בלון נסראללה מתפוצץ

התקשורת הישראלית, שרבים בה הפתאים ומאחזי העיניים על אנשי המקצוע המוכשרים וההגונים, אוהבת את מנהיג החיזבאללה חסן נסרללה. היא רוכבת כבר שנים על גלי הפופוליזם של המיתוס שעזרה לבנות, כשהיא מציירת את נסראללה בכל פעם מחדש כדמות דמונית.

מסרטי ג’יימס בונד ועד פסגת הפחד, ומהמיתוסים על ברה”מ ועד למודיעין הבדוי על סדאם חוסיין, לימדו אותנו לפחד מדמות האיש הרע האולטימטיבית – זה שהוא לא רק שטני ורב עוצמה, אלא גם ערמומי ובטוח בצדקת דרכו הפסיכוטית.

אבל מתי נהפך נסראללה המוקיון הזה, חשוב כל-כך שצריך לשדר את נאומיו בשידור ישיר, מילה אחרי מילה, כשהישראלים מרותקים למסכי הטלוויזיות? נדמה שמאז הצבעת עצרת האו”ם ב-1947 לא התאחד עם ישראל כך מסביב לקופסא. או אולי מאז נאומי חרושצ’וב בשנות החמישים, או לפחות מאז האירוויזיונים של שנות השמונים.

נסראללה אינו נטול כשרונות. זהו אכן איש מתוחכם וערמומי שהצליח לגרום לישראל וללבנון נזק רב במשך השנים, אבל כשהדברים מגיעים אל התחת שלו מתברר שהוא לא רק מנהיג נבזה של ארגון שיעי חמוש, אלא גם שקרן כמו נאצר ומתחסד כמו מנהיגי סעודיה.

בנאומו היום, נתגלה חסן נסראללה בעליבותו. יהיה כבר קשה לטעון שהוא אמין ושקול ותמיד מסוגל לעמוד מאחורי דבריו. הנאום שלו היה עמום, מלא בדיות, רצוף בחזרות על עצמו. פנה לתושבי לבנון בניסיון לשכנע אותם שהמלחמה הזו היא בשבילם. הזכיר מאד את נאומי “עיראק תנצח” ששמענו מסדאם לפני שלוש שנים (רק שכמו ארה”ב בעיראק, הפסד שלו לא בהכרח אומר ניצחון שלנו).

זה לא שנסראללה נהנה מהמלחמה, אבל הוא משווע לקורבנות לבנוניים רבים ככל האפשר כי הוא יודע שזה ישחק לטובתו. חבל רק שגם אצלנו החיים של אזרחים לבנוניים הם לא בדיוק בראש סדר העדיפויות. עסקתי בזה בהרחבה כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוחאי עילם   ביום 30 ביולי 2006 בשעה 0:34

  האמינות שלו לא פחותה מזו של דובר צה”ל. אני מאמין שנראה בימים הקרובים טילים על ערי חוף
  דרומיות מחיפה.
  הרבה מהיכולת שלו היא בזכות הפטרון שלו, אירן, אבל הוא מהווה קבלן ביצוע לא רע בכלל.
  מצד שני, התקשורת בארץ באמת מגזימה עם שידורי הנאומים שלו. אפילו בלבנון יש לו פחות רייטינג.

 • עומרון   ביום 30 ביולי 2006 בשעה 8:20

  והיום בבוקר לראות את הפס בתחתית השידורים של ערוץ 10 שכל הזמן מדווח מה נסראללה אמר.
  מילא דברים חשובים, אבל להגיד שנסראללה אמר שצה”ל לא מדווח על אבידות אמיתיות זה נראה לי תמוה.

השאר תגובה