עמיר פרץ ב-ynet

עמיר פרץ שוחח אתמול עם הגולשים ב-ynet. אלא מכם שהחמיצו, יכולים לקרוא את ההודעות המלאות או את הסיכום כאן.

עבור העסוקים והממהרים הכנתי תקציר.

***

האם הניסיון שלך מספיק כדי לכהן כראש ממשלה?
פרץ: …הייתי רוצה לשאול אותך, האם עדיף חוסר ניסיון או ניסיון רע? הרי ניסיונם של המועמדים האחרים מעיד שהם נכשלו בתפקידיהם. גם בנימין נתניהו כראש ממשלה וגם אהוד אולמרט כראש עיריית ירושלים.
…אני אולי היחיד בין המועמדים שמכיר את כל משרדי הממשלה, היחיד שהיה בנגישות אל כל המערכת הממשלתית. אני מכיר את ההרכב של משרד הביטחון, אבל אני מכיר גם את משרד הרווחה, משרד השיכון, משרד האוצר, משרד החוץ. ומכיר גם את המשרד לאיכות הסביבה. לכן, דווקא הניסיון שלי הוא העשיר ביותר.

מה דעתך על חוק ההסדרים והנושא של חוקה בהסכמה, שעלה לכותרות בתקופה האחרונה.
פרץ: אני מתנגד התנגדות מוחלטת לחוק ההסדרים. הוא מסרס את הכנסת, מפחית באיכות החקיקה ועושה זילות לפעולה הפרלמנטרית. לכן, אני מתכוון לבטלו.
אני רואה במאמץ להביא לחוקה מאמץ חשוב ביותר. יחד עם זאת, אני מתנגד למושג “חוקה בהסכמה”, כי כאשר אומרים זאת, מתכוונים מראש לכך שהפשרות בתוך החוקה יהיו על חשבון האוכלוסיות שלא תהיה להן נציגות שתאבק למענן בזמן הדיון על פרטי החוקה: נשים, מיעוטים, אוכלוסיות מוחלשות ועובדים. אני חושב שהחוקה צריכה בראש ובראשונה להגן על האוכלוסיות החלשות יותר, כי האוכלוסיות החזקות יודעות להגן על עצמן.

מה דעתך על פוליטיקאים ש”עושים לביתם”?
פרץ: מי שמחליט לשרת את הציבור, המבחן הראשון שלו הוא ההחלטה להתמסר לציבור, וזה מתחיל בדוגמא אישית. אני גר בשדרות. פעם הבית שלי עלה כ-180 אלף דולר, היום הוא כנראה שווה קצת פחות מ-130 אלף דולר בגלל הקסאמים. אבל המחיר שלו לא מעניין אותי, כי אני אוהב לגור בשדרות.
אני מאמין שאורח חייו של אדם משפיע גם על עמדתו וגם על מחוייבויותיו. אני אינני מחוייב למיליונרים, אלא למיליוני האנשים שמחכים למהפך החברתי.

כיצד תתמודד עם ממשלת חמאס המבקשת להשמידנו?
פרץ:
אסור לתת הכרה לרשות הפלסטינית בשליטת חמאס, צריך לחזור למערכת יחסים עם המועצה הלאומית הפלסטינית, ששם החמאס אינו חבר.
צריך להעביר דרכם את הסיוע כדי שהם כגורמים מתונים יותר, יתחזקו לקראת הבחירות הבאות.
צריך לפעול בשכל, בחוכמה, ולמצוא את הציר הנכון שדרכו נוכל לעשות את הפעולות ההומניטריות שאין ספק שרק ישרתו את מדינת ישראל.

האם יש לך פתרון לירי הקסאם לעבר ישראל?
פרץ: אני גר יחד עם משפחתי בשדרות… היום, אני מבהיר לילדי שהעמידה מול הקסאמים היא בעצם המפתח להמשך תהליך השלום.
מי שמבטיח לאזרחי ישראל שניתן באמצעים צבאיים לגרום לכך שלעולם לא יפול שום קסאם, מטעה את הציבור. הדרך לחסום את הקסאמים היא באמצעות הסכם מדיני שבו גורם ברשות הפלסטינית, יקח על עצמו את האחריות לכך.
עד אז, צריך לעשות את כל הפעולות הנדרשות הן בפיתוח אמצעי הרתעה… ובאמצעות הגדלת שטחי הפירוז בינינו לבין הרשות הפלסטינית, בכדי להרחיק את טווח הקסאמים.

