מסכנים האיטלקים

הבחירות באיטליה הסתיימו בתיקו מביך. רומנו פרודי, מועמד השמאל (או יותר מדוייק לומר: המרכז-שמאל) אמנם קיבל 49.8% מהקולות, עשירית האחוז יותר מסילביו ברלוסקוני, אבל זה נצחון דחוק שלא ברור מהן המשמעויות הפוליטיות המדוייקות שלו.

דברים שרואים משם לא רואים מכאן. ברלוסקוני הוא פוליטיקאי מושחת, כושל, שהבטיח לאיטליה שגשוג כלכלי והכניס אותה למיתון. אבל יש לו חוש הומור. הוא הבטיח שהמדינה תצליח כמו עסקיו, ובפועל עסקיו רק הולכים ומשגשגים ואיטליה הולכת ומתדרדרת. אבל יש לו קסם אישי.

איטליה, חשוב לציין, היא אחת המדינות היחידות באירופה שדומות לישראל במדיניות הכלכלית שלה. ההשקעה בסעד קטנה, מצב העובדים גרוע, והליברליזם הפנאטי מועיל איכשהו לבעלי הון שקשורים בשלטון ולא לאף אחד אחר. שגשוג? חרטא.

פרודי, הגירסה האיטלקית המעודנת של עמיר פרץ, הבטיח לאיטלקים שינוי. חצי מהם, פחות או יותר, לא קפצו על ההזדמנות.

כל מי שמבין משהו מהחיים שלו, הזהיר את הציבור שלא לבחור שוב בברלוסקוני, איל הון שחולש על שלושה ערוצי טלוויזיה מרכזיים ומנופף בכל הזדמנות בהיותו עשיר מופלג. חלק מהעיתונים הוקיעו אותו, כשקרא למצביעי פרודי “אשכים” (משהו שבין אהבלים לחננות, בסלנג איטלקי). בימים שלפני הבחירות רץ בין תיבות הדואר של האיטלקים קליפ שבו מוצג ברלוסקוני מבצע מעשה מגונה בשוטרת כבדיחה. אבל מסתבר שבערך חצי מהם חשבו שזה מצחיק.

דברים שרואים מכאן לא רואים משם. מעניין איך אנחנו נראים, כשמסתכלים עלינו משם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סטואי   ביום 12 באפריל 2006 בשעה 9:10

  בחייך. רומאנו פרודי הוא ראש ממשלה לשעבר, נשיא הנציבות האירופית לשעבר, מרצה לכלכלה לשעבר. ופרץ? יו”ר ההסתדרות לשעבר… וזהו. פאקינג וואו. הרי אתה יודע שכו-לם היו מצביעים פרץ אם הוא לא היה כזה טומטום.

 • נמרוד ברנע   ביום 12 באפריל 2006 בשעה 12:15

  אם פרודי הוא מרכז-שמאל אז עמיר פרץ הוא מרכז. פרודי תומך נלהב בקול רם של זכויות הקהילה הגאה, בעד יציאה מיידית מעיראק ועמדות שמצדדות בחיזוק הזהות האירופאית על חשבון הזהות הלאומית-איטלקית.
  עמיר פרץ, אם כל הערכה העצומה שלי אליו, נכנס די מהר לפאניקה לאחר הבחירות, מיתן את עמדותיו הכלכליות בצורה משמעותית, אמר שלא יטיל מס ירושה ויגדיל את המיסוי על ההון [מה שפרודי אומר בקול רם במהלך הבחירות], קשר אליו לרגל את ברוורמן הבליירליסטי כדי ‘להרגיע את שוקי ההון’ ובכירים במפלגתו הם תומכי ‘גושי התיישבות’ מובהקים (בוז’י הרצוג ופואד) וכמובן בוא לא נשכח את עמי “אני הרגתי הכי הרבה ערבים” איילון.

 • לשוקי   ביום 13 באפריל 2006 בשעה 1:06

  מזמין אותך לקרוא את הרשומה שאני כתבתי בנושא. בניגוד אליך אני רואה בניצחון דחוק ככל שיהיה ניצחון חשוב מאין כמוהו.גם במישור הפוליטי האיטלקי וגם במישור הפוליטי הגלובאלי. הניצחון הזה קטע את אחת מרגליו החשובות של בוש באיחוד האירופי.
  לניתוח שלי – כולל ההשלכות על ישראל: עבודה-מרצ-חד”ש-בל”ד-דע”ם-ירוקים והשוואה לגרמניה אתה מוזמן לקרוא:
  http://fietsen.wordpress.com/2006/04/12/16/

  *אזהרה – הבלוג כתוב מהלב ולכן יתכן כי התחביר לא ברמה המקובלת עליך

השאר תגובה