איזון תגובות. מי משלם על הספינים?

רק אתמול (א’) הציע דניאל בלוך להתנזר מהתקשורת, מהפרשנים ומהצהרות הפוליטיקאים. לא חלף יום, ואפשר להיווכח כמה חכמה הייתה העצה שלו.

בוקר יום ב’ ה-3 לאפריל, נפתח במטח מכוון היטב של ספינים תקשורתיים מכיוון מפלגת קדימה. העיתונות, חלקה מאותרגת וחלקה מאותגרת, חלקה מגוייסת וחלקה פשוט עשויה חומר אנושי ירוד, שיתפה פעולה באופן כמעט מלא.

מתן וילנאי, בתיאום מראש או באלתור של הרגע האחרון, יצא מהארון – הפסיק להיות “בכירים במפלגת העבודה” והתחיל להצטלם במרץ. על היום הוא פטפט והצטלם, דילג בין תוכניות אירוח. תוקעי סכינים תמיד מקבלים לפחות יום אחד של תקשורת אוהדת. 

ההודעות לעיתונות נשלחו, הביפרים זמזמו, שיחות הטלפון ממשרד יועץ התקשורת הגיעו. עם קריצה, עם “ידעתי שאפשר לסמוך עליך”, עם “האתה מקבל בלעדיות”, “זה פרסום ראשון”. לפעמים נכנס עורך בכיר כדי לשנות כותרת. לפעמים היה טלפון מהמו”ל.

ובמקביל, צוות הטוקבקים. “שירות איזון תגובות” זה נקרא בחשבון שמוגש בסוף החודש, עם סכומים נקובים בדולרים.

ואני שואל: מי משלם על זה?
המפלגה, משרד ממשלתי, תקציב הקשר עם הבוחר, מיליונר כלשהו?
כדי להעסיק את אנשי המקצוע הטובים ביותר צריך לשלם הרבה כסף.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אסף שפריר   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 7:11

  טוב שוקי, עכשיו התיאוריות שלך חוצות את הגבול לעבר אזור הדמדומים.
  גם אם הקונספירציה אה לה ג’ק באוור לה אתה טוען אמנם נרקמה כנגד התקווה הלבנה הגדולה הרי שבאבחת דקת שידור אחת היה יכול יו”ר העבודה להסביר שאין שום סיכוי שיסכים להקים קואליציה עם סיעות הימין.
  דווקא היו לו הזדמנויות לעשות כך, מקורבים, פינס ואפילו אחלמה נשמעו ללא הפסק ברשתות השונות אך הרמיזות הבוטות הבהירו שאמיר אכן שוקל את ה’אופציה המעניינת’ כפי שהגדיר אותה מר כבל.
  אם אכן אתה צודק ומדובר בקונספירציה חובקת עולם הרי שאמיר פרץ אולי קרבן אבל בפירוש קרבן לא חכם בלשון המעטה.

 • שרעבי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 7:31

  מדוע עמיר פרץ לא יצא בקולו ובמראהו לתקשות (הוא יודע איך עושים זאת) לפני יומיים ואמר שוב שהווא לא יושב בממשלת ימין? מדוע?

  כי היתה לו אולי כוונה.

  גם אם מלכלכים עליך אחרים – תפקידך כמנהיג להדוף את העניינים הללו. אחרת אינך מנהיג.

  ובשבילי היום הוא עוד נבחר ציבור. הוא יצטרך לעבוד מחדש ולתקן את הרושם. יהיו לו כנראה כמה שנים. אבל מילה שלו היום היא בערבון מוגבל.

 • עלמה   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 8:30

  שחייבים לשאול: מי הנותר להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה? האם ין שום אתיקה עיתונאית, שום סמכות שבכוחה לי עצור את המסע המאורגן הזה לגיטימציה של המפלגה השנייה בגודלה?

