נוסטלגיה: ביבי כראש ממשלה

לביבי מודל 2005 אין את הכריזמה של פעם. הוא השמין, הוא מזיע, הוא נשמע פחות רהוט. הוא פחות משכנע. גרוע מזה – הוא נמאס. נמאס להקשיב לו כשהוא מסביר מה דעתו על דברים. כבר לא מעניין אם הוא באמת מאמין במה שהוא אומר או לא. אין חשק להקשיב לו.

כשאמר במסיבת העיתונאים “למדתי, הפקתי לקחים, אני מוכן”, ההרגשה הייתה כאילו מדובר בפקיד זוטר שסרח. במש”ק משמעת שדפק נפקדות. בטבח ששרף תבשיל ומבקש שיחזירו אותו לתפקיד. זה לא היה נאום של מנהיג.

פרס מתאים יותר. בין אם רואים בו קשיש סהרורי, חתרן בלתי נלאה, לוזר ופנטזיונר. בין אם רואים בו את הפוליטיקאי המנוסה, הדיפלומט המתוחכם, והעסקן המשופשף שהוא. לפרס יצא שם של תככן לא אמין כשביבי עוד היה תיכוניסט אמריקני. אבל אפילו הוא, מעולם לא היה שנוא כמו ביבי, והעם רוצה היום – בפעם הראשונה מזה שנים – לבחור במישהו שהוא לא שונא.

ברק, במפתיע, קיבל שכל ופרש.

וילנאי ופואד יקפלו מפרשים תמורת אתנן מתאים.

רק פרץ עשוי להתחרות בפרס, וגם עשוי לנצח אותו. אם יפסיד לו, הוא יתמוך בו בכל הכוח. אם ינצח, הוא יציג את ביבי כקפיטליסט, גלובליסט, שקרן ורשע, ויסחוף אחריו רבים. לפרץ, יש הרבה יותר כריזמה.

אם פרץ יעמוד בראש מפלגת העבודה – או אפילו אם יקבל תפקיד מרכזי בתעמולת הבחירות של העבודה, ולא יטואטא הצידה – הוא עשוי לסחוף אחריו מאות אלפי מצביעי ליכוד מהעשירונים התחתונים. נכים, אמהות חד-הוריות, פועלים, קשישים. דרוזים.

אם פרס יעמוד בראשות העבודה, הוא עלול להפסיד, כי הוא לא משדרות ולא יודע לדפוק צ’אפחות לראשי וועדים ומנהלי עבודה ותופרות. לא בטוח שעמיר פרץ הוא מציאה גדולה, אבל הוא בדרך למעלה. אם לא ראש-ממשלה הוא יהיה שר בכיר, ואם לא בבחירות האלה אז בבאות.

אם ביבי יצליח לנצח את הבחירות בכל זאת, וירכיב קואליציה, זו תהיה קואליציה גרועה יותר מזו שהייתה לשרון ב-2001.

הוא יעמוד בראש ליכוד מוחלש ומדולל אלקטורלית. הדתיים יעזבו את הליכוד ויחזרו למפד”ל, לש”ס, ואפילו ליהדות התורה. האכזבה של חלקם מהציונות החילונית היא כה גדולה, שהם יפנו לקיצוניות השנייה. המצביעים הימניים-חילונים של הליכוד, יעברו בחלקם לאיחוד הלאומי. הגזענים ושונאי הדתיים, יעברו בחלקם לשינוי.

אבל כדי שכל זה יהיה רלוונטי, ביבי צריך בתור התחלה לנצח את שרון. שהוא שועל קרבות קשיש וערמומי, מתוחכם ממנו ובעל אישיות חזקה משלו. אם הוא יפסיד לביבי בפריימריז, הוא לא יקים ליכוד חדש. סביר יותר להניח שיחצה את הקווים ויצטרף לעבודה – העיקר שביבי לא ייבחר. שרון הוא טקטיקן טוב, ויודע שאין טעם להקים מנגנון בירוקרטי חדש כשיש מנגנון קיים שיכול לשרת אותו היטב.

אבל מי אומר ששרון יפסיד לביבי?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • דורי   ביום 31 באוגוסט 2005 בשעה 22:50

    גם משה דיין הצטרף למנחם בגין, והשמש המשיכה לזרוח

השאר תגובה