עמונה – להפריד בין פוליטיקה לזכויות אזרח

בימים האחרונים כבר התייחסתי בהרחבה לאירוע “פינוי” עמונה, ולא אחזור על מה שאמרתי. אני רוצה, בכל זאת, לעשות קצת סדר ולהוסיף כמה דברים.

הריסת הבתים הייתה הכרחית. הרס תשעת הבתים הלא חוקיים בעמונה היה בלתי נמנע. לקרקע יש בעלים רשומים, הייתה החלטת בג”ץ, ולכן ההריסה כשלעצמה הייתה פעילות לגיטימית של הרשות המבצעת.

האלימות הייתה מוגזמת. השאלות הקשות לגבי עמונה, קשורות לא לעצם ההריסה, אלא לאופן בו הדבר נעשה. כי קשה להתווכח עם כך שהייתה אלימות מוגזמת. אפשר לטעון לנסיבות מקילות, או לשמוח לאידם של אנשים שנפגעו, אבל זה לא קשור לעצם העובדה שהייתה אלימות מיותרת בחסות מדינת ישראל.

האלימות המוגזמת לא הייתה מקרית. בהקשר זה, קשה להתעלם מהעיתוי, ומהעובדה שהיו אנשים שהיה להם מה להרוויח (על כך הרחבתי ברשימה הזו).

אני מאשים, והאני מאשים שלי מופנה כלפי כל מי שהשתתף, באופן פעיל או סביל בפרשייה המביכה הזו, אבל באופן ספציפי: כל הגורמים שעליהם לתת דין וחשבון לציבור. גם העיתונות, שבימים אלה מיישרת קו עם מפלגת קדימה. גם את הנהגת המתנחלים, שלדעתי אשמה אולי גם בציניות וניצול של בני נוער שטופי הורמונים, אבל לפני הכל – אשמה באינפוטנציה ובאוזלת יד.

גם המפגינים אשמים. בכוונה אני לא אומר “המתנחלים”, כי זה כינוי לקבוצה בת רבע מיליון איש, שרובם יושבים בשקט ומשלבים ידיים. כשאני אומר “המפגינים”, אני מתכוון לכמה אלפי בני הנוער שהיו בעמונה. קודם כל, אני מתכוון לאלו שבאו לשם עם בלוקים, צבע, קרשים וכו’ – אלה פשוט פושעים. אבל גם אלו שסתם הפגינו, אשמים שלא הפעילו יותר שיקול דעת.

רובם ילדים טובים, שאכפת להם ושרצו להביע את דעתם בצורה חוקית ולגיטימית. רובם באו לשם בלי בלוקים, לא תקפו שוטרים, ולמרות זאת הוכו בצורה מחפירה. בניגוד לגוש קטיף, הבתים בעמונה היו לא חוקיים, ולכן עדיף היה לילדים הטובים האלה להפגין במקום אחר.

מפקדי צה”ל אשמים. אם בגלל הוראה מגבוה, או שיקול דעת מוטעה של המפקדים בשטח, הגיעו לשטח היישוב עמונה אלפי בני נוער. הם עשו זאת לאור יום, והחיילים לא עצרו בעדם.

המשטרה אשמה. “אפס סבלנות”, זוכרים? למה אפס? למה לא “מעט סבלנות”? אם זה היה לוקח יומיים במקום יום, ונגמר עם פחות אלימות – לא עדיף? פה לדעתי אשמתו של מפכ”ל המשטרה. במה אשמים השוטרים בשטח – לפחות אחד או שניים מהם – אפשר היה לראות בטלוויזיה. אין שום סוג של נסיבות בהן לגיטימי ששוטר יכה באלה מפגין בראשו, כשלא נשקפת לו כל סכנה וכשהמפגין פסיבי לחלוטין.

אין לי בעיה עם אף מקרה של מפגין שהוכה בגלל שזרק בלוקים. אבל שוטר שמכה מפגין שבוחר בהתנגדות פאסיבית הוא סכנה לדמוקרטיה.

