נלחמים באנטנות הסלולריות

תקדישו חמש דקות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנן כהן   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 6:52

  http://shatil.org.il/site/blog.asp?blogid=3&itemid=112668799676445757

  האם יכול להיות שהמקרה של האנטנות הסלולאריות יירשם כאחד ממחדלי יחסי הציבור הגדולים ביותר של תעשיה שלמה?

 • שוקי   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 9:21

  זה לא אלקטרופוביה.
  “לא הוכח” אינו זהה ל”לא”. לא מדובר במחדל של יחסי ציבור, אלא בניצול ציני של המתודה המדעית כדי להונות את הציבור.
  אין ראיות לכך שקרינה לא מייננת גורמת נזקים בריאותיים, כי טרם הצליחו להוכיח את זה במחקר מדעי. אבל יש ראיות לכך שאותה קרינה ב-2.4GHz משמשת אותך כדי לבשל אוכל במכשיר מיקרוגל.
  אגב, “המרחק הבטוח” מאנטנה הוא 6 מטר לפחות, ובאותם מקרים בהם חברת סלולר שמה אנטנה בתוך דודי שמש לא היה אפילו המרחק הזה.

 • יובל   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 11:54

  נכון שוקי, “לא הוכח” לא זהה ל-“לא”, אבל הוא בטח לא זהה ל-“כן כן. אל תתנו שיעבדו עליכם ותרוצו מהר לאיפה שאנחנו אומרים לכם”. מלת הקסם “קרינה” מאפשרת להרבה אנשים להרעיד מפחד הרבה מאוד אחרים.
  קצת עובדות (ממש עובדות):
  איך עובד מיקרוגל? הקרינה שהוא משדר היא בדיוק, אבל בדיוק, בתדר המתאים להרעדת מולקולות המים שנמצאות באוכל שאנחנו רוצים לחמם (זהו תדר הרזוננס של אותן מולקולות). בכך, האנרגיה של הקרינה הופכת לאנרגיה קינטית שבתורה הופכת לחום. אם נפעיל את אותו התדר (אבל חשוב שזה יהיה בדיוק אותו התדר) על הגוף שלנו, גם אנחנו נתחמם. לא נעים, ויכול אפילו להיות לא בריא, אבל האנטנות הסלולריות משדרות בתדרים אחרים לגמרי!
  (http://home.howstuffworks.com/microwave1.htm)

  המרחק של האנטנה לא משפיע על האנרגיה של הפוטונים שפוגעים בראש שלך, אלא רק על מספר הפוטונים שפוגעים בראש שלך. בכל מקרה, לפוטונים שנפלטים מהאנטנה אין מספיק אנרגיה כדי לשנות את המבנה המולקולרי של איזושהי מולקולה בגוף שלנו. זה פירושה של “קרינה בלתי מייננת”.

  אחד הדברים שמטרידים אותי הוא שבנוגע לחברות הסלולריות, לכולם (גם לי) מאוד ברור מה האינטרס שלהן. אבל כשמדברים על הגופים שמעודדים את הפאניקה, בלי לעודד שום דיון רציני ואינטילגנטי בעניין, כולם מקבלים כמובן מאליו שרק “טובת הציבור” מול עיניהם. אף אחד לא חושב על כח, פרסום או תקציבים שמקבלים גופים שונים שהפכו את המאבק בקרינה הסלולרית ללחם חוקם.

 • יובל   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 11:55

  הנה הלינק המתוקן
  http://home.howstuffworks.com/microwave1.htm
  ככה זה כששמים סוגריים סביב לינקים.

 • rask   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 15:09

  לדעתי אתה צריך ראשית להבהיר לעצמך מה מסוכן יותר קרינה בתדר גבוה או נמוך?
  2.4 ג’יגה הרץ זה הרבה, מעט?

  מהטעויות שיובל ציין אתעלם
  אולם קשה להבין איך כולכם התעלמתם מהעובדה שהנייד בעצמו משדר קרינה שגרועה מהאנטנה מילימטרים מהמוח?

