אולמרט, בני סלע וענייני תקציב

הרגישות המפתיעה שמגלה אולמרט לעניין האלימות נגד נשים נראית הגיונית יותר כשמקשיבים לשורה התחתונה: “היקף האלימות גדול לעין ערוך מהאמצעים שהמערכת מעניקה לכך”. אז מה, מי יקבל את הכסף, מעונות לנשים מוכות? השירות הסוציאלי? תוכניות לטיפול משפחתי וגמילה מאלכוהול ומסמים? לא נראה לי. כמה מתערבים שהכסף ילך למשטרה?

חכו ותראו – בקרוב יתפרסם בתקשורת שהמשרד לבטחון פנים מקבל תוספת תקציב של כמה עשרות מיליונים או אולי כמה מאות. וזה הגיוני – קודם היו אלו אלפי השוטרים שיצאו לרחובות ירושלים בגלל מצעד הגאווה. עכשיו מסתובבים אלפי שוטרים בתל-אביב בגלל בני סלע. קרן פישר מציעה פרס כספי בסך 100 אלף שקלים למי שיעזור ללכוד את האנס. באותו זמן, אומר כתב בטלוויזיה שתגבור כוחות המשטרה עולה מיליוני שקלים ליום (מעניין אותי מה התחשיב, אגב).

לא צריך לתפור קונספירציות מתוחכמות מדי. כל מה שצריך הוא ליזום פעולות עתירות כוח אדם, לעשות אותן בלתי יעילות בעליל, ואחרי זה לטעון שאין לך כסף. מי ישלם? אנחנו, לא ברור?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יואב   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 8:46

  אתה בסרט הלא נכון.

  מכיוון שלא אני ולא אתה האנשים החכמים היחידים בסביבה. ומכיוון שקרוב לודאי שיושבי צמרת המערכת הפוליטית שלנו, צמרת מערכת החוק, צמרת מערכת התקשורת וההון גם הם אינם טיפשים.

  מסקנה?

  מה שאתה רואה אלו אינם קילקולים בלתי פוסקים. זוהי השיטה בכבודה ובעצמה. נשאבנו כולנו, בין אם בכוונה ובין אם לא למערכת ניאו-פיאודלית שבה ככה בדיוק עובדים הדברי: כדי לשרת את הברון הגדול.

  אתה מוזמן לעיין בארכיון האתר שלי על הנושא הניאו-פיאודלי ותראה שמדובר בהחלט בשיטה מסודרת ולא במעשה איוולת.

  רק שים לב: לא מדובר ב”קונספירציות” למינהן. מדובר בשיטה כלכלית עם הגיון מאד עקיב לכל אורך הדרך ועם פרסים מאד נאים לאלו שדבקים בהיגיון הזה.

  יום טוב,

 • יואב   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 10:16

  שוקי, בלוג שלך ואני מקווה שברשותך.

  מה אנחנו כאזרחים יכולים לעשות נגד השיטה?

  האמת?
  כלום.

  השיטה הפיאודלית והניאו פיאודלית בעקבותיה נשענות על כוח ועל ביזור של סמכויות השלטון המרכזי לידיים פרטיות. כל תהליך ההפרטה שמשתולל מסביבנו הוא בדיוק פירוקה של הממלכה מנכסיה והעברת השלטון לידי הברונים הגדולים. תופעת גאידמק היא מאפיין מאד ברור ומוחצן של השיטה אבל היא קיימת בכל מקום. זה כבר מזמן לא סוד שמדינת ישראל מנוהלת על ידי קבוצה מאד מצומצמת של משפחות הון והכנסת משמשת בסך הכל הדום לרגליהם.

  היה הדוכס הגדול איש נאור, נדיב ורחב אופקים? תצמח ותשגשג הדוכסות שלו לרווחת הואסלים, הצמיתים והאריסים. היה רשע ואכזר? יסבלו נתיניו קשות אך לא יהי להם כל מוצא ומפלט.

  משמעות המילה אזרח נשענת על ההנחה שקיימת מסגרת של לאום בה נקבעים חוקי המשחק בהתאם לזכויות אזרחיות וכפוף לאמנות חברתיות מסוגים שונים. אבל בכלכלה הניאו-פיאודלית ללאום אין משמעות. כך גם לאזרח ולזכויות אזרח. החוק הוא דבר הברון במועצתו והזכויות הן אלו שמעניק הפטרון, ברצותו, לכפופים לו. ברצותו מעניק וברצותו לוקח.