הממשלה / מפלגת קדימה אשמה. בראש ובראשונה אשם אולמרט. הוא בעל התפקיד שאחראי על גורמי הביטחון המעורבים. הוא גם היחיד כמעט מבין בעלי התפקידים הרלוונטיים שהוחלף מאז ההתנתקות – והביא איתו כפי הנראה מדיניות חדשה.

לכן, בניגוד לדעת חברי יובל דרור, אני חושב שחברת-הכנסת יולי תמיר צודקת – יש להקים וועדת חקירה. ברור לי שהדרישה של תמיר באה ממניעים פוליטיים, ואני באופן אישי לא כל-כך משתגע על הבחורה הזו, אבל היא צודקת.

באשר ליובל – בימים כתיקונם מדובר באיש יקר, עיתונאי מוכר ובלוגר מוכשר. לכן אני מקווה שתסלחו לו על הפוסט הזה, ממנו הוא עלול להצטייר כאדם חסר רגישות עם נטיות פאשיסטיות קלות.

שלא לדבר על הנטייה ההתאבדותית החריפה שהתפתחה אצלו לאחרונה. שימו לב, למשל, לבחירת המילים כאשר התייחס לאחד הדברים שכתבתי על הנושא: “ברשימת השאלות הקשות שלו (זה אני. ש. .ג) לא ראיתי אף שאלה קשה ורובן הן מסוג השאלות שמאחוריהן תיאוריית קונספירציה בשלה, מרתקת ונבובה מתוכן.”

אבל עזבו את העלבונות האישיים. דרור הוא אדם חריף, עיתונאי מצויין, ואדם שבדרך-כלל מאד רגיש לזכויות אדם. או לפחות לזכויות צרכנים, במיוחד אם מעורבת בעניין חברת מיקרוסופט, או מפלצת תאגידית אחרת. למרות זאת, הוא מגיב בשוויון נפש לבעיות שהצגתי, וזה משום שהוא לא מזדהה עם מאבקם של המתנחלים.

ובכן, אני חושב שחשוב להדגיש גם את זה: השאלה היא לא האם המאבק מוצדק או לא. השאלה היא מדוע יש אנשים (למשל: יובל דרור) שהם תמימים כל-כך לחשוב שהמחר האלה הזו לא יכולה להיות מונחתת על הראש שלהם.

אבל האם הייתה קונספירציה? אנחנו בעידן של קונספירציות ללא קונספירטורים. המערכת פועלת ביעילות, והיא יודעת מה לעשות גם בלי פקודה ישירה. החיילים והשוטרים קוראים עיתונים, מבינים את נימת הדברים של המפקדים – שהיא הדבר העיקרי שמחלחל מדרגי קבלת ההחלטות כלפי מטה.

אף קונספירציה לא עמדה מאחורי ההרג המיותר באירועי אוקטובר, או מאחורי אלימות השוטרים בהפגנת הסטודנטים, או מאחורי אלף מקרים אחרים של אלימות מוגזמת או מחדל תמוה. זה עניין של מדיניות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אלון המאירי   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 22:52

  יש הרבה מן הצדק בניתוח שלך, אלא שהוא חסר זכרון היסטורי קצר מועד.

  אתה מדבר בצדק על אלו שיחטפו את האלות על הראש מחר, אבל מה עם אלו שחתפו אותן שלשום. מה עם הפלסטינים שהתחילו את האינתיפאדה עם אבנים וחתפו אש חיה ונרצחו. מה עם הפלסטינים הישראלים שהפגינו באוקטובר 2000 ורצחו. מה עם כל הפגנות השמאל בשטחים שהיו לא אלימות ופוזרו במכות, באלות, בסוסים, בגז מדמיע ובכדורי גומי.

  אז נכון לא הנבלה מצדיקה את הטרפה, אבל
  בקריאה לועדת חקירה אי אפשר להיסתפק בועדת חקירה לאלימות נגד יהודים בלבד שלא לומר יהודים ימניים בלבד.