 • שוקי   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 18:28

  מכיוון שכבר שאלת, אני אשיב לך.
  קודם כל, מה אני בוחר לעשות עם הטלפון הסלולרי שלי זו החלטה שלי. יכול להיות שאני לא מדבר בו אף פעם, ויכול להיות שאני מדבר בו מעט, ויכול גם להיות מצב כזה – תאר לך – של אדם שאין לו סלולרי כלל.
  מה שחשוב הוא שזו החלטה שנמצאת בידיו של כל אחד מאיתנו.
  האנטנות הסלולריות, לעומת זאת, נשתלות בכל מיני מקומות עם או בלי ידיעתנו – ובוודאי אני לא צריך לספר לך שחלק מהן הוטמנו בדודי שמש, דירות שנשכרו במיוחד וכו’. בכל מקרה, איש לא שואל אותנו.
  הטענה כאילו אנטנה אינה מסוכנת, או מסוכנת יותר מסלולרי, נראית לי תמוהה. אבל עזוב את זה.
  2.4GHz, האם זה הרבה או מעט? זה פחות מרנטגן אבל זה יותר מרדיו. למעשה, זה התדר שבו עובד מכשיר מיקרוגל. וכמו שאני לא אתן לאף חברה לשים לי ערימה של מכשירי מיקרוגל מעל חדר השינה ולהפעיל אותם לכל אורך היממה, ככה על גופתי המתה תהיה שם אנטנה. ומצדי שלא יהיו רשתות סלולריות. צריך להיות אידיוט כדי לחשוב שזה לא מסוכן, מה גם שכבר התחילו להופיע המחקרים הראשונים שמוכיחים שישנם נזקים. והם יתרבו עם הזמן.

 • יובל   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 18:42

  אבל שוקי – האנטנות הסלולריות לא משדרות ב-2.4GHz אלא ב-900Mhz.

 • מרק ק.   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 19:04

  כל כך הרבה אנשים טוענים את זה ואפילו קראתי באינטראנט על מחקרים שהוכיחו את זה שאני הולך על בטוח ומבצע הפרדה חד צדדית מיד ימין שלי.

  במחשבה שניה, יש לי רעיון לstartup. נאסוף את הקרינה הסלולרית למים ונדלל אותה עד שמעשית לא ישאר ממנה כלום ונמכור את התמיסה בתור תרופה נגד קרינה.

 • אילן   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 19:11

  אופס, נשמטה מכאן תגובה שלי שהצביעה על מדיניות ממשלתית עם השלכות חמורות יותר לבריאות האוכלוסיה.

 • מרק ק.   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 19:13

  לא שטעונים רציונליים שווים משהו בעידן הזה אבל…

  1. אני מקווה שכשאתה כותב שאתה לא משתמש בפלפון אתה מתכוון לכך שאתה משאיר אותו כבוי. אם הפלפון לא כבוי הוא פולט קרינה שהיא רק קצת פחות מבזמן שיחה.

  2. החדר שינה שלך הוא מקום מאוד בטוח במיוחד אם האנטנות נמצאות על הגג שלך כי הן מכוונות לצדדים ולא למטה והבטון ממסך את הקרינה (כל מי שמתקשה לקלוט רדיו בתוך הבית מכיר את זה)

  3. למה לרדוף אחרי רוחות רפאים. אנחנו יודעים שקרינת השמש מסרטנת והרבה יותר מזו של הפלפונים, אז בא קודם כל נפעל להקמת גגות מעל המדרכות ואז נתפנה למפגע השולי (אם בכלל קיים)

 • יובל   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 19:21

  ההבדל בין להשתמש בטלפון הסלולרי לבין לא להשתמש בו אבל להשאיר אותו פועל נובע בעיקר מכך שככל שהמרחק מהראש גדול יותר כך מספר הפוטונים שמגיע לראש דועך (ביחס לריבוע המרחק). ככה שבהחלט יש הגיון בכך, אם אתה מקבל את הטיעון שקרינת הסלולרי מזיקה לבריאות.
  קרינת השמש היא כמובן אנרגטית בהרבה מהקרינה הסלולרית, אבל מסתבר שאנשים לא ממש מודאגים מכך.
  שלא להזכיר שיש קרינת רקע קוסמית שגם אליה כולנו חשופים כל הזמן.

 • מרק ק.   ביום 19 בספטמבר 2005 בשעה 19:36

  ואני חשבתי שרב הגברים חושבים עם הזין שלהם, ולכן הפלאפון לא רחוק ממרכז החשיבה שלהם במשך הרבה שעות במהלך היום (עוד לא פגשתי גבר שלא נושא פלאפון בכיס או על החגורה).

  אני לא ממש מכיר את הטיעונים נגד האנטנות כי בדרך כלל הם לא יותר מעמיקים מ”זו קרינה לכן זה רע” אבל אם הקרינה מזיקה היא תזיק גם ליתר הגוף ולא רק למוח. כמובן יתכן שפספסתי משהו והטיעון הוא שהקרינה פוגעת בחשיבה אבל סרטן שינבע מקרינה בחלק גוף אחר הוא לא נורא בכלל.