תמצת במילים אחדות את העמדה הבטחונית מדינית: מה עמדתכם ביחס להסדר הקבע העתידי?
פרץ: את נושא מפת הקבע לישראל צריך לחלק לשניים: ראשית, האיזורים שאין עליהם מחלוקת שיישארו תחת ריבונות ושליטה ישראלית: גושי ההתיישבות הגדולים. נצטרך להציע הצעות יצירתיות, כמו חילופי שטחים או חכירה (כמו בהסכם עם ירדן, ש.ג.).
באשר לאיזורים האחרים: אין ספק שעדיף לבצע יציאה מהשטחים מתוך הסכם, אך אני אינני מתכוון להשלים עם קפאון מדיני ולכן אבצע מהלכים חד צדדיים, מתואמים עם הקהילה הבינ”ל. ראשון המהלכים יהיה פינוי המאחזים הבלתי חוקיים, המהלך השני יהיה מימוש חוק של פינוי-פיצוי ומתן אפשרות למתנחלים לצאת תוך הסכם עם הממשלה.
אין זה בא במקום השלמת גדר הביטחון ופעולות הבינוי והמיגון סביב ישובי עוטף עזה, שאני גר באחד מהם (שדרות).
באשר לרמת הגולן – מכיוון שמדובר כרגע בפרטנר סורי חלש, כל אמירה בנושא רמת הגולן בשעה הזו, תהיה אמירה מוקדמת ולא חכמה.

האם לדעתך אנשים מצביעים או לא מצביעים לך מסיבות עדתיות?
פרץ: בעיני השד העדתי הוא אויב המאבק החברתי, כי הוא תמיד הפריד בין הקבוצות שהיו צריכות לשתף פעולה במהפיכה החברתית. הייתי רוצה לראות שעולים חדשים שגרים בחדרה, משתפים פעולה עם עולים ותיקים שגרים באור עקיבא ועם ערבים שגרים בטייבה.
גם אלה וגם אלה וגם אלה משלמים את מחיר הפער החברתי.
אני בהחלט גאה בכך שאני מרוקאי, אבל אני רוצה שהעובדה שאני מרוקאי, לא תהווה שיקול להצביע עבורי או נגדי. הייתי רוצה שישפטו אותי על פי עמדותיי, על פי האמינות שלי ועל פי ההתמדה שלי במאבקי לאורך כל הדרך.

איך זה שיש כל כך הרבה עניים במדינה אבל בסקרים הם לא מצביעים בשבילך?

פרץ:
ככל שאתה עני יותר, אתה מאמין פחות ביכולת לשנות את המציאות שנקלעת אליה. ידוע שעניים מממשים פחות את זכויותיהם הדמוקרטיות בכלל ואת זכויותיהם החברתיות בפרט. אבל יש תכונה למהפיכה חברתית שהיא מתקיימת רק ביום שהיא מתרחשת, כי אחרת היא לא מהפיכה ולעניים וכמובן לקבוצות נוספות, תינתן ההזדמנות לעשות זאת ב-28 למרס, ואני בטוח כפי שבכל מקום בעולם מהפיכות חברתיות התרחשו בניגוד לצפוי, להבדיל אלף אלפי הבדלות, גם ברשות
הפלסטינית החמאס זכה לא בגלל השאלות הלאומיות שהוא העמיד, אלא בגלל תחושת הפלסטינים כנגד השחיתות השלטונית ונגד העושק והמצוקה שהם היו שרויים בהם.
לצערנו, המהפיכה ברשות הפלסטינית היא מהפיכה חברתית, אבל קיבלנו ממשלה לאומנית, מסוכנת שנגדה אנחנו חייבים להלחם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ריקי כ   ביום 24 בפברואר 2006 בשעה 19:50

  את דעתך באשר לתגובותיו?
  כמי שישבה איתו בחדר, אני יכולה לומר שדווקא העובדה שהוא לא מכונת סיסמאות משומנת, נכון שלא להכל חייבים להאמין לו, אבל יש מידה של כנות בחלק מהמשפטים שלו, ככה לפחות זה נשמע, וזה די קונה אותי. אבל אולי אני נאיבית שכמותי. יום בא ויום הולך.

