דרור פויר, ליברמן וביילין

את הדברים שבהמשך התכוונתי במקור לכתוב לדרור כתגובה לרשימה הזו. החלטתי לשמור על הפניה בגוף שני כי היא הולמת את הרצון שלי ליצור דיון ולא סתם לנגח (לא שיש משהו רע בלנגח…). אבל לפני כן, קצת רקע:

הנושא הוא שילוב ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן בקואליציה שתקים מפלגת קדימה. כאן המקום להזכיר את מה שאמרתי כבר במקומות אחרים: אולמרט כבר התבטא מספר פעמים בעד התוספת הזו, ובמפלגת העבודה כבר אמרו יותר מפעם שהם מאד מקווים שהיא לא תתרחש. אבל מלבד זה, המדיניות של שתי המפלגות זהה: ייכנס לקואליציה מי שיקבל את קווי היסוד שלה.

כמובן שזה לא הפריע לספינרים לטעון שמפלגת העבודה ניסתה כביכול להקים קואליציית ימין. זו בדיה שהצליחה להחריד גם אנשים נבונים באופן יחסי כמו עמיתי המכובד. למרבה הצער, הוא לא מיטיב לכוון את חיציו: 

“בשקט בשקט, מכשירים אהוד אולמרט וקדימה את כניסתו של אביגדור ליברמן לממשלה, ועמיר פרץ שותק. יחד איתו שותקים ברוורמן, יחימוביץ’, איילון, תמיר ושאר החברים… מפלגת העבודה זה חרא, אני מצטער על זה שאפילו התלבטתי אם להצביע להם. קומו ותגידו משהו, זבלים! …אני מחכה לעצומה דומה שתפנה לפרץ. אולי חנן כהן או שוקי גלילי, שתמכו באיש הזה לאורך כל הדרך ושכנעו אחרים להצביע בעדו, יילכו ויעשו את זה, או שגם הם שותקים עכשיו?”

***

[מכאן ואילך הקטע שנועד להיות התגובה אצל דרור]

דרור יקירי,
אתה שוב מהלך על הגבול הדק שבין ביקורת וקריאה לפעולה לבין השמצה.

נתחיל בזה שאני הצבעתי למפלגת העבודה ותמכתי בפרץ, לא בגלל הבטחות בתחום המדיני-בטחוני או הצהרות עם מי ישבו או לא ישבו, אלא בגלל המצע הסוציאל-דמוקרטי. אני חושב שחנן לא שונה בזה ממני. מהסיבה הזו כשלעצמה, ההתעקשות שלך להציג אותנו כמתקרנפים היא לא רק עלבון אישי – היא עלבון לאינטליגנציה.

מכיוון שבכלל לא הבעתי את דעתי בנושא, ראוי היה שתשאל: האם אני, או האם מצביעיו של עמיר פרץ בכלל, תומכים או מתנגדים להכנסת ישראל ביתנו לקואליציה? כי בתור מי שלא הצביע לו, היומרה שלך לטעון שהוא לא מייצג היטב את המנדט שקיבל היא לא רצינית.

לו היית שואל אותי, הייתי אומר לך שאני מעדיף שליברמן וישראל ביתנו לא ישבו בקואליציה. ישראל ביתנו היא זו מפלגה בעלת מצע ימני גם מדינית וגם כלכלית ולכן אני חושב שהיא תהיה נטל מיותר (אגב, כל ניתוח רציני ישכנע אותך שמאחורי האמירות של אולמרט אין ממש: הוא עצמו לא צריך ולא רוצה את ליברמן בקואליציה).

אבל החריפות שבה אתה ויוזמי עצומת הנגד מתייחסים לנושא קצת תמוהה בעיני. הניסיון שלכם להפוך את ליברמן – איש די מפחיד אמנם – לכהנא החדש, מעיד על צביעות או לכל הפחות על בורות ובוודאי על זיכרון קצר.

את הרעיון של חילופי שטחים לא המציא ליברמן אלא יוסי ביילין. הוא הציג אותו לראשונה בשיחות טאבה ערב הבחירות ב-2001, ולמן ההתחלה לא היה מדובר על חילופי שטחים בלבד אלא גם על חילופי אוכלוסייה.

