התקשורת מנסה להסתיר את עמיר פרץ

רק יומיים עברו מאז דיברתי על התשקורת המגוייסת, והסברתי מדוע אמצעי התקשורת בישראל מתגייסים לטובת “קדימה” ומכשילים את עמיר פרץ, והיום קיבלתי הדגמה חיה של הטענה שלי.

אמש, נאם עמיר פרץ בכנס הרצליה, והציג את עיקרי המצע וקווי המדיניות שלו ושל מפלגת העבודה לקראת בחירות 2006. אישית, ראיתי את פרץ והקשבתי לנאומו בערוץ 1, לא פחות. לא מתוך חיבה פתאומית לרשות השידור אלא בגלל שבערוץ 2 ובערוץ 10 לא חשבו שנאום פרץ חשוב מספיק. מוקדם יותר במהלך היום, הם שידרו מהאירוע המשמים הזה בלי הפסקה, ופתאום הוא לא מעניין. מי זה בסך-הכל פרץ, מועמד לראשות הממשלה?

גם העיתונות הכתובה וגם אתרי החדשות, לא הקדישו מילים רבות מדי לנאום הזה או לתוכנו. כשכן כתבו, אז נבחרו כותרות מגמתיות כמו פרץ: ממשלת העבודה לא תהסס לפנות ישובים. הציטוט המדוייק יותר צריך היה להיות (אני מצטט מהזיכרון): “מפלגת העבודה לא תהסס לפנות ישובים אם יהיה בכך צורך, אך תעשה זאת בהגינות ותציע פיצוי הולם למפונים… בהתאם למפת הדרכים המוסרית יסופחו גושי ההתנחלויות לישראל…”.

זו דוגמא יפה לאופן בו ניתן לשבש בקלות את המסר באמצעות ציטוט מגמתי. בהשוואה מדוקדקת מצעו המדיני של פרץ אינו רחוק מזה של שרון ובוודאי לא מזה של אולמרט, אבל מהכותרת מצטייר פרץ כיוני הרבה יותר.

ההבדל האמיתי בין פרץ לבין שני אלו הוא במצע החברתי, עליו משתדלים כנראה שלא לכתוב. אם מתייחסים לעניין החברתי, אז עדיף אייטם שחושף את השכר השערורייתי שמקבל נהגו של פרץ. “חשיפה” נועזת שמגיעה – איזה צירוף מקרים מרנין – בדיוק בבוקר שאחרי נאומו של פרץ.

לו אני הכתב, הידיעה שהייתי כותב הייתה מן הסתם נושאת כותרת כמו “גורמים בהסתדרות משתפים פעולה עם קדימה בניסיון להכשיל את פרץ”. לו אני היועץ המשפטי לממשלה, הייתי מורה לפתוח בחקירה כדי לגלות האם נעשתה כאן עבירה על חוק הגנת הפרטיות למטרות פוליטיות. מעשה אנטי-דמוקרטי שמזכיר מעשה בגינו עו”ד מפרקליטות המדינה הועמדה לדין.

למרות שאדרבא – אני הייתי שמח להיות נהגו של פרץ. בכלל, אם להיות שכיר – או נכה, או קשיש, או ניצול שואה – הייתי שמח יותר להיות במדינה שראש הממשלה שלה הוא פרץ, מאשר במדינה שראש ממשלתה הוא שרון או נתניהו או אולמרט. אלה, אמנם היו באים להצטלם איתי בבית תמחוי לפני הבחירות, אבל היו מזיינים אותי בתחת – סליחה על הצרפתית – מייד אחריהן.

מה התשובה? קודם כל, אתם יכולים לעשות מה שאני עשיתי: להתקשר למערכת החדשות שעומדת מאחורי הדיווח המגמתי לדעתכם, ולהסביר בנימוס מדועהוא מפריע לכם. האיש שתדברו איתו, יהיה אנטיפת ומתנשא, ויסביר לכם שאתם לא מבינים שום דבר בעיתונות. הוא טועה כמובן – אתם הלקוח ולכן אתם צודקים, וככל שיהיו יותר מכם כך המדיניות המערכתית תהיה נוחה יותר לשינוי.

דבר אחר (או נוסף) שאתם יכולים לעשות, הוא לנצל את זכותכם הדמוקרטית להשתתף בדיון הציבורי – בטוקבקים, בפורומים, ובמיוחד בבלוגים. מי שמטיל ספק באפשרות להשתמש בכלים האלה כדי לשנות, יוכל לקרוא בקרוב מאמר שאכתוב על השימוש באינטרנט לפי עיקרון האוונגרד.

