גלובליזציית המקררים

לא מזמן ערכתי בדיקה השוואתית בין עכברים של יצרנים שונים. היו טובים יותר וטובים פחות, אבל כולם, בלי יוצא מן הכלל, יוצרו בסין.

זה מסימניה המובהקים של הגלובליזציה. במקרים מסויימים, אתה יודע ששני המוצרים שנחים זה לצד זה, יוצרו באותו מפעל סיני, שגם טרח להדפיס עליהם את הלוגואים של ה”יצרנים” השונים. ישנם, לעיתים, הבדלים אמיתיים בתכנון ובנהלי הבדיקה, שמשמרים את ההבדלים ההיסטוריים בין היצרנים. פס הייצור הסיני הוא לא המרכיב היחיד במשוואה. אבל מי שממש יתעקש, יוכל למצוא בחצי המחיר מוצרים כמעט זהים לאלו של היצרנים הגדולים, כי מה לעשות שהאאוטסורסינג של הייצור כרוך בזליגת ידע.

בשבוע שעבר קניתי מקרר. בחנות, כשניגשתי להשוות בין המקררים הזולים, גיליתי להפתעתי שהם דומים זה לזה כמעט עד הפרט האחרון. על זה מופיע לוגו אחד ועל ההוא מופיע לוגו אחר, ושינויים קלים בגוף המוצר גם גורמים להבדלים של כמה סנטימטרים במידות, אבל אין ספק: מדובר באותו מוצר. אלקטרה, לנקו, אמקור – עד כמה שיכולתי לשפוט כולם יוצרו באותו מפעל בטורקיה.

מקרר, בניגוד לעכבר, הוא מוצר שלא משתלם להעביר את הייצור שלו לסין. הוא לא עולה מספיק כסף כדי שישתלם לטלטל אותו את המרחק הזה – בכל זאת, מדובר במוצר גדול בהרבה מאשר עכבר. הטורקים גם מייצרים מקררים בשביל אירופה, מעילי עור בשביל האיטלקים, ומוכרי דונר בשביל גרמניה. מעניין ממי הם קונים עכברים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ערן   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:15

  מה זה “מוכרי דונר” ומה עושים עם זה בגרמניה?

 • אילן   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:38

  זה השם בגרמניה לשווארמה

 • שוקי   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:38

  אה, שאלה יפה שאלת.
  “דונר” זה השם הגרמני לשווארמה, ובערים הגרמניות הגדולות זה המאכל הנפוץ ביותר – יותר מהפיצות ונקניקיות הוורסט ושטרודל התפוחים, שהם המאכלים הלאומיים של גרמניה.
  האוכלוסייה הטורקית בגרמניה גדולה מאד כידוע – תהליך טבעי בהתחשב בזה שטורקיה מספקת כוח עבודה זול לחלק גדול מאירופה. יחד עם הטורקים הגיע הדונר.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3131505,00.html

 • שוקי   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:39

  .

 • שוקי   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:40

  ותודה גם לאילן

 • sbv   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 15:55

  ילדים, אולי התכוונתם שדונר זה השם הטורקי לשווארמה? אתם יודעים, או אולי לא יודעים, שיש טורקים גם בטורקיה והם מדברים, תתפלאו, טורקית

 • שרון   ביום 26 בספטמבר 2005 בשעה 18:48

  שמחתי לקרוא שהמעשה נעשה (דהינו שהמקרר נקנה). תתחדשו.

 • קורינה   ביום 27 בספטמבר 2005 בשעה 13:10

  מסתבר שהמפעלים בטורקיה הם מפעלים ישראלים שעברו לטורקיה.
  כלומר, למה להחזיק כאן פועלים מטורקיה ולשלם להם שכר שהוא בכל זאת יותר גבוה מהשכר שהם מקבלים בטורקיה? הלא לשם כך הם מגיעים לכאן, לקבל שכר מעט יותר גבוה.
  אז מעבירים את המפעל הציוני לטורקיה ומעסיקים שם את המקומיים הנייטיבז.
  הממשל אסיר תודה על הקטנת האבטלה בארצם.
  ובעל העסק מספק פרנסה לרשתות השיווק בישראל ובמקומות אחרים.

השאר תגובה