandolier/band118/b118-5.html

  http://www.nichd.nih.gov/publications/pubs/autism2.htm

  http://www.ncirs.usyd.edu.au/facts/f-thiomersal.html

  http://www.cnn.com/2004/HEALTH/02/09/autism.vaccine.reut/

 • עזי   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 14:05

  האמת היא שזה נושא שנוי במחלוקת כבר כמה שנים טובות. *אין שום ראיה* ברורה שיש קשר סיבתי בין הדברים, כפי שנטען ע”י אותו קנדי הבן, ואתה שוקי וגיסתך, ועוד רבים אחרים, ממהרים לאמץ כאמת מדעית. בעצם, יש לא מעט מחקרים שמעלים ספקות רציניים בדבר הקשר הזה כסיבה-תוצאה (כפי שהביא אחד המגיבים כמה מהם).

  בשיחה שלי היום עם אחת המומחיות בעולם לגבי אוטיזם, היא שללה מכל וכל את הטענה הזו (למרות שהיא מכירה היטב את המחקרים עד לאחרון שבהם). היא הביאה כמה וכמה ראיות מנוגדות וכמה וכמה עקרונות ששוללים את הקרקע מתחת לטענת הקשר.

  מה שאני רוצה לומר הוא, בעצם, שכדאי לעצור את הצמרמורת ולהשתמש בה בימים קשים יותר…

 • אמא   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 15:44

  כאמא לילד עם הפרעה על הרצף האוטיסטי, אני נזהרת שבעתיים מכל הורה אחר, וכבר קראתי המון המון המון חומר בעניין. ולכן אני יכולה להגיד באחריות, שלא צריך להאמין לכל מה שקוראים.

  כשבאתי עם בתי הצעירה (והנורמלית) לטיפת חלב, הגעתי עם רשימה מוכנה מראש של מרכיבים מסוכנים שאני לא מוכנה להזריק לבת שלי. תימריסול היה בראש הרשימה. אחות טיפת חלב אמרה לי שכבר לא משתמשים בארץ בתימריסול כחומר משמר בחיסונים. כשלא האמנתי לה, הלכה והביאה את דף היצרן עם פירוט המרכיבים בחיסונים, ואכן תימריסול לא היה שם. (לא שהאלטרנטיבות אטרקטיביות הרבה יותר: בייסיקלי, אם זה לא כספית זה נפתלין.)

  צריך לנהוג בהיגיון ובשיקול דעת. לא חייבים לחסן את הילדים לפי הלוח שקובע משרד הבריאות, לא חייבים לחסן אותם בכלל. משרד הבריאות מפעיל שיקולים שנוגעים לאוכלוסיה, לטובת הכלל; אבל כל ילד הוא מקרה פרטי, וזכותו (ואף חובתו) של ההורה לקבל החלטה מושכלת לגבי חיסון ילדו. אבל גם את המאמרים והכתבות נגד חיסונים צריך לקרוא בעין ביקורתית. חלקם סתם זורעים פניקה לגבי חומרים שממילא אינם כבר בשימוש.

 • ענת   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 16:02

  מהם יתר המרכיבים המסוכנים? מה לגבי מה שנאמר כאן על צהבת?
  תודה.

 • רז גלילי   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 20:38

  חיסון צהבת לילדים בני יומם מסוכן ומיותר אלא אם כן האם נשאית בעצמה (מה שאפשר לברר לפני הלידה)
  החיסון עצמו טוב במקרה הכי קיצוני במשך עשר שנים לכל היותר. כיוון שאוכלוסית הסיכון היא זונות ונרקומנים אם אתם לא חושבים שהילד שלכם יעסוק בזנות ושימוש בסמים לפני גיל עשר יש לוותר על החיסון לחלוטין.

 • יונת   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 22:30

  בדנמרק הוציאו את החיסונים עם התימרוסל כבר מזמן, לפני שחוסנו הילדים עליהם נעשה המחקר. לכן המחקר ההוא מראה בעיקר שחיסונים ללא תימרוסל אינם מעלים את הסיכון לאוטיזם. אגב, מאותו מחקר עולה ששיעור האוטיזם בדנמרק נמוך הרבה יותר מאשר בארה”ב. מעניין, לא?

 • עומרון   ביום 23 ביוני 2005 בשעה 8:52

  תקראי את המחקר לפני שאת “מקשקשת”.

  תכנסי לקישור, בסוף ישנה טבלה (אם אין לך כוח לקרוא).

  היה חיסון אחד בדנמרק עם תיומרסל בין השנים 1970 עד 1992. המחקר נערך על אוכלוסית המחקר הזו.

  לגבי צהבת, זו מחלה של נרקומנים וזונות.
  אה, שכחתי שאיידס יש רק להומוסקסואלים
  (ואתיופים).

  אגב, מזרק נגוע אפשר למצוא בחדר מיון (יש מישהו שלא לקח ילד לחדר מיון), אפשר לקבל צהבת במגע עם דם (מישהו מכיר ילד שאין לו חברים בגן שנפצעו?)

  אולי לא כדאי לעשות חיסון נגד צהבת, אבל להתעלם מהמחלה בגלל שהיא של זונות ונרקומנים זה בין היתר מטומטם.

 • יונת   ביום 23 ביוני 2005 בשעה 11:06

  דווקא קראתי. הנה משהו בשבילך לקרוא:
  http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m0838/is_122/ai_112352786

 • ת"ת   ביום 23 ביוני 2005 בשעה 11:26

  גם בארץ היו כמה תביעות על רקע רפואי-סביבתי, ביניהן תביעת הצוללנים בקישון ותביעת עובדי הכור בדימונה. בבית המשפט כלום לא הוכח.

 • שוקי   ביום 23 ביוני 2005 בשעה 16:17

  די ילדים, לא לריב. לכולנו יש כוונות טובות.

 • אמא   ביום 24 ביוני 2005 בשעה 0:28

  שאלו אותי לדעתי על חיסון הצהבת: אכן דעתי האישית שהחיסון מיותר לתינוקות בני יומם, אלא אם ידוע שהאם נגועה. את התינוקות שלי חיסנו כי עוד לא הייתי מודעת לנושא.

  ובאשר לכותרת שבחרת, שוקי: סלח לי, אבל היא נראית לי קצת סנסאציונית מדי. גם האדבוקטים הכי מחמירים נגד חיסונים לא מנסים לטעון שכל מקרי האוטיזים קשורים לחיסונים. אף אחד לא יודע מה בדיוק גורם לאוטיזם, ויש אפילו מחלוקת מה זה בדיוק אוטיזם. אבל נדמה לי שיש הסכמה אוניברסאלית, שהאוטיזם נובע כנראה משילוב של גורמים גנטיים וגורמים סביבתיים. גם אם יש ילדים שנהיו אוטיסטים בעקבות חיסונים, לא כל ילד יהפוך אוטיסט בגלל חיסונים (רובם הגדול לא!) ולא כל אוטיסט הוא אוטיסט בגלל חיסונים.

 • איריס   ביום 25 ביוני 2005 בשעה 22:02

  יתכן שהסיבה לעלייה המסיבית בארצות הברית לאוטיזם היא :
  1. ליבראליות יתר במתן האבחנה לילדים, בארצות הברית יש בכלל נטיית יתר לתייג ולמצוא מחלות גם כאשר אינן. יש לזה כמה סיבות, בניהן מבנה הרפואה ששונה מאירופה ודנמרק במיוחד וגם מישראל
  2. ככלל, ואינני יודעת למה, הילדים בארצות הברית חולים בכל מיני רגישויות והרעלות יותר מכל מקום אחר. אסתמה, אלרגיות מזון מוזרות, וגם הפרעות מסוג האוטיזם ומשפחתו. יתכן שזה קשור לזיהומים בריסוס מזון או תרופות הניתנות לבעלי חיים, ודברים שעדיין לא אותרו.
  3. יתכן גם ריבוי אוטיזם שהוא תוצאה משולבת של חומרים בחיסון ביחד עם חומרים אחרים למשל במזון. כך שאותו חומר די רעיל בחיסון, כאשר אינו בא ביחד עם רעלים סביבתיים נוספים, לא ישפיע כה חריף. הנושאים האלה חדשים ולא נחקרו מספיק.
  4. ישנם הבדלים עצומים בצורת הגידול של ילדים בין אירופה לבין ארצות הברית, ובכל הקשור לאוטיזם ולהפרעות ADD
  יש לזה השפעה עצומה.
  5. לת”ת – אכן כן, בישראל התרבות הפוליטית והמשפטית אינה מאפשרת הטלת אחריות במקרים שבהם המשמעות הכספית היא ניכרת. רמדיה היא יוצא מן הכלל, רק משום שהיה “גב” בחו”ל, ועוד גרמניה כיס עמוק ורווי אשמה. ככלל, בתי המשפט “מתחשבים” במזהמים גדולים, בעיקר במערכת הבטחון שהיא המזהם הראשון בישראל, ומחצין את מלוא העלות האנושית על הפרט. במלחמה כמו במלחמה, גם אם מדובר בעצם במלחמה נגד האזרחים של מדינת ישראל ולא האויב האכזר.

