גוגל רעה. גם לא הכי חכמה

Google דו-נו-איוול, זוכרים? אז מסתבר שעכשיו זה רשמי, והם נהיו רעים רעים רעים כמו שאפילו שלי יחימוביץ’ בימיו הטובים של רני רהב לא הצליחה להיות. לא אני אומר, כתוב בדהמרקר.

הרעיון, אם לקצר, הוא שאם חס וחלילה – באופן היפותטי לגמרי – אני אכתוב כאן עכשיו משהו כמו “גיגלתי ב-Yahoo” או “תגגלו את השם שלי, באיזה מנוע חיפוש שאתם רוצים”, אז Google עלולה לתבוע אותי. ככה, בלי למצמץ, הם החליטו שהפועל “לגגל” שייך להם.

דובר Google ניסח את זה כך: “”אנו חושבים שיש הבדל בין השימוש במילה ‘גוגל’ כדי לתאר את השימוש במנוע החיפוש של חברת גוגל, לבין השימוש במילה ‘גוגל’ כדי לתאר חיפוש באינטרנט בכלל. מדובר כאן בסוגיה רצינית של שימוש בסימן מסחרי”.

אבל מה זה רצינית. רצינית כמו גדעון עזרא כשהוא מנסה לספר בדיחה. האם זה אומר, למשל, שהם הולכים לתבוע את בעליהם של אתרי אינטרנט חביבים כמו Googlism (היו עוד כמה, לא זוכר עכשיו)?  ומה עם כל ה-Googlr-ים (ובעברית: קוגלרים)? לברין ופייג’ פתרונים.

בכל אופן, חשבתי על זה קצת והגעתי למסקנה ש-Google הולכת לאכול אותה עם הסיפור הזה בענק. וזה כמובן בגלל תקדים אינטל.

“Google”, להזכיר, הוא שמו של המספר 10 בחזקת 100 (כלומר, 1 ומאה אפסים לימינו). ומספר איננו יכול להיות סימן רשום. זה נקבע כבר בתקדים בתחילת שנות התשעים, כשבית-משפט אמריקני פסק נגד אינטל וקבע שלא יכול להיות קניין על שם של מספר ולכן לא ניתן לרשום אותו כשם מסחרי. זו הסיבה לכך שאינטל קראה למעבד 80586 בשם “Pentium”.

אז האם הפועל to Googlise באמת שייך לגוגל? טכנית, ייתכן שהתשובה חיובית, מכיוון שהיא רשמה את השם Google. אבל אם העניין הזה יגיע לבית-משפט, מישהו ישלוף את התקדים וישאל: מכיוון שאין לאדם נורמלי את הדרך לרשום את המספר גוגל, זולת בדרך שבו חברת גוגל עושה זאת – האם רישום השם היה חוקי מלכתחילה?

(מצד שני – אם גוגל תנצח, שיהיה ברור לכם שאני הולך להשתמש בתקדים הזה כדי לתבוע את הפועל גליל עליון, את מי שזה לא יהיה שמייצר את הוופל גלילית, ואת ההורים של השוקי גלילי השני שקיים בישראל. גיליתי שיש כזה לפני שבוע). 

(עדכון: לא Google אלא Googol מסתבר, כמו שהעירו לי בתגובות. “Goolge” הוא שיבוש, שגוי או מכוון. האם זה אומר שלאיית Googolize יפתור את הבעיה?)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רוגל   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 0:32

  גוגל איננו המספר אלא היגוי שגוי שלו (נדמה לי ששם המספר הוא גוגול – (googol)
  כך שבעניין הזה גוגל מכוסים.