 • עומרון   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 23:19

  זו הרי אמיתה ידועה. זו הסיבה שביהדות תמיד יש מוסר כה רב. אה, עד שהפסקנו להיות חלשים.
  אני מסכים איתך שהמשטרה אלימה. קצת קשה לי להזיל דמעות על מי שבימים כתיקונם נהנה לראות אלימות משטרתית ומפעיל אלימות בעצמו ובלבד שזה כנגד המגזרים ביקום שהוא לא אוהב.
  נכון, אתה צודק, אלימות המשטרה היתה מוגזמת.
  זו לא סיבה להקים וועדת חקירה. לא מהטעמים הנדושים, מטעמים אחרים.
  הבעיה בעמונה לא נקודתית. יש בארץ בעיה של אלימות משטרתית. תראה שוטרים גוררים ילדים בני 12 ברחוב בגלל שהילד “התחצף” לשוטר. תראה נערים ערבים (ישראלים, אבל ערבים בכל זאת) מסתתרים מהמשטרה מהחשש שיחטפו מכות (לא כי עשו משהו, פשוט כי זה מן הרגל של שוטרים מסוימים במקומות מסוימים).
  יש בעיה של אלימות משטרתית, היא לא נולדה בעמונה. חלקה הוא תוצר של ההתנחלות. כן, אותם מתנחלים שקוראים השכם והערב לצה”ל ולמשטרה להיכנס בהם ועושים זאת בעצמם לא רואים כיצד מדיניות זו מופנית כלפיהם. כאילו שאפשר אחרת – הרי בסופו של דבר אם תגדל ילד אלים הוא יכה גם אותך. זו פשוט הופכת להיות שיטה לפתרון בעיות וכשנגמרות הבעיות בחוץ מתחילות הבעיות בפנים.
  צריך וועדת חקירה. אבל לא בגלל עמונה ולהגביל זאת לעמונה זה לעשות חטא למשטרה, למדינה ולמתנחלים.

  גם אני אומר לעצמי בלב – יאללה, שיפוצצו אותם כבר. פשוט כי נמאס לי מהמוסר הכפול של המתנחלים (סליחה על ההכללה, אבל זו לא רק קבוצת המפגינים).
  גם הדמוניזציה שעושים עכשיו המתנחלים למשטרה זה חלק מאותו מוסר כפול.

 • שוקי   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 23:20

  ברשותך, אני אתעלם מהמשפט האחרון שלך שנדמה לי שהיה מיותר.

  אני בעד לחקור הכל, למקרה שלא הובן.

 • אלון המאירי   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 23:33

  קיבלת את רשותי, נסחפתי.
  יחד עם זאת לחקור הכל זה עדיין לא מספיק טוב.
  כזכור, לאירועי אוקטובר היתה כבר ועדת חקירה. הבעיה היתה ונשארה הלגיטימציה של רוב הציבור לשימוש באלימות כנגד השוליים מצד אחד, וחוסר היכולת של המשטרה להפעיל כוח מספיק גדול על מנת להימנע מהצורך באלימות מצד שני.

 • שוקי   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 23:40

  תרשה לי להתעלם מהאמירות המוזרות שלך בענייני מוסר בכלל ומוסר יהודי בפרט.
  בשאר העניינים אנחנו כמעט מסכימים. יש בעיה של אלימות יתר מצד המשטרה. הבעיה היא *לא* זה שמי שזורק בלוקים חוטף מכות, אלא שהמשטרה לא מבחינה בין זורק בלוקים לבין מי שנקלע לסביבה.
  המקרה של עמונה בעייתי יותר ממקרים אחרים כי אם האלימות הייתה ברשות או בעידוד של הדרג הפוליטי, אז יש פה חשד לשימוש פוליטי במשטרה אגב פגיעה בזכויות אזרח.
  אם החקירה תהיה רצינית, היא בוודאי תחסוך מקרים נוספים של אלימות מיותרת, ואם יהיו עוד כאלה אז אפשר יהיה להקים וועדות נוספות, לקיים חקירות נוספות, ולהעיף מהמשטרה עוד שוטרים ומפקדים שסרחו.

