זבל מי שמלכלך את מיקרוסופט

פרומו חדש לתחקיר שישודר בתוכנית של אמנון לוי, פונה למכנה המשותף הנמוך של משתמשי המחשב בישראל. התחקיר עוסק בהפצה לא חוקית של רשיונות לתוכנות מיקרוסופט, והפרומו ליהג איזו הפחדה בסגנון “עובדים עליכם” וכו’, ואז הציג תמונה של ביל גייטס ואמר משהו כמו “מיהם שני הישראלים שעובדים על האיש הכי עשיר בעולם”.

סרטון נמוך, למרות שכמעט פליני בהשוואה לסרטוני ההפחדה המקוריים – של אלו שטביעות אצבעותיהם נראות בבירור על התחקיר של לוי: BSA.

זו ספקולציה שלי כמובן, ואולי אני טועה. בכל אופן, אני לא מבין למה להוציא תקציבי הפקה על נושאים שמיקרוסופט וחברות אחרות כבר משקיעות בהם הרבה כסף.  

עוד תשדירי פרסומת שמביאים לי את הסעיף הם אלו של חברת הביטוח AIG. תשדירים עם אמירות בסגנון (אני מצטט מהזיכרון וקצת מאלתר): “אין לך ביטוח? לא נורא. הרי אין סיכוי שתנין יברח מגן החיות וינגוס לך רגל, ותגמור הומלס בחרא של עצמך בתחנה המרכזית החדשה” (טוב, אילתרתי הרבה, אני מודה. אבל זה פחות או יותר הכיוון).

שיטת השיווק באמצעות ההפחדה, המתוארת בהרחבה בספר Winning Through Intimidation (ברח לי עכשיו שם הכותב), היא עתיקת יומין – ולמעשה גם די שחוקה. אתה יכול כך לשכנע אנשים לשלם לך כסף פעם אחת, אבל מתישהו ימאס להם ממך – ומה שבטוח, לאהוב אותך הם לא יאהבו.

וזה בדיוק מה שמיקרוסופט ו-BSA צריכים להבין: לגרום לאנשים לשלם לכם באמצעות קמפיינים של הפחדה, ועידוד מערכות עיתונים והפקות של תוכניות תחקיר לעסוק בנושאים האלו כשירות לציבור כביכול, לא תגרום לזה שיאהבו אתכם. ואם היא תגרום לזה שישלמו לכם, הניחו שזו תהיה הפעם האחרונה.

ואם כבר יורדים נמוך, אז למה לא ללכת ישר על ז’אנר “זבל מי שמלכלך”, הקמפיין האלמותי של המשרד לאיכות הסביבה.

כן, ככה זה – זבל מי שמלכלך, חרא מי שמקלל, נשבור ת’חושלאמא שלך אם תהיה אלים, וצריך להיות עשיר כדי לשלם על תוכנות. תחשבו על זה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ינאי זקס   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 2:02

  נעשה על זה פרק מדהים בסדרת הסאטירה “שערוריה” עם טל פרידמן.

  אני לא זוכר במדויק, אבל הקמפיין המשטרתי היה משהו כמו: עשית עבירה, קבל בהפוכה.
  בסוף כל העיר הופכת לאזור קרבות…

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 2:49

  או ניסים אלוני,שכתב את הטקסטים שלהם: “המוציא דבר קללה מפיו-אי-נעל- אבי-אבי-אביו”….

  אבל מה שהכי מביא לי את כל הסעיפים,הם התשדירים של המועצה למען תאונות דרכים (הטעות הפרוידיאנית במקור): כשאני שוב שומע את “המכונית שלך דוהרת כאילו…”, אז מה אני אגיד,למרות שאני מחשיב את עצמי כאדם לא-אלים (חוץ מאשר פה ושם באופן מילולי…:-) ),מתחשק לי לתפוס את מי שהגה את הדבר הזה,ואת מי שמקריין בו, ופשוט לסובב את הצוואר שלהם,עד שיישמע הקנאק הנפלא הזה…
  אלוהים אדירים,ואם התשדירים הזבליים האלה,היו עוזרים משהו- אז מילא, אבל תסתכלו קצת בכותרות: אני חושב שבחודש אחד ,או בשבוע אחד אצלנן,נהרגים בתאונות יותר אנשים ממה שנהרגו במלחמת לבנון השנייה,הנה,בתאונה המחרידה ,שהיתה בשבת,נהרגו חמישה תושבי כרמיאל,שנראה לי שזה יותר מכמות תושבי כרמיאל שנהרגו במלחמה,למרות ים הטילים שירד על העיר,אז בשביל מה זה טוב??

  על AIG, אין בכלל מה לומר, זה בכלל לא זבל, אלא המיץ של המיץ של הזבל…

 • עומר   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 9:46

  בפרסומות אני מעביר מ-88 ל-106. זה נהיה כבר הרגל אוטומטי אצלי.

 • ינאי זקס   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 13:40

  אה כן, זה סע כהלכה, או קבל בהפוכה.

  מי שעושה עבירה, השוטר שובר לו משהו באוטו.

 • יוחאי עילם   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 14:03

  אבל אז אם יש ב 106 דברים יותר מדי מוזרים, אני חוזר ל 88 ומחכה בסבלנות לסוף הפרסומות.

 • לאה   ביום 13 בספטמבר 2006 בשעה 8:22

  כמו פרסומות של במבה ואחרים שהמסר שלהם הוא “לא מכבד אף אחד”, על ידי כך שהם מראים את מי שמחזיק את הבמבה/ביסלי דוחף ומרחיק את מי שמתקרב אליו ורוצה להתכבד.
  ומה לגבי הפרסומת שרואים מישהי חורצת עם המפתח על התנור החדש של חברה שלה מקנאה? ויש עוד עשרות כאלה

 • עומרון   ביום 12 בספטמבר 2006 בשעה 16:57

  ?

השאר תגובה