 • ג'ו   ביום 20 בספטמבר 2005 בשעה 1:38

  באותה מידה לא הוכח אף פעם, ולעולם גם לא יוכח, שסיגריות גורמות לאיזשהו נזק. הוכחה זה פריבילגיה של מחקר שיכול להתבצע בתנאי מעבדה מבוקרים ושאינו נתון למגבלות אתיות, ועדות הלסינקי ועוד כהנה וכהנה דברים זניחים. אתם באמת מעוניינים לחכות עוד חמישים שנה עד שהדברים יהיו ברורים כמו שהיום ברור לנו מה עושות סיגריות? וממש לא ברור לי איך מישהו שאינו שייך לפורום חברות הסלולר יכול להצדיק את הניסויים בבני אדם האלו, שמתבצעים, ללא ידיעתם, ללא הסכמתם, וכגנבים בלילה. ועוד בשביל מה, משהו שימות כמו ה-WAP בפעם הראשונה, טלוויזיה בסלולר? עם כל הכבוד לטכנולוגיה ולקידמה, ויש כבוד, היא לא צריכה להיות זו ששולטת בנו, ובוודאי שלא שיקולי שולי הרווח של חברות הסלולר.

  וכן, קרינה גורמת לי לשקשק. גם אם היא לא מייננת. ונדמה לי שדי בצדק. אולי בגלל זה באמת אין לי מיקרוגל בבית (הטענה הרשמית שלי היא טעם הלוואי של הפיתות) וחשבון הסלולר שלי הוא נמוך עד גיחוך.

 • יובל   ביום 20 בספטמבר 2005 בשעה 1:54

  נו, יש גם אנשים שעד היום פוחדים לעבור מתחת לסולם, או יורקים שלוש פעמים כשהם רואים חתול שחור. זכותם. העיקר שאתה לא מוטרד מהגיון או מעובדות.

  רק להבהיר אגב, שלא אני ולא אף אחד מבני משפחתי מועסק על ידי חברות הסלולר (וחבל שכך… דווקא היה עוזר לסגור קצת אוברדרפט).

 • אחד העם   ביום 21 בספטמבר 2005 בשעה 9:27

  רק כדי להוסיף לדבריו של יובל. ככל שהתדר גבוה יותר הרי שהעוצמה הולכת ופוחתת באחד חלקי ריבוע המרחק ממקור הקרינה. לכן, ככל שיהיו יותר אנטנות העוצמה של כל אחת תהיה הרבה יותר קטנה.

  קרינה קיימת מסביבנו כל הזמן. יש קרינה קוסמית, קרינה של קרני שמש (הרבה יותר מסוכנת מסלולרי ומוכחת כמזיקה) יש קרינה מכל כבל חשמל. אור הוא קרינה בדיוק כמו סלולרי (קרינה היא קרינה היא קרינה- זו תופעה פיזיקלית) אבל אף אחד לא הקים את הפורום לישיבה בחושך.

  אי ההוכחה אינה הוכחה. את זה חשוב להבהיר. אבל, אף אחד גם לא מנסה לתת את ההסבר המדעי לתופעת הקרינה (באופן כללי) כדי שאולי אנשים יבינו שהשד לא נורא.

  *החתום ובני משפחתו אינם עובדים בשירות חברה סלולרית או חברת תקשורת.

 • שרון   ביום 4 ביוני 2007 בשעה 15:09

  כדי לבער את נגע התמימות:
  מה אני עושה בטרם אני מוצאת לעצמי מקום חדש למגורים?
  נראה לי שרק על הירח טרם הציבו אנטנה.
  אם הכל ברשיון ואת חלקו מחבאים מהציבור, למרות הרשיון, הרי מדוע שאאמין למשרד איכות הסביבה כשהוא מנסה לשכנע אותי שמגורים תחת אנטנה, הם הכי פחות מסוכנים? שמא זה הדבר היחידי לו יש להאמין ולרוץ לקנות דוקא שם? אולי זו תהיה הבטחה שלא יחביאו אנטנות אחרות באזור המסכן אותי?
  האם יש משמעות לקומת המגורים. אמרו לי שם שקומת קרקע הכי פחות מסוכנת.

  ועוד משהו… אולי הזוי ואולי כבר מצוי: יש מכשיר הבודק כמויות נצברות בגוף? מה עבר את הרף ומה עוד רגע ישבר מהרף? משהו כמו מונה גיגר? יש בדיקה כזו?
  תודה.

השאר תגובה