קידום בלוג (3): הצד של גוגל

קידום אתר (SEO), כשהוא מצליח, מסוגל להגדיל את תנועת הגולשים במאות אחוזים. רוב הטכניקות פשוטות וידועות (את היסודות תוכלו למצוא בכתבה הזו שפרסמתי ב-ynet). כשנכנסים לעניין, ועוקבים אחרי התוצאות לאורך זמן, הרעיונות היצירתיים כבר מגיעים לבד. כל מה שנשאר הוא להפעיל קצת שכל ישר, כדי להחליט מה מותר ולגיטימי ומה יעורר את זעמם של מנועי החיפוש (ע”ע Black hat).

הבלוג החדש שלי, חומוס להמונים, הוא הזדמנות פז בשבילי לנסות את כל מה שאני יודע בתחום, ובינתיים (טפו טפו), זה עובד יפה מאד. המדד הפשוט להצלחה (קצת שטחי, אבל בסך-הכל תואם את המטרות שהגדרתי), הוא הגידול העקבי בקצב הכניסות מגוגל, אותו אפשר לראות בעקומה הזו:

קידום אתר. כך זה נראה בגוגל.

למרות הירידה הקלה בימים האחרונים, בסך-הכל אפשר לראות את המגמה הקבועה של העלייה במספר הביקורים (Visits) שמגיעים מגוגל. מה שאי אפשר לראות בגרף, הוא שאותה מגמה קיימת גם בכניסות מאתרים שיש בהם תיבת חיפוש של גוגל כמו נטקס, נענע, ואחרים. בסך-הכל, מספר הכניסות הממוצע מחיפושים מבוססי-גוגל, גדל בתוך שישה שבועות פי 10.

לזכות באמון
כל זה קורה בשלב מוקדם מאד במחזור החיים של אתר החומוס, כשמדד האמון שגוגל מעניק לו (TrustRank) עדיין נמוך יחסית. כשהדומיין צעיר, גוגל נותן הרבה יותר משקל לשינויים השוטפים – בשכיחות של מילות מפתח, ביצירה של לינקים נכנסים (Inbound) חדשים, ובתנועה האמיתית לאתר.

עוקבים אחריכם
איך גוגל יכול לדעת כמה תנועה יש לכם באמת? קודם כל, הוא יכול לעשות את המובן מאליו ולהשתמש בדירוג של Alexa. פעם הוא גם היה עושה את זה. כמובן, מאז שלגוגל יש את Google Toolbar, יש לה סטטיסטיקה משל עצמה על תנועת הגולשים לאתרים שונים. נכון, זה מאד לא מדוייק. אבל במספרים גדולים ועם קצת משחקים סטטיסטיים, אפשר לקבל תמונה טובה יחסית של המגמות.

וכמובן, אם אתם גם משתמשים ב-Google Analytics, אז לחברים בגוגלפלקס יש את כל המידע. אתם לא באמת חושבים שהסטטיסטיקות הן בשבילכם, נכון?

החישובים של גוגל
אפשר למצוא קשר סטטיסטי הדוק, בין מספר הכניסות שאתם משיגים בכוחות עצמכם (דרך לינקים, שיווק ויראלי, שיווק מחוץ לרשת וכו’) לבין תנועת הגולשים שגוגל מייצר עבורכם. לא מדובר רק על המיקום של האתר בתוצאות החיפוש עבור מילות המפתח העיקריות, אלא יותר מזה – גוגל שואף לשמור על יחס פחות או יותר קבוע, או כזה שמשתנה בקצב קבוע, בין מספר הכניסות “שלכם” למספר הכניסות שמגיע ממנו.

איך הוא יכול לשלוט במספרים? ראשית, גוגל בודק לא רק כמה אנשים מגיעים ממנו אליכם, אלא גם בכמה עמודים הם צפו. שנית, כשהוא רוצה להגדיל או להקטין את מספר הכניסות שאתם מקבלים ממנו, הוא לא חייב לשנות את הדירוג שלכם בחיפושים העיקריים שמובילים אליכם, אלא הוא יכול לשנות את הדירוג שלכם עבור חיפושים פחות חזקים.

