במקום בו שרפו ספרים

ההיסטוריה חוזרת על עצמה פעמיים – אמר פעם איש אחד – פעם כטרגדיה ופעם כפארסה.

האיש הזה, למקרה ששאלתם את עצמכם, היה קארל מארקס. בוגר אוניברסיטת המבולט הברלינאית, שעל הקיר הצופה לכניסה באחד מבנייניה מופיע היום משפט אחר שלו: “הפילוסופים עד כה עסקו בתיאור העולם. כעת מוטל עלינו לשנותו”.

מול המבנה הזה, של אוניברסיטת המבולט בשדרת אונטר דן לינדן, נמצאת כיכר בבל (בבלפלאץ). הכיכר שבה שרפו הנאצים ב-10 למאי 1933 כעשרים אלף ספרים. ביניהם ספריו של מארקס, כמו גם ספריהם של פרויד, קסטנר, תומאס מאן, וגם – כמה אירוני – ספריו של היינריך היינה, שמכל מה שאמר וכתב זכור ביותר המשפט “במקום שבו שורפים ספריו ישרפו אנשים”.

***

שמותיהם של מארקס, היינה ומאן, מתנוססים היום על אנדרטת הספרים שבכיכר בבל, יחד עם שילר, הסה, קאנט ולותר. רק מה, לא נעים – גם שמו של גינתר גראס מופיע על אחד הספרים באנדרטה. למעשה, על הספר שבראש הערמה. הגרמנים, מומחים להנצחה, עוד לא נתקלו במצב כזה. בכלל, הגילוי מהזמן האחרון על כך שגראס שרת בוואפן אס אס, הוא משהו שהרבה גרמנים לא יודעים איך לבלוע.

על-פי טענה מסויימת, ההודאה המאוחרת של גראס בעברו הנאצי במסגרת ראיון לפרנקפורטר אלגמיינה, נעשה רגע לפני שהדבר נחשף ממילא בעיתונות. זוגתי הצינית, טוענת שהוא עשה את זה כדי לקדם את מכירות ספרו החדש. בכל אופן, זוהי דוגמא נוספת כיצד פרק קצר בהיסטוריה ארוכה, יכול להפוך אותה על פניה.

***

משהו מעניין באנדרטה: כשמסתכלים עליה מכיוון מסויים, הספרים הערומים אלה על אלה מציירים קו שנראה כאילו תוכנן סביב מגדל הטלוויזיה של אלכסנדרפלאץ. מקרה? קשה להניח.

עוד רשימות על ברלין אפשר למצוא כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Calvin   ביום 18 בספטמבר 2006 בשעה 11:51

  אחרת מדוע ספרו נמצא בראש הערימה?
  הם כנקראה ידעו שיעלו עליו מתישהו, ואז יהיה אפשר לחצוב אותו מהערימה במאמץ מינימלי.

  אחמד (בגרמניה זה כנראה טורקי בשם אחמט) — ג’יב אל קונגו.

 • נעה   ביום 6 בנובמבר 2007 בשעה 1:11

  שנה אחרי
  אני מטיילת בברלין, חיפשתי רשמים של אנשים אחרים ברלין, ומצאתי את רשימותיך.
  מגדל הספרים כבר לא עומד בכיכר, או שלפחות לא ראיתי אותו וקשה להאמין שהייתי מפספסת כזה מונומט.
  כנראה שזו היתה הדרך להתמודד עם הגילוי החדש.
  הספריה של אולמן, לעומת זאת, עדיין שם, אבל נראה שאינה עומדת בראש מעייניהם של הברלינאים,
  וחלון הזכוכית שמכסה אותה שחוק ומלוכלך.
  מי שמגיע לראות את הספריה במהלך היום, לפני שמאירים אותה למטה, ייאלץ להסתפק בזכוכית כמעט אטומה ובזיכרון עמום מן התמונות שראה קודם לכן.

 • חייש   ביום 18 בספטמבר 2006 בשעה 11:38

  קח מטר ימינה והספרים יסתירו את המגדל. ה”עטיפה” הנראית היא תוצאה של זווית מאד מסוימת, וכל עוד אין לה יחוד מסוים, סביר שמדובר במקרה.

השאר תגובה