 • שוקי   ביום 24 בפברואר 2006 בשעה 22:39

  את דעתי על פרץ ודעותיו הבעתי בחודש האחרון הרבה. גם אני השתכנעתי, כבר לפני זמן, שהאיש מתכוון למה שהוא אומר ומקבל הרבה פחות קרדיט על התבונה שלו ממה שראוי היה.
  אני לא חושב שאת נאיבית. אני חושב שמבין המועמדים הקיימים הוא הראוי ביותר להיות ראש ממשלה. ככל שעובר הזמן, אני משתכנע שזה בזכות ולא בחסד.

 • ריקי כ   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 0:53

  כמה זה עצוב שאנחנו כחברה לא מסוגלים להעריך את מי שלא מתהדר בכוחנות, מניפולציות ושקרים ומוכן להילחם למען החלש, וגם לייצג אותו. כמה חבל שהרוב מואסים בזה, כולל הזקוקים בעצמם.

 • שוקי   ביום 26 בפברואר 2006 בשעה 0:06

  תסלח לי, אבל אתה פשוט מבלבל את המוח.
  פרץ הוא לא קומוניסט אלא סוציאל דמוקרט. לכנות אותו “סטאלין” זה על גבול ההסתה. סטאלין רצח 30 מיליון איש. פרץ בסך הכל השבית את המשק פעמיים וחצי, ובשביל מה? בשביל זכויות העובדים, שנרמסות במדינה הזו בלי בושה.
  מה זה בכלל התנהלות הסתדרותית? על איזה הסתדרות אתה מדבר? זו של חיים רמון או של ישראל קיסר או של הברפלד או מה? בסופו של דבר האיש צמצם את הגירעון של ההסתדרות ב-60 אחוזים. עשה שם עבודה טובה.
  ומבחינתי גם השביתות שעשה, שבהן לא קיבלתי דוחות חנייה, היו לטובה.

 • פיגו   ביום 26 בפברואר 2006 בשעה 14:08

  סטאלין היהודי?
  ראית עולם קומוניסטית?!
  סטאלין היהודי!?!
  תן לי שבר.

 • שוקי   ביום 26 בפברואר 2006 בשעה 22:07

  המטרה לא הייתה להעליב אותך והטון לא היה מזלזל. שאנסח מחדש? אמרת דברים לא רציניים, לא מבוססים, שגויים ומטעים.

  צר לי אם זה מעליב אותך, אבל זה לא נאמר כדי לנגח ולא כדי לפגוע אלא כדי להעמיד דברים על דיוקם באופן שלא משתמע לשתי פנים.

  פרץ איננו קומוניסט ושום דבר במצע של מפלגת העבודה לא קשור לקומוניזם. ואם אתה טוען שכן אז אינך יודע כנראה מהו קומוניזם, ואני ממליץ לך לחזור לספרים ולקרוא. האם מישהו דיבר על ביטול הקניין הפרטי? על ניהול ריכוזי של המשק? על חיים בקומונות?

  לומר שפרץ הוא סטאלין זה כמו לומר שזאב בוים הוא היטלר. פרץ הוא סוציאל-דמוקרט, ואכן יש קשר מסויים בין סוציאל דמוקרטיה לבין קומוניזם – שתיהן בצד השמאלי של ההשקפה הכלכלית.
  זאב בוים אמר שהערבים עושים פיגועים כי זה בדם שלהם, וזו אמירה לאומנית בעלת אופי גזעני. מה ששם אותו בצד השני של המפה, אבל עדיין רחוק מהיטלר.
  בוים הוא לא היטלר ופרץ הוא לא סטאלין, ואני מאד מקווה שתחזור בך מהאמירה שלך בנושא.