  יש לומר שגם פרץ התנהל שלא בתבונה, אולי מחוסר ניסיון. היה צריך לכנס את כל ה”נבחרת” ולתאם איתם עמדות ותגובות לעיתונות, כך שהאהבל הקבוע, או שמא הגיס החמישי, וילנאי, יפסיק עם תקיעות הסכינים שלו.

 • שוקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 11:32

  אתה משנה נושא בכוח.
  השאלה היא לא האם פרץ נהג נכון או לא נכון, אלא האם הוא *יכול* בכלל לנהוג נכון. האם התקשורת בישראל הייתה מאפשרת לו להעביר מסר כזה או אחר, בלי לשבש אותו.
  אחרי כמה חודשים של מעקב הדוק אחרי פרץ מצד אחד ואחרי מה שקורה בתקשורת מצד שני, אני יכול לומר בצורה הברורה ביותר: לא.
  זו לא קונספירציה. זה כבר מזמן משהו שאנשי תקשורת מודים בו בחצי פה, בשיחות סגורות: התקשורת תומכת בקדימה.
  ולא רק בשיחות סגורות. בן כספית, ארי שביט ונפתלי בן סימון אמרו את זה בטלוויזיה, כל אחד בהקשר שונה. כמה וכמה אנשים כתבו את זה בעיתונות.
  אין פה שום “קונספירציה”. יש כאן פעולה משולבת ומתואמת של פוליטיקאים, יחצ”נים, לוביסטים, פרסומאים ויועצי תקשורת, שמולם עומדת עיתונות חלשה בעלת אתיקה רעועה.

 • ערן בילינסקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 13:37

  יש שתי עובדות פשוטות שאתה לא מתמודד איתן.

  א. ההצהרה של איתן כבל ביום ראשון בערב על האפשרות לקואליציה אחרת: “מתברר שקיימת יותר מאופציה אחת להרכיב את הממשלה. בכוונתנו להקים קואליציית חירום חברתית ואנו פונים לכל סיעות הבית להמליץ לנשיא על עמיר פרץ לראש הממשלה הבא. זה גם מה שהמלצנו בפני הנשיא”. Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3235386,00.html

  ב. עמיר פרץ לא קם ופשוט הכחיש, כמו שמתן וילנאי עשה על הבוקר בגל”צ.

  גם אם כל התקשורת מגויסת, וגם אם אנשי קדימה הם האמ-אמא של הספינרים, שתי העובדות הללו אומרות אחרת. חבל להפליג למחוזות יער-אדלבאום במקום להתמודד עם המציאות. מי שיוצא כאן ספינר הוא זה שאת בקרת הנזקים שלו עושה דרך מתקפה על התקשורת. אכן, ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה (אלא אם כן עולים עליך).

 • שוקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 14:00

  נדמה לי שכל מיני אנשים, כולל אותך, לא לגמרי הבינו את ההבדל בין המלצה לנשיא לבין שותפות בקואליציה.
  כשקדימה אמרה שהיא תשב עם כל מי שיקבל את קווי היסוד שלה, אף אחד לא ראה בזה טעם לפגם. כשאמרו אותו הדבר בעבודה, העיתונות הודיעה ש”פרץ מנסה להקים ממשלת ימין”.
  אגב, זו לא מפלגת העבודה שתוקפת את התקשורת. זה אני. אתה יכול לומר שאני ספינר. אני יכול להשיב לך שבתור עיתונאי אני גם יודע מה קורה בפנים.

 • ערן בילינסקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 14:12

  שוב זיכרון קצר?

  עמיר פרץ הבטיח לפני הבחירות לא ללכת לממשלה עוקפת קדימה עם הימין. זה במיוחד היה חשוב לאור העובדה שממשלה כזו היתה יכולה לקום גם בלי בחירות, ובכך לחסוך מאיתנו את כל התהליך המייגע הזה. כשאיתן כבל אומר שמסתמנת אפשרות לממשלה אחרת בראשות פרץ, וכשפרץ לא מכחיש את זה, אז לי זה נשמע כמו הפרה של הבטחת בחירות מפורשת. ספינר מוכשר ממני היה קורא לזה אופרטוניזם ובעיית אמינות.