  לא סתם נקבע תפקיד מאד מרכזי בכלכלת הלאום לבית המשפט הבלתי תלוי. אולם אצלנו מערכת החוק כולה כבר מתפקדת כזרוע ניאו-פיאודלית של האצולה החדשה ואין כל תיקווה שמשם תגיע הגאולה. זאת בתמיכה כמעט מוחלטת של מערכת התקשורת שאף היא נשלטת על ידי קבוצה מאד מצומצמת של בעלי אינטרס צר. שוב: לא מדובר בקונספירציה אלא בתהליך כלכלי מאד הגיוני ומאד ברור.

  מכיוון שהכלכלה הניאו-פיאודלית נשענת על כוח, רק כוח נגדי חזק יותר יביס אותה. או שינוייים מאד מהותיים כמו אסון טבע קולוסאלי וכיוצא באלו. התחלת סופו של הפיאודליזם המערב אירופאי התחילה עם המגיפה השחורה שפשוט מוטטה את היסודות הכלכליים עליהם נשענה השיטה. עדיין לקח בצרפת עוד 400 שנה בכדי למוטט את העסק סופית וגם אז רק הגיליוטינה של המהפיכה הצליחה לעשות את זה.

  אז אולי אם התחממות כדור הארץ, עליית פני הים כתוצאה מהמסת הקרחונים בעשרה מטר כמו שצופים והיעלמות קו החוף של ישראל כולל מפרץ חיפה ותל-אביב, אולי אז יבוא השינוי. רק שאף אחד לא מבטיח שזה יהיה שינוי לטובה ….(:

  יום טוב

  לעצומות, להפגנות, להתכנסויות אין ממש השפעה על מוקדי הכוח הניאו-פיאודלים והם יושבים להם לבטח הרחק מן ההמון הסוער.

 • ד.ט   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 10:24

  מתקוצבת כראוי כרגע?

 • המוח עובד שעותנוספות   ביום 28 בנובמבר 2006 בשעה 12:42

  בצדק מזהה שוקי את בריחת סלע כאחד התירוצים להזרמת כספים בכל מיני כיוונים רצויים לשלטון.

  אפשרות אחרת: לאחרונה עמדו במוקד תשומת הלב הציבורית פרשיות אונס והטרדה מינית מצד אנשים “מכובדים” ונשואי פנים, וככה לאט לאט התחיל הציבור להפנים, שאונס זה לא איש זר שמתנפל בלילה מבין השיחים אלא חלק ממערכות יחסים ומערכות כוח מורכבות, והאנס הוא הרבה פעמים איש נשוא פנים שאינו נזקק לאלימות פיזית.

  בעיה. עוד עלול להתרחש כאן שינוי תודעתי, ואז לאן נגיע? שלא לדבר על ההליכים המשפטיים הצפויים לשים את האדונים מאחורי סוגר ובריח. אז מה עושים? מזכירים לכולנו שאונס זה בכלל האיש הזר והפסיכופת, שמשתמש באלימות קונבנציונאלית. ואז שוב ההבחנה בין אונס למה שאינו אונס ברורה לכולם. מעכשיו בחורות יחשבו פעמים לפני שהן מתלוננות על המפקד / בוס / נשיא, הרי “אנס” זה בני סלע ודומיו, אז אולי בכלל לא תקפו אותן? אולי הן סתם עושות עניין? לא הבינו? וגם דעת הקהל תתיישר לטובה. בשיחות סלון יאמרו – “מה, קצב אנס? תעשי לי טובה, קצב הוא בני סלע? מדובר באדם שפוי, נורמטיבי, מכובד. כנראה היתה אי-הבנה”.

  האמת שגם אני הפתעתי את עצמי כשעלה לי הרעיון הזה, אבל מה ששכנע אותי היה הטיימינג: ה”בריחה” אירעה ביום המאבק לאלימות נגד נשים. כן, גם חוש הומור יש לאנשים האלה. אז לא מן הנמנע שמישהו פנה למישהו שפנה למישהו, שפנה לסלע ואמר לו: צ’מע, אולי יש לנו אינטרס משותף. לשווא יחפשוהו. הוא כנראה כבר בניו-זלינד עם דרכון מזויף או משהו, בחסות משרד החוץ.

 • איתי אשר   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 0:15

  בנושא הקמפיין (מה איתו?) לשיקום אתר האינטרנט הזוועתי של מוסד הנשיאות – קודם שילמו לאידיוט שיעשה עבודה מחורבנת ועכשיו לשלם למקצוען שיעשה עבודה טובה? זובי! הלוואי שמר קצב ייתקע עם אתר מעפן ואת הכסף של השיפוצים תחסוך למטרות ראויות יותר.

