למי אתה הולך להצביע?

את השאלה שבכותרת אני שואל על בסיס יומי, כמעט את כל מי שאני פוגש. רציתי לשתף אתכם בכמה תשובות מעניינות שאני מקבל:

“לא יודע, כולם חרא”
תשובה לא נדירה, שלעיתים קרובות מסתירה את העובדה שהנשאל חושב להצביע למפלגה שהוא מתבייש להצביע בשבילה.

“נראה לי שאני לא אצביע. או שאני אצביע לעלה ירוק”
הפעם, כך נראה, עלה ירוק מצליחה לקבל תשומת לב חיובית בזכות התפקיד שלה כמושא להצבעת מחאה. לאן נעלם האלקטורט הטבעי בין שני המנדטים שלה מהבחירות הקודמות? בכל אופן, יש לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה הפעם.

“לא יודע, אולי לקדימה”
אני שואל את עצמי איזה אחוז מ-40 המנדטים (סליחה 39 מנדטים, סליחה… טוב, נצטרך לעקוב ולראות) שבסקרים הם כאלה. אלו, ברוב המקרים, אנשים שכשמספרים להם מיהו אהוד אולמרט פותחים עיניים גדולות ומעלים ארשת תמהה. לרוב אני מנסה גם לשאול אותם אם הם יודעים מי עוד נמצא ברשימה (נגיד – צחי הנגבי, חיים רמון, פרס, דליה איציק, גדעון עזרא).

“אני לא מצביע”
מעט אנשים מביעים כוונה חד משמעית לא להצביע. אחוזי ההצבעה, אולי יותר מכל דבר אחר, יקבעו את תוצאת הבחירות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • פטריק פול   ביום 24 בפברואר 2006 בשעה 20:00

  מצחיק, בדיוק ישבתי והירהרתי לי היום באוטובוס אם אחוזי הצבעה נמוכים יפעלו לטובת או לרעת קדימה.
  לכאורה, הרוב השקט הם תומכי קדימה, ולכן אחוזי הצבעה נמוכים יהיו לטובת המפלגות האידיאולוגיות, שתומכיהן כן יבואו להצביע. מה פיספסתי?

  וכמה קולות בדיוק שווה מנדט? זה יחסי לאחוזי הצבעה, לא?

 • נועם   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 8:18

  ברור שזה יהיה מרצ או עבודה, אבל ההחלטה תתקבל ברגע האחרון. בבחירות הקודמות, למשל, החלטתי 10 דקות לפני הקלפי לבחור בעבודה ולא במרצ.

  בינתיים החלטתי שאם במקרה מתקשרים אלי לסקר (מה שלא סביר, כי יש לי רק טלפון סלולרי), אומר שאני מצביע למרצ.

  נועם

 • נועם   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 8:21

  מאה אחוז מהקולות הכשרים מתחלקים למאה ועשרים מנדטים.
  כמובן שכמה שאחוזי ההצבעה גבוהים יותר (יותר מצביעים) סביר שיהיו יותר קולות כשרים, ולכן כל מנדט יהיה שווה יותר קולות. ובכל מקרה אחוז אחד של קולות כשרים שווה 1.2 מנדטים.

  ויש גם הסכמי עודפים ועוד כמה דברים שמסבכים את החלוקה הסופית…

 • נמרוד ברנע   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 19:15

  התשובה של “עלה ירוק” ראויה לתשובה מסודרת, בלי הקלישאות של ‘חבורה של מסוממים’ או ‘הם לא יעברו את אחוז החסימה’, שאנסה לעמוד עליה בקצרה:
  1. עלה ירוק מתמודדת לכנסת מאז בחירות 99′, בהם עוד שיטת הבחירות הישנה הייתה קיימת – דהיינו, פתק אחד לרה”מ ופתק אחד למפלגה. גם אז, כאשר אנשים היו יכולים לפצל כביכול את הצבעתם, היא לא נכנסה לכנסת. מאז, כל מערכת בחירות היא מנסה להתמודד ולא עוברת את אחוז החסימה. בבחירות הללו אחוז החסימה עלה, זאת אומרת שיהיה קשה עוד יותר עבורה להיכנס לכנסת.
  2. עלה ירוק כמפלגה לא קיימת. היא קיימת כרשימה לכנסת וכרשימה לכנסת בלבד. לאחרונה חלק גדול מפעיליה המרכזיים – רחביה ברמן, המזכ”ל לשעבר, דן גולדנבלט, מס’ 2 בבחירות הקודמות וגיא ווסט שעיצב את האתר האינטרנט שלהם כמדומני, נטשו אותם לטובת רומן ברונפמן והבחירה הדמוקרטית שהחליטו לא להתמודד לכנסת כי הבינו את הסעיף הקודם. מפלגה אשר אין לה שורשים, אין לה סניפים, אין לה ייצוג ברשויות מקומיות, מוסדות מתפקדים ונבחרים (האם כלל נערכו פריימריז או בחירות במרכז עלה ירוק לאיוש הרשימה לכנסת?) לא יכולה להמריא אלא אם כן מדובר באיזה הוקוס-פוקוס מלאכותי דמות ‘קדימה’. גם ‘חץ’, המפלגה הקיקיונית של אברהם פורז, שיש לה מימון מפלגות, כמה וכמה ח”כים מכהנים והתלבשה על מפלגת מדף בשם “אזרח ומדינה” אצל רשם המפלגות לא תצליח לעבור את אחוז החסימה, אז בטח שעלה ירוק, שחסרה את כל אלו לא תצליח.
  3. אנשי עלה ירוק והרעיונמות שהם מייצגים בהחלט ראויים, אך האם הם ניסו להשתלב במפלגה אחרת? האם הם ניסו להיות מעין חטיבה ב”מרצ” או לרוץ במשותף עם “הירוקים” או עם “הבחירה הדמוקרטית” של רומן ברונפמן? החשיבה כאילו אפשר פשוט לקום בבוקר, להירשם כמפלגה ולהתמודד לכנסת בלי שום גוף מאחוריך היא נאיבית במובן הרע של המילה.
  4. “עלה ירוק” לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה המגוחך בבחירות למועצת עיריית תל-אביב יפו, מקום שאמור להיות מעוז מובהק שלה ואחוז החסימה היה מנדט אחד – מושב אחד במועצה – ובאמת שלא עבר את כמה אלפי הקולות. אני חושב, שלנסות להתמודד לכנסת ישראל לאחר שלא הצלחת להיבחר למועצה מקומית כלשהו – זוהי יומרנות שגובלת בטיפשות.

  סכ”ה חבל שעלה ירוק לא תהיה בכנסת, מכיוון שאין ספק שהם הרבה יותר טובים מאנשי ‘קדימה’, הליכוד, ש”ס וכל הימין המשתולל נוסח אפי פיין ואיווט ליברמן, אבל הדרך לקדם את הרעיונות שעלה יורק מאמינה בהם היא דרך הצבעה למפלגות אחרות, ונכונות לקוות כי הם יתעשתו על עצמם, יתארגנו כמו שצריך ו\או יחברו למפלגה אחרת.

 • יהל זמיר   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 5:20

  קטע מצוין. כתבתי גם כן משהו באותו נושא, מעין שיחה עם מצביע שאומר ש”כולם חרא”, והוא חושב אם שווה בכלל ללכת לקלפי.

  אשמח לדעת מה דעתכם:
  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=632519

השאר תגובה