האם התקשורת אובייקטיבית?

בפוסטים קודמים כבר הסברתי מדוע אני חושב שהתקשורת הישראלית רחוקה מאובייקטיביות. ניסיתי להסביר מדוע, וכיצד מתנהלת הקונספירציה נטולת הקונספירטורים הזו.

אבל ככל שעובר הזמן, מגיעים אליי עוד ועוד סיפורים – חלק מהם גם מגובים במסמכים – על מעשים חסרי בושה של צנזורה ודיסאינפורמציה בעיתונות. בדרך-כלל מדובר על הוראות, ישירות יותר או פחות, שמעבירים עורכים בכירים בעיתונות היומית ובאתרי האינטרנט לעורכים הזוטרים. על מי ועל מה לדווח, על מה לא לדווח, איזה שמות אסור להזכיר, וכן הלאה.

כמעט בכל שבוע מגיע אליי סיפור עסיסי אחד כזה לפחות – אני מכיר הרבה אנשים שעובדים בעיתונות. למרבה הצער, כל סיפור כזה מגיע עם תחינות, חרמות והשבעות שלא אחשוף את הסיפורים ואת המספרים, לבל יבולע להם. ומכיוון שמדובר בפרנסה של אנשים אחרים אני סותם את הפה, למרות שבכאב לב.

לאנשי התקשורת שביניכם אני מציע לבקר – אם טרם עשיתם זאת – בבלוג של Velvet. בתור במה שמוקדש לתככי התקשורת, על טהרת החיסיון העיתונאי, זו כתובת מצויינת להדלפות בעילום שם וטשטוש זהות.

לאלו מכם שלא עוסקים בתקשורת, אני מציע לשנן את המסר: אי אפשר להאמין היום לאף אחד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • א   ביום 23 בפברואר 2006 בשעה 14:39

  כדאי לצפות בתוכנית “תיק תקשורת” היום בחמש וחצי – זה בדיוק מה שעולה ממנה, והרבה יותר גרוע מכך.
  לגבי ולווט יקירתנו, אני לא סגור. היא מצוינת במציאת טעויות הגהה, משתפרת ברכילות, אבל לא מבינה די, או לא אמיצה די (הרי יום אחד היא תיחשף) לעסוק בקישקעס של הפוליטיקה של התקשורת, שלא לדבר על פוליטיקה בגדול.

 • אורי   ביום 24 בפברואר 2006 בשעה 10:07

  בשביל שתומכיו יבינו על מה הימין מדבר כבר שלושים (לפחות) שנים. וזה כשעדיין יש מאחוריו כמה כלים די חזקים – ווינט, וואלה. עכשיו, תכפיל בעשר כדי לקבל מושג על מה שאוכל ביבי, או במאה כדי להתקרב למה שחטף (סוכן הסי.אי.איי, זוכר?) מהתקשורת הישראלית העשויה-ללא-חת כשהעז לנצח את פרס.

 • שוקי   ביום 24 בפברואר 2006 בשעה 11:51

  אולי זה יפתיע אותך, אבל אין בינינו מחלוקת גדולה.
  אני חושב שביבי לא מתאים לכהן כראש ממשלה, וגם כשר אוצר אני חושב שהוא גרם נזק גדול.
  מצד שני, אין ספק שהתקשורת בישראל התגייסה נגדו לפני בחירתו לראשות הממשלה ובמהלך כהונתו. ההתקפות נגדו היו מבישות, גם משום שלא היו ענייניות וגם משום שחשפו את העובדה שהתקשורת לא ניסתה אפילו להיות אובייקטיבית.
  בכל אופן, לומר ש-ynet תומך בפרץ זה נשמע לי מוזר וזה דבר שאני לא מסכים איתו. יש לי גם דוגמאות נגדיות.

 • אורי   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 17:42

  תראה, בכל זאת אני קורא אותך איזה זמן, כך שאני לא מופתע. התרשמתי שאתה שותף לבקורת העקרונית על רמת התקשורת כאן. (אני באמת מקווה שתבוא איזו תקווה מהבלוגים, אגב)

  לגבי ווינט, אני לא חושב שהתמיכה בפרץ שם באה מגבוה, אבל במערכת עצמה נראה לי שיש לו תמיכה – תשווה את התמונות של מלאך נוצץ עיניים ושפם שמצמידים שם לכתבות שעוסקות בפרץ לעומת “מוסוליני משתעל תוך אכילת סנדביץ'” שהם מצרפים לכתבות על ביבי (או שרון טרם ההתנתקות). אני מהמר שאם הבחירות היו נערכות בין אנשי ווינט פרץ היה יוצא הרבה יותר מרוצה.)

 • אשתו   ביום 23 בפברואר 2006 בשעה 19:39

  מה, לא קיבלת את מזכר?

השאר תגובה