  בתור עיתונאי אתה יודע מה קורה בפנים? אדרבא: ספר לנו. אל תשמיץ סטייל ענבל-מטרידים-אותי-מינית-בכנסת-שלוש-פעמים-ביום-גבריאלי. ספר לנו מיהם אותם עיתונאים מושחתים, ממי קיבלו כסף. אל תשכח לספר לנו גם למה נזכרת עכשיו פתאום לטעון שהעיתונות מושחתת ומדוע שתקת, א-לא יוני-ehud-olment.com-גולדבלט-לבב כשזה לא פגע במטרות הפוליטיות המוצהרות שלך.

 • שוקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 15:04

  למה אתה סתם מדבר בלי לבדוק? אני מבקר את העיתונות כבר שנים. חיפוש או שניים בגוגל ותמצא עשרות דברים שכתבתי, בכל מיני תקופות והקשרים.
  כל מי שמכיר אותי מספיק זמן גם זוכר ב-99′ כשהעיתונות התגייסה לטובת אהוד ברק אמרתי וכתבתי על זה דברים מאד חריפים. ולי – עם כל הכבוד – אין “מטרות פוליטיות”. יש דברים בהם אני מאמין ומטרות שאני מקדם אבל הם לא “שלי”.

  לגבי ה”השמצות” – מכיוון שהכל נעשה בגלוי אז אני לא מבין את ההתממות. בכל אופן, אני לא טוען למעשי שוחד אלא ליחסים “חמים מדי” בין העיתונות לבין מפלגת קדימה. אתה יכול לקרוא את חצי תריסר הדברים שכבר כתבתי על הנושא בחודשיים האחרונים כדי להבין יותר. אין לי כוח לחזור על כל הסיפור שוב.

 • ערן בילינסקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 15:20

  אתה הרי יודע שאני קורא אותך, הקדשת לי אפילו פוסט, והתווכחתי איתך על זה. בינתיים אתה כנראה רק מחזק את התזה שלי, עם דוגמת אהוד ברק, שהתקשורת מחבבת את השלטון, כמעט לא משנה מי יהיה שם, ואין לה העדפה פוליטית דווקא.

  אבל לענייננו, אתה בינתיים מתחמק מהטענות שהעלנו כאן נגד הטענה שלך לספין, וחמור מזה, לשוחד ומעילה בכספי ציבור. אולי נזכה לשמוע ממך התייחסות עניינית לטענות הנגד שהועלו כאן, לגבי ההתבטאות של איתן כבל והשתיקה של פרץ (בניגוד, למשל, להכחשה הנמרצת של וילנאי)?

 • שוקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 16:36

  התקשורת לא חיבבה את השלטון כשביבי עמד בראשו. היא גם לא התאמצה להשאיר את ברק בשלטון אחרי שהתברר שהוא כשלון מוחלט. אלו שתי דוגמאות מרכזיות שמפילות את התזה שלך.

  מה שאתה אומר על “שוחד ומעילה בכספי ציבור” לא מדוייק. זה לא חל על תקציב הקשר עם הבוחר, למשל, אם כי שחיתות היא שחיתות – גם כשהיא מותרת על-פי חוק.
  לגבי הספינים – אני אומר לך כעובדה, שיש אנשים שמבחינתם מערכות הבחירות לא הסתיימה והם ממשיכים לעבוד. האם משלמים להם בשביל זה? האם הם עושים את זה “בהתנדבות” מתוך ציפייה לקבל תמורה בדרכים אחרות, או ליהנות מהעובדה שהם מחוברים לשלטון? אני לא יודע.
  אבל בשביל זה יש את מבקר המדינה והמשטרה לא?
  וכדאי להזכיר שגם עובדים פרלמנטרים, מנכ”לים של משרדי ממשלה וכו’, הם עובדי ציבור שאסור להם להיות מעורבים בפעילות פוליטית. ואתה מוזמן, ערן, לדבר עם כל כתב בכל דסק חדשות בארץ, ולשמוע מי מתקשר אליהם על בסיס יומי עם ידיעות חמות.

