למה אבוד לביבי

בנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלה בישראל. לא בשנים הקרובות לפחות.
אני קורא עכשיו את “אי נחת בגלובליזציה”, ספרו של הכלכלן זוכה פרס נובל פרופ’ ג’וזף א. שטיגליץ. בספר הוא מסביר בהרחבה מהו תפקידה של קרן המטבע הבינלאומית (זו שמשבחת את ביבי ואת בנק ישראל מדי פעם) בהרס של משקים לאומיים בשם כלכלת השוק.
זה מדהים להיווכח שהכלכלה שלנו קיבלה טיפול דומה לאלו שקיבלו מדינות אפריקניות שבהן אנשים מתקיימים בפחות מדולר אחד ליום. אבל עוד יותר מדהים כשמבינים ששטיגליץ, שבסך-הכל משתמש באותה מתודה כמו כל כלכלן ידוע אחר, מגיע למסקנות אחרות לגמרי בתשובה לשאלה “מה צריך לעשות”.
הבעיה, לשיטתו, נעוצה בגישת קרן המטבע, לפיה לכל הבעיות יש פתרונות זהים. לא משנה באיזו מדינה מדובר, מה מצבה הכלכלי האמיתי ומה האפשרויות שעומדות לפניה – בכל מקרה הם ינסו לכפות עליה מדיניות מרסנת, קיצוצים בתקציב המדינה, הפרטה, שער ריבית גבוה.
שטיגליץ נותן המון דוגמאות למקרים בהם המדיניות הזו לא הועילה בטווח הארוך ולעומת זאת הזיקה מאד לחברה בטווח הקצר. הוא גם מציג מגוון אלטרנטיבות, ותוהה על הגורמים (קבעון מחשבתי, אינטרסים פוליטיים, אגו, וכו’) שמונעים מכלכלני קרן המטבע לשנות את הגישה.
ברוב המדינות שהמנהיגות הכלכלית שלהן יישרה קו עם קרן המטבע – כמו שעשה ביבי – התוצאה הייתה תסיסה, התגברות השחיתות, ולפעמים גם מהומות. גם כאשר החלה צמיחה, תמיד המדיניות הזו מובילה לחלוקה לא שיוויונית של הכנסות, להגדלת פערים, לעוני, קיצור תוחלת החיים, פגיעה במערכות הבריאות והסעד.

אבל זו לא הסיבה לכך שביבי לא יהיה ראש ממשלה. הסיבה היא שהאיש מנותק לגמרי, לא יודע איפה הוא חי, מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה ורוכש לעצמו עוד ועוד שונאים בכל מהלך שהוא עושה.
אפשר להתווכח הרבה על המדיניות הכלכלית שמשרד האוצר יישם תחת מנהיגותו. האם היא הייתה הטובה ביותר האפשרית, או האם הייתה טובה בכלל. מה שברור הוא שהנזק לשכבות החלשות היה עצום.
אל תאמינו לעיתונאים המתנשאים שטוענים שמצביעי הליכוד מטומטמים וימשיכו להצביע לליכוד, ולא משנה מי יעמוד בראשו, למרות שהוא דופק אותם כל פעם מחדש – לליכוד אולי הם יצביעו, אבל לביבי לא. אותם עיתונאים קוננו גם על כך שאי אפשר להחליש את ש”ס, כי מצביעיה מטומטמים ועושים מה שהרב אומר. אבל אחוזים גדולים ממצביעי ש”ס הענישו את המפלגה גם על התקלקלותה הפוליטית, גם על התנערותה מאריה דרעי.
מצביעי ליכוד רבים (74 אחוזים אם לדייק) לא רוצים את ביבי כראש ממשלה. חלקם יסתמו את האף, ורבים פשוט לא יצביעו ליכוד. למעשה, ספק אם ביבי יגיע לראשות הליכוד בהתחשב בחוסר הפופולריות שלו בקהל המתפקדים.

לשיא חוסר הרגישות הגיע ביבי כשנסע לחו”ל דקה וחצי אחרי שהתפטר, ויום לפני שהחלה ההתנתקות. נדמה לי שהצעד הזה נטל ממנו גם את תמיכת הימין, שיש לו עם כל הכבוד אלטרנטיבות הרבה יותר הגיוניות לזיגזוג של ביבי בין הימין למרכז.
זה לא ישפיע על היחס בין גושי הימין והשמאל, אבל זה בהחלט ישפיע על הסיכוי של ביבי לעמוד בראש הליכוד. חברי מרכז הליכוד, עם כל הכבוד להצהרות הפומביות שלהם, לא יכולים להיות אדישים לגמרי לקבל הבוחרים שלהם. ואם הם יהיו אדישים, אז המפלגה תשלם על כך בבחירות.
הניסיון מראה שכאשר המפלגות הגדולות מאכזבות האלקטורט שלהן גולש למפלגות שמציעות בסיס הזדהות אלטרנטיבי. אז ש”ס תתחזק, והמפד”ל והאיחוד הלאומי ומפלגות אחרות. לא כולן מפלגות בעלות מצע ימני, ורובן מפלגות שבקונסטלציה זו או אחרת יכולות למצוא את עצמן בקואליציה שלא כוללת את הליכוד.