לשחק עם הזנב הארוך
לדוגמא: אם בחיפוש של “חומוס”, “מתכון לחומוס” או “מסבחה” הלינק לבלוג החומוס מופיע באמצע העמוד הראשון, אז בטווח הקצר זה לא ישתנה (לכל היותר יהיה שינוי של מקום אחד כלפי מעלה או כלפי מטה). חיפושים כאלה מייצרים כ-50 אחוזים מהכניסות מגוגל לאתר. החצי השני, מתפזר – במקרה שלי – בין כ-500 מילים וצירופי מילים המשמשים בחיפוש. כגון: “איך מכינים חומוס”, “חומוסיה ביפו” וכו’.

כאן גוגל יכול להיות יותר גמיש בשינויים, ולקדם או להסיג אתכם בצורה יותר חדה. כל שינוי, כשלעצמו, ישפיע על קבוצה קטנה יחסית של גולשים, ויחולל שינוי קל מאד בסך הכניסות. אבל אוסף גדול של שינויים קלים כאלה, מעצבים מחדש את “הזנב הארוך” ויכולים לחולל – מהיום למחר – שינוי של 5-10 אחוזים בתנועה.

כמובן שישנם שינויים טבעיים בשכיחות החיפושים השונים, וזו אחת הסיבות לכך שהגרף לא ישר. אבל בכל בדיקה שעשיתי הגעתי לאותה תוצאה: עלייה או ירידה בקצב הכניסות הטבעיות, יובילו לשינוי תואם מצד גוגל.

נירמול של השינויים
צריך לקרות משהו מאד מאד קיצוני כדי שגוגל ישנה את הדירוגים שלכם בתוצאות החיפוש, ואת נפח התנועה שהוא מייצר עבורכם, בצורה חדה יותר. למעשה, רוב הסיכויים שאם אכן יקרה משהו קיצוני, גוגל יתעלם ממנו באלגנטיות.

לדוגמא, לפני כשבועיים קיבלתי לינק חזק (ynet), שייצר בתוך שעות בודדות תנועה גדולה פי 10 מהממוצע היומי. גוגל לא נשאר אדיש – הוא פשוט המתין יומיים כדי לראות איך השינוי הזה משפיע על התנועה השוטפת, והגיע למסקנה – כמוני – שהלינק מגוגל היה שווה 5-10 אחוזים של גידול קבוע (כלומר, מבין הגולשים החדשים היו 2-3 אחוזים שהמשיכו להגיע לאתר בקביעות אחרי שנחשפו אליו ב-ynet).

מסקנות אופרטיביות
אם יכולתי לשחזר את ההצלחה בכל יום מחדש, גוגל היה גומל לי בהגדלה של הכניסות ממנו פי 10, בזה אין לי ספק. כמובן שזה לא מעשי. מה שאפשר בכל זאת לעשות, הוא לתכנן טוב יותר מאמצי קידום מהסוג הזה.

למשל: אם אתם יודעים שאתם הולכים לקבל לינק מאתר גדול, שיביא לכם הרבה יותר כניסות ממה שאתם רגילים, אל תשבו בחיבוק ידייים – זהו בדיוק הזמן לעסוק בקידום אינטנסיבי בשיטות אחרות (פורומים, אינדקסים, אימיילים ומה שלא יהיה). גוגל יכול לבדוק כמה שווה לכם “מקור” מסויים, אבל אין לו דרכים טובות מספיק כדי לקבוע מאיפה הגיעו אליכם X הגולשים הקבועים החדשים.

באופן מעשי, אתם יכולים לתרגם את ההצלחה השיווקית הנקודתית, לגידול קצת יותר משמעותי בתנועה שאתם מקבלים מגוגל. עדיין, צאו מתוך הנחה שהעניינים לא ימשיכו להתנהל מעצמם. בניגוד לדימוי הזוהר של קידום האתרים, המשמעות המעשית היא שעליכם להשקיע מאמץ מתמשך בפעילות קידום שוטפת. קשה לעבוד על גוגל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סקפטי   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 16:06

  להסיק מהתנהגות של בלוג של 100 כניסות על התנהגות של גוגל זה נראה לי קצת בעייתי.

  אמנם גדילה של פי 10, אבל מ10 ל100 ולא מ10 אלף למאה אלף.

  גוגל משתמשים בנתונים שלך בANALYTICS בשביל לקבוע כמה תעבורה לשלוח אליך?! גוגל מנרמל? מאיפה המידע הזה? מהבלוג של החומוס?

  לא יודע… קידום אתרים במנועי חיפוש זו תורה מורכבת. הרבה ממה שכתבת בכתבה ההיא פחות או יותר נכון, אבל חלק מהדברים ממש לא ברור מאיפה הבאת…

 • שוקי   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 16:34

  סקפטי – למעשה, זה אחד מארבעה אתרים שאני עוקב אחריהם בעזרת אנליטיקס ואת הלקחים שלי בענייני כניסות וקידום אני מבסס לא על 1700 הכניסות שבגרף אלא על יותר ממיליון כניסות באתרים שונים ובתקופות שונות. אני לא יודע כמה אתה מבין בקידום אתרים, ואני לא מתיימר להיות מומחה גדול בתחום, אבל אני לומד אותו, קורא עליו ומתנסה בו למעלה משנה, אז מותר לך להיות קצת פחות סקפטי.

  שפי – גוגל עוקב גם אחרי הזמן שהגולש מבלה בכל עמוד, בודק אם הוא גולש לעמודים נוספים, על מה הוא מקליק ועוד. אי אפשר לדעת בדיוק מה הגולש עשה, אבל במספרים גדולים אתה מקבל אינדיקציה ברורה לגבי עמודים מסויימים אם יש בהם עניין או לא.

 • שוקי   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 17:09

  מה שאת מתארת הן תופעות ידועות, שמשקפות שלוש עובדות:
  א. למרות שיש הרבה אתרי אינטרנט והרבה תוכן בעברית, עדיין ישנם לא מעט נושאים שבהם חסר תוכן עברי. כשמגיעים לעמוד ש”לא כל כך מתאים” זה בדרך כלל בגלל שאין מקום טוב יותר להפנות אליו.
  ב. גוגל לא עושה עבודה מושלמת, בטח שלא בעברית.
  ג. הרבה אתרים שיש בהם תוכן טוב, לא נחשפים מכיוון שהם לא בנויים בצורה שגוגל אוהב. בין אם זה אומר קידוד לא תקני או פלאש, או מערכת קישורים פנימיים לא טובה.

  כל שלושת הדברים האלה משתנים, כל הזמן. האינטרנט של עוד 5 שנים תהיה שונה לגמרי ממה שאנחנו מכירים היום.

 • א.   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 19:36

  נשאלת השאלה עם כל הידע הזה למה אתה טורח לפתוח אתר על חומוס בעברית שגם אם יביא לך המון כניסות ישראליות, רווחים לא תראה מזה.
  האנגלית מחכה לך, או שיש כבר משהו שאנחנו לא יודעים?

  לא שהחומוס לא שווה את זה. פשוט אני תוהה למה אתה עוסק בסטטיסטיקה של משהו כל כך קטן שגוזל כל ך הרבה זמן.

 • הדר   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 23:52

  נענע ונטקס אינם נחשבים לתנועה ממנועי חיפוש מבחינת SEO. רק תוצאות אורגניות נחשבות.
  התוצאות המתקבלות אינן זהות לאלו של גוגל ישראל (לא רק סדר הופעה, אלא גם כותרת ותיאור).

 • שוקי   ביום 18 בנובמבר 2006 בשעה 11:50

  ברשותך, אני מגיב כאן לפוסט שלך.
  הטענה המרכזית שלך, אם יותר לי לנסח מחדש, היא שבלוג הוא מטבעו בעל אופי אקלקטי, ולכן הכללים הרגילים של הקידום לא תקפים לגביו.
  עקרונית, נכון שקל יותר לקדם אתר כמו בלוג החומוס, שיש לו נושא מוגדר וכמה מילות מפתח שחוזרות על עצמן ברוב הפוסטים.
  מצד שני, לא רק בלוגים אלא גם אתרי תוכן גדולים מציעים הרבה תוכן בכל מיני נושאים. זה לא אומר שאי אפשר לקדם אותם.
  בכלל, “קידום אתר” הוא בעצם קידום של עמודים שונים תחת דומיין אחד. נכון שיש פעולות שתורמות לקידום של הדומיין כולו, אבל בסופו של דבר אפשר לקחת עמוד אחד או קבוצת עמודים ולקדם רק אותם, או שאפשר לקדם בנפרד כל אחד מעמודי האתר.
  לדוגמא חפש בגוגל “טחינה” ותראה את העמודים שקשורים לנושא הזה אצלי מופיעים במקומות הראשונים.
  קידום של בלוג הוא משימה יותר מורכבת, אבל לאו דווקא שונה מאד מקידום של אתר תמאטי.

 • שוקי   ביום 18 בנובמבר 2006 בשעה 12:06

  א – החומוס זה כי אני אוהב חומוס.

  הדר – לא אמרתי שנענע ונטקס נחשבים כמו גוגל, אלא שהם מאפשרים חיפוש בגוגל ישירות מתוכם. כלומר, כשיש שיפור בגוגל, מרוויחים כניסות גם מנענע ומנטקס, ואתרים נוספים.

  חייש – החלפת לינקים עוזרת מעט מאד אם בכלל. המשקל של לינקים חד כיווניים (one way) הרבה הרבה יותר גדול מאשר לינקים דו-כיווניים (Resiprocal). גם “משולשים” (אתה מקשר אלי, אני להדר והדר אליך) כבר לא מספיק מתוחכמים בשביל גוגל.

 • שפי   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 14:53

  כמה מתוך הנכנסים באמת קראו. ואלה שקראו מאילו מניעים, ומה הם כבר הבינו, ועד כמה הם התחברו, ומה עשית להם. כשמדובר בבלוג אז מצידו של הכותב כמות ומקור הכניסות זה סתם, ספורט מהסוג הנחוּת, משחק-מחשב.

 • סנדי ש.   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 15:36

  זה נכון מה ששפי אומר.אני הייתי מתאכזבת מאוד לגעת אם נכנסו ולא קראו בכלל כלום.
  לפעמים נכנסים אלי מגוגל ילדים קטנים שחיפשו “תמונות של דובי” וכך הם מגיעים לקומיקס המאוד לא לילדים של דדי דובי, או ילדים שמחפשים “ערוץ הופ” וגם מגיעים לתכנים לא להם.

 • סנדי ש.   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 15:39

  הייתי מתאכזבת לדעת, לא “לגעת”, אם כי גם לגעת יכול להיות מאכזב

 • איתמר שאלתיאל   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 15:52

  נדיר למצוא פוסט אס.אי.או. שלא מדבר על המובן מאליו

 • חייש   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 21:09

  אהם אהם?

  למרות שאני מלנקק אל החומוס ללא כוונות רווח, מתוך תמיכה באג’נדה של חומוס וDIY.

 • דרומי   ביום 17 בנובמבר 2006 בשעה 22:35

  התחלתי לכתוב תגובה, יצא ארוך, הפך לפוסט, יגיע לבלוגדיבייט.

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=842199

 • איתי אשר   ביום 18 בנובמבר 2006 בשעה 14:49

  אחרי שבפוסט של חנן כהן מהשבוע האחרון התברר שיש כמה בלוגרים ברשימות (!!) שלא יודעים מה זה RSS, מן הראוי שתזכיר לכולם מהו זנב ארוך
  למשל מכאן
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%96%D7%A0%D7%91_%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%95%D7%9A
  ואיך זה קשור לבלוגים.
  לפעמים ה”גיקים” מתקדמים כל כך בטרמינולוגיה עד שאתם שוכחים שיש גם “עמך” מסביב שראוי להשכילו מהבסיס.

 • אורן   ביום 19 בנובמבר 2006 בשעה 18:23

  והידע שלי הוא בעיקר ידע תאורטי על מנועי חיפוש ובכל זאת – אני קצת מסכים עם סקפטי ויש לי עוד כמה תמיהות (לא ברור לי עם על גוגל או עליך).
  למשל זמן השהייה בעמוד.
  אצלי בכל רגע נתון, ואני מניח שזו נורמה, פתוחים לפחות חמישה חלונות של דפדפנים: בין היתר – פנדורה,וואינט, רשימות (נניח), ג’ימייל, גוגל סקולר ומורפיקס.
  האם זה אומר שאני “קורא” אותם כל הזמן שהם פתוחים? למעשה הזמן שאני באמת מסתכל הבם הוא מינימלי. שם של שיר בפנדורה, מילה במורפיקס, כותרת בעיתון..

  מה שאומר שהסטטיסטיקה של השהייה באתרים האלו היא קצת מופרכת. אפשר לנרמל ולשקלל כמובן אבל איך, כמה ולמה? אתמהה.

  חבל שרשימות לא מאפשר מעקב נוח אחרי סטטיסטיקה, כניסות ומקורות (מעבר למספרי כניסות) – אולי אז הייתי גם אני יכול להסיק כמה מסקנות מעניינות.

השאר תגובה