על “פוגרום עמונה”

הניסיון הילדותי והמגוחך להטביע בתודעה את הצירוף “פוגרום עמונה”, יכול היה להיות סמל לקלקול באידיאולוגיה וברציונל של הימין הרדיקלי.

בכוונה אני אומר “ימין רדיקלי”, למרות שהם אפילו לא מאד רדיקליים, משום שאני לא רוצה לומר “מתנחלים”. מדובר בקבוצה קטנה, שכמו מתנחלי חברון ותפוח לא מייצגת אף אחד מלבד את עצמה.

למה “קלקול”?

קודם כל, כי לקרוא למה שקרה בעמונה “פוגרום”, זה פשוט עיוות של המציאות. מה שהיה בעמונה, כנראה, היא אלימות מבישה וחסרת אבחנה של המשטרה כנגד אנשים רבים, בתגובה לאלימות מבישה של מעטים. מה שעשו השוטרים, אולי סיכן חיים אבל לא קיפד חיים. לכן המילה “פוגרום” לא רק שאינה שייכת כאן, אלא גם פוגעת בזכרם של אנשים בנהרגו בפוגרומים אמיתיים.

הקלקול הוא לא רק סמנטי. יישוב הארץ הוא רק חלק מהאידיאולוגיה של הציונות הדתית, ובוודאי שאינו מטרה שמקדשת אמצעים – לא אלימות ולא רטוריקה אלימה. מבחינה רציונלית, הניסיון לעשות ספין נוסח “טבח ליל הסדר” (נתניה 2002), הוא לא רציני ומועד לכישלון. שם היו 37 הרוגים, כאן היו 200 פצועים – זה לא דומה.

לא טלאים כתומים ולא מילים ריקות מתוכן צריכים לעמוד בחזית ההסברה של הימין. יש בימין גם קולות שפויים, שצריכים להישמע. אלו שצועקים מצליחים, לפני הכל, להשתיק את חבריהם.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • באנדר   ביום 13 בפברואר 2006 בשעה 8:29

  לפוגרום, כולל אונס ע”י קוזאקים.
  סימן שהמצב משתפר.

 • עומרון   ביום 13 בפברואר 2006 בשעה 8:40

  לסמל לקלקול.
  כלומר זה לא סמל לקלקול?

 • כתבת דברי טעם   ביום 16 בפברואר 2006 בשעה 14:06

  http://www.omedia.co.il/Show_Article.asp?DynamicContentID=888&MenuID=468

 • מסכים   ביום 16 בפברואר 2006 בשעה 14:09

  הייתי מכנה אותו ימין מיליטנטי בכך יש ריכוך נוסף של המסר.
  פוגרום זה מונח חריף – אבל התעמרות שוטרים ואלימות ברוטלית זהו מינוח שתסכים עימי שדי קולע להתבהמות שארעה.
  מה ששווה לך לבחון הוא לבדוק בהשוואה את תגובת השמאל לאירוע זה לעומת ההיסטריה שלהם כאשר מדובר בהתפרעויות ערבים.
  אתמול שודרה תוכנית – בערוץ 2 בה הוקרנו תמונות מן העבר – כאשר האתיופים התפרעו לאחר השלכת מנות הדם – חביבי גם אבנים עפו שם על הושטרים – פחד מוות.
  איני זוכר כותרות פורעי החוק האתיופים?
  לא נטמע בתודעה.

השאר תגובה