לכן, אני מאמין שבסופו של דבר ביבי לא יעמוד בראשות הליכוד, אבל אם הוא כן יגיע לשם זו תהיה ההזדמנות של הרבה בוחרים לבוא חשבון איתו ועם המדיניות הכלכלית שלו. ראש ממשלה הוא לא יהיה, תזכרו שאמרתי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יחזקאל   ביום 31 באוגוסט 2005 בשעה 15:05

  חוץ מזה שביבי לא יהיה ראש הממשלה הבא. אני חושב שאתה לא מעריך נכונה את הטמטום של מצביעי הליכוד. זה מתנהג ככה שכל פעם שחושבים שרואים את התחתית, יש עוד.

 • מרק ק.   ביום 31 באוגוסט 2005 בשעה 15:17

  1. איזה מזל שיש את מי להאשים. אם לא היתה קרן המטבע את מי היו מאשימות מדינות העולם השלישי בנחשלותן? אפשר לחשוב שהכריחו אותן לקחת הלואות מהקרן. אם המשטרים המושחתים שלהן לא היו מוצאים את כל הכסף על התענוגות המגונים שלהם אולי הן לא היו נזקקות להלואות בכלל.

  2. מה הקשר בין ביבי לדרישות קרן המטבע ממדינות העולם השלישי?, אלא עם אתה מתכוון לרמוז שישראל היא מדינה כזו ואז זה סיצן שמעולם לא היית במדינה כזו. נחיתה אחת בבומבי שבה ראיתי את מאות הצריפים שבנוים בסמוך לגדרות של שדה התעופה הספיקו לי בשביל ללמוד את ההבדל.

  3. מי לא יצביע לביבי? אותם עשרות אלפי אנשים שמצאו עבודה בתקופת כהונתו או עשרות האלפים ששיפרו את תנאי חייהם? אתה ודאי מתכוון שהעניים לא יצביעו לביבי, אבל לפי סקר העוני האחרון 65% מהם הם ממילא חרדים וערבים ולכן בכל מקרה לא היו מצביעים בעד הליכוד.

  יש הרבה סיבות לא להצביע לביבי, אבל הכלכלית היא הטפשית שמכולן. בנוסף לזאת, בשביל לא להצביע עבור ביבי צריך להצביע בעד מישהו אחר. אתה יכול להצביע על מתמודד אחד לראשות הממשלה אחד שכדאי להצביע עבורו?

 • ת"ת   ביום 31 באוגוסט 2005 בשעה 19:03

  אם ביבי לא יהיה ראש הממשלה, זה רק בגלל שהוא איש בלתי-אמין, הפכפך ופחדן. הנסיבות הכלכליות לא קשורות לעניין. העניים לא היו עשירים לפני ביבי ולא היו מתעשרים לו לא היה ראש הממשלה ושר האוצר. כנ”ל לגבי מדינות העולם השלישי. הן עניות בגלל האוכלוסייה הנחותה ולא בגלל קשרים ומזימות שרקמו נגדן אנשי קרן המבטע, המוצגים לעתים כייצורים מיתיים חורשי רע.

  לביבי לא תהיה בעיה לנצח בפריימריז במרכז ליכוד. הוא יוכל לשחד את רוב הבוחרים ולהגיע לראשות המפלגה. אבל הציבור כולו לא יצביע לו, זה מאוד נכון.

 • david   ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 5:30

  Stieglitz wan the Nobel for economics, worked in the world bank – there´s a slight chance he knows what he is talking about. BTW, the one country in east Asia that did not confirm with world bank demands, Malasys, was the only one not affected by the major economic crisis in the region.

 • מרק ק.   ביום 1 בספטמבר 2005 בשעה 11:55

  1. לא כתבתי שמה שקרן המטבע מציעה זה הדבר הנכון לעשות.

  2. איינשטיין התנגד בתוקף לתורת הקוונטים למרות שאנו יודעים כיום שהיא מסבירה היטב את הפיזיקה התת אטומית. כמו שאיינשטיין טעה כך גם אנשי הקרן יכולים לטעות וגם שטיגליץ יכול לטעות.

  3. יש הבדל עצום בין מה שקורה למדינות העולם השלישי למה שקרה אז לנמרים של מזרח אסיה. מדינות העולם השלישי לקחו הלוואות מהקרן, בעוד שהמטבעות של הנמרים הותקפו על ידי ספקולנטים והן לא היו חיבות לישם את המלצות הקרן (שהיו לנייד את שער המטבע). הבחירה לישם את הממלצות היתה שלהן ועובדה שמלדיה לא ישמה אותן, לכן האחריות נמצאת קודם כל אצל שרי האוצר של אותן מדינות.

  4. זה לא שישראל קופצת כל פעם שהקרן מפליצה. לפחות פעם אחת ביבי התעלם מהמלצות הקרן לגבי המשק הישראלי. אני כבר לא זוכר את הפרטים והסיבה היחידה שאני זוכר את זה היא שפלוצקר (שלא מסוגל לכתוב את המילה ביבי בלי להשמע מזלזל) העלה את הניסיון של מלזיה כתמיכה בעמדה של ביבי.

 • ישי   ביום 31 באוגוסט 2005 בשעה 15:32

  http://www.yesod.net/yesod/archives/2005/02/_a_2.php

השאר תגובה