קידום בלוג 4: היתרון התמטי

ליאור הנר יצא צדיק. בכתבתו אמנות הפיתוי (קפטן אינטרנט) הוא עסק בקידום אתרים, וכדי להדגים אחד מהרעיונות (קידום אורגני) הוא השתמש בחומוס להמונים.

כתבתו של הנר מציגה יישום מוצלח של הכלל מספר שתיים בעולם הקידום האורגני: תן לינקים (“קבל לינקים”, אגב, הוא הכלל מספר שלוש. הכלל מספר אחד הוא: “ספק תוכן טוב”). אבל זה לא הנושא של הפוסט הזה, אלא הערה צדדית שמדגימה באופן אגבי לחלוטין את כוחו של הבלוג התמטי.

***

בלוג תמטי, כמו בלוג החומוס, הוא בלוג שקל לו לקבל לינקים. זה בלוג שקל לו להגיע אל הקהל שלו, משום שכל מה שמרכיב אותו קשור לנושא – הטקסטים, הכותרות, כיתובי התמונות: כולם רוויים במידה נכונה של מילות המפתח שאנשים משתמשים בהן כשהם מחפשים מידע בנושא במנועי החיפוש.

רוב הבלוגים המפורסמים, אלו ש”הצליחו”, הם בלוגים תמאטיים. כלומר, בלוגים עם תמה (או תימה או איך שלא תרצו לכתוב את זה): בלוגים שעוסקים בנושא (Theme) מסויים, ובו בלבד. זה בניגוד לבלוגים כמו זה שאתם נמצאים בו כרגע שהדבר היחיד המשותף לכל התכנים שהוא כולל הוא שמו של הכותב. זהו צירוף המילים היחיד (כמעט) שמופיע בכל עמוד ועמוד באתר.

הנושא של הבלוג התמטי יכול להיות כללי מאד כמו טכנולוגיה או טיפה פחות כללי כמו גאדג’טים או הרבה יותר ספציפי כמו קידום אתרים. 

גם על “מפת הרדאר” הוירטואלית שלכם, ישנם מן הסתם כמה אתרים או בלוגים כאלה שמוקדשים לנושא ו/או מומחיות מסויימים. זה יכול להיות התחביב שלכם, או המקצוע, או שניהם, אבל אתם עשויים לגלות שבין ה”קבועים” שלכם, יש כמה אתרים שיש ביניהם קשר מובהק. למשל: תוכן אינטרנטי (גדי שמשון), שיווק באינטרנט (אורי ברוכין), או עולם התקשורת הישראלי (וולווט אנדרגראונד).

***

ישנם עשרות בלוגים תמטיים נוספים שיכולתי להזכיר, בעברית או באנגלית. חלקם כבר מצליחים מאד, אחרים בוודאי עתידים להצליח, וישנם מן הסתם ביניהם גם כאלה שלא יגיעו לשום מקום – ההתמקדות בנושא מסויים אינה מבטיחה הצלחה. היא רק מגדירה את אופקיה של ההצלחה.

בכל אופן, היתרון של בלוג תמטי הוא שהוא נוקט במשלב לשון מובהק. כלומר, אם בעל הבלוג יודע לכתוב, אזי הוא ישתמש במילים ה”נכונות”, יתייחס לכל המושגים הרלוונטיים, ועדיין יהיה רהוט ויציג עושר מילולי סביר לפחות. כך שהוא אינו צריך לעסוק בפועל בקידום אתרים או להעסיק מקדם אתרים – הבלוג שלו ייהנה מקידום טבעי, אורגני.

***

יכולתי לבחור כ-Case Study אחד מבלוגים רבים שחלקם מוכרים יותר ואחרים פחות. ברשותכם, אני מעדיף להדגים עם הבלוג התמטי שלי.

בלוג החומוס הוא אקספרימנט שמדגים את המודל של קידום תמטי. הוא עוסק בחומוס בלבד. חומוס, חומוסיות, מתכוני חומוס, וכל נושא אחר שמצדיק את השימוש במילה “חומוס” או כל הטיה שלה.

כאשר אני כותב על בבלוג הזה על מלבי, זה רק מפני שהוא קינוח שנאכל לאחר החומוס. אם אני מציע מתכונים, אלו יהיו מתכונים שחומוס הוא אחד המרכיבים שלהם. אם אני עוסק בבריאות, אז ברור למי שמבקר בבלוג שאני לא אציע לו, למשל, מידע על סוכרת, אלא אם כן חומוס משפיע על חולי סוכרת לטובה או לרעה (אגב – לטובה, אבל זה לא קשור לנושא שלנו).

