מכתב גלוי לשר הביטחון

הפעם בחרתי לפרסם את המכתב הזה אצלי. את המכתבים הבאים, אתם מוזמנים לכתוב בעצמכם ולפרסם אותם באתר עבודה שחורה. אתם עלולים לחשוב בטעות שזו “כתיבה על קרח”, אבל התגובות ההולכות ומתרבות מצד הפוליטיקאים מוכיחות שהיוזמה הברוכה הזו יכולה להפוך למנוף אדיר לשינוי התרבות הפוליטית בישראל.

***

מכתב גלוי לשר הביטחון – מר עמיר פרץ
 
בלהט עשרות שנות כיבוש שהשחיתו את החברה הישראלית בכלל ואת מערכת הביטחון ו-צה”ל בפרט, שכחנו כולנו את המטרה לשמה קיים צבא : להגן על תושבי המדינה!. זוהי מטרתם של רוב צבאות העולם וזוהי המטרה שלשמה הוקם צה”ל, צבא ההגנה לישראל.

במהלך השבועות האחרונים אנו עדים לשרשרת ביזיונות וכישלונות של המערכת הביטחונית והצבאית :
* תקיפת מוצב בדרום, הרג חיילים וחטיפת חייל, זאת למרות התראה ברורה.
* תקיפת סיור בגבול הצפון, הרג חיילים וחטיפת שניים, זאת למרות הכרזות חוזרות ונשנות של החיזבללה על כוונה כזו, במיקום מועד לפורענות שכל הדיוט היה אמור לתת את הדעת עליו כאשר היו מספיק שנים של שקט יחסי להתכונן למצבים מעין אלה.
* מאות טילים מסוגים שונים ומשונים שנופלים על ראשי אזרחים באזורים נרחבים ברחבי הארץ וממשיכים ליפול ברגעים אלה. המודיעין לא קיים ואין מענה לכך. כמה שנים צריך הצבא כדיי להיות מוכן ולתת מענה?
* ירי טיל לעבר סטי”ל ופגיעה אנושה בו ובחייליו. והתשובה? “לא ידענו על קיומו של הטיל בידי החיזבללה”. כך, בלי בושה ובלי להתבלבל.
 
השאלה שאני שואל את עצמי, במחילה, היא זו: מה הצבא, לכל השדים והרוחות, כן יודע? האם המערכת הצבאית וראשיה זחוחי הדעת יכולים להגן על תושבי מדינת ישראל?
 
כשמפלגת העבודה הצטרפה לממשלה ואתה מר עמיר פרץ החלטת לדרוש לעצמך את תיק הביטחון, הורמו הרבה גבות, כולל שלי. נקודת האור היחידה שראיתי הייתה – זו פעם ראשונה מזה שנות דור מתמנה לתפקיד שר הביטחון פוליטיקאי שלא יצא מתוך מערכת הביטחון ולא מחויב אליה אלא לאזרחי המדינה . זוהי החלטה אמיצה, בתנאי שהמטרה שלה היא לאכוף את מרות המדינה ואזרחיה על מערכת הביטחון. באם זה כך, דווקא נקודת זמן כאובה זו היא נקודת הזמן המתאימה להתחיל בכך והדרך היא פשוטה: הדחה.

יכול להיות שהעיתוי הוחמץ, אבל מייד אחרי הפשלה בגבול הצפון, למשל, היה צריך לזמן את אלוף פיקוד הצפון ולהדיח אותו בין רגע. והרשימה עוד ארוכה – מפקד אגף המודיעין, מפקד חיל הים  ותמיד אפשר לדרוש את ראשו של הרמטכ”ל. ידע כל גנרל וכל שרשרת הפיקוד תחתיו: מי שלא מסוגל לשמור ולנצור את חיי בנינו המשרתים בצה”ל  ולהגן על תושבי המדינה אחת דינו – ללכת הביתה!

לצערי, והלוואי ואתבדה, יהיו עוד מצבים שכאלה. מצא את העיתוי המתאים ופעל, בלי ועדות חקירה ובלי בלבולי מוח – סתם אחריות אישית.