  לגבי כבל ווילנאי. איתן כבל מסר הודעה רשמית של המפלגה ולא אמר בה עם מי מתכוונים להרכיב קואליציה. באחת הידיעות, צוטט מקור עלום שם שאמר “גם בלי קדימה”.
  וילנאי, בסך הכל ניצל הזדמנות לתפוס כותרות. המעשה שלו היה פחדנות לשמה.

 • ערן בילינסקי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 17:10

  תרגיל: כשאיתן כבל אומר:

  “מתברר שקיימת יותר מאופציה אחת להרכיב את הממשלה. בכוונתנו להקים קואליציית חירום חברתית ואנו פונים לכל סיעות הבית להמליץ לנשיא על עמיר פרץ לראש הממשלה הבא. זה גם מה שהמלצנו בפני הנשיא”.

  איזה סיעות שאינן מזוהות לחלוטין עם הימין יכולות להרכיב את אותה קואליציה, בהנחה שקדימה בחוץ?

  (רמז: עבודה (19) + מרץ (5) + חד”ש (3) + רע”ם-תע”ל (4) + בל”ד (3) + גימלאים (7) + יהדות התורה (6) + ש”ס (12) = 59 מנדטים)

  אם הגענו למסקנה בתרגיל לעיל שקואליציה יכולה לקום רק אם אחת ממפלגות הימין מצטרפת, ובכך עוברים את רף ה-61, אני לא מבין איזו מסקנה אחרת אפשר להבין מההתבטאות של כבל (טוב, אפשר לטעון שהוא לא יודע חשבון, אבל אני מעריך אותו יותר מזה).

  או שאולי אתה מתכוון שפרץ רוצה ממשלה בראשותו בהשתתפות קדימה? על כך אשאל “למה?” אחד גדול, לאיש שהצליח להוריד את סכום המנדטים של עם אחד והעבודה מ-22 ל-19?

  וכאמור, דווקא את מתן וילנאי אני מעריך – הוא הצהיר במשתמע שאין לחזור מההבטחה לא להקים ממשלה עוקפת קדימה (אשר היה אפשר להקים גם ללא עריכת בחירות). פרץ אפילו את זה לא עשה.

  אבל מה זה חשוב. לפי מסיבת העיתונאים כל הספין הזה, לא משנה למי מייחסים אותו, נגמר והולכים להקים קואליציית קדימה-עבודה. אפשר לחזור לשידורינו הרגילים (למרות שאצלך זה תמיד שידורי ניסיון… 🙂 )

 • קול   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 18:01

  ערן ושוקי -שכחתם נקודה חשובה. איתן כבל, כנראה בהסכמת עמיר פרץ, מצהיר על אפשרות של הקמת ממשלה עוקפת קדימה. אחר כך בא מתן וילנאי ואומר בדיוק את ההיפך. למה אין ביניהם הסכמה?

  כי בעיני רוחו, רואה את עצמו מתן וילנאי יו”ר עבודה. הוא כבר התחיל את ההתמודדות ומי שעזר לו הוא פרץ עצמו כאשר בהצהרה אחת על האפשרות של ממשלה עוקפת קדימה פגע קשות באמינות של עצמו.

 • שרעבי   ביום 4 באפריל 2006 בשעה 21:08

  שוקי,
  בלי שום קשר לקדימה – ומוזר שאתה לא מודה בזה – ההתנהלות של פרץ היתה רעה. כשהוא רוצה הוא יודע לדבר והוכיחו את זה דבריו המתחנפים במסיבת העיתונאים היום. גם אולמרט יודע ללקק. אבל את זה ידענו.

  בקיצור – מזל שבחרתי בדב חנין. מזל גדול.

השאר תגובה