מחשבון החוצפה ומשהו של ליבוביץ’

חנן כהן בהברקה שתעשה לכם לחשוב: מחשבון החוצפה.
אני מברך על ההמצאה החשובה, אבל נדמה לי שיש מקרים בהם היא לא שימושית. למשל, אי אפשר לחשב בה את מידת החוצפה של בעלי חברה ידועה, שהגיע לפשיטת רגל, הכניס את החברה לפירוק, ואז קנה אותה מחדש. את העובדים שלו הוא שלח לקבל פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי – סיפור אמיתי, שאני מקווה שיגיע לתקשורת בקרוב.

דרושים, מלבד המחשבון החדש של חנן מחשבון לחוסר רגישות, מחשבון לחוסר אכפתיות, לאדישות, לתאוות בצע.
ואסיים בציטוט מישעיהו ליבוביץ’ (מהזיכרון): האדם הוא יצור שניכר ביכולתו הבלתי מוגבלת לחוש אדישות לגורל זולתו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • כפיר   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 2:02

  קמרה?

 • מרק ק.   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 7:23

  רק חבל שלא ציינת את הכללים.

  בשביל לשחק על הקורא למצוא את המקום שבו חנן נותן נתון שלחלוטין אינו רלבנטי למציאות למרות שמו, ואת המקום בו הוא משווה קילומטרים לקילוגרמים.

  ודרך אגב, כן צבי זיו כנראה מרוויח יותר מדי (בערך פי 55 משכיר ממוצא במשרה מלאה), אבל לא ראיתי את בעלי המניות של הבנק (שוקי וחנן ורוב הקוראים האחרים) תובעים מהבנק מתוקף זכויות הבעלות שלהם (דרך קרנות פנסיה וגמל), להקטין את משכורתו.

 • חנן כהן   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 8:05

  אשמח לתקן אם אקבל את כל המידע הנכון.

  תודה,

  חנן

  .

 • שוקי   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 12:32

  אין לי קופת גמל או קרן פנסיה בבנק הפועלים. לעומת זאת, יש לי חשבון בבנק שהמדינה עדיין לא מכרה, וזה שהוא “שייך לי” לא מפריע לו – סליחה – לחרבן עליי.
  הייתי עובר לבנק אחר לו הייתה תחרות. אבל אין תחרות, אולי בגלל שיש קרטל ואולי בגלל שיש מספיק אנשים שממשיכים להצדיק את הבנקים גם היום.

 • מרק ק.   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 16:33

  זה שקופת הגמל/פנסיה שלך לא מנוהלת על ידי בנק הפועלים לא חשוב. סביר להניח שכל קופת גמל/פנסיה בארץ משקיעה במניות בנק הפועלים וגם לאומי. בתור עמית אתה יכול להרים טלפון לקופה שלך ולשאול למה הם משקיעים בחברות שמחלקות את הרווחים לעובדים הבכירים במקום לבעלי המניות.

  אפילו בארץ כבר היו מקרים שמה שנקרא המשקיעים המוסדיים התמרדו כנגד השכר הגבוה של המנהלים.

 • מרק ק.   ביום 2 באוקטובר 2005 בשעה 17:02

  בקטע של השכר הממוצא אתה מסתמך על הנתונים של הביטוח הלאומי, אבל אם תקרא בעיון את המסמך שאתה מפנה אליו תראה שבאופן שרירותי לחלוטין השכר הממוצא הוקפא על הסכום אותו אתה מציין. כנראה שמספר קצבאות תלויות בסכום הזה וההקפאה היתה עוד דרך לקצץ בקצבאות.
  את השכר הממוצא צריך לקחת מהנתונים של הלמ”ס. אם אני זוכר נכון השכר הממוצא למשרה היה כ7,100 והשכר הממוצא לשכיר היה כ7,500 (כן יש שכירים שעובדים ביותר ממשרה אחת).

  ההשוואה של קילוגרמים לקילומטרים נובעת מכך שאתה משווה את עלות השכר של זיו לשכר של אדם רגיל. עלות השכר של זיו מכילה ביו היתר 6 מיליון שקל שהוא קיבל על עלית ערך המניה והסכום הזה לא צריך להחשב כשכר לצורך הענין מאחר וכל אחד שהיה משקיע במניות הפועלים היה מרויח אותו ואין שום קשר ישיר בינו לבין בעבודה שזיו עשה, הרי אם האינטיפדה היתה נמשכת המניות לא היו עולות כל כך הרבה. בנוסף צריך לקזז ממה שנשאר מיסים וביטוחים למיניהם החלים על המעביד שאין לי מושג מה הגודל שלהם.
  אחרי שקיזזנו את כל הדברים שלא קשורים לשכר ניתן לעשות את ההשואה. עדיין מאחר שאנשים חיים מנטו ולא מברוטו היה יותר רלבנטי להוריד את ה50% מס שהוא משלם על השכר הזה ולהששוות נטו לנטו.

  * הסכום של 6 מיליון כריווחי מניות לקוח מכתבה של וואלה.
  *הסכום של 9,500 בתגובה הראשונה שלי לקוח ממוצא השכר בין האנשים שמרויחים לפחות שכר מינימום (כנראה עובדים משרה מלאה) לפי הלמס

השאר תגובה