  לעניין שאלת הקדימויות – הנושא החברתי מול הנושא הבטחוני – הרשה לי להזכיר לך על מה חרב בית המקדש השני: על קמצא ובר קמצא. על עניינים שבין אדם לחברו, ועל אדישות של ההנהגה להלבנת פנים ולמצוקה של הזולת. כך אומרת הגמרא – אני כמובן ניסחתי בשפתי.

  הסכסוך עם הפלסטינים לא משפיע כהוא זה על הבורסה – את זה לא אני אומר אלא כל הכלכלנים. זה הוכח אינספור פעמים בשנים האחרונות, וההסבר הוא שהבורסה ממילא מנוהלת ע”י ספקולנטים ולא קשורה לשום דבר אחר.

  המצב הבטחוני אמנם משפיע על הכלכלה, בהחלט. אבל המצב הבטחוני הוא לא רק תוצאה של הקיצוניות הפלסטינית, אלא גם של מדיניות כושלת מהצד הישראלי.

  מהבחינה הזו לא היה הבדל גדול בין פרס לביילין, בין ברק לביבי ובין מופז לדיכטר. כולם היו שותפים לדרדור המצב.

  לגבי ההפרטות – כבר הסברתי כאן בעבר, ביותר מטקסט אחד, מדוע ההפרטות הן בעצם דרך יצירתית להעביר את נכסי המדינה (כלומר, מה ששייך לך ולי) לקבוצה קטנה של אנשים עשירים שבוחשים בפוליטיקה.

  זה לא מקרה ש-8 המשפחות מרכזות בידיהן למעלה מ-70 אחוזים מההון בישראל.
  מדיניות נתניהו היא מיושנת ונאיבית במקרה הטוב, מרושעת, צינית ומושחתת במקרה הרע. היא מבוססת על עקרונות בני 200 שנה שבכל החצי השני של המאה ה-20 נכשלו בגלל כשלים יסודיים.

  התנאים הבסיסיים עליהם מדבר אדם סמית’ – זה שניסח את הכללים – כלל לא מתקיימים במערכות הכלכליות בנות ימינו. סמית’, אגב, כתב את הספר “עושר העמים” כדי להנחות שליטים כיצד להביא לרווחת נתיניהם. ביבי עשה להיפך.

  עמיר פרץ אולי נבנה מכוחם של וועדים, אבל כעת הוא לא מבקש כוח מהם – הוא מבקש כוח ממך, כדי לדאוג לך.

  ואם אתה מדבר על וועדים – כבר הוסברו ואוזכרו בעיתונות מגוון הקשרים בין אותם וועדים לבין מרכז הליכוד ובאופן ספציפי לעמרי שרון.
  גם ביבי וגם אולמרט קשורים בעבותות לארגונים אינטרסנטיים גרועים בהרבה מוועדי העובדים – התאחדות התעשיינים, איגוד הסוחרים, ושאר הגופים שמייצגים בעלי הון גדולים וקטנים בישראל.

 • האדם החי בזכות עצמו   ביום 1 באפריל 2006 בשעה 21:53

  וואו, איזה טיעון מבריק!

  מכיוון שבית המקדש נחרב על עניינים שבין אדם וחברו, (ובטוח שזה באמת מה שקרה), הרי שגם מדינת ישראל תחרב על אותם עניינים.

  למה? כי ככה כתוב בגמרא. זה לא שוקי המציא.

  ואם זה כתוב בגמרא – אז זה נכון!

  תגיד לי שוקי, הכל בסדר איתך?!

  לגבי הבורסה – לידיעתך מיסטר שוקי,אפילו הגורו שלך שטיגליץ בעצמו טוען שהמצב הכלכלי בישראל מושפע בעיקר מהמצב הבטחוני(לא שאני מייחס לדבריו חשיבות רבה).

  אין לי מושג מאיפה הנפצת את זה שהוכח שאין קשר, אבל בכל מקרה אם הספקולנטים הם אלו ששולטים בבורסה, איפה נראה לך שיותר בטוח לשים את הכסף, כאן או בשוויץ?