למרות התגובה החריפה של מרץ לרעיון כאן, בסך-הכל הוא מופיע בלשון מכובסת במצע שלה, או טוב יותר: במסמכי תוכנית ז’נבה, למשל:
“ירושלים תוכר כבירת ישראל בעוד שירושלים הפלסטינית, המוכרת כאל-קודס תוכר כבירת פלסטין. כעקרון, כל השכונות היהודיות במזרח העיר יהיו חלק מירושלים בעוד שהשכונות הערביות במזרח העיר יהוו את אל-קודס. בפועל, קרוב לרבע מיליון ערבים, תושבי מזרח ירושלים, יאבדו את מעמדם כתושבי קבע של מדינת ישראל הזכאים לתעודות זהות ישראליות.”

או באופן כללי יותר בהסכם עצמו:
“כ-300 אלף ישראלים החיים היום מעבר לקו הירוק יישארו בבתיהם ובישוביהם וייכללו בתוך גבולותיה המוסכמים של מדינת ישראל. בתמורה לסיפוח גושי ההתחלויות, השכונות במזרח י-ם, והשטחים הבטחוניים, ישראל תעביר לפלסטינים שטחים חלופיים עפ”י יחס של אחד לאחד”.

התוספת ה”פעוטה” של ליברמן לרעיון היא ליישם אותו לא במזרח ירושלים אלא גם במקומות נוספים. אבל גם בזה ליברמן הוא לא שיא המקוריות. הפוליטיקאי הראשון שהעלה את הרעיון בקול היה אפרים סנה, שעשה זאת כבר ב-2002. באותה תקופה נחשב פרופ’ אמנון רובינשטיין – עוד איש ימין קיצוני, כידוע – למטהר-השרץ מספר 1.

במאמר שפורסם בהארץ בפברואר 2002, הוא הציג את טיעוני הצדדים כפי שנתפסו באותה תקופה, ואם תתעמק תבחין שהוא בצד שתומך ברעיון. ואגב, מאז נדרש רובינשטיין יותר מפעם לחוקיות הרעיון ולמוסריות לכאורה שלו. למשל בטור הזה שלו.

במילים אחרות: ליברמן תפס טרמפ על רעיון שנהגה בחוגי ה”שמאל המתון”. מוזר שכאשר הם השמיעו אותו צעקו על זה בעיקר ערבים וכאשר ליברמן משמיע אותו צועקים על זה גם יהודים. אני לא בטוח מה אנחנו צריכים להסיק מזה.

בכל אופן, מה שחשוב באמת הן על אלו הסכמות תתבסס הקמת הקואליציה. באופן אישי אני חושב שהרעיון של חילופי שטחים שיכללו חילופי אוכלוסייה הוא רעיון רע, לא רק בגלל שהוא נראה לא מעשי ובוודאי לא בגלל שהוא גזעני, אלא משום שזה רעיון פוגע שמעביר לער

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יהונתן   ביום 16 באפריל 2006 בשעה 20:16

  ומצטער שאני אנאלי היום.

  1. מרק, מי שנולד בישראל כשאביו או אמו אזרחים הוא אזרח.
  2. חוקי השבות בישראל נכתבו כהקבלה לחוקי נירנברג (זרטל, האומה והמוות:2002 ותסלחו לי שאני לא זוכר את העמוד המדויק, אבל אם אתם רוצים אני אמצא אותו)
  3. לגנות את דעתו של ליברמן ולהאבק נגד ישיבתו בממשלה חשוב, אך אולי חשוב יותר לנסות לשנות את דעתו ולהשפיע במקום להפקיע אותו ולהקצין את מחנו.
  4. אותי מדאיג ליברמן לא רק בגלל הגזענות, אלא גם בגלל תמיכה בעונש מוות ובגלל היותו מכה קטינים.

  חג שמח
  יהונתן קלינגר.

 • יהל זמיר   ביום 16 באפריל 2006 בשעה 21:20

  מתברר שנחמיה שטרסלר מעיתון “הארץ” מוכן ללכת רחוק מאוד, כדי למנוע מש”ס להיכנס.

  במאמר שלהלן, הוא טוען שעדיף ליברמן על ש”ס:
  http://www.haaretz.com/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=702323&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0

טרקבאקים

השאר תגובה