עוד מאמר שפורסם כבר, ושאעלה אותו לכאן בקרוב, ידבר על השימוש של הפוליטיקאים ברשת לצורך תעמולה פוליטית סמויה. שיהיה ברור לכם: רוב הטוקבקים שאתם רואים בתגובה לידיעות פוליטיות חמות, נכתבים על ידי אנשים שמקבלים בשביל זה כסף. לפי כמות התגובות, תדעו לא את מי העם אוהב – אלא למי יש יותר כסף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עלמה   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 19:46

  הוא אינטרסנט, ובוודאי שמאחורי פרסום זה עומדים יריבים פוליטיים. ןעם זאת, אינני מוצאת שיש מקום לבוא בטענות על הפרסום. הידיעה הזו בהחלט חשובה, וכאוהדת של פרץ היא מאכזבת ומדאיגה עבורי. אני מצפה להסבר מפי פרץ על העניין. בהחלט אין הצדקה שמפלגת העבודה או ההסתדרות ישלמו לנהגו שכר בלתי סביר שכזה. אני מצפה להסבר מיפי פרץ, ולבדק בית ותיקון, אם הידיעה הזו נכונה. ואשמח לקבל הסבר ממך שוקי, למה פרסום הידיעה הזו אינו לגיטימי לדעתך.

 • שוקי   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 20:26

  נתחיל בידיעה:
  היא לא מדאיגה אלא מגמתית. סביר להניח שעמיר פרץ לא יודע מי הנהג הזה בכלל. איננו יודעים מי קבע את שכרו ועל איזה בסיס. אולי הוא עובד 20 שעות ביממה ואולי הוא מינוי פוליטי של עמרי שרון, נניח. פשוט איננו יודעים.

  לגבי הנסיבות בהן פורסמה הידיעה:
  אם מקור המידע הוא הדלפה, יש כאן חשד להפרת פרטיות באופן דומה לזה שעשתה העו”ד מפרקליטות המדינה בעניין התרומות לשרון. שוב, ערב בחירות. שוב, כנראה עובד ציבור שמועל באמון. ואם היא נשפטת אז גם כאן מישהו צריך להישפט.

 • חנן כהן   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 21:24

  ******* סכסכנים, נמאסתם *******

  במקום לעבוד ביחד לקראת הבחירות אותם “מדליפים” מסמכים כדי לחבל בעבודה אחד של השני. ואיך זה יעזור לנו בבחירות? או שאולי אתם מעדיפים שהמפלגה תיכשל כדי שתוכלו להגיד “אמרנו לכם”?

  נמאסה הסכסכנות שלכם.

  תתחילו לעבוד כבר! ביחד!

 • עלמה   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 22:05

  אם הידיעה נכונה אז בוודאי שפרץ מכיר היטב את הנהג, וכן את עוזרתו והיועץ שלו. גם אם לא ידע בדיוק כמה הם משתכרים הוא ידע זאת בהערכה, וזה מתפקידו לדעת כמה עולים יועציו ועובדיו. מי שרץ לבחירות בשם ערכים של צדק חברתי ונקיון כפיים פוליטי אינו יכול להתעלם ממה שקורה בחצרו. העובדה שהוא לא הכחיש את העובדות עד כה, אומרת שיש דברים בגו. אני כותבת זאת בצער, כי פרץ עבורי הוא הסיכוי האחרון לשינוי במדינה הזו. אני מניחה שהוא הסכין לנורמות פסולות כמו משכורות שכאלו, משום שזה “מה שמקובל”. אלא שכמנהיג שמציג סדר יום של שינוי, שינוי מהפכני, ציבור תומכיו מצפה ממנו לעמידה נחושה הרבה יותר על עקרונותיו. “עיגול קצוות”, וסממני שחיתות מושכים את הקרקע מתחת לזכות קיומו הפוליטית. אני מקווה מאוד שפרץ יפנים זאת במהירות ויפסיק לעגל קצוות, אחרת טחן לו זכות קיום, פשוטו כמשמעו.

 • שוקי   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 22:29

  בדקתי בשבילך את הפרטים.
  הנהג המדובר, אכן, עבד בהיקף של 250 אחוז בתקופה שאליה מתייחס השכר הזה. את התשובה קיבלתי מאדם שמצוי בפרטים וחשוב לא פחות: קיבל את המידע באופן חוקי.

