מדוע סקרי הבחירות נכשלים בחיזוי?

סקרי הבחירות בישראל מעולם לא היו מדוייקים. למעשה, רק פעמיים נחזה מהפך: ב-77 על-ידי מינה צמח וב-96, גם כן על-ידי מינה צמח.

בכל שאר המקרים, הסקרים אולי הראו את המגמות אבל טעו בחיזוי התוצאות. בשנים 1981-1996 הם ידעו תמיד לספר שהמירוץ יהיה צמוד, אבל לא ניחשו עד כמה ולא תמיד הצליחו לחזות נכון מי ינצח. הם זיהו באיחור רב את עליית ש”ס, את הזינוק במספר המנדטים של שינוי, ואירועים מכוננים אחרים. הם צפו שביבי יפסיד לברק ושברק יפסיד לשרון – אבל טעו לגמרי במספרים.

מכוני הסקרים לא זיהו את מגמת המעבר של הרוסים לביבי ב-96, לא את המעבר שלהם לברק ב-99 ולא את נטישת ברק ב-2001 כשהצביעו לראשונה לשרון. זו לא הקבוצה היחידה שהם לא בדיוק מבינים – זו רק הידועה ביותר.

היום, יודעים כל מכוני הסקרים לספר לנו שאביגדור ליברמן יקבל קרוב ל-10 מנדטים (ואולי בכלל יותר).אבל אם תבדקו אחורה את נתוני הסקרים, תראו שלחלק ממכוני הסקרים נדרשו חודשיים יותר מלאחרים כדי לזהות את ההתחזקות המטאורית של ישראל ביתנו.

יכולתי להכביר דוגמאות, אבל בואו נסתפק בזה – אני לא כותב כאן עבודת דוקטורט, ואני ממילא מומחה קטן לסטטיסטיקה.

בכל אופן, נדמה לי שאפשר להסכים שסקרי הבחירות שנערכו בישראל במשך השנים לא מציגים באור הכי טוב האפשרי את הפרקטיקה של מינה צמח ושות’. לא מוגזם לומר – הם טובים בלהגיד מה קרה הרבה יותר טוב מאשר לחזות מה יקרה.

אני נוטה לחשוב שהנוסחאות של הסטטיסטיקאים במכוני הסקרים בישראל, מבוססות יותר מדי על אקסטרפולציה של נתונים מהעבר, או על שקלול של נתונים מצטברים. כנראה כדי לאזן בעיות שקשורות לחוסר בנתונים, הטיות ופער בין איסוף הנתונים לפרסומם. זה מין סוג של קוסמטיקה שאף איש מקצוע שמכבד את עצמו לא יודה שהוא עושה, אבל כולם מגלים לך בזה – איש על רעהו – שהם חושדים בו שהוא דווקא כן עושה.

ולמה לא? אם מינה צמח היא איצטגנינה מופלאה שמצליחה לקרוא מהמהומי בטנה, ולחזות יותר טוב מכולם מה יהיה – אז לא הייתם רוצים שיגידו את זה בחדשות?

הבעיה האמיתית היא לא שאנחנו רוצים לדעת מה אומרים הסקרים, אלא שאנחנו גם באמת מאמינים להם – וכך אנחנו מניחים להם לעצב את המציאות שאותה ביקשו לשקף (וגם זה לא בטוח).

ומה התשובה? ברור: לצאת החוצה ולפעול – הסקרים אולי ידעו להראות שהתעוררתם פוליטית, אבל לא ידעו לספר עד כמה. אחרי הבחירות, הם ידעו להסביר בדיעבד איך לעזאזל קרה שגם הפעם הם לא ידעו לצפות את המהפך. 

עוד על סקרי הבחירות באתר של זאב גלילי (אבא, אבל בעל דעות עצמאיות)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה