נטשה מוזגוביה

מה יכול להיות רע במגישת טלוויזיה צעירה, אינטליגנטית, יפה, שגם באה מציבור שסובל מייצוג חסר בתקשורת? היא תורמת, היא מביאה רייטינג, היא עושה קצת נעים בעיניים. אני מניח שזה לא השם. מוזגוביה אולי לא שם מי יודע מה, אבל יותר טוב מקושמרו, תודו.

נטשה מוזגוביה היא לא הראשונה שעברה משהו כזה. התופעה של אשה צעירה שמקבלת על הראש בגלל שהעיזה לדחוף את הפרצוף שלה אל לב האקטואליה, היא הרי לא חדשה. בעיקר אם היא נראית טוב.

מירב מיכאלי, שהייתה מגישה בינונית, זכתה לתדמית של מטומטמת – למרות שהיא בחורה חריפה. גאולה אבן, עוד פרצוף יפה, ספגה ביקורת קטלנית גם היא – ואני לא חושב שהיא אישיות טלוויזיונית דגולה, אבל ברור שמה שקיבלה לא הגיע לה. מספיק לוזרים ראינו בערוץ 1 מכדי שנאמין שהציקו לה כי “לא הייתה מספיק מקצועית”.

אולי זה אפילו לא קשור לזה שנטשה היא בחורה יפה. הרי גם יונית לוי יפה, והיא הפכה למגישה פופולרית כמעט בלי התנגדות. מיקי חיימוביץ’ היא לא בדיוק פצצה הורסת, אבל יש אנשים שה”אימהיות” הזו (בואו נקרא לילד בשמו: דודתית) יחד עם הבלונד, עושים להם את זה. אם כי לא מספיק כדי שהנשים שלהם יתקשרו בזעם לקברניטי הטלוויזיה.

אז מה, זה בכל זאת המבטא? אנשים באמת לא מבינים אותה? אולי כמו שהם לא מבינים את טטיאנה הופמן, למשל? או שאולי הם לא מבינים מה היא עושה שם, במקום מאחורי דלפק חמוצים בסופר שכונתי?

קשה להשתכנע שלא מעורבת בעניין גזענות. כמובן, לצד כמה מעלות טובות אחרות, כמו שנאת נשים, או שנאה לאנשים מצליחים יתר על המידה – כי נטשה מוזגוביה, בכל זאת, היא עיתונאית עם רזומה יפה מאד כבר בגיל 26.

אז לא, זו לא רק גזענות. לו היא הייתה קצת יותר מיינסטרימית, משעממת, מלאכותית, מבוגרת יותר או לפחות מכוערת – בטוח היו סולחים לה שהיא רוסיה.

לקריאה נוספת:
נטשה מוזגוביה בויקיפדיה.
כתבה על נטשה ברייטינג.
מוזגוביה על עלייה וקליטה במטח.
נטשה על קונדוליסה רייס ב-ynet.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נועם   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 9:34

  ובטח לא ערוץ שתיים (נו, חוץ ממשחק מכור) – אפשר לקבל איזשהו רקע לפוסט הזה? מה עשו לנטשה מוזגוביה?

  תודה.

 • אורי   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 10:18

  מה עשו לנטשה מוזגוביה? אני זוכר שקראתי איפשהו בנרג’ שהגיעו 30 תלונות עליה – נראה לי בזמנו מלכודת תגובות מצוצה, משהו כמו האויר שהם נופחים עכשיו לתוך הבלון של מרזל מול אברג’יל.

  יש שם משהו אמיתי או שזה שוב תירוץ לרשימאים להגיד כמה אנחנו גזענים?

 • שוקי   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 13:19

  (אני מרחיב בשביל נועם) נטשה מוזגוביה החלה להנחות את “שש עם” יחד עם דני קושמרו בערוץ 2. מתישהו התחילו להתפרסם ידיעות וכתבות על כך שיש תלונות רבות עליה – לא רק ב-NRG אלא בכל מיני מקומות, כולל ב-ynet שם היו גם מאות תגובות, רבות מהן גזעניות או סתם מגעילות.

  אותי זה מגעיל. גם אם היא לא הייתה עושה עבודה טובה – ואני חושב שהיא עושה עבודה מצויינת – זה לא לעניין. וגם מצער לראות שאין שמץ קולגיאליות מצד עיתונאים אחרים.