מנועי החיפוש לא יתקשו להבחין בכך שהמילה חומוס או מחרוזות טקסט שכוללת את הצירוף “חמס” בווריאציות שונות, יופיעו באתר הרבה. אבל מנקודת מבטם של מנועי החיפוש (בעיקר אם הם Google), זהו גם אתר עשיר ב”מילים קשורות”. מילים שמנוע החיפוש מזהה אותן ככאלו ששייכות לקבוצה אחת שבמרכזה עומדת המילה “חומוס”.

למשל: לנגב, ניגוב, גרגרי, מסבחה, פלאפל, חלבונים, טחינה, שמן זית, פטרוזיליה, ועוד ועוד ועוד. לבלוג התמטי יהיה, ברמה גבוהה של סבירות, “זנב ארוך” בריא ומטופח.

***

כשכיניתי את בלוג החומוס “אקספרימנט”, אולי קיבלתם בטעות את הרושם שהבלוג הזה הוא עבורי לא יותר מאקספרימנט. אז קודם כל, תחשבו על השורש האנגלי של המילה “אקספרימנט”; עכשיו תתרגמו ותטו אותה.

מה יוצא? ניסיון, ניסוי או התנסות – והרי בימינו אנחנו יודעים ש”להתנסות”, “לרכוש ניסיון” וגם לערוך “ניסויים מבוקרים”, אלו לא דברים רעים. אלו סלעי קיומינו.

במילים אחרות: אני אוהב את בלוג החומוס. אני אוהב חומוס, אני אוהב לכתוב על חומוס, ולכן אני יכול לעסוק בזה באופן קבוע, ליהנות מזה – ואולי אפילו להיות מעניין ולרכוש קהל קוראים. אבל מבחינת מנועי החיפוש, הבלוג התמטי שלי הוא פירמידה של מילים, שאם משקלן הפרטי והכללי “נכון” (זה כבר קשור לאלגוריתמים של מנוע החיפוש), אז אני ראוי לקידום. 

זו, כמובן, רק ראשית המלאכה. בניגוד למה שהנר כתב, בלוג החומוס מקודם לא רק באופן אורגני, ולא רק בזכות לינקים מבלוגים. למעשה, רק 30 אחוז מהלינקים שלו מגיעים מבלוגים. חלק לא קטן מהלינקים מגיעים מכתבות כמו של הנר, וזה משום שלבלוג תמטי תמיד קל יותר להתייחס, תמיד קל להציג את הקונספט שלו, ולכן יש לו סיכוי טוב יותר לקבל חשיפה בכל סוגי המדיה.

הפרקים הקודמים בסדרה:
קידום בלוג 3: הצד של Google.
קידום בלוג 2: האם פרובוקציות עובדות?
קידום בלוג 1: איך מייצרים כניסות לבלוג.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 4 בפברואר 2007 בשעה 10:30

  אם החיפוש של “טחינה” היה מוביל ל”חומוס להמונים” במקום לכאן, הייתה לך דוגמה מוחצת באמת.

 • שוקיג   ביום 4 בפברואר 2007 בשעה 12:42

  יש רק פוסט אחד בבלוג החומוס שמתייחס לטחינה, ובגוגל הוא מופיע במקום 11 למרות שהוא חדש יחסית. בכל אופן, לא אכפת לי אם מי שמחפש טחינה יגיע לכאן במקום לבלוג החומוס. למעשה, כך אני מעדיף שיהיה.

 • שוקי   ביום 4 בפברואר 2007 בשעה 20:42

  נכון שבלוג תמטי שנמצא על דומיין משלו יהיה חזק יותר מאשר בלוג מקביל שנמצא בין 100 אלף בלוגים אחרים בישרא, אבל הוא עדיין יכול להיות מ א ד חזק.

 • TheRaveN 2.0   ביום 8 בפברואר 2007 בשעה 18:59

  אבל אשתדל לקצר
  במיוחד בגלל שבפיירפוקס תיבת הכתיבה מצמידה לי את הטקסט לשמאל.

  א. אתה מדבר על מה שנקרא האינדוקס הסמנטי – לפחות מבחינת גוגל. ז”א, תחפש מילה ותצמיד לה עיר
  לא בהכרח תקבל דף שמכיל את שתי המילים
  במיוחד בתחומים של עשרות מיליוני תוצאות, גוגל מראה יכולות הבנה גבוהות של על מה ואיפה וכמה מדבר האתר.
  ז”א, המילה שחיפשת נמצאה וגוגל הבין שהאתר מדבר אל עיר ספציפית.