זה יגרום למהומת אלוהים, כל המערכת המשומנת הזו של יד רוחצת יד וחבר מביא חבר כולל שלוחותיה בכנסת (כולל הגנרלים והאדמירלים אצלך בסיעה), בממשל ובכל צומת מרכזית במדינתנו תתגייס נגדך. הם יעשו כל מה שרק ניתן כדי לחסל אותך פוליטית אבל, בינינו – הם יעשו ועושים את זה ממילא. הם לא צריכים מישהו שיתערב להם בסיר השומן והם בטח לא צריכים מישהו שמדבר, חס וחלילה, על שלום.

אני מזכיר לך את מה שעשו לשמעון פרס – חיסול המהנדס ומבצע “ענבי זעם” שבא בעקבותיו. מכאן צא ולמד על הדמיון לימינו כולל אותו “באז” מעל הארמון. לעומת זאת, אם חשבת לרגע שתוכל להגיע למשרד הביטחון, לא לעשות גלים, ולסמן “וי” בדרך לראשות הממשלה, ברצוני להזכיר לך מה קרה לשלמה בן עמי במשרד לביטחון פנים – זה יתפוצץ לך בפנים.
 
עמיר פרץ, אתה יכול לקנות את עולמך! הציבור בשל לכך, לציבור נמאס מכל תרבות הסמוך, החרטא ברטא, הכאילו. מאווירת הלית דין ולית דיין. משרד הביטחון הוא מקום ראוי להתחיל בו שכן בלי טלטלה של המערכת הצבאית, שלומם וביטחונם של כל תושבי ישראל נמצא בסכנה.

אין דרך אחרת, עבורך ועבורנו.
 
בכבוד רב,
יצחק (ספי) יוספי

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • באנדר   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 12:56

  1. “התברר” שחיזבאללה ניצל את 6 השנים האחרונות לבניית יעדים מבוצרים במרחק מטרים מהגבול.
  מערכת מבוצרת של מינהרות.
  צה”ל לא ידע מכלום.
  2. בכל ניסיון לקרב קרקעי צהל נוחל הפסדים קשים ומבישים.
  אתמול שני לוחמי חיזבאללה חיסלו שני לוחמי מגל”ן, עצרו עוד מחלקה שלמה כולל טנק. הם נימלטו אחר כך ללא פגע.
  וזה עוד מול יחידה “מובחרת”

 • שוקי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 13:07

  בו נהיה הוגנים.
  בלוחמת גרילה יש יתרון גדול לצד שמכיר טוב יותר את השטח. אני לא מקנא בחיילים שלנו שנמצאים שם.

 • ריקי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 13:18

  יופי ל מכתב

 • איריס   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 14:18

  בעבירות מין, ובגיוס המערכת להשתיק אותן, ולהלחם נגד הגרושה, ולגנוב לעצמם עוד הטבות.
  הבעיה עם הספי הזה, ודומיו, זה שהם מבקשים לגייס אותנו לחילופי משמרות, אולי כדי להכניס את החברים שלהם במקום המודחים. לא שמענו אותו ניצב לצד אלה שטענו שהדברים רקובים במערכת, נפגעים, ונפגעות ומיצוי הדין בזמן אמת.

  ירצה מר ספי, יקבל רשימה של עדויות אמינות על מה שקורה במשהב”ט אשר מעסיק כניראה את ראשיו במקום בטחון אזרחי ישראל.

  בגרנו ולמדנו שגם אלה המשסים אותנו נגד השלטון המושחת, מבקשים את קולנו כדי להיכנס בנעליהם ולגזור את הקופונים. אני לא הצבעתי לכנסת, לחילופי מושחתים, ואין לי כוונה לתמוך בהצעות פופוליסטיות להדיח קצינים, בלי לדעת שאלה שיבואו במקומם לא יעשו אותו דבר, כלומר, יעשו לביתם ולעצמם על הגב של הציבור.

  מלחמות גנרלים ? משעמם.

 • חנן כהן   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 14:19

  אני מניח שכל מי שכועס על מה שקורה עכשיו גם לא מעוניין בתהליכי הדחה “מהבטן”.

  דרישה של ועדת חקירה ממלכתית היא הדרך הנכונה לבדוק את הטענות ולטפל באשמים.

  הבוקר שמעתי ברדיו את צחי הנגבי, יו”ר ועדת חוץ וביטחון, שסיפר שהסיור הראשון של הועדה היה בפיקוד צפון ובו סיפרו להם במדוייק את תכנית המלחמה הזאת. אז כל ההרס והמוות האלה בעצם מתוכננים.

  מי מתנדב לנסח את העצומה הקוראת לועדת חקירה ממלכתית?

 • יוחאי עילם   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 16:55

  במיוחד זו שפתחה את המערכה. הרי כל אזרח ידע שיש התרעות לחטיפת חיילים בגבול הצפון. אם נכנסים לפרטי הפעולה זה ממש מביש. החיילים הזהירו שבאותה הנקודה בה התבצעה החטיפה לא היה קשר עין עם התצפית. גם שליחת הטנק פנימה, ככה סתם היתה טפשית.

  לא צריך להדיח סתם, אבל בטח לא וועדה של פיקוד צפון. זה החתול ששומר על השמנת.

  לחנן כהן: גם בספטמבר 2000 הצבא היה מאוד מוכן לעימות, וגם אז נראה שאולי זה היה מתוכנן מראש, ורק חיכו לטריגר. כמו כאן. אבל אפשר להוכיח דבר כזה?

 • באנדר   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 18:10

  ממש שערוריה.
  למה בדיוק הוא היה צריך להתכונן?
  הבעיה היא בדיוק הפוכה – ניראה שמי שהתכונן ומי שמוכן הוא האויב ולא צה”ל, שלא יזם ולא הפתיע בשום פעולה.

 • שוקי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 18:21

  הבעיה היא לא שהתכוננו למלחמה אלא שלא אומרים לנו אמת. ואדרבא – אם התכוננו למלחמה אבל לא התכוננו לחטיפה, זה מראה מה סדר העדיפויות. ורק חשוב על זה שכסף לאפודים קרמיים לא היה, אבל 50-100 מיליון שקל לגיחות מטוסים ביום דווקא יש.

 • רותי   ביום 22 ביולי 2006 בשעה 8:55

  את הכתבה הבאה.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/741038.html

 • האזרח דרור   ביום 24 ביולי 2006 בשעה 9:22

  זה לא בדיוק קשור אבל באמת שזו אחת הבמות היותר מתאימות לפרסם את הדברים הבאים:

  מה שישראל עושה בלבנון אינו רק “בלתי מוסרי” בחלקו (הפצצות של אזרחים ושל “רכבים חשודים” אלא גם מטופש למדי

  תארו לכם שאיזו מדינה ערבית הנמצאת איתנו במלחמה, לא תתקוף אותנו רק בחזית אלא תתקוף את שנקין, את הרצליה פיתוח ומרכזי ההיטק, את מתחס הבורסה ברמת גן ובתל אביב – מה תהיה התוצאה?

  התוצאה תהיה שכל אותם כוחות מתונים בישראל, כל ה”שמאל” יחטוף מכה קשה, ויהפוך לפליט בארצו שלו
  לא יהיה שום כוח פוליטי רציני שיהווה משקל נגד לימנים מהההתנחלות לתכנן איזה מלחמה קטנה או שתיים

  זה בדיוק מה שאנחנו עושים בלבנון – פוגעים בצורה קשה בכל האינטלקטואלים, בצמרת הכלכלית, בליברלים ובשאר הכוחות הפולוטיים , שמנהיגים את גוש 70 האחוזים שמנסה מסיבות פנימיות להחליש את חזבאאלה, כל מה שישאר אחרי שישראל תגמור ל”כתוש” את החזבאאלה, זה חזבאללה עם או בלי נאסראללה בראשו, ועם קצת פחות רקטות, (שיקבל מהר מאיראן או סוריה או בייצור עצמי) עם איזה 100-200 חיילים פחות, ועם ים של מגוייסים חדשים עם הרבה מוטיבציה, ועם העדר כוח פוליטי שיכול לעצור אותו