  האם זה בגלל שהיא רוסיה? או בגלל שהיא יפהפיה? או בגלל שהמבטא מפריע? או סתם ה”חוסר פרגון”?
  אני לא יודע מה יותר, אבל ברור שזה קצת מהכל, וזה די דוחה.

  ולרוני – אני מצטער שאני לא יכול להימנע מלהזכיר את זה שהיא מאד יפה. זה בגלל שהיא מאד יפה.

 • שרון   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 13:29

  אבל מסתבר ש”תאונות” המחייבות אותנו להתעמת עם אחרות מותירות רבים עם מטענים של תוקפנות או\ו הכחשה.
  מבטאה של מוזגוביה הוא רק דוגמא אחת מיני רבות לתגובות שגוררים מבטאים ולא כל שכן חזותם של אחרים רבים המהווים חלק (מושתק) של המרחב הישראלי-יהודי-גברי-ציוני.

 • שוקי   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 14:29

  אל תהיה קטנוני. חמש עם, שש עם. אני תמיד פותח באמצע ולא מסתכל בשעון.
  וקראתי שאתה לא מתלהב מהאישיות הטלוויזיונית שלה, אבל אני דווקא כן. היא עיתונאית טובה.

 • שוקי   ביום 5 במרץ 2006 בשעה 10:44

  אז תדעי לך שאני לעיתים קרובות *לא* מעביר ערוץ, רק בגללה, ואם יחליפו אותה אני הולך להחרים את התוכנית וכל מה שיבוא לפניה ואחריה. ואני מקווה שעוד אנשים יעשו כמוני.

  לי אין שום קושי להבין את מוזגוביה. אני לא חושב שהיא נראית מלאכותית. אני חושב שהיא אינטליגנטית, עניינית, ותמיד שואלת שאלות במקום ובזמן.

 • משה   ביום 7 באפריל 2006 בשעה 0:23

  הבעיה של כולנו בארץ הזאת היא הגזענות בין עם זה בין אשכנזים לבני עדות המזרח, בין חילונים לדתיים או בין אנשים שצבע גופם שונה מצבא עורו של אותו אדם.
  אני חושב שנטשה היא פשוט אחד הדברים הטובים ביותר שקרה לטלוויזיה סוף סוף נכנס קצת צבע לחיים המשעממים של הטלויזיה.
  מגישה חכמה עם הרבה חוכמת חיים ואשמח עם יהיו עוד כתבים שיילכו בעקבותיה והלוואי ונראה בחדשות ב20:00 מגישה אתיופית.
  תאמינו או לא אבל היא עברה לדעתי יותר מכל מגיש חדשות אחר כדי להגיע לתפקיד הזה וכל מה שנשאר לנו לעשות זה לשמוח שהטלוויזיה טיפה נפתחת.
  ועכשיו מה שנשאר לנו לעשות זה להפסיק עם הגזענות תזכרו מאיפה אנחנו הגענו.
  חלק מפולין (ארץ אנטישמית גזענית) או גרמניה(ארץ שבה האנטישמיות חגגה בשנות ה20-50 ואפשר לתקן אותי) או מרוסיה שעד היום אנו רואים תופעות אנטישמיות או מעיראק(מקום מוקף בשונאים שהיו מעדיפים לראות את היהודים מתים).
  כל מקום בעולם שונאים אותנו וזאת תופעה של שנים מה שנשאר לנו זה להפסיק לשנוא אחד את השני וכאשר מגישה שנולדה בברית המועצות מגישה תוכנית חדשות אנחנו רק צריכים למחוא לה כפיים.

 • שוקי   ביום 7 באפריל 2006 בשעה 2:23

  כל מילה זהב אח שלי.

