סרוטונין וטחינה – סוד האושר?

צוות חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב ומהאוניברסיטה העברית בירושלים פרסם לאחרונה תוצאות של מחקר בנושא הקשר בין החומוס למין האנושי (זו לא בדיוק ההגדרה שלהם, אבל זה פחות או יותר הרעיון).

מסקנת החוקרים בתמצית: האדם בחר בגרגר החימצה בגלל חוצמת האמינו טריפטופן, שנמצאת בו בריכוז גבוה. הטריפטופן הוא חומר גלם מרכזי בייצור ההורמון מלטונין (האחראי על איזון השינה והעירות) והנוירוטרנסמיטור סרוטונין, האחראי על איזון מצב הרוח. בקיצור: יותר חומוס יותר טריפטופן ויותר מצברוח טוב (הקליקו על הלינק להרחבה על הנושא והסבר על המחקר).

רק כדי שתבינו את התהליך: רוב התרופות הנפוצות היום לטיפול במקרים קלים של דיכאון וחרדה, מבוססות על מונעי ספיגה חוזרת של סרוטונין (בקיצור: SSRI. כמה תרופות מהקבוצה הזו: פרוזק, סרוקסט, לוסטראל, ציפרלקס). כמות הסרוטנין במוח לא משתנה, אבל עובר יותר זמן עד שהוא נספג והדיכאון חוזר. התוספת של טריפטופן מהמזון, לעומת זאת, מגדילה את הכמות הכוללת של הסרוטנין בגוף.

לא רק SSRI, לא רק חומוס
מלבד SSRI, ישנו סוג נוסף של תרופות פופולריות נגד דיכאון וחרדות: SNRI או SSNRI ובעברית: מעכבי ספיגה חוזרת של נוראדרנלין – או של נוראדרנלין וסרוטנין גם יחד (כמו סימבלתה, ויאפקס, אפקסור, ינטרב. אגב, נוראדרנלין ונורפינפרין זה אותו הדבר). על חלק מהאנשים הן משפיעות הרבה יותר. 
 
הטחינה, המרכיב החשוב השני בחומוס, עשירה בטריפטופן וגם בחומצה אמינית נוספת: פנילאלנין. בשביל מה טוב הטריפטופן אנחנו כבר יודעים. הפנילאלנין מומר בגוף למולקולה בשם טירוזין, שהיא חומר גלם חשוב בייצור של דופאמין ו… נוראפינפרין. כלומר, ממרח החומוס שכולל טחינה – ולמעשה גם הטחינה לכשעצמה – הוא קצת כמו תרופת SNRI. רק טבעי יותר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • rozov   ביום 17 בפברואר 2007 בשעה 5:20

  הפול עשיר מאד ב אל דופא שהופך במוח לדופאמין
  גם גרגר החומוס עשיר באופן יחסי בדופא

 • גלעד   ביום 18 בפברואר 2007 בשעה 2:57

  אני לא זקוק למחקר כדי לדעת שקיטניות ועדשים מהווים מזון מופלא.

  אבל זה טוב שיש מחקרים כאלו, לטובת הציבור בכלל וציבור הקרניבורים בפרט.

 • דוד   ביום 29 באוקטובר 2007 בשעה 12:07

  ולמרות זאת אנחנו עם עצבני…
  מה היינו עושים בלי החומוס/טחינה?

 • דויד   ביום 14 בפברואר 2008 בשעה 16:21

  דוד צודק

 • אלמונית   ביום 24 במרץ 2009 בשעה 12:54

  כי לרוב אנחנו אוכלים חומוס וטחינה קנויים שהם רוויים בחומרים משמרים ולא מזינים. צריך לאכול טחינה וחומוס טריים הם הרבה יותר בריאים וגם בקושי משמינים..

 • קרן   ביום 25 ביוני 2009 בשעה 17:08

  טוב לדעת!!!

 • z   ביום 18 בנובמבר 2011 בשעה 22:02

  מאיפה קונים חומוס וטחינה טריים אלמונית?

 • אוריה   ביום 13 בינואר 2012 בשעה 15:58

  טחינה טריה מכינים מטחינה גולמית של קראוון או של היונה, וחומוס טרי מכינים מגרגרי חומוס מושרים ומבושלים, טחינה, לימון, שום, מלח פלפל ולמי שאוהב קמצוץ כמון

השאר תגובה