התוכנית הסודית: להפוך אתכם לעבדים

אין באמת תוכנית סדורה, שחור על לבן, כרוכה ומוכתרת “סודי ביותר”. אבל ניכר שיש אסטרטגיה – שברור את מי היא משרתת – להפוך את ישראל למדינה של כוח עבודה זול, נטול זכויות כמעט. בעל מעמד נחות בהרבה מזה של “העבד הנרצע” התנ”כי, אם כבר הזכרנו עבדות.

אלו עיקרי ה”תוכנית”:

א. לחסל את שכר המינימום. יוגדל או לא יוגדל, שכר המינימום הוא כבר בדיחה. 92 אחוזים המעסיקים לא מקיימים את חוקי העבודה. רבים מהם, גם בחוק הבסיסי כל-כך של שכר המינימום. מה שלא ניתן היה להשיג בשינוי חקיקה, הושג בהעלמת עין ומחדל מכוון שעל סף הפלילים. בהפרת אמונים שהלוואי שיום אחד עוד יעמדו עליהם אנשים לדין.

ב. לחסל את זכויות העובדים. אותם חוקים שרבים מהם לא נאכפים ב-92 אחוזים מהעסקים בישראל, נועדו להגן עלינו. הם מגדירים את זכויותינו במקרה שמפטרים אותנו, מתנכלים לנו, משפילים או מטרידים אותנו מינית במקום העבודה. אלו חוקים שמטרתם לשמור על האיזון בין הדרישות הקיומיות של העסק לבין כבודו ורווחתו של העובד.

במדינה מתוקנת, היו מביאים הנתונים המבהילים היקף הפרת החוק הזו, להקמת וועדת חקירה. מהסיבה הפשוטה: שמשמעות הנתון היא שרבבות בעלי עסקים ומנהלים הפועלים בשליחותם עוסקים בפעילות פלילית חמורה, של ניצול אנשים, סחיטתם, גניבה מהם או גרוע מזה. אבל השכבה הכלכלית המבוססת הזו שלחה זרועות אל תוך השלטון, שמשרת אותה ולא אותנו. צפוי לנו, אם כן, עתיד נטול זכויות. מלבד השכר, שגם עתידו לא מבטיח.

ג. ליצור עתודה של עבדים. מצבם של העובדים הזרים נותן מושג טוב על מה שצפוי לעשירונים התחתונים בישראל. גם פרוייקט ויסקונסין, שמטרתו היא להכריח את מי שרוצה לקבל קיצבה לעבוד בחינם או קרוב לזה, עבור עסק פרטי. המדיניות הכלכלית-חברתית מבית מדרשם של ביבי ואולמרט, אומרת שכספי המיסים שהמגזר העסקי מעביר למדינה, צריך לחזור אליו בדמות כוח עבודה זול. ממש זול.

העשירון התחתון של העובדים הזרים מוחזקים במכלאות, עובדים בפרך, ואז נזרקים לרחוב בלי ששילמו להם שקל. מאוחר יותר תופסים אותם קלגסי משטרת ההגירה (שהקים יעקב גנות) וזורקים אותם מהארץ. במקומם מביאים עובדים חדשים, שמשלמים תמורת הובלתם לארץ (קצת מזכיר את את האנשים שחפרו קברים לעצמם רגע לפני שהוצאו להורג) ואחרי שהם מגיעים לכאן עוברים טיפול דומה.

בסופו של דבר, העובדים הזרים וקורבנות ויסקונסין הרבה יותר רווחיים למגזר העסקי מאשר עובדים ישראליים רגילים שמצפים לשכר מינימום. במצב כזה, כשישנם עבדים זמינים, קל יותר לשכנע אנשים לעבוד בפחות משכר מינימום, או לסבול בשקט הלנות שכר. 
 
ד. לדרדר מטה את השכר של מעמד הביניים. גם כשהיו בישראל כבר עשרות אלפי מובטלי הייטק, המשיכו להעניק אצלנו אשרות עבודה למתכנתים מהודו. וזו רק דוגמא אחת כיצד מדינת ישראל מסייעת למעסיקים ליצור עודף היצע של עובדים, כדי לדרדר את השכר.

הרבה אנשים שאני מכיר, משכילים ומוכשרים, חזרו בשנים האחרונות להיות שכירים בעבודה מסודרת, אחרי תקופות ארוכות של אבטלה או עבודות מזדמנות. רובם מרוויחים היום אותו הדבר או פחות מאשר בתחילת העשור.

תופעות כאלו לא משתקפות בשכר הממוצע במשק, כי מי ששמן משמין ומי שרזה מרזה. שחיקת שכרם של 92 אחוזים מהאוכלוסייה מממנת את שכרם של 8 אחוזים, אם תרצו. ורוב השכירים בישראל מרכינים ראש ומושיטים את הידיים לאזיקי המעסיקים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • yigal laviv   ביום 24 בפברואר 2007 בשעה 19:09

  כל הכבוד על מה שכתבת.איך התפוח נופל רחוק מן העץ!

 • יורם   ביום 24 בפברואר 2007 בשעה 22:39

  אני באמת שלא מבין את הנקודה הזאת, וקראתי כבר פעמים איזכורים עליה.
  האם באמת יש מקומות שבצורה בוטה וישירה לא משלמים שכר מינימום? ז”א אדם עובד שעת עבודה ומקבל נניח 15 ש”ח במקום 20 (שזה שכר המינימום היום במשק) ?
  אני מניח שבבסטות בשוק הדברים נאכפים בצורה פחות רצינית. אבל עסקים קטנים, מסעדות וכל גוף שמוציא קבלה ומנסה לשמר לקיים סוג של מנהל תקין, כיצד הם יכולים לעשות בלוף כזה? מה מונע מכל עובד להגיש תלונה למשטרה\משרד התמ”ת אחרי שהוא מסיים את העבודה שם?

 • שוקי   ביום 25 בפברואר 2007 בשעה 15:53

  קודם כל, זה לא רק שכר מינימום אלא אלף סוגים אחרים של הפרות. אבל בעניין שכר המינימום, הדוגמא של יואב היא באמת קלאסית – בהרבה בתי הקפה והמסעדות, גם היום, מועסקים אנשים ב”תקופות ניסיון” ללא שכר, או כשהם מקבלים רק טיפים. במקרים אחרים המעסיק לוקח לעצמו את הטיפים או חלק מהם, בלי לידע את הלקוח – וזה מנוגד לחוק.
  אצל עובדי טלמרקטינג אפשר למצוא הרבה מקרים שמשלמים לאנשים פחות משכר מינימום כי הם מכרו מעט וכי במכוון לא תיעדו את מספר שעות העבודה האמיתי שלהם. בכלל, בכל תחום שבו מקובל לעבוד במשמרות ולשלם לפי שעות, תמצא תחמנויות שמטרתן לשלם פחות ממה שקובע החוק.

 • יאני   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 8:09

  את חוק שכר המינימום – גם אם זה עבודות “סולידיות” ואפילו יאפיות, לא באסטות בשוק.

  . לדוגמא, יש שוק שלם של עבודות שמשלמים עליהן בקבלנות, לפי ביצוע ולא לפי שעת עבודה או חודש. עכשיו, חברה שעוסקת בתרגומים, למשל, יכולה לקבוע חופשי חופשי כמה היא משלמת על תרגום של סרט או טקסט כלשהו. כמה זמן לקח למתרגם לעשות את העבודה? לא מעניין, בעיה שלו. מה זכויותיו כעובד? את מי זה מעניין, הרי הוא מועסק בתנאי פרי-לאנס, מה שאומר שאין לו זכויות, בכלל.

  עוד דוגמא: שוק המכירות. עובד נדרש למכור מוצר כלשהו, ומשלמים לו שכר בסיס נמוך בהרבה מהמינימום, והיתר – “עמלות ובונוסים”. לא מכרת כמו פנתר? לא קיבלת מספיק עמלות ולא הגעת למינימום. בעיה שלך.

  ככה זה עובד במקומות עבודה רבים בארץ.

 • דרומי   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 10:54

  יאני – מה שאתה מתאר היא שיטה חוקית לחלוטין, גם אם היא מלוכלכת. כשמעסיקים מישהו פרילנס, אפשר לשלם לו פר עבודה, ולא צריך לעניין אותך האם הוא הגיע לשכר המינימום או לא – בגלל זה הוא פרילנסר ולא עובד שלך.
  זו הסיבה שמעסיקים כל כך אוהבים פרילנסרים.

 • דנה   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 17:25

  שזרק שטר של 100 דולר לקבצן שביקש ממנו נדבה, ( לכתבה זו מאות תגובות תמיכה, אין לי ספק שרובן מפוברקות. אף לא אחת מתגובות שאט נפש שאני שיגרתי לא התפרסמה), ועוד כתבה, על סיור של יולי תמיר בחברת נוחי דנקנר לשם התרמה למערכת החינוך. ואני חושבת: חזרנו להיות מדינת הקבצנים, שמנדלי מוכר ספרים היטיב לתאר. מביש ומזעזע.

 • עומדת על ארבע   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 18:49

  וכלי התקשורת הם חלק מהמזימה הגלויה. הם משקפים לגמרי את המגמה ומשרתים את בעלי ההון שמחזיקים את העיתונים / ערוץ 2 / ערוץ 10 – וכו’.

  אפילו עמיר פרץ הלך להיות שר הבטחון ובחר לא לממש את הבטחותיו.

 • אזרח.   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 19:05

  We rarely hear, it has been said, of the combinations [that is, unions or colluding organizations] of masters, though frequently of those of workmen. But whoever imagines, upon this account, that masters rarely combine, is as ignorant of the world as of the subject. Masters are always and everywher

  in a sort of tacit, but constant and uniform combination, not to raise the wages of labor above their actual price.”

  — Adam Smith, Wealth Of Nations

  אנשים חכמים מאוד הזהירו מהשיטה הנהוגה היום בארה”ב(שיטה שהיא נגד הרוח של מייסדי האומה של ארה”ב)והנהוגה בישראל,שהיא תואמת ארה”ב.

  ברור שיש אסטרטגיה ותכנון.חוזרים חזרה לימי ה ברונים השודדים של סוף המאה ה19 .

  Unless you become more watchful in your states, and check this spirit of monopoly and thirst for exclusive privileges, you will in the end find ,that the most important powers of govenrment, have been given or bartered away, and the control of your dearest interessts, have been passed into the hands of these coporations.” –Andrew Jackson

  The country is headed toward a single and splendid government of an aristocracy, founded on banking institutions, and monied incorporations. and if this tendency continues, it will be the end of freedom and democracy. the few will be ruling and riding over the plundered plowman, and the beggar. I hope we shall take warning from the example of England, and crush in its birth ,the aristocracy of our moneyed corporations, which dare already to challenge our government to trial ,and bid defiance to the laws of our country. I sincerely believe that banking establishments, are more dangerous, than standing armies. – Thomas Jefferson

  It has indeed been a trying hour for the Republic; but I see in the near future a crisis approaching that unnerves me and causes me to tremble for the safety of my country. As a result of the war, corporations have been enthroned and an era of corruption in high places will follow, and the money power of the country will endeavor to prolong its reign by working on the prejudices of the people until all wealth is aggregated in a few hands, and the Republic is destroyed. I feel at this moment more anxiety for the safety of my country than ever before, even in the midst of war.”
  Abraham Lincoln in a letter
  to William F. Elkins, Nov 21st, 1864

  People of the same trade seldom meet together, even for merriment and diversion, but the conversation ends in a conspiracy against the public, or in some contrivance to raise prices.”
  — Adam Smith, Wealth Of Nations

  The interest of dealers, however,… is a always in some respects different from, and even opposite to, that of the public… The proposal of any new law or regulation of commerce which comes from this order ought… never to be adopted till after having been long and carefully examined, not only with the most scrupulous, but with the most suspicious attention. It comes from an order of men whose interest is never exactly the same with that of the public, who have generally an interest to deceive and even to oppress the public, and who accordingly have, upon many occasions, both deceived and oppressed it.”
  — Adam Smith, Wealth Of Nations

 • איריס   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 19:08

  וטוב שאתה קורא לילד בשמו.

  כמו כן, אמת ויציב שדיני העבדות מן התנ”כ – לא כל שכן הפיתוחים המאוחרים מן התלמוד -נאורים בהרבה מן המתבצע כאן, אגב כבר מתבצע מזה כמה עשורים, יש עבדים ממש.