 • רונן כהנא   ביום 9 באפריל 2006 בשעה 18:33

  ‏יום רביעי ז’ ניסן תשס”ו, ‏2006–04–05
  רונן כהנא

  נטשה מוזגוביה, גזענות או קצר בתקשורת:

  ביום ראשון ראיתי, בשעת לילה מאוחרת,את התכנית גברים בשחור, התכנית עסקה במנחת תכנית החדשות והאקטואליה של הערוץ השני נטשה מוזגוביה וביחסים שבינינו לבינה.
  עיקר התכנית נסב על התגובות הקשות כלפי הנחייתה של נטשה את התכנית.
  הראיון המעניין בו נחשפה עיתונאית מקצוענית מוכשרת, חסרת פשרות ויפה להפליא, שהצליחה לעורר תגובות קשות שנעו על הסקאלה שבין עוינות וחוסר פרגון קלים ועד תגובות קיצוניות הגובלות ברשעות ולעיתים אף גזענות לשמה, אולם אם נתעלם לרגע מאותם פחדנים נבזים המשחררים את חרצובותיהם מאחורי שמות בדויים בצ’אטים ונשאל באובייקטיביות מה עשוי לעורר רוחות רעות שכאלה? לשאלה זאת הגברים בשחור לא ממש מצאו פתרון ואילו תשובותיה של נטשה עצמה חשפו את חוסר האונים שאליו נקלעה ואת העובדה כי עד כה נראה שלא צלחה דרכה בפענוח הסיבה האמיתית לתופעה. אמירות כגון “לא נתנו לרוסיה דקה של חסד…” כמו גם טענות על גזענותם של המגיבים או טענות אחרות בהן נטשה משתמשת לתרץ את התופעה, אינן מעניקות הסבר מספק. אם מתעלמים מפירות הבאושים של אספסוף צ’אטים המרשה לעצמו בחסות האנונימיות האינטרנטית להשתלח בבוטות מבלי לתת את הדין על הוצאת לשון הרע, נחשפת תופעה אמיתית ומעניינת אשר ניתן לראות מקבילות שלה בתחומים רבים בהם נושקות דמויות ציבוריות של ישראלים יוצאי חבר העמים לציבוריות הישראלית, היטיבה לאפיין זאת ענת טל-שיר מידיעות אחרונות בכתבתה “האיש והאגדא” במוסף לשבת.
  בכתבתה ענת מנתחת את הצלחתו של איווט ליברמן בבחירות האחרונות, על ידי מתן תשובה לשאלה “כיצד כבש אביגדור ליברמן את ליבם של ישראלים רבים (כולל דרוזים) וזכה ב 12 מנדטים?” תוך מעקב אחר שינוי התדמית הציבורית \ טלוויזיונית שעבר ח”כ ליברמן מהימים בהם כיהן כמנכ”ל משרד רה”מ לפני 10 שנים בהם הוצג כ”איווט האיום” ואף התנהג כך – כפי שעולה מהתבטאות בראיון (שוב אצל ענת טל שיר)” הציבור לא בחר בי ואני לא חייב כלום לאף אחד” ועד למצב בו ליברמן משיל 20 ק”ג ממשקלו, משנה את הרגלי האכילה שלו, עוסק בספורט על מנת לעבור מסך בטלוויזיה ועד למיתון התבטאויותיו הפומביות, כפי שמצוטט אחד מיועציו “הוא התרכך ונעשה פחות מתריס אם כי עדיין יש בו משהו קצת ביישני ומופנם, נראה כי הסכסוך הממושך שהיה לו עם החשיפה, עם הסגנון העיתונאי הישראלי …, הסתיים בשביתת נשק. עיתונאים למדו להכיר אותו לא רק נבון ומעמיק אלא גם מקולף משכבות ההגנה שלו כפי שצוטט אחד מעובדי המטה של ליברמן והוא אינו חושש לדבר בפתיחות…” וזאת למרות ” שליברמן הודה שבעבר שנא לבזבז זמן על ראיונות. בגלגול הזה ניסח זאת מעולם הדימויים של אופני כושר: אני שורף הרבה זמן על הדבר הזה…” דומה שבמעקבה אחרי איווט ליברמן נתנה ענת טל שיר חלק נכבד מהתשובה לגבי הגברת מוזגוביה. ברם,נראה כי נטשה עודנה נמצאת מבחינת הליברמנמטר רק בראשית הסקאלה, היא עודנה מאמינה שכישרונה ואיכויותיה כעיתונאית מספיקים וכל שעליה לעשות הוא רק להתאמץ יותר מבחינה מקצועית ובעצם היותה העיתונאית הכי טובה שהיא יכולה תיפטר הבעיה. אבל לא כך הוא, שכן הציבור מצפה מדמויות ציבוריות כמו גם ממגישיו יותר ממקצוענות קרה ונטולת פניות, הציבור מחפש מערכת יחסים עם מגישי החדשות שלו ונטשה עד כה לא התמסרה. אולי אלו קשיי החיים שהכריחו אותה להתגבש לכדי יהלום, מהוקצע, קשוח ויפיפה אך הסתגרותה מאחורי לוחות ההגנה המלוטשים במקצועיות שאינה יודעת פשרות, מונעת ממנה את הקשר החם והאנושי אותו אנו מצפים לקבל ממגישי החדשות שלנו, אולי אותו חוסר הביטחון שמונע ממנה מלהיפתח אלינו, לחבק אותנו, מונע מרבים בציבור מלקבל אותה אל המדורה. וחבל, שכן נטשה בדרך שכבשה מילדה, עולה חדשה בת 12, שעבדה בניקיון כדי לקנות בובת ברבי ולממן את מחייתה דרך הצלחתה כעיתונאית מבריקה ועד להגעה למשרה הנחשקת של מגישת חדשות בערוץ המרכזי, עשויה וצריכה לשמש דוגמא ומופת לכולנו, ישראלים וותיקים כעולים חדשים, כי השמים הם הגבול.

