לסביות הן נשים

“הצרכים הרפואים הייחודיים של הלסביות”. זו הכותרת של הידיעה שבלינק, שפורסמה היום ב-ynet. פולואפ למאמר שפורסם בבטאון ההסתדרות הרפואית בישראל. הכותרת החשודה משכה אותי לקרוא, ולצערי חשדותיי התאמתו – ויסלחו לי חבריי הלסביות – אבל כנראה שפשוט אין דבר כזה כמו צרכים רפואיים ייחודיים של לסביות. הלסביות, מסתבר, הן פשוט נשים, ויש להן צרכים רפואיים של נשים.

ציטוטים לדוגמא:
“ברוב המכריע של המקרים הרופא לא מודע כלל להיבט המיני של מטופליו, גם משום שהוא לא שואל את זה וגם מפני שהמטופלים לא טורחים לציין בפניו, למשל, את עובדת היותם חד מיניים. כיוון שהרופא לא מודע לנטייה המינית של המטופלת, הוא לא ער לבעיות רפואיות מיוחדות שנגזרות מכך”.

ובהמשך:
“אותו מחקר מדגיש שכיוון שפעילותה המינית של הלסבית כוללת החדרת אביזרי מין, גובר גם אצלה הסיכון ללקות בזיהומי לדן. גורמי זיהום שנמצאו אצל הנשים הלסביות הם קלמידיה, גונוריאה, פטרת לדנית, עגבת וגם נגיף האיידס. כותבי המאמר טוענים שלאור העובדה שזיהומי נרתיק ומחלות שמועברות במגע מיני רלוונטיים גם עבור נשים לסביות, הרופא צריך לשאול את המטופלת על האפשרות שנחשפה למחלת מין ולתשאל אותה על ההרגלים המיניים שלה ועל מספר שותפיה המיניים”.

הידיעה גם מסבירה שבמקרים מסויימים רופאים שמטפלים בלסביות לא מבצעים בדיקות חיוניות, משום שהם מניחים שהן אינן חשופות למחלות מין באותה מידה. אולי משהו לא בסדר בהיגיון שלי, אבל מה שאני הסקתי הוא שעדיף שהרופא לא ידע מהי ההעדפה המינית של המטופלת. שיטפל בה כמו בכל אשה אחרת.

הידיעה (ואולי גם המאמר) מתייחסים אמנם לסיכונים בריאותיים מיוחדים שמאפיינים נשים לסביות (מלבד מנהגן המוזר לדחוף חפצים ל”לדן”, משהו שכמובן נשים רגילות לא עושות): “הנשים הלסביות נוטות שלא ללדת ילדים, או לחלופין לדחות את ההריון והלידה לאחרי גיל 30, מצב שמביא בתורו לחשיפה ממושכת יותר של רקמת השד לגירוי אסטרוגני, שעלול להעמיד אותה בסיכון לפתח ממאירות.”

נשמע כמו טיעון רציני. רק שגם במקרה הזה, הגורם שמכניס את המטופלת לקבוצת סיכון ייחודית לא קשור להיותה לסבית. הרופא לא צריך לברר מהי ההעדפה המינית של המטופלת כדי לצפות את “נטייתה שלא ללדת ילדים”. הוא יכול פשוט לשאול אותה האם יש לה ילדים או לא. ואם “המטופלים לא טורחים לציין בפניו, למשל, את עובדת היותם חד מיניים”, אז אולי עדיף שלא ידחף את האף שלו.

ואגב, ידיעה כזו לא הייתה צריכה להתפרסם בקטגוריה ששמה “סקס” אלא בקטגוריית “בריאות האשה”. ואם אתם לא מבינים מה לא בסדר כאן אז זו בדיוק הבעיה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שי   ביום 11 באוקטובר 2005 בשעה 11:40

  כי זה מאות מיליונים,והומואים יש בטח איזה 30% אז חצי מהעולם חד מיניים ?
  האם זה בדוק האחוזים האלו ?

 • ר.   ביום 11 באוקטובר 2005 בשעה 22:40

  והשאר דו מיניות

 • שי   ביום 12 באוקטובר 2005 בשעה 11:34

  להיות דו מינית.

השאר תגובה