 • שקדיה   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 8:28

  קודם מנפחים מוסדות בכוח אדם מיותר ובירוקרטיה, וכשהם הופכים בלתי יעילים “מצילים” אותם בעזרת תרופת הפלא ששמה הפרטה.
  הנה הרגע הגדול של מבקשי הפרטת בתי הסוהר!

 • איתי אשר   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 9:39

  מה אנו כאזרחים יכולים לעשות נגד השיטה?

  זה לאחר שמיצינו את שלב חשיפת השיטה, איש איש בדרכו, איש איש בבלוגו (וגילינו שכה מעטים הם המוכנים לשמוע).

  הדגש הוא בדיוק על אנשים כמוני וכמוך (כמו באתרך) – אנשים שנאנקים תחת עול חיי היום יום (והעול שלך כידוע לא קטן) ואינם יכולים להקדיש את מלוא זמנם להיות דון קישוטים.

 • חייש   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 9:44

  פתח את דה מארקר של היום, שיערוך שלו מופיע על השער (כך שאתה אפילו לא צריך לפתוח).
  כישלון מלחמת לבנון 2 הובילה להגדלה בתקציב הצבא, כישלון סלע מוביל לגידול בתקציב המשטרה ושר רווחה עדיין אין. מדי פעם מתפרסמות ידיעות על הפלא הכלכלי שהוא מדינת ישראל – המדינה מסיימת חודשים מסוימים עם עודף תקציבי, היות ויש תת ביצוע של תקציבים חברתיים. תת ביצוע=הוקצה כסף אך לא עשו בו שימוש.
  this country is going straight to hell.

 • איתי אשר   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 9:46

  לדאוג שבמערכת ציבורית ישלמו שכר רעב (או שלא ישלמו כלל), ואז כאשר מגלים “לפתע” שרוב הנושאים בעול הם אנשים בינוניים ומטה (מלבד חריגים אידיאולוגיים) והשירות לאזרח הוא בהתאם – קל יותר למכור לציבור את ההפרטה.
  יש דוגמאות אינספור לכך בחינוך, בבריאות וברווחה.

  הניסיון המאכזב שלי עם שירותי טיפת החלב היה יכול בקלות להביא אותי למחשבה שצריך לסגור את השירות הזה. רק ראיית ההקשר הכללי הביאה אותי למחשבה הפוכה – שצריך להשקיע בו ולחזקו כך שיבואו לעבוד שם אחים ואחיות מובילים ומקצועיים. בסופו של דבר ניטור ציבורי איכותי של התפתחות הילד יחסוך כמובן למדינה מאות מיליונים, אבל אלו מיליונים שביבי לא סופר.

 • איתי אשר   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 11:17

  השאלה היא לא רק “כמה כסף” אלא גם “מה עושים עם הכסף”. הדיונים על תקציבי משרדים הם ברובם דיונים חשבונאיים עם השוואות לתקציבי שנים עברו ולעתים למדינות אחרות. כמעט ואין דיון ציבורי בנושא על מה יוצא הכסף. האם קונים בתקציב הביטחון עוד עשרות מסוקים סופר דופר חדישים מהאמריקאים או אימונים ואפודים למילואימניקים?
  האם מקטינים את מספר התלמידים בכיתה או מגדילים את מספר הפקידים במשרד החינוך?
  כנל גם לגבי המשטרה.

 • שקדיה   ביום 27 בנובמבר 2006 בשעה 21:57

  כמה עצוב.
  יש לי זכרונות מקסימים מטיפת חלב. כמו אחות טיפת חלב המבוגרת שהגיעה אלינו לביקור ביתי מספר ימים לאחר שחזרנו מבית יולדות, כדי להנחות את ההורים הצעירים והמאוד לא מנוסים איך מחתלים ואיך עושים אמבטיה לקטנטנים.
  היו זמנים…

 • איתי אשר   ביום 28 בנובמבר 2006 בשעה 6:37

  אני בא לבדיקת התפתחות שגרתית ובמדידת היקף
  הגולגולת מסתבר שאין כל גדילה למרות שעבר חודש. לא לווה בסימנים מדאיגים נוספים הילדה גדלה ומתתחת ברוך השם . אך האחות הוטרדה ולכן לקחה שוב את סרט המדידה, הניחה אותו עקום לגמרי על הראש וקיבלה מספר גדול יותר בס”מ או שניים ורק אז נחה דעתה.
  ביקור בית? בחלומות

השאר תגובה