 • רוני   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 8:02

  היו אומרים שאם היתה יפה זה לא היה קורה.

  זה לא קשור ליופי, זה קשור לרוסיות, לגזענות טהורה לגמרי. זה קשור לשנאת האחר, הזר.
  הטוקבקיסט בסלון אומר לאשתו: “היא בכלל יהודיה, תגיד לי? בטח סבא שלה זייף תעודות…”

  מוזגוביה מעולה. עיתונאית בחסד, מראיינת קשובה. במצב הנוכחי של העיתונות בישראל, היא נס קטן.
  כולי תקווה שהמערכת תעמוד בפרץ מספיק זמן עד שהציבור יואיל בטובו להסתגל למבטא שלה מחוץ לקופות הסופרמרקטים, אבל אם ללמוד ממקרה כרמית גיא, שרווח בין השיניים הקדמיות העיף אותה לעד מהמסכים (והיא מסוגה של מוזגוביה, אשה מבריקה ונטולת פחד), אני לא אופטימית במיוחד.

  (והגיע הזמן שאפשר יהיה לדבר על העיתונאית מוזגוביה מבלי להדרש כל חצי שניה לכמה היא יפה. יפה מאוד. מה הקשר?)

 • הצועד בנעליו   ביום 3 במרץ 2006 בשעה 8:06

  בייחוד שברור לך ש”כוסית בלונדינית” תמיד תהיה עדיפה בתור מגישה על אתיופית ובוודאי בוודאי על ערביה אפילו אם יהיה להן מבטא יותר טוב.
  היא נראית טוב, היא לבנה, ובעיקר היא מייצגת אוכלוסיה מספיק פטריוטית.

 • פישנזון   ביום 4 במרץ 2006 בשעה 18:08

  זה המבטא בתוספת אילוהן מימיקות מטרידות קימעה…
  ואגב “מוזגוביה” ממש לא טוב יותר מ”קושמרו”…
  ואגב #2 , היא פשוט שווה!

 • אלון   ביום 25 במרץ 2008 בשעה 16:03

  באיחור אופנתי של שנתיים וקצת הגעתי לפוסט הזה. בגלל חוסר האקטואליות אקצר –
  הסיבה שנידו את נטשה מהתוכנית של 5 היא מאוד פשוטה לדעתי. בלי גזענות, בלי קנאה, בלי כלום – בשורה התחתונה מוזגוביה, שאין לי ספק שהיא אינטיליגנטית ומוכשרת ברמות, לא ידעה לקרוא מהצג. ראיתי את זה ערב אחרי ערב – היא פשוט התעלמה מכללי התחביר, דילגה על פסיקים ונקודות וקראה פסקה שלמה בלי לקחת אויר. זה עשה את הצפייה לבלתי נסבלת ובלתי מובנת – ועל כן האנטגוניזם נגדה.

השאר תגובה