 • עלמה   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 22:50

  לפי הנתון שרשמת השכר החודשי של הנהג על משרה מלאה ללא שעות נוספות הוא 15,000 שקל לחודש. הלוואי עלי ועל כל בית ישראל שכר כזה.
  סלח לי, זאת לא משכורת סבירה עבור עבודה שאינה דורשת כישורים והכשרה גבוהים במיוחד, עם כל הכבוד לבוס. זה לא מקובל בישראל שבה מאות אלפים חיים בעוני, ממש בעוני, שחח יים מהשאריות, מיכלי שתייה ריקים וגרוטאות בפחי הזבל.
  השחיתות והפרוטקציוניזם הם שהמאיסו את “מפאי ההיסטורית” בזמנו ועד היום והם שעכמאיסו את הליכוד. פרץ חייב, אבל חייב, להציג אלטרנטיבה לכל זה. אינני מצפה שיהיה מלאך, אבחל עליו לדעת שאם הוא רץ באג’נדה של צדק חברתי ויושר אישי, הציבור בוחן אותו בשבע עיניים.

 • שירה   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 1:19

  שוב הציבור ימשיך ליהנות מהמסג’ שיעשו לו אנשים שלא חפצים בייקרו. קדימה והליכוד וש”ס ירוויחו לא מעט מנדטים מהעניים.

  ושוב נשאל את עצמנו איך זה שהם לא מבינים.

  והתשובה תהיה – הם מבינים. רק שהם לא יכולים להיגמל מזה. ואני מתגעגעת למאירק’ה.

 • נו, באמת   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 5:19

  א. מדובר ב”אנשי אמונו של פרץ” (ציטוט של כבל) – כך שלכתוב שאין לפרץ מושג מה עלות שכרם זו בדיחה.

  ב. כפי שנאמר בכתבה ב-ynet: מפלגת העבודה בחובות עתק. לפיכך, אין סיבה למשכורות מנופחות שכאלה – שהולכות למ-ק-ו-ר-ב-י-ם.

  ג. אתה מגדיר את עצמך עיתונאי. אם אתה אכן כזה, הינך אמור לדעת שרוב חשיפות מן הסוג הזה מגיעות מגורמים “מטעם”. הרי רק כך נחשף המידע לציבור. כאילו, דא?

  ד. לא יודע עם מי דיברת במערכת האתר, אבל הוא צודק (למרות שלא נחמד שהוא היה אנטיפת ומתנשא)

  ה. אני מבין שאתה מצביע לעבודה. אני מבין שאתה חושש שקדימה תיבחר. אבל אין מה לעשות. לפעמים האמת לא נעימה. צר לי

  ו. אין לך מושג כמה קרובים של פרץ עובדים בהסתדרות והוא דואג להם לג’ובים. כן, כן. ג’ובים (המילה ההיא ממרכז הליכוד). אני יודע, ולכן אני מרשה לעצמי לכתוב.

  ז. רבים, ואני ביניהם, שמחים שפרץ נבחר להנהיג את העבודה. אבל את האמת אני תמיד מעדיף לשמוע. אז די להתבכיין מר גלילי. אתה נמשע כמו ילד קטן שלקחו לו את הצעצוע

 • מרק ק.   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 7:47

  אז אולי הוא צריך להודות על כך שמתעלמים ממנו.

  אם שמעתי נכון והדברים לא הוצאו מהקשרם, אז מפת הדרכים לטיפול בעוני שלו מתחילה בשלילת “תושבותם” של 230,000 ערבים תושבי השכונות הערביות בשביל (בין היתר) לצמצם את מספר העניים שהמדינה צריכה לפרנס. האם היה עולה בדעתו לומר אותו הדבר על השכונות החרדיות בירושלים? האם יש הבדל בינו לבין ליברמן?

 • שוקי   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 12:04

  מרק – הבנת לא נכון.

  “נו באמת” – אתה מוזמן לציין אילו קרובי משפחה של פרץ עובדים בהסתדרות ובאילו תפקידים, או שהתגובה שלך תימחק. גם בגלל שזה לשון הרע, וגם בגלל שאתה בעצמך נראה לי “מטעם”. כשאומרים האשמות כמו שלך מקובל להזדהות, אלא אם כן אתה שקרן או פחדן.

  עלמה – אכן, הלוואי על כל בית ישראל להרוויח כמו בני אדם. תבחרי בקדימה ותקבלי את כל הצינור.

 • סטאלין   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 13:42

  התשקורת כוללת גם אנשים שמתוסכלים כי הם מרוויחים רבע ממה שמרוויח הנהג של פרץ. אז הם כותבים בבלוג שלהם קשקושי תמיכה בפרץ ומקווים שחלק מהפירורים יעופו גם לכיוונם

 • שוקי   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 13:58

  באמת, ניתוח מבריק.