 • אזרח.   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 19:12

  עוני בארה”ב.איך זה שאנשים עובדים,נפלו לעוני?(הפכו לעניים-עובדים
  )
  http://www.centeronhunger.org/pdf/JCPA.pdf

  ההרצאה מתארת את התהליכים,שהובילו את האנשים העובדים,למצב של עוני.למצב של עניים-עובדים.אותם תהליכים התרחשו במדוייק,בישראל.
  המאמר השני:

  כלכלת החילחול,הייתה סוס טרויאני.

  http://www.rationalrevolution.net/war/trickle_down.htm

  המאמר מראה איך המניפולציה עובדת,כדי למקסם רווחים, עבור העשירון העליון.
  קלקלת החילחול טוענת ,שאם ניתן לעשירים להתעשר,(ע”י תמריצים, הנחות מס,וכד`)או אז ,קצת מזה יזלוג-יחלחל כלפי מטה.
  את התוצאות ההרסניות של השיטה הקלקלית הזו,אפשר לראות בגרפים.
  השיטה עבדה ועובדת בישראל,במדוייק,כמו שעבדה בארה”ב.
  אני אתרגם דוגמא מתוך המאמר,המראה איך המניפולציה של קלקלת החילחול עובדת.
  יש לנו חדר עם חמישה אנשים.
  הסך הכל הכללי של הכסף בחדר, הוא $10.00 הכסף בחדר(ה $10.00),מתחלק בצורה כזו.:
  סהכ ערך: $10.00
  ג`ים,$4.00.שהם 40% מהסך הכל הכללי.
  סוזאן,$3.00 .שהם 30% מהסך הכל הכללי.
  טום,$2.00 .שהם 20% מהסך הכל הכללי.
  איימי,$1.00.שהם 10% מהסך הכל הכללי.
  ביל,$0.00 .שהם 0% מהסך הכל הכללי.
  סאםׁ(ביבי) נכנס לחדר,ומצהיר שיש לו $10.00 שהוא רוצה לתת ל ג`ים(העשירון העליון).הצהרה זו , גורמת לכל הנוכחים בחדר להתעצבן,וכוווולם מצהירים,שאם ג`ים יקח את הכסף, את ה $10.00 ,כווולם, יפליאו ב ג`ים מכות, שהוא יצטער על לקיחת הכסף.
  כשסאם רואה זאת, סאם מציע הצעה אחרת.
  סאם מצהיר שאם כוווולם יסכימו שסאם יתן רק $6.00 לג`ים,אז סאם יתן לכל אחד מהאחרים הנמצאים בחדר את הסכום של דולר אחד.$1.00.
  זה נשמע “פתרון טוב יותר”(למעשה עובדים עליהם.העוקץ המושלם) לכוווולם, וכוווולם מסכימים שג`ים יקבל את ה $6.00 מסאם.
  כך שלאחר שג`ים קיבל את כספו ,את ה $6.00 ,וכל אחד מהאחרים קיבל דולר אחד,$1.00,זהו המצב המוניטרי העכשווי בחדר.:
  הסך הכל, הערך של כל הכסף בחדר הוא $20.00 .
  ג`ים,$10.00.שהם 50% מהסך הכל הכללי.
  סוזאן,$4.00 .שהם 20% מהסך הכל הכללי.
  טום,$3.00 .שהם 15% מהסך הכל הכללי.
  איימי,$2.00.שהם 10% מהסך הכל הכללי.
  ביל,$1.00 .שהם 5% מהסך הכל הכללי.
  כמו שרואים,בגלל גורם האיפלציה,רוב האנשים בחדר,או שהפסידו מערך כספם, או לא ראו רווח ריאלי.
  אפשר גם לראות שה”כלכלה” “צמחה”,בדיוק כמו שתיאוריית החילחול מצהירה, אבל הצמיחה הייתה בכיוון אחד.
  לכיוונו של ג`ים,וטיפטוף-חילחול,לכיוונו של ביל.לביל היו 0 דולרים,ועכשיו, בעקבות “הצמיחה”,יש לו דולר אחד, שבא מהטיפטוף-חילחול.
  למרות שהכלכלה צמחה באופן כללי,רוב האנשים בחדר, ראו איבוד של ערך כספם.
  וזאת,מכיוון שהערך של הכסף, הוא יחסי.
  הערך של הכסף,יחסי להרבה גורמים.כאשר גורם אחד מאוד חשוב הוא:
  כמה כסף יש במערכת .

  אם יש לך דולר אחד,(1.00$ )מתוך עשרה דולרים,(10.00$ )אותו דולר אחד(1.00$ ), שווה יותר ,מאשר אם יש לך דולר אחד ,מתוך אלף דולרים (1.000$ ).
  כמה עשיר אתה במונחים דולריים,לא נמדד בכמות הדולרים שיש לך, במס` הדולרים שיש ברשותך.
  אלא,כמה אתה עשיר, נמדד ע”י המדד של:מהו החלק הדולרי שיש ברשותך, מתוך הסך הכל הכללי של מס` הדולרים שיש במערכת .
  כמה אחוזי דולרים יש לך, מתוך הסך הכל הכללי של כמות הדולרים במערכת.
  כעת, הדיעה שלך לגבי סאם וג`ים, יכולה להיות אחת מתוך שתי אופציות.
  1.ג`ים וסאם היו נאיביים,ולמעשה חשבו שבעצם פעולתם, ז”א,בעצם הפעלת תיאוריית החילחול, ה Trickle Down economics ,הם יעזרו לכוווולם.ולמעשה, אם התוצאה של הפעלת תוכנית החילחול,הייתה שלילית לכל האחרים, אז זה לא היה במכוון.מבחינת, רצינו, התכוונו, אבל לצערינו לא יצא.לא הצלחנו לעזור לכולם.
  2.ג`ים וסאם ידעו שאם הם לוקחים את ה 10.00$ ,מחלקים, ונותנים 6.00$ לג`ים,ו$1.00 לכל האחרים,זה לא יעזור לכוווולם, אלא רק לג`ים.והם עבדו על כל האחרים,בכוונה,לתועלתם האישית,כאשר ג`ים וסאם משתמשים ב”מתנה”(סוס טרויאני) של נתינת $1.00 ,למעמדות הנמוכים,כדי המעמדות הנמוכים יסכימו לתמוך בהפעלת תוכנית החילחול.ה Trickle Down economics
  כמו שראינו בדוגמאות למעלה, יש שלוש אפשרויות בסיסיות המאפשרות צמיחה(והרבה וראציות ביניהן)
  1.או שהצמיחה של הכלכלה נפרסת במידה שווה בין כווולם.
  2.או שהצמיחה של הכלכלה נוטה לכיוון התחתון של האוכלוסיה,ובכך העניים יראו עלייה בערך היחסי של כספם,מה שיהפוך אותם ל”פחות עניים”.
  3.או, שהצמיחה נוטה לכיוון מעלה,כך שהעשירים יראו עלייה בערך היחסי של הונם,ויהפכו ליותר עשירים.
  לצערי,בקלקלת החילחול, מס` 3 תמיד מנצח.
  הצמיחה היא תמיד כלפי מעלה.כלפי העשירים.כלפי העשירון העליון.
  ההוכחות, נמצאות בגרפים למטה.

  http://www.rationalrevolution.net/war/trickle_down.htm

  סאם=השלטון, הממשלה.ביבי,אולמרט,שרון,וכד’.
  ג`ים=העשירים,העשירון העליון.
  סוזאן=מעמד ביניים גבוה.
  טום=מעמד בינוני.(העניים -העובדים)
  איימי=מעמד נמוך.(עניים)
  ביל=העניים ביותר.אלה שהם על הפנים.בתחתית.

 • עומרון   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 19:30

  נשמע לי קצת גבוה, אפילו מנופח. אבל בלי קשר, כל מה שכתבת מדויק.
  המעסיק הגדול ביותר בשכר מינימום ומתחת לו, אגב, זו מדינת ישראל. לשם המחשה – אשתי עבדה שלוש שנים במשרד הקליטה (דרך חברת כח אדם כמובן) וקיבלה תנאים סוציאליים (כמה נאה). אלא ששכר היסוד היה נמוך משכר מינימום ואת ההפרש היא קיבלה בצד – השלמה לשכר מינימום. כך התנאים הסוציאליים ה”עודפים” (פנסיה לדוגמא) לא נגזרו מהמשכורת הכוללת, אלא רק מהבסיס. לאחר שהיא קפצה 2.5 דרגות (בזמן שיא, דרך אגב), היא עברה את שכר מינימום בחמישים ש”ח. כמובן שמבחינת שכר כולל, ברגע שעולות הדרגות כל מה שמתקזז זה ההשלמה לשכר מינימום.

 • אזרח.   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 20:16

  תוספת.
  מריצים את החוקה.ללא הפסק.לא בגלל שהאוליגרכים והמושחתים דואגים לזכויות האזרח.אלא בגלל שהמושחתים פוחדים ממה שדיברת עליו.מהמהפיכה נגדם.אז מה המושחתים עושים? מריצים את החוקה,כדי לקבע את זכיות הקניין שלהם.זכויות ,שרובן הן גניבה.פשוטו כמשמעו.גניבה.
  ה-כ-ל מתוכנן.
  הנה תגובה שכתבתי בעיתון הארץ.

  http://www.haaretz.com/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=697269&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0#resp

  תגובה 35 אזרח.

  גנבתם,רימתם,”הפרטתם” את הרכוש הציבורי ,ועכשיו תעגנו כל זאת בחוקה?
  במונח של: “זכות הקניין”?
  קניין מאיפה?ממה שהסבא והאבא שלכם “הוריש” לכם?,או קניין מהרכוש הציבורי שגנבתם,והשתלטתם עליו באמצעות “ההפרטה”.?

  מסכים עם תגובות:9 11 20 21 23 25 ו26 .במיוחד מס`9 .יודוד.
  המכון הישראלי ל”דמוקרטיה” מפמפם כבר שנים את רעיון החוקה.אין ויכוח על כך שיש צורך בחוקה.
  הבעייה היא: העיתוי לקידום רעיון החוקה.
  האם העיתוי נכון?
  האם כיום,במצב של יחסי הכוחות החברתיים העכשוויים, ניתן להבטיח חוקה דמוקרטית, הדוגלת בצדק חברתי ובשוויון אמיתי.
  כינון חוקה ראויה היום בישראל הוא בלתי אפשרי. חוקה כזאת תהיה תוצאה של מאבקי כוח פוליטיים, מפלגתיים, ועובדה זאת מנוגדת לעצם רעיון החוקה, שמטרתו להבטיח את זכויותיהם של כוווולם. גם של החלשים ושל חסרי הכוח הפוליטי. ייתכן שניתן היה לכונן חוקה מיד עם הקמת המדינה.
  בן-גוריון הטיל את כל משקלו האישי והאידיאולוגי נגד העברת חוקה.בן-גוריון , הוא בעצם הסיבה העיקרית לכך שלא הועברה חוקה בשנותיה הראשונות של המדינה. תפיסת היסוד לה הטיף היתה, כי אין להטיל שום מגבלה חוקתית על כוח החקיקה של הכנסת.(לכן יודוד מס`9 צודק)
  אולם משהוחמצה הזדמנות זאת, כל חוקה שתכונן היום, תהיה פגומה, ולכן תהיה לא ראויה.