  זה שאתה אומר לעצמך בלב “יאללה, שיפוצצו אותם כבר”, זה בסדר גמור. זה שאתה אומר את זה בקול, זה חבל. זה ששוטר אומר את זה, וגם מבצע, זה אקט אנטי דמוקרטי.
  שוטר לא יכול לשפוט ולהעניש בשטח. הוא חייב להפעיל כוח סביר.
  ואתה יודע מה – מבחינתי לפוצץ במכות את מי שהגיע עם לבנים לעמונה זה לא רק הגיוני, אלא אפילו מצווה. לא חוקי, אבל די צודק.
  רק מה לעשות שמדובר ב-50 אנשים מתוך 3000. מבין 200 האנשים שהגיעו לבית חולים יש היו כמה אנשים קיבלו מכות כי השוטרים הרגישו שהם יכולים. היום זה הם בגלל שהם מתנחלים מדי. מחר זה אתה בגלל שאתה שמאלני מדי. תזכור את זה.

 • גדי   ביום 7 בפברואר 2006 בשעה 23:48

  בכך שראשוני המגנים את התוקפים את כוחות הביטחון על התנהגות אלימה כלפי שמאלנים וערבים, חוטפים אותה. אולי עכשיו הם יסכימו לרעיון שהכיבוש הזה פשוט הורג אותנו.

 • עומרון   ביום 9 בפברואר 2006 בשעה 12:25

  בחיי שאתה פשוט דפוק ואני מצטער על הביטוי.
  הרי “שמאלנים” כמוני צועקים כבר שנים שהאלימות של המשטרה מופנית גם כלפי אזרחים. זה המגזר שאתה מגונן עליו שפעם ראשונה רואה את זה קורה ופתאום נזעק. הייתי בהפגנות הסטודנטים ב-99 וראיתי אלימות משטרתית כלפי אנשים כמוני.
  אז בבקשה. אולי גילית משהו חדש מבחינתך, אבל בעיקר גילית את עוורונך.

  לגבי המוסר היהודי – מוסר זו עמדה שחלשים נוקטים בה וחזקים שוכחים ממנה. היהדות היא דרך טובה ללמוד את הכלל הזה. כל עוד היהודים היו חלשים פוליטית המוסר שלט. ראה את המתנחלים והבן להיכן נעלם המוסר.

  אוף!
  ממש הרגזת אותי!!!

  $#%$#%%$^%$&$%&$#%^^%$#@%$#@%

 • שוקי   ביום 9 בפברואר 2006 בשעה 15:05

  מכיוון שלא ממש היה לך בסיס להשוואה, אז אני יכול להבין את הטעות שלך ואפילו לסלוח לך על זה שקראת לי דפוק. אבל אתה פשוט טועה.

  אני יכול להפנות אותך לכל מיני דברים שכתבתי, אבל מספיק שתעיין במה שכתבתי כאן
  http://www.popup.co.il/?p=651#comment-4906
  כדי לראות שמבחינתי אלימות נגד ימנים ונגד שמאלנים זה בדיוק אותו הדבר.

  אני קצת שמח שאתה מתעצבן, כי זה מראה שכנראה מאד אכפת לך. אבל אם כבר להתעצבן אז תתעצבן על הדברים הנכונים. מה לעשות שלא היה לי בלוג בהפגנות הסטודנטים או באירועי אוקטובר.

  בכל אופן, לומר ש”מוסר זו עמדה שחלשים נוקטים בה וחזקים שוכחים ממנה.” זה סיכום אומלל מאד של פילוסופיית המוסר, אם לא אכפת לך.
  וגם לראות במתנחלים מייצגים אותנטיים ו/או יחידים של היהדות בימינו זה לא לרמתך. בדרך כלל אתה מדבר הרבה יותר לעניין.
  חברים?

השאר תגובה