 • מרק ק.   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 14:07

  האמירה לא נאמרה ,הוצאה מהקשרה, או שסתם דימינתי את זה?

  בכל מקרה זה לא כל כך יטריד אף אחד במדינה כי הרי כל הנושא הדמוגרפי עליו מדברים כבר שנתיים הוא נושא גזעני ואף אחד אפילו לא מביע אפילו מחאה סמלית על כך, אז למה אני בכלל להתלונן דוקא על פרץ?

 • שוקי   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 14:14

  מה שפרץ אמר זה שהבעיה הבטחונית והבעיה החברתית כרוכות זו בזו, והזכיר שהוא אמר כבר ב-1984 שאין פתרון אחר זולת הקמת מדינה פלסטינית.
  על מזרח ירושלים הוא אמר שתושביה רואים את עצמם כפלסטינים וצריך לקבל את זה שבכל תסריט אפשרי הם אכן יהיו אזרחים פלסטינים בעתיד.
  והוא הוסיף ש”גם מי שמצטט טיעונים דמוגרפיים” יהיה חייב להודות שאין היגיון בהחלת ריבונות ישראלית על 230 אלף פלסטינים שלא רוצים בה. והוא התכוון לאולמרט, שהגדיל את השטח המוניציפלי של ירושלים ואחר כך התחיל לצטט נתונים דמוגרפיים.

 • צבי גיל   ביום 26 בינואר 2006 בשעה 11:45

  ומי זה אומר,שוקי,שהעיתונות שלנו היא חסרת פניות?את הערוצים המסחריים כבר הכרנו. מי שחשב שהשפעה של הממשלה על הערוץ הציבורי היא הדבר הגרוע ביותר,למד משהו.אבל איך אמרו חז”ל: לא העכבר הוא הגנב אלא החורים.רוצה לומר שהציבור מקבל מה שמגיע לו או מה שהוא רוצה.הערבוב של פרסום ופרסומת במדיה הוא כה גדול שאתה חייב להגיע למסקנה שלא מתקבל על הדעת שספקי התקשורת כמו ספקי המוצרים על המדף לא מתאימים עצמם לקהל הלקחות.הפירסומת המוצלחת ביותר בסוגייה זאת היא של מדור המודעות ב “יידיעות אחרונות”: נחטפתי נחטפתי.
  ואשר לעמיר פרץ.גם אני צפיתי בנאום.הוא היה טוב מאוד ואפילו מצויין ,ענייני ותכליתי.אך התקשורת,השטחית, מבלי לנתח מה שהיה בו קופצת על כותרות.ונכון שכותרות לא היו בו,שכן כידוע לנו כותרות בכלל ,ובתקשורת שלנו בפרט, לא מעידות על תכנים.אם תקח את הצרוף של שני הגורמים שמיניתי תקבל את התשובה מדוע לא נתנו לפרץ את המקום הראוי לו.

 • שוקי   ביום 26 בינואר 2006 בשעה 17:40

  זהו ההסבר הרציונלי השמרני.
  מישהו מאחד העיתונים היומיים אמר לי “עיתון בכזה סדר גודל לא יכול להתעלם מדעות הציבור”.
  ובכן, ברור לנו שהעיתון לא אמור להגיד לציבור מה לחשוב, אבל הוא מוכן לבוא לקראתו כשהוא מעדיף לא לחשוב.
  מצד שני, תפיסה כזו של המציאות העיתונאית בקרב העיתונאים הוא בדיוק מה שמאפשר להם לישר קו עם המו”לים. הווה אומר: זו לא דעה פוליטית אלא מפלט מהצורך לקחת אחריות מוסרית על הנעשה והנאמר.
  ולכן אני מאשים את העיתונאים בראש קטן ובפופוליזם. מה גם שלדעתי אין להם מושג מה הציבור חושב ומה מניע אותו.
  הסקרים יכולים לומר למי אנשים אומרים שיצביעו אם אכן יצביעו. הם לא יודעים לומר לנו כמה באמת ילכו להצביע, האם הם עונים אמת כששואלים למי, או האם החליטו בכלל.

