תתקשרו ל”מלשינון” עכשיו!

1-800-354-354.
זהו מספר הטלפון של ה”מלשינון” של משרד התמ”ת.
העתיקו אותו, שילחו לחברים, תעשו בוקמרק – אבל אל תתנו למספר הזה להיעלם. עתידכם תלוי בו.

למה להלשין?
“מלשינון” נשמע קצת מלוכלך. אף אחד מאתנו לא אוהבים מלשינים, ואת הכינוי מלשינון הרי הדביקו גם ל”טלפון החם” של מס הכנסה, אליו מתקשרים אנשים כדי לחסל חשבונות עם אויביהם. אחר-כך פושטים סוכני רשות המיסים על המולשן ופושטים את עורו (בזמן שבכירי הרשות עסוקים – לכאורה – במתן הטבות לחבריהם).

אבל להתקשר למלשינון של משרד התמ”ת זה לא להיות שטינקר. כמו שלדווח על הטרדה מינית, או מעילה, או מעשה פשע חמור אחר זה לא להיות שטינקר. כי מאחורי מספר הטלפון הזה, שמופיע בראש העמוד, נמצאים אנשים שמשלמים להם כדי למנוע מעשי עוול – הלנת שכר, העסקה בשכר נמוך משכר מינימום, התעמרות בעובדים, וכל מיני דברים אחרים שהחוק מכסה והאכיפה לא.

העתיד שלכם
למדינת ישראל יש חוקי עבודה מתקדמים והוגנים. הבעיה העיקרית היא לא עם החוק אלא עם האכיפה.

סקר שנערך לאחרונה חשף שב-92% מהעסקים בישראל המעסיקים עוברים על החוק ופוגעים בזכויות העובדים בדרכים שונות. למצב המביש הזה, הגענו מפני שלפוליטיקאים שלנו לא אכפת מאתנו. הם בוחרים לשרת את המעסיקים, ומלבד הרבה צ’ופרים שטרחו להעניק להם בחוק הקפידו במשך השנים שלא להקים מערכת אכיפה יעילה לנושא.

אלי ישי, שר התמ”ת, החליט מסיבה כלשהי לשנות את הגישה. אולי הוא סתם עושה רוח ואולי באמת הגיע למסקנה שזה ישתלם לו וילך עם זה עד הסוף.

אם טרם הייתם במצב שבו זכויותיכם בעבודה נפגעו, אז הניחו שזה רק עניין של זמן. לי עצמי זה קרה יותר מפעם, גם כשהייתי בתפקידים בכירים יחסית. ברוב המקרים הצלחתי לשמור על התחת שלי ואפילו לעזור לאנשים אחרים, אבל לרוב האנשים וברוב מקומות העבודה אין את הידע או היכולת לעמוד על שלהם. לכן, מי שיכול לעזור לאחרים חייב לעשות את זה.

עתיד המדינה
לפני כארבע שנים אמר לי חברי הטוב שמוליק שלח, שלדעתו מטרת קברניטי הכלכלה בישראל היא להפוך את שוק העבודה בישראל לשוק עבדים. שמוליק הוא בעל תואר שני בכלכלה וכתב גלובס, ואחד האנשים היותר חריפים שאני מכיר (ואיש יקר באופן כללי). לכן אני בדרך-כלל נוטה לסמוך עליו, אבל במקרה הזה חשבתי שהוא מפריז. בדיעבד, אני חושב שהוא קלע בול.

ביבי, אולמרט, פישר וחבריהם – איש איש מסיבותיו – מעדיפים שישראל תהיה מדינה של כוח עבודה זול, כמו הודו. זו סוג הצמיחה שהם מציעים לנו: אחוז קטן מהאוכלוסייה יחיה טוב וכל השאר יהיו עניים.

בשביל מדינה כמו הודו, המצב הזה הוא אולי שלב ביניים לעתיד טוב יותר. בשביל מדינה כמו ישראל, כדי להגיע למצב הזה צריכה להתרחש נסיגה מרחיקת לכת בזכויות שלנו. זה לא יהפוך אותנו לכלכלה מבטיחה כמו הודו – זה יהפוך את מדינת ישראל לחלום בלהות עבור כל מי שאיננו עשיר.

הצעד הבא שלכם
אם אתם חושבים שדופקים אתכם או לא בטוחים, או אם אתם רוצים ללמוד קצת את הנושא לפני שתבחרו מה לעשות, תוכלו להתחיל בזה שתקראו קצת:

נסו לגלוש לכתבה איך לשמור על זכויות העובדים? (של עבדכם ושל רויטל זילונקה). היא כוללת קצת רקע והסרים והפניות לכל המקורות החשובים (כולל פורומים בהם תוכלו לקבל ייעוץ חינם, בלי להזדהות).

הגעתם למסקנה שפוגעים בכם או במישהו שאתם מכירים? רוצים להפסיק את זה? התקשרו למשרד התמ”ת, לטלפון 1-800-354-354.

עזרו לכם? ספרו לי כדי שאוכל לדווח שזה עובד. לא עזרו לכם? ספרו לי כדי שאוכל לכתוב מכתב עוקצני לשר ולפרסם אותו כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

השאר תגובה