הסרט ה-כ-י מטורף שראיתם

בלב לא שלם אני מפנה אתכם לסרטון האנימציה הזה (זהירות, גסויות). הם קוראים לו “ישראל נדפקת”. הוא עשוי בכשרון וקשה להתווכח עם כך שהוא מצחיק. אבל אם תחושו קצת אשמים כשאתם צוחקים אז יש לזה סיבה טובה. תקראו אחרי שתראו.

***

זה לא כל-כך יפה וגם לא כל-כך חוכמה לתפוס טרמפ על גב של מישהו שנופל. למרות שזה בדיוק מה שעושים לפרנסתם הרבה עורכי-דין, עברייני שוק-אפור, פוליטיקאים, עיתונאים ובעלי מקצועות נוספים. זה גם מה שעושות חיות טורפות. ובסופו של דבר, בשלבים שונים של החיים ובמקרים שונים, זה מה שעושים כולנו – וכשאנחנו עושים את זה יחד זהו לינץ’.

זה כמו בסצינה ההיא בספר (והסרט, והסדרה) ה”בלש המזמר”, כשהגיבור נזכר איך בתור ילד הפליל ילד אחר בפשע שהוא עצמו ביצע. והוא נשאר נדהם לא רק מהמעשה של עצמו, אלא גם ובעיקר מהאופן שבו מיהרו כל הילדים האחרים להצטרף – כי הם ראו מישהו אחר “נופל” ורצו לתפוס על זה טרמפ.

אבל זו לא חוכמה לדעת שלא צריך לשמוח כשחף מפשע נפגע. החוכמה היא לא לשמוח גם כשמישהו שאתה חושב שאינו חף מפשע נפגע.

זו לא “הלחי השנייה” של הנוצרים. זה בגלל “בנפול אוייבך אל תשמח”. אפילו כשאוייב אישי שלך נופל זו לא שמחה גדולה, אומר המקרא. “זו קארמה רעה”, אם תרצו. על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם שאיננו “האוייב” אלא איש ציבור שנאשם בעבירות חמורות (בהן על בית-המשפט לקבוע האם הוא אשם אם לאו, ועד אז הוא בחזקת חף מפשע).

לכן:
על בית-המשפט מוטל לשפוט אותו.
לפני כן, על חברי-הכנסת מוטל להדיחו.
על התקשורת, מוטל לדווח מה נעשה – ורצוי שימעיטו בפרשנויות.
ועל שאר האנשים, אני חושב, מוטלת החובה המוסרית לא לעשות מקצב אשם גם בצחוק. כי ישנם רק שלושה דברים שנאשם יכול להיות לאורך עינוי הדין שלו:
אשם, זכאי או מושפל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אמירה הס   ביום 25 בינואר 2007 בשעה 18:46

  שוקי,
  מאוד אהבתי את המוסר הנפשי הגבוה. המתעלה מעל כל הדורכים על גוויות
  מרגש. והאמת שאני די עצובה על קצב גם אם הוא עשה כל מה שמיוחס לו. זו נפילה לתהום והחלקה וגלישה שאין לה קצה. הוא ממילא אבוד. אז שיעזבו אותו הנושכים
  אין זה מבטל את מצוקתן של הנשים שהותקפו, אם הותקפו.

 • עמית   ביום 25 בינואר 2007 בשעה 18:54

  אבל באופן מעשי אני חושב שקצב עשה מעצמו אשם, אפילו אם זה בצחוק.
  כשנשיא המדינה (לא שזה תואר רם מעלה בעיני, אבל בכ”ז זהו איש\גוף ייצוגי של המדינה) נואם נאום כל כך חריף נגד כל מוסדות המדינה בראשה הוא עומד, איך הוא יכול להשאר נשיא?
  אם כל אחד אחר תוקף כל כך הרבה גופים זה אולי מקובל. אבל נשיא שתוקף את כל המסדות היצוגיים של המדינה? איפה נשמע דבר כזה?
  שנית, ההיסטריה שלו שידרה משהו לאנשים. כן אשם או לא אשם אני לא יודע. אבל היסטריה כזו משדרת לאנשים רק דבר אחד. פחד מהסוף הצפוי.
  נכון – לא שופטים אדם בעת צערו. אבל קצב הוא לא אדם רגיל. הוא נשיא. ומתוקף תפקידו הוא קיבל את הנאום הזה. אני לא זוכר שחנן גולדבלט קיבל אפשרות לנאום כל כך. יש גם אנס מסוים שקיבל מכות (לטענתו) משוטרים כאשר נתפס לאחר בריחה לפני מספר שבועות. קצב ישן בבית. יכול לטייל לו בעולם. בניגוד לכל חשוד אחר באונס. הוא נהנה מהמעמד שלו, אז שלא יתפלא שדווקא בגלל אותו מעמד רוב הציבור כבר שפט אותו.
  כשנשיא המדינה משתמש בתרגילים כל כך עלובים להשפיל נשים במקום להתמודד איתן בבית משפט, משפיל אותן עד אפר במקום ללכת ולהוכיח את חפותו – כשנשיא עושה דבר כזה, לא נותר לנו הציבור שום דבר מלבד לבוז לו.
  ומכיוון שאין לי ממש מה לעשות בעניין הזה, אני יכול רק לשמוח לאידו של מי שמתנהג בצורה כל כך עלובה מהמקום הכי גבוה במדינה.

  כל טוב.

 • One of The Crowd   ביום 25 בינואר 2007 בשעה 19:08

  צריך לכתוב שהסרטון הזה הוא לא workplace/child safe.
  הרצתי אותו כשהילדה הקטנה שלי משחקת ליד המחשב. לא נעים.

 • שוקיג   ביום 25 בינואר 2007 בשעה 19:14

  אני אזהר בפעם הבאה.

 • יוחאי עילם   ביום 25 בינואר 2007 בשעה 19:41

  סרט טוב!

השאר תגובה