  ב. גם הבלוג הזה יכול להיחשב תמטי. אולי לא בעיני מנועי החיפוש המוגבלים של ימנו, אבל בעיניים אנושיות בהחלט.
  אומנם בכניסתי לכאן איני יודעת על מה תכתוב. אבל אני בהחלטל יודעת לאיזה סגנון, צורה, מבנה לצפות.
  זו לא ביקורת ואני לא רומזת על חוסר גיוון – להיפך. זה רק מוכיח את יכולתו של האדם להסיק מסקנות ברמה ה…עקרונית נקרא לזה וקשה לי לראות מנוע שכבר היופ יודע לעשות את זה ברמה טובה מחוץ למעבדות.

  ג.
  בפוסט
  http://www.notes.co.il/shooky/28226.asp
  נחשפת קצת
  GO GO בני עקיבא ר”ג!!!
  וגם ציינת אותי כמאותגרת. אני לא נעלבת אבל אני חייבת הבהרות, אתה מוזמן להגיד הכל. אולי יותר אישית אם אתה רוצה.
  בכל מקרה, אני אכן מתאימה לתיאורים שם ואני חושבת שככל שהאדם מסובך יותר בעצמו, כך יש לו יותר סיכוי לשרוד בים הנפשות סביבו.

  ד.
  בפוסט
  http://www.notes.co.il/shooky/25318.asp
  כתבת על קידום אתרים.
  אני לא אתווכח רק אציין שיש אתרים שעולים, אחרי יומיים וקישור* אחד חזק מקבלים אלפי כניסות ביום.

  * אני לא מדברת על קישור כמו כתבה או סיקור בפורטל גדול אלא קישור שמבחינת קידום אתרים הוא איכותי והוא לא הביא אפילו לחיצה אחת קרי הפניה של תנועה לאתר המקושר.

  TheRaveN 2.0
  אני מתה על חומוס, אני אוהבת אותך
  ואני עם הירוק החדש שמסתובב בתל אביב מדמיינת אותך תלוי על חלוני עם יד אחת ואני עם חומוס וחתיכת פיתה לניגוב, מתלבטת בין המשך שידורי הניסיון להמשך הניגוב.
  ההחלטה ברורה שלא יהיה לך ספק, אבל הסיטואציה, היא שמצחיקה אותי לקראת משחק גמר הגביע הכי מעניין שהיה פה שתיים עשרה שנה.
  מאז ימי אלימלך הוא המלך.

 • שוקי   ביום 8 בפברואר 2007 בשעה 19:57

  אני אגיב במקום ובזמן, כמו שאומרים, אבל לעניין האיתגור:
  המאותגרים שלי הם אנשים שרב אצלם הנסתר על הגלוי ו/או שהדמות האינטרנטית שלהם מסתירה את דמותם בחיים האמיתיים (שזה לעיתים קרובות אותו הדבר). לכן, כשמדובר על חשיפת עובדות על עצמם, אני חושב שעל כולם נכון היה לומר שהם “מאותגרים” (חוץ אולי מעידן).
  מרוב הבחינות האחרות אני חושב שאת בלתי מאותגרת בעליל.

 • Islay   ביום 4 בפברואר 2007 בשעה 20:11

  מהבחינה הזאת, ישראבלוג ממש מייאש. גם לא מרוויח כלום מההימצאות בתוך נענע, גם בנוי בעייתי וגם אפשרויות מוגבלות בצורה מרגיזה ביותר.
  ):

 • Islay   ביום 4 בפברואר 2007 בשעה 21:55

  בשורה התחתונה פשוט צריך לכתוב יותר. עם זאת, על דומיין פרטי, תשתית מתאימה וכמה פעולות בסיסיות, גם המעט שיש היה מגיע הרבה יותר רחוק.

 • lior   ביום 17 בפברואר 2007 בשעה 0:03

  באנגלית זה נקרא
  linkbating- Brian Clark
  הבחור כותב שם הרבה על המושג הזה והאמת שעכשיו הסתכלתי, וראיתי שהוא בדיוק כתב על זה. אני מאוד אוהב את הגישה הזאת ומאמין שהיא החזקה ביותר לקידום אתרים. זה גם טוב למנהל האתר וזה גם מעולה לגולשים שהרי התוכן חייב להיות איכותי על מנת שהוא ייקבל קישורים בחזרה.

טרקבאקים

 • מאת כותבים ביום 11 בפברואר 2007 בשעה 2:25

  בכל חברה תמיד נמצא את חובבי הפתרונות המלחמתיים ואת חובבי הפתרונות בדרכי שלום. בין אם מדובר במבוגרים ובין אם מדובר בילדים, תמיד ניתן להבחין …

השאר תגובה