המלצה חמה חמה: מתתיהו

בדיוק עכשיו נמצא בביקור בארץ הקודש הראפר החרדי מתתיהו (ראה הלינקים בהמשך). הערב ומחר מופיע במועדון ברבי בתל-אביב. נשמע כמו בדיחה גרועה או סתם קוריוז, אבל האמת היא שמדובר באמן מוצלח ובאיש יקר יקר. איש צעיר ומוכשר שעושה לשם שמיים, ומוכיח שזה לא סתם קלישאה – אמונה, אהבה, מוזיקה ושלום הם באמת אותו הדבר. הנה משהו שכתבתי עליו לפני כמה חודשים:

כבר ראינו ראפרים לבנים, כולל אחד קנדי, אחד מגמגם עם שפן ואחד שאמא שלו תבעה אותו על זה שקילל אותה. כבר ראינו חרדים שעושים מוזיקה פופולית, כולל כאלה שמקיפים את העולם, נוסעים במיניבוס ברחבי הערים ואוף שימחעס. אבל תזכרו מה שאנחנו אומרים לכם: שום דבר שראיתם עד היום לא דומה לראפר החסידי מתיס יאהו

משפט משעשע שרץ ברשת לפני כשנתיים: אתה יודע שהעולם השתגע כשראפר הטוב בעולם הוא לבן, כששחקן הגולף הטוב בעולם הוא שחור, וכשגרמניה מתנגדת למלחמה.
המלחמה אליה התנגדה גרמניה הייתה מלחמת המפרץ השנייה, כמובן. שחקן הגולף הטוב בעולם, אז וכנראה גם היום, היה טייגר וודס.

והראפר הטוב בעולם? זה שהמשפט כיוון אליו בזמנו היה אמינם, וכן, אנחנו מודים שהבחור יודע לשיר (וגם הסרט שלו לא רע, בעיקר סצינת הסיום). אבל אם הייתם שואלים אותנו עכשיו היינו נאלצים לומר שהראפר הטוב בעולם הוא מתיס יאהו (Matis Yahu, שיבוש של Matisyahu. “מתתיהו” בשבילכם). בחור צעיר שלא רק שהוא לבן ויהודי, אלא גם שהוא חסיד מברוקלין.

אם נראה לכם שאנחנו מגזימים, תמשיכו ללינק שבתחתית האייטם (הראשון). תוכלו לראות את הבנאדם משגע לגמרי את הקהל בתוכנית האירוח של ג’ימי קימל מרשת ABC (אחרי ההופעה הקצרה יש גם ראיון), ולהחליט בעצמכם. הוא לא עושה ראפ קלאסי אלא מין גירסת היפ-הופ לרגאיי, עם יסודות חסידיים, אבל בואו לא נהיה קטנוניים – תראו אותו שר וגם אתם תסכימו שהוא שם את אמינם בכיס הקטן. מן הסתם, ליד ספר תהילים.

מתתיהו (מתיו מילר), נולד בווסט-צ’סטר פנסילבניה ב-1979. מאוחר יותר עברה המשפחה לניו-יורק, ומתי, שלא ממש הפגין משיכה מיוחדת לענייני רוח גדל להיות בן-נוער קל דעת ומגודל שיער. כשהיה בתיכון, תוך כדי מסע חיפוש עצמי, הוא קיבל כיוון חדש ונסע לארץ הקודש. אחר-כך חזר לארה”ב אדם מאמין, והתחיל להתעסק בהיפ-הופ וברגאיי. בגיל 19 הלך ללמוד מוזיקה ותיאטרון ב-New School הניו-יורקי, והצטרף במקביל לקהילה של הרב המזמר קרליבך בווסט-סייד. מאוחר יותר הצטרף לקהילה המקומית של חב”ד והשאר היסטוריה.

בראיון, הוא מסביר שהרב שלו עודד אותו להופיע, כדי לאפשר לאנשים להתחבר לקדושה באמצעות מוזיקה. אנחנו לא יודעים לגבי הקדושה, אבל הבחור ללא ספק יודע לחבר בין “הו מאן” ל”אויויוי”. הנעימה החסידית הידישאית, מתערבבת בדקלומי הג’מייקה-סטייל שלו, במשהו שהוא ספק ג’יבריש ספק יותר מדי חומר (אגב, הוא לא עושה סמים ולא מופיע בשבת, למקרה שהתרשמתם אחרת). לפעמים הוא מזכיר קצת את תקופת הרגאיי של סטינג ולפעמים נשמע כמו בחור מהגטו. פשוט תענוג.

וזה הולך. הוא כבר הוציא דיסק, ואוסף של ביצועים מהופעות – קטעים משניהם אפשר לשמוע באתר. אשתקד גם חבר לרפאר המוסלמי-אמריקני קני מוחמד, ולכמה ראפרים ישראלים ופלסטינים, להופעה במסגרת פסטיבל האחווה Unisty Sessions. היום הוא במסע הופעות ברחבי ארה”ב. אתם, תוכלו לפגוש אותו ברשת, ולחשוב לעצמכם שהעולם הזה משוגע לגמרי, אבל לפעמים זה משתלם.
ההופעה והראיון אצל ג’ימי קימל www.wimp.com/jewish
האתר של מתתיהו הראפר www.hasidicreggae.com

מוקדש באהבה ל”בילבי”, היקרה מפז והנדירה כזעפרן, שקנתה לי את הדיסק של מתתיהו ביום ההולדת שלה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה