דוברת צה”ל: פדיחה

בטור שפורסם היום ב-ynet משתלחת מירי רגב, דוברת צה”ל, ברוני אלוני-סדובניק, שקטלה בתחילת השבוע את צה”ל ואת הדוברת בטור מודיעין כושל, הסברה עילגת.

הטור של רגב מנוסח בכישרון יחסי – עד כדי כך שנראה שאחד מחיילי החובה של דובר צה”ל ערך אותו בשבילה (הייתי רוצה לחשוב שטעם הבוסר של הטקסט הזה הוא משום שניסח אותו אדם צעיר). מכל מקום, אחרי שקראתי אותו אני שואל את עצמי האם האשה הזו – שהתקבלה בהרבה פרגון אם זכרוני אינו מטעני – ראויה לתפקיד שלה.

“דבריה של הכותבת מנוסחים אולי ברהיטות” אומרת רגב, “אך תוכנם, איך נאמר זאת בלשון עדינה, מדיף ריח רע. אלוני-סדובניק מצאה לנכון להשתלח במערך המודיעין ובמערך הדוברות של צה”ל, דווקא כשאלה, כצה”ל כולו, ניצבים באחת ממערכות הלחימה הקשות שידענו בשנים האחרונות”.

“מדיף ריח רע”? וזה עוד בלשון עדינה?

***

אחרי הפתיחה המסחררת הזו הטור של רגב לא משתפר הרבה. היא מנתרת בין התחסדות לדמגוגיה להשתלחות נמוכה. כמה פנינים:

“התשתית העובדתית עליה היא נסמכת קלושה לגמרי, והמידע שעליו מתבססים הגיגיה אינו מצדיק את הבמה שהוענקה לה. אין לדבריה ערך רב יותר מזה שיש לטוקבק מתלהם”.

“טובי המומחים הבינלאומיים בתחום הביון קובעים כי מערך המודיעין של צה”ל הוא מן הטובים והמקצועיים שבעולם”

“אכן נכון, המודיעין לא תמיד מדייק בכל נתון ונתון. אך תהיה זו איוולת לשפוט את ערכו של המערך המדהים הזה על-סמך אי דיוקים ספורים, בלתי רצויים ככל שיהיו”.

“על כבודי אני מוחלת, אך לא על כבודם וכבודן של חיילי וחיילות חטיבת דובר צה”ל. מיטב הנוער, חלקם ילידי הארץ וחלקם עולים, בהם מתנדבי שירות לאומי. הם עושים לילות כימים, ימי חול ושבתות, מונהגים על-ידי קצינים וקצינות צעירים ומוכשרים, עתירי ניסיון ומקצועיים, הדבקים במשימתם. הם מסתערים, באמצעות הטלפון הסלולרי שבידם, על מערכות התקשורת בארץ ובעולם…”

***

מירי רגב מצליחה לדבר עם כלי התקשורת בשפה קצת פחות עילגת מכמה בכירים אחרים בצה”ל, אבל הטור הזה משקף בעיני הבנה לא טובה שלה את היכולות של עצמה. יותר מזה – הוא משקף את הרדידות בתפיסת התקשורת של רגב.

רגב, אם לשפוט על-פי הטור, היא אדם שמסוגל לפנות לעמי ארצות בפופוליזם קל לעיכול, מנוסח בשפה שהם מסוגלים להבין. אולי זה מעיד על התנשאות ועל זלזול בקהל אליו היא פונה – כך או כך, זה מרגיש צבוע וגם וולגרי.

דוברים ויחצ”נים לא צריכים לנהל מריבות פומביות. מריבה היא יחסי ציבור רעים. וכשהם נקלעים למצבים כאלה בלית ברירה הם צריכים לעשות זאת בצורה מכובדת – משהו שקשה לומר על הטקסט הירוד הזה. כי כמו שרגב עצמה אמרה – זה לא רק עניין של ניסוח. חשוב מאד גם התוכן. ומי שמעמיד אבן כזו ואז טורח להיכשל בה, כנראה יש לו עוד מה ללמוד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איילת   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 2:19

  ובמקרה הזה היה עדיף להתעלם לחלוטין ולא להגיב, אך “פופוליזם קל לעיכול” זו בדיוק הרמה הראויה לביקורת הראשונית. “המודיעין שלנו הוא זה שהעביר הערכות בלתי נכונות על הימצאותו של נשק להשמדה המונית בידי סדאם חוסיין, והכניס את כל צבאות המערב למלכוד עיראקי מביך וחסר מפרופורציות…” נו באמת. גם ביקורת צריכה להיות רלבנטית.

 • טל   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 2:45

  או אם להשתמש בלשון עדינה, “סתומה כמו בקבוק קולה שפיל אפריקני גדול חרבן לתוכו” (רגע של פואטיות).

  המאמר שלה הוא באמת אחד הדברים הכי מביכים שצריך ללמד בביה”ס לתקשורת. ואם זו הדוברת שלנו, שאחראית לתדמית של ישראל בעולם, יש לי רק מילה אחת להגיד.

  אוחחחחחחחח.

  (ואז להטיח את הראש שלי, או שלה, בקיר. חזק חזק חזק.)

 • אורי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 15:13

  אבל אני נוטה יותר להזדהות עם כל מילה של דו”צ מירי רגב.

  הגיע הזמן להעמיד במקום את כל העיתונאים הסוררים שלנו. וממך דווקא צפיתי ליושר מוסרי יותר בעניין. אלא מה? אתם העיתונאים מחכים שיבקרו אותכם מבחוץ, ועוד מהממסד, כדי שתמשיכו במעלליכם, חסרי התקדים בכל מדיה עולמית שפויה.

 • כתבנו בגולה   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 15:44

  ברור שהטור שלה קלישאתי ודמגוגי, כי היא דוברת ופרסום התגובה הוא מהלך של יחסי ציבור.
  מה שהיא רוצה זה לא לנצח בויכוח עם הכתבת, לא לענות לביקורת שלה.
  היא רוצה לצאת מנצחת בעיני קהל הקוראים שהדינמיקות האלה עובדות עליו מצוין.

  כך שהיא מבצעת עבודתה נאמנה בטור הזה.

 • שוקי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 18:06

  אני לא דיברתי על העיתונות והעיתונאים אלא על דוברת צה”ל.
  יש לי הרבה ביקורת על הרבה עיתונאים ואני לא חוסך אותה ממי שמבקר בבלוג הזה.
  אמירת ה”אתם העיתונאים” שלך, ותיאוריית הממסד העיתונאי המדומיינת , הם ילדותיים ולא במקום.

  בכל אופן, אם זה מנחם אותך: גם אני חושב שהעיתונות בישראל מחורבנת.

 • כנרת   ביום 24 ביולי 2006 בשעה 23:09

  שמעתי זה עתה את דוברת צה”ל מופיעה בטלביזיה, ומתעמתת עם העיתונאי אמנון אברמוביץ’.
  אולי לא ראוי בעת מלחמה לפגוע במעמדם של קציני צה”ל ואפילו כאלה המוכיחים יכולת נמוכה, אך חובה על האחראים לקחת את תפקיד הדוברת מהגברת הנכבדה. עברית עלגת, עולם צר ובלתי מפותח, התחבאות מאחרי סיסמאות ללא כל יכולת להתעמת עם בעיות אמת, שלא לדבר על השקפת עולם.

 • סיני קורן   ביום 25 ביולי 2006 בשעה 11:01

  אני אשתמש בשפה שתת אלוף סיבוני רגב מכירה ומבינה היטב ,פשוט בושה עמוקה עליבות נפש ,עמקי הביבים,צחנה עזה, ! אין מישהו במסדרונות הצבא ששם לב לכמה נזק היא גורמת לתדמית שלנו בעיני עצמנו קודם עוד לפני שאני חושב מה חושבים עלינו האחרים , אני חושב שיהיה לה מקום של כבוד בתוכנית של האוירון

 • דניאל   ביום 2 באוגוסט 2006 בשעה 3:33

  מירי רגב יכולה להיות ומתאימה מאוד לתפקיד של הדוברת של בוקי סרוקי. התפקיד של דוברת צה”ל גדול עליה בכמה נספרים. הדבר היחיד שהיא עושה היטב הוא לההתקוטט עם העיתונות ועם הכתבים
  !! קוט קוט קוט!! קוט קוט קוט

 • קורינה   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 1:44

  שאסור לבקר את הדוברות והמודיעין כי אנחנו במצב לוחמה ועוד מהחמורים ביותר.

  הביקורת לא באה רק כנגד מה שנעשה או לא נעשה אלא כדי למנוע הישנות המחדלים כעת ומחר ולכן אין ברירה אלא להשמיע ואין מוצא אלא להקשיב ולתקן.

 • שפי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 2:42

  היית מוכן להיות דובר צה”ל? אני לא הייתי מוכן להיות ראש הממשלה, כי צריך לשם כך להיות מתוכנת על האתוס הציוני, על ה”לא עוד” הכאילו-פארודי של אולמרט בנאומו בכנסת.

 • הצבנ"ע   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 9:26

  מירי רגב היא רק משקפת ומייצגת.
  ומה שהיא מייצגת, זה מה שחמוּר.
  ועדיף שהיא תייצג אותו, ולא מישהו שידע לכסות באמנות על החוליים, הריקבון והרוע שבחברה הישראלית וצבאה.
  היא לפחות עושה את מלאכתה באופן תמים (לשיטתה) ולכן אני מעדיף אותה על משת”פ אינטליגנט. גם כאלה, תודה לת”ג, לא חסרים.

 • שקדיה   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 12:11

  לי חסרו במאמר המלומד כמה מיתוסים ציוניים כבדי משקל, כגון: “מעטים מול רבים”, “עם לבדד ישכון”, “העולם כולו נגדנו”, ועוד.
  מורגש שהדו”צית הבריזה מכמה שיעורי תקשורת בסיסיים 🙂

השאר תגובה