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3220225,00.html

 • ג'רמי חלימי   ביום 25 בפברואר 2006 בשעה 23:31

  שוקי וריקי היקרים,
  שלום

  נראה מהדברים שלכם שעמיר פרץ הוא לא אחר מהמשיח, הבעיה היחידה היא שרק יחידי סגולה כמוכם מסוגלים לראות את זה…
  אני ממליץ לכם לקרר את ההתלהבות, ולנסות לראות גם את הפגמים שהאיש מביא איתו: התנהלות “הסתדרותית” המושלטת ע”י ועדים גדולים לא פחות מושחתים מח”כים למיניהם, ראיית עולם קומוניסטית דמגוגית, מסוכנת לעם היושב בציון, ועוד.
  האם סטאלין היהודי טוב ליהודים?
  וריקי, באשר לכוחנות המתבקשת למנהיגנו: את לא בשוויץ, אלא במזרח התיכון, שבו שם המשחק הוא: כח. עצוב, אבל מציאותי.

 • ג'רמי חלימי   ביום 26 בפברואר 2006 בשעה 19:36

  שוקי היקר,
  ראשית אני אבקש ממך לפנות אליי בבקשה שמי הפרטי – ג’רמי. הטון המזלזל שבו השתמשת בכותרת ובתחילת תגובתך פגע בי. אני לא חיפשתי להעליב אותך, ואין צורץ לרדת לפסים מכוערים מהסוג הזה כדי להוכיח נקודה זו או אחרת. תודה.

  ולענייננו.
  צר לי לאכזכ אותך (ואת פיגו?), אבל אני עומד על שלי. סטאלין אכן הרג מיליוני אנשים, והיה הרודן האכזרי ביותר של המאה ה-20. אבל ההשוואה שלי היתה רעיונית והשקפתית. חשבתי שתהיה מספיק נבון כדי להבין זאת.
  הקריאה של מר פרץ להציב את הנושא החברתי, ולא הפוליטי-בטחוני בראש סדר העדיפויות של מערכת הבחירות הנוכחית, הוא דמגוגי יותר מאשר מעשי. מדינת ישראל מעורבת עד צוואר בסכסוך מדיני מול הפלסטינים, שמכתיב לא רק את סדר-היום הפוליטי בישראל אלא גם במידה מסוימת את המדדים של הבורסה בתל אביב ואת נכונות המשקיעים הזרים להשקיע בישראל.
  אבל אם לחזור לעניין הכלכלי-חברתי: מספיק לזכור את מלחמותיו והתבטאויותיו של עמיר פרץ נגד ההפרטות של הממשלות האחרונות כדי להבין לאן הוא חותר: להשלטת כל הענפים במשק ע”י המדינה, ודרכה לטיפוח האירגוני עובדים הגדולים המושחתים של אותם ענפים. הנזקקים האמיתיים לא יצאו נשכרים מהצעדים שפרץ מתכוון לבצע. הוא ירוקן את קופת האוצר שנתניהו התאמץ למלא כדי לפזרה לשליטים האמיתיים של המשק, וועדי העובדים.
  עמיר פרץ ששימש בעשר השנים האחרונות כמזכ”ל ההסתדרות הכללית, בנה את בסיס כוחו בקרב קבוצות העובדים המאורגנות והאמידות שחותרות להבטיח את מעמדן שנהנה מזכויות יתר, מול תכנית ההפרטה של המשק הציבורי.
  זו כן התנהלות הסתדרותית טיפוסית, רע למשק, ולמדינה.
  באשר להבטחות שווא של מפלגת העבודה בנוגע לגובה שכר המינימום ולהבטחת פנסיה, לא שמענו עדיין תוכניות לייצוב הקופה הציבורית שהוא מתכוון לרוקן כ”כ מהר. מוטב שיתבטא על זה גם.

  נ.ב: נוער העבודה, מסתבר, גרוע מנוער הגבעות:
  http://www.noaravoda.co.il/forum/fnews.asp?nid=256&c=1

  מה אתה אומר על זה? מצדיק את הוונדליזם הפראי הזה? לשם המטרה אולי?

השאר תגובה