  ללא קשר לכך שהצעד שגוגל עשתה הינו מטופש ביותר

 • גיל מוזס   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 0:35

  “גוגל”, או “google” הוא שם מקורי, והמספר המיוחס לעיל הינו גוגול, או “googol”, וערכו שווה ל10 בחזקת 100 (1 ומאה אפסים לימינו).
  אגב, השם גוגל אכן נטבע בהשראת המספר, אך אינו זהה לו.
  לפיכך נמצאת גוגל צודקת בתביעתה. אנא חזור בך, איפוא, מהאשמות שווא 🙂

  גיל.

 • עידו   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 1:56

  ועוד שני סנטים: למה אתה חושבים שלקמפוס של גוגל (גוגל פלקס) קוראים כמו שקוראים לו?

  http://tinyurl.com/pkkgy

 • יעל גגלר   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 5:13

  בזמן שהאחים מרקס התחילו לצלם את ‘לילה בקזבלנקה’ (שכמובן היה, בין השאר, פארודיה על ‘קזבלנקה’), חברת ‘האחים וורנר’ (‘וורנר ברוס.’) החליטה לתבוע אותם על השימוש במילה ‘קזבלנקה’. בתגובה איימו האחים מרקס שאם אכן תוגש התביעה, הם יתבעו את ‘וורנר ברוס.’ על השימוש במילה Brothers. אני די משוכנעת שבסוף אף אחד לא תבע אף אחד.

  (אין לי מושג כמה אמת יש במיתוס הזה, אבל הוא גרם לי לצחוק מהסרט עוד לפני שראיתי אותו)

 • מיכאל   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 7:34

  השלל (במקרה של הפעלת “חוק הגלילי”) יהיה גבוה יותר. משהו בכיוון של דירה בהרצליה.

 • רוזוב   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 8:46

  אז אני אתבע אותך. השתמשתי בשם גלילי שש שנים לפניך.

 • שוקי   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 9:41

  זה לא עובד ככה. אני לא בחרתי לעצמי את השם. אתה יכול לתבוע את אבא ואמא.

 • איל   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 9:50

  מחשש שאתר “האיל הקורא” יתבע אותי -:)

 • גראוצ'יו   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 9:55

  זה מיתוס שיש בו יותרמגרעין של אמת אבל הויכוח בין האולפנים היה בעיקר לצורכי יחסי ציבור.זה היה מעין בדיחה בין האולפנים שמבחינתם טוענים בדיעבד שאף אחד גם לא באמתהתכוון להגיש את הכתב תביעה.

 • ד.ט   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 11:02

  האם מותר לכתוב שאני אוהב את הסופר גוגול?

 • אביעד   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 16:50

  קראתי איפשהו שברין ופייג’ אכן התכוונו לקרוא למנוע החיפוש שלהם ע”ש המספר גוגול אבל התבלבלו ועד ששמו לב לטעות כבר היה מאוחר מדי…

  ליעל, עם שם משפחה כזה את יכולה לפתוח מנוע חיפוש משל עצמך 🙂

 • גילעד   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 17:38

  אז התקדים הרלוונטי יותר הוא תקדים TIVO – החברה שלא המציאה את ה-PVR (למרות שרוב העולם חושב שכן) היתה חכמה מספיק להימנע מפעולה טפשית כמו גוגל, ולכן כבר כמה שנים שTIVO הפך לפועל, ורק מחזק את המותג שלה.

 • יעל גלר   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 23:10

  אביעד, 🙂
  זה גלר, לא גגלר (באמת הגיע הזמן לתקן), וחוץ מזה אם הייתי פותחת מנוע חיפוש סביר שאי אפשר היה למצוא בו כלום. זה היה יותר כמו אתר מנוּע חיפוש.

  (ולבאנדר תודה על הלינק למכתב, הוא נורא מצחיק. בכלל לא ידעתי שיש כזה)

 • יניב גבאי-מילר   ביום 15 באוגוסט 2006 בשעה 0:44

  אחת עם אלף אפסים לימינה היא עשר בחזקת אלף, ממש כפי שהמספר 10 הוא עשר בחזקת אחת.
  וחוץ מזה, בוז לגוגל.

השאר תגובה