 • איש הקשת האוטיסטית   ביום 28 בינואר 2007 בשעה 15:57

  “אנשי ספקטרום ישראלים” (אס”י) – קהילת אנשי הספקטרום האוטיסטי בישראל – http://aci.selfip.org
  אס”י הנו התארגנות של ולמען ישראלים מהקשת האוטיסטית, לצורך תמיכה ועזרה עצמית, עצמאית והדדית. חברי אס”י הינם אנשים מכל גווני הקשת האוטיסטית, המאמינים כי על החברה להכיר בזכותו הבסיסית של האוטיסט לחיות כאוטיסט מתוך הכרה במהות האוטיסטית כדרך חיים שונה ולגיטימית. חברי אס”י שואפים לקיים קהילה אוטיסטית בניהול עצמי, הכוללת אנשים מהקשת האוטיסטית בכל רמות התפקוד ובכל רמות התקשורת הבינאישית. חבר/ת אס”י יכול/ה להיות כל בן/בת הקשת האוטיסטית, בין המאובחן/ת רשמית ובין שלא, המזדהה עם עקרונות ומטרות אס”י, בין אם יכול/ה להשתתף באופן פעיל ובין אם לא.

  פרטים נוספים באתר האינטרנט של אס”י – http://aci.selfip.org

 • איריס   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 8:49

  הצעה מעשית נגד הקונספירציות הנתעבות האלה (פה אצלנו ודאי יותר גרוע) –

  1. לדרוש הרחבה של המידע הניתן על ידי משרד הבריאות להורים, לפני החיסונים. העלונים חודשו והם לא רעים יחסית, יש בהם גם פירוט סיכונים, ואפשר לבקש להוסיף גם את המחקר הזה לעלון. יש לזה יותר סיכוי מועדות חקירה.
  2. לדרוש ממשרד הבריאות לאכוף וליישם את החוק שאוסר לתת לתינוק טיפול רפואי ללא הסכמה של ההורה, וההסכמה צריכה להיות מידעת. החיסון הראשון, לצהבת B הוא ממש גניבת דעת וסקנדל לא חוקי. מנצלים את הבילבול של ההורים, במיוחד האם, ותוקעים בלי לבקש, בלי ליידע, בלי להחתים. תלונה מפורטת בכתב ליועץ המשפטי של משרד הבריאות, לשר למנכ”ל עם איומים בתביעות ובתלונות למשטרה על תקיפת היילוד – יעשו את שלהם.
  3. לדרוש ממשרד הבריאות לכלול בשירות הניתן על ידי קופות החולים גם בדיקות דם חינם לאיתור הרעלת מתכות כבדות מכל הסוגים. הבדיקות קיימות מזמן, נעשות בחו”ל באופן פרטי בעלות של כמה מאות דולרים לכל המתכות, וכמאה דולר למספר מסויים של מתכות. אין שום סיבה שהשירות לא יהיה במסגרת קופ”ח לילדים עם כביכול הפרעות נוירולוגיות או אינדיקציות אחרות להרעלות של מתכות כבדות.
  4. לדרוש מקופות החולים ליידע, ולספק שירות של “ניקוי” במקרה של הרעלות כאמור. יש טיפולים כאלה – כילציה – ונידמה לי שמורעלי השייטת דרשו וקיבלו משהו כזה בשוויץ. לחץ של הורים על קבלת טיפול יכול להשפיע גם על הרכבים של הביטוחים המשלימים (עדיף מושלם וכולי, וגם הביטוחים הפרטיים שמאד נפוצים היום לצד הביטוח הרגיל) וליצור “שוק” נגדי לזה שיצרו החברות המחסנות וחבריהם בקומפלקס הבטחון והפוליטיקה.

 • דוד כפרי   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 8:55

  למקור, באנגלית.
  הוספתי לקישורים אצלי.

 • דוד כפרי   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 9:08

  http://www.google.com/search?q=Deadly+Immunity+By+Robert+F.+Kennedy+Jr.

  אפשר לבחור, כנראה שהמאמר פורסם במקביל בהרבה מקומות.

 • אביבה   ביום 22 ביוני 2005 בשעה 20:20

  לגבי צהבת – אני לא יודעת אם החיסון מסוכן, אני די בטוחה שהוא לא נחוץ לתינוק בן שעה שרק נולד. בהנחה שאמא שלו בדקה כבר בהריון שהיא לא נושאת צהבת בי וצהבת סי, אין מה לחסן בגיל כזה. בצהבת נדבקים מדם, מזרק נגוע, יחסי מין… לא דברים שילד אמור להיחשף אליהם עד גיל ההתבגרות בערך.

 • רחביה ברמן   ביום 10 ביולי 2005 בשעה 1:49

  איריס, אם לצטט איזה ד”ר שמצוטט במאמר של קנדי הצעיר, אם מדובר בליברליות חדשה באבחנה, איפה כל בני העשרים שהיו אמורים להיות מאובחנים מחדש כאוטיסטים?

השאר תגובה