 • פוצי   ביום 26 בינואר 2006 בשעה 18:16

  אתם שמים לב שמה שמטריד אנשים כאן זו העובדה שבן אדם משלם שכר ראוי והוגן לאדם שעובד קשה (ולהיות נהג זו חרא של עבודה), ומשלם לו גם שעות נוספות לפי המקובל בחוק (150% ואף 200% בנסיבות הקבועות בחוק)? הרי השכר שמשולם לעובדיו הוא לא שכר שהלוואי שכולנו היינו מקבלים על עבודה קשה ומסורה + שבתות חגים ולילות. זהו שכר שראוי ואף חובה שנקבל על סוג כזה של עבודה. זה פשוט מגוחך העניין הזה. פרץ לחלוטין נאמן לעקרונות שלו אם הוא משלם ל”פועליו” הפשוטים שכר כזה. אגב, האם שמת לב שמפרסמי התחקיר המופלא הזה לא עשו יותר מדי עבודה עיתונאית, ולא הראו לך למשל כמה כסף מקבל נהגו של אולמרט או יועציו, או נהגו של ביבי ויועציו. הייתי אומרת שזה די מגמתי, להציג רק את פרץ כאן בלי להציג גם נתונים לגבי מתחריו.

 • פוצי   ביום 26 בינואר 2006 בשעה 18:22

  לעומת אולמרט, ביבי, טומי לפיד, מרזל? פרץ פאתטי? אני קוראת נכון? ואין לו את הביצים ואת הכוח המנטלי? אני לא חושבת שעקבת באופן רציף אחרי מה שקרה בזמן סכסוכי העבודה במשק. אני עקבתי, ולאיש יש ביצים שכולם היו חולמים להשיג. ואגב, למי יש את הביצים? לביבי שהיה כבר ראש ממשלה והפסיד לברק, פור הבנס סייק, ברוב עצום כי הוא היה כזה כישלון? (ובגלל שאני מזהה כאן הערצת ברק קלה, צריך להכיר לך בכמה הוא הפסיד לשרון ואיזה כישלון הוא היה בתפקיד?), לאולמרט, שהיה ראש עיריית ירושלים בירת ישראל ודרדר אותה לתהומות כאלו, שעד היום אנשים שם יורקים כשהם שומעים את שמו? אולי לטומי לפיד, שלא עשה דבר אחד מאז שקיבל 15 מנדטים, לא נישואים אזרחיים, לא גיוס תלמידי ישיבות, אפילו לא הצליח למנוע העברות כספים מוועדות הכספים והכלכלה לישיבות? אולי אתה מעוניין בברוך מרזל הגבר, האיש שבינתיים רק שמענו על הביצים שלו, וזה כלל בעיקר הצהרות כמו “ניתן מכות לערבים” (וואו, איזו יכולת מנהיגות)? על מה אתה מקשקש בדיוק? מכל חבורת הזבל הזאת, פרץ הוא המועמד היחיד שעוד אפשר להסתכל עליו בלי להקיא מהזיכרונות.

 • lior   ביום 24 בינואר 2006 בשעה 23:33

  מה שפורסם זה כמה ההסתדרות ביקשה עבורו. זה לא אומר שזה באמת השכר של הנהג. יכול להיות שהם ביקשו פחות מהעלות האמיתית שלו, ויכול להיות גם שהם רצו לגזור איזה קופון על חשבון מפלגת העבודה (שלא יכולה להרשות לעצמה שראש המפלגה יתחיל בדיוק בימים אלה לחפש לעצמו צוות חדש) ובקשו יותר מהשכר האמיתי. מישהו יודע מה באמת השכר של הנהג?

 • Moon   ביום 25 בינואר 2006 בשעה 14:17

  האיש פתטי!
  הפאתוס שלו – לא הולם, לא אותו ולא את התקופה.
  ולא משנה מי האנשים שמריצים אותו ולא משנה כמה מיליונים הוא יוציא על כך, אין לו את הביצים והנסיון והכוח המנטאלי הדרוש לשם הובלת העם הזה להחלטות מכריעות וכואבות
  שרון עם כל המינוסים שלו, עם כל הבעייתיות והתסבוכות המשפטיות בהן היה מעורב, יכול היה!
  פרס, לו, לא היו מעיפים אותו בבושת פנים, גם אולי הפעם יכול היה להיות יריב הולם לגוש הימין, אפילו ברק, רדוף תחושת הגדלות ו”רק אני יכול וחכם” גם היה אופצייה רלוונטית

  אבל פרץ בשום פנים ואופן לא, ולא משנה כמה יסתירו אותו, וכמה ידגישו את הצוות המופלא שסובב אותו. אין לו סיכוי!

  הסכנה הגדולה היא שביבי ישוב לשלטון וימשיך את כלכלת העשירים אותה הוא כה אוהב

השאר תגובה