  אם להתרשם על פי הצעת החוקה שנוסחה על ידי “מומחי” המכון ל”דמוקרטיה”, התשובה היא שלילית.
  המכון הישראלי ל”דמוקרטיה”,מקדם בישראל סדר יום ליברלי-קפיטליסטי הכולל שילובה של ישראל אל תוך הגלובליזציה, המשך הסדר החברתי הקיים ,ואף חיזוקו. הכספים למכון באים מארה”ב.מבעלי הון המכתיבים את דרך פעילותו, וחשיבתו.
  בויעידות קיסריה שמריץ המכון,משתתפים פוליטיקאים, בעלי הון ופקידים בכירים ,הדנים בשאלות העומדות במרכז הויכוח הפוליטי, הכלכלי והחברתי , תוך ראיה ניאו-ליברלית גלויה. כמה מסיכומי דיוניה חדרו אל לשכת שר האוצר ,והיו למדיניות רשמית. במלים אחרות,ועידות קיסריה מחליפות את הדיונים בכנסת.
  לכן שמתי את המילה דמוקרטיה במרכאות.
  אין בכוונתי להיכנס כאן לוויכוח על הנושאים האזרחיים שבהצעת החוקה.
  בכוונתי להתרכז בשאלות החברתיות שבהצעה . זהו ה”צד האפל” שלה.זה שלא מדברים בו במפורט. ההצעה לחוקה בהסכמה, חסכונית מאוד בכל הקשור לזכויות חברתיות ,ונדיבה מאוד בתיאור מוסדות השלטון ,ודרך תיפקודם.
  על פי הצעת החוקה, יש לכל “אדם הזכות לקנינו”, אבל אין לו זכויות בסיסיות בדיור, תעסוקה, פנסיה, צרכנות, רמת חיים סבירה ורווחה חברתית, שכר מחיה בכבוד, ושמירה על הסביבה.
  לגבי זכויות הילד, ההצעה קובעת, ש”כל ילד זכאי לקיום, לתנאי חיים בסיסיים ולהתפתחות, ככל שניתן במסגרת המשפחה”. הגדרה זו מתאימה עד מאוד לילד שהוריו מתגוררים בסביון. או בהרצליה פיתוח. ומה עם הילד שמשפחתו מתגוררת ברהט, או בירוחם? במלים אחרות, החוקה בהסכמה אינה מעניקה שום הגנה לעובדים, לאזרחים ולילדים שלא יחול בעתיד כרסום עוד יותר גדול בזכויות החברתיות שלהם,ולא מעניקה פתח להרחבתן.
  החוקה מכירה בזכות של “כל אזרח או תושב של המדינה לחופש להתאגד, לרבות הזכות להקים מפלגות, התאגדויות פוליטיות ואיגודים מקצועיים”. האם דינן של מפלגות פוליטיות, (שרובן מפלגות המייצגות את האינטרסים של בעלי ההון) כדינם של איגודים מקצועיים, האמורים לייצג את האינטרסים של מעמד העובדים? האם מנסחי החוקה לא שמעו על כך שקיימים במדינת ישראל עובדים (ולא סתם “אזרחים”)? ומה יעשו העובדים שאינם אזרחי המדינה או תושביה ? אין להם זכות לפעול במסגרת איגודים?

  סעיף זה שבהצעה, מהווה אף נסיגה, לעומת אמנות בינלאומיות שלחלקן הצטרפה מדינת ישראל, בדבר זכותם של העובדים להתארגן ולנהל מו”מ קיבוצי עם המעסיקים, על שיפור תנאי עסקתם ושכרם, ואף לחתום על הסכמים קיבוציים.

  חמור מזה, הוא הסעיף ב”חוקה בהסכמה” העוסק בחופש השביתה. בהצעה נאמר: “עובדים שהם צד לסכסוך עבודה זכאים לשבות, ובלבד שלא ייפגע תיפקודם הסדיר של השירותים החיוניים לציבור”. סעיף זה בחוק יסוד, מצמצם עד מאוד את זכות השביתה ,ומשנה באופן יסודי את כללי המשחק המשפטיים הקיימים במדינת ישראל. על פי ההצעה, רק “עובדים שהם צד לסכסוך עבודה זכאים לשבות”. כלומר, לא יתכנו שביתות סולידריות. (כפי שהיתה השביתה הכללית , למען עובדי הרשויות המקומיות שלא קיבלו שכר) ולא יתכנו שביתות נגד מדיניות הממשלה . כגון, קיצוץ בקצבאות, או פגיעה ברווחה. גם שביתה פוליטית אסורה על פי ההצעה. הרי לא מדובר רק על “עובדים שהם צד לסכסוך”. אלא, העובדים שהם צד במאבק המעמדי.

 • שי שלוש   ביום 27 בפברואר 2007 בשעה 0:01

  אני רוצה להמליץ לכם על הבלוג הזה
  http://www.tapuz.co.il/blog/userBlog.asp?FolderName=elections

  כבר המלצתי עליו. ועכשיו בהמשך למה ששוקי כתב

  שי

 • שושי   ביום 27 בפברואר 2007 בשעה 7:38

  http://www.kavlaoved.org.il

 • שוקי   ביום 27 בפברואר 2007 בשעה 12:01

  אם היה מדובר במשק ליברלי אמיתי, שנותן הזדמנות שווה, אז אולי היה קשר ישר בין מידת המאמץ למידת ההצלחה שלך. אבל זה לא המצב.

 • יואב לוי   ביום 25 בפברואר 2007 בשעה 13:27

  הבלוף אפשרי מסיבה פשוטה. המגזר המנוצל ביותר, לרוב לא מודע לזכויות שלו, ואין לו את הכוחות להתעסק עם תביעות שנמשכות זמן רב. על כל עובד שבאמת תובע יש רבים אחרים שלא תובעים, ועל כן שיטת ‘מצליח’ משתלמת למעסיקים.
  אחותי הקטנה השתחררה מהצבא לפני כשבועיים, והחלה לעבוד כמלצרית. על 9 שעות עבודה השבוע שילמו לה 13 שקלים בלבד. למה זה? כי את השאר היא השיגה בטיפים, אז כביכול היא קיבלה מהמעסיק את שכר המינימום, כאשר בפועל הוא שילם לה שקלים בודדים עבור 9 שעות עבודה
  וזו רק דוגמה אחת קטנה.

 • הייקו   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 0:43

  מעניין כמה מהם/ן ירהיבו עוז לנפנף בה מול מעסיק נצלן.
  http://news.walla.co.il/?w=/1/1068015

 • שפי   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 19:50

  אבל כבר מאוחר מדי בשביל לתקן דרך הפוליטיקה (מפלגות/ בחירות/ כנסת/ ממשלה/ הסתדרות/ בתי-משפט).
  אבל הם ערים לאפשרות שתהיה מהפכה של ממש, ויעזבו את הארץ רגע-לפני, כשהיא מרוקנת. לאן הם ילכו? הוקינס אומר שלכוכבים אחרים.
  אבל ההם האלה הם כל אחד מכם, כל אחד מכם מצטרף בחדווה לכוחות ה”אסטרטגיה”, השאלה מבחינתכם היא רק אם אתם מספיק “מוכשרים”.
  זה לא יסתדר ברוח טובה. רק באפוקליפסה, שאחריה המדינה כאילו תתגלגל, תוולד מחדש.
  “המהפך” ב-77. שם התחילה ההסתערות על הקוד הגנטי/ ההורוסקופ של הציונות-המדינה. צריך להיות כבר די זקן בשביל לזכור את שר האוצר ארליך.
  תקרא מה קורה בברזיל, על-פי התאור המצוין של אליעזר יערי:
  http://www.notes.co.il/eliezer/26818.asp

  את זה כתבתי לפני כחמש שנים. קצת מסורבל, אבל מתחיל להיות מובן לציבור הרחב:
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=98991&blogcode=1716244

 • שקדיה   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 20:13

  מתחילה במערכת החינוך הממלכתית. הפערים העצומים ברמת החינוך בין אזורים עמידים ובין הפריפריות הדלות, אינם מקריים. הפערים הללו גוזרים את דינם של מרבית תלמידי ישראל לבגרות נטולת ברירות ויכולת להתקדם.
  נשמע לא הגיוני שהמדינה מונעת מדור העתיד את יכולתו לפתח את הכישורים והכשרונות הגלומים בו, ובכך מצמצמת את פוטנציאל התפתחותה האקדמית והמקצועית. אבל ישראל נתנה (או שמא מכרה) את מפתחות המדינה למעמד החזק – שהפך גם את הממשלה וההסתדרות לעבדים עושי דברו – שהדבר היחיד העומד מול עיניו הוא שימור כוחו והנחלתו לילדיו.

 • אסי   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 21:15

  כן, גם לי הזובור מהעבודה גרמה למעצור ראשון בכתיבה בנושאים האלו. אני שמח שלך הוא עבר.
  אצלי – אולי בקרוב.
  תודה

 • ימימה   ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 22:23

  וגם אני לא מבינה מה כל כך סמוי בתכנית הזו. היא גלויה הרבה יותר זמן ממה שנדמה לך. (נדמה לי.)

 • אבי   ביום 27 בפברואר 2007 בשעה 11:19

  יש בישראל איזה קטע מכוער שאם אתה רוצה להצליח בחיים אתה חייב להתאמץ. לא לעניין.

 • אסי   ביום 27 בפברואר 2007 בשעה 20:40

  http://www.notes.co.il/assi/29330.asp

טרקבאקים

 • מאת link ביום 11 בנובמבר 2007 בשעה 1:28

  wonderful post

 • מאת האתר של מתי שמואלוף ביום 26 בפברואר 2007 בשעה 20:24

  בחודשים האחרונים החלה התארגנות של עובדי קבלן ובעיקר מאבטחים, בכל רחבי הארץ, כנגד רמיסת זכויותיהם בידי המעסיקים, חברות הקבלן/כ”א.

  לפני כחודשיים וחצי התאחדנו כולנו, מאבטחי בית החולים ‘קפלן’ שברחובו

השאר תגובה