  גאוני , לא? כמו שהגנרלים ש”כיסחו” לאשף את הצורה אז, והצמיחו את חיזבאללה, אנחנו משתמשים עוד פעם בשיטה של פיל בחנות חרסינה כדי לנסות לסדר פוליטית את לבנון עם טנקים ומטוסים
  פשוט מפגרים

 • האזרח דרור   ביום 24 ביולי 2006 בשעה 18:27

  אכנס לזה יותר בימים הקרובים
  בינתיים יש גם את
  זה
  http://wikimiflaga.org/doku.php

  ואת זה
  http://www.hevra.org.il/wiki/

 • שפי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 15:27

  “יוזמה ברוכה”, “אין מענה לכך”, “לכל השדים והרוחות”, “הורמו גבות”, “נקודת זמן כאובה”, “שרשרת הפיקוד”, “לסמן ווי”, “תרבות הסמוך”, “יד רוחצת יד וחבר מביא חבר”, “הכרזות חוזרות ונישנות”, “זחוחי דעת”, “לחסל פוליטית”, “טלטלה”, “לנצור את חיי בנינו המשרתים בצה”ל”, “סיר השומן”, “מזה שנות דור”, “שלוחותיה בכנסת”… הלו זה אינטרנט? לא, זה פסאודו עמוד המאמרים של “הארץ”. במקום לבטא את עצמכם בלעתם את התוכנה של מימסד העיתונות.

 • שפי   ביום 20 ביולי 2006 בשעה 15:35

  ואם אין לכם “עצמכם” אז אל תכתבו, תמשיכו רק לקרוא, כמו שהיה תמיד.

 • איתי   ביום 23 ביולי 2006 בשעה 14:42

  בימים אלה אני מרגיש שאין לי ממש טעם לכתוב לעמיר פרץ או לאהוד אולמרט.

  הם יושבים להם באיזה בור, מוקפים בגנרלים. קולו של האדם, האזרח, הבוחר – אינו נשמע.

  לכן חשבתי להציע לכם להמשיך להשתמש בתקופה הקרובה בגישת הדמוקרטיה הישירה, ע”י כתיבה למנהיגי העולם.

  לפי הבנתי, סיום מהיר ומוצלח (מבחינת ישראל) של המלחמה תלוי בעיקר בהתערבות בינלאומית
  מגובשת ונחושה, שתכפה על לבנון והחזבאללה את קיום החלטה 1559, ותכפה על הצדדים חילופי שבויים.

  בשני הצדדים הלוחמים יש יותר מדי גורמים בעלי אינטרס בהמשך המאבק, ויותר מדי גורמים חלשים
  ו/או טיפשים שנגררים להמשך המאבק.
  לחץ בינלאומי תקיף הוציא את סוריה מלבנון ללא לחימה.

  לחץ כזה יכול גם להרחיק את חזבאללה מגבול הצפון.

  לחץ כזה מועיל יותר מעשרת אלפים גיחות של חיל האוויר.

  אז אם אנחנו, ישראלים ולבנונים, רוצים לסיים את המלחמה הזו מהר, אין לנו טעם לזעוק רק למנהיגים שלנו שינהגו בהיגיון. אנחנו צריכים ללכת צעד אחד הלאה. אנחנו צריכים לפנות למנהיגי העולם שיצילו אותנו ממנהיגים קיצוניים, חלשים וטיפשים, שמנהלים את המלחמות האלה על גבנו.

  כפי שהצליחה הקהיליה הבינ”ל להוציא את הצבא הסורי מלבנון, עכשיו ביכולתה להרחיק את החזבאללה מגבולנו, ולהחזיר את השקט ללבנון ולצפון ישראל.

  כן, מכתבים יכולים להשפיע, ביחוד אם מי שכותב/ת אותם נמצא/ת בעיר מופגזת, בין אם חיפה או בירות.

 • איתי   ביום 24 ביולי 2006 בשעה 13:18

  וחשוב שדעה זו תישמע בכל פורום.

  אני מניח שהאתר שלך הוא bdidut.com ולא זה שאתה מפנה אליו (אתר של בנגלדשי באנגלית).
  אם זה אכן אתה – אולי תמצא ענין בנסיון שלנו לעשות דמוקרטיה ישירה ב-
  http://www.blacklabor.com

השאר תגובה