במה חדשה בסכנה

אהוד מדווח ב-ynet על מצב הביש אליו נקלע במה חדשה. במקום שאבלבל את המוח לכו ותקראו, זו ידיעה לא ארוכה.   

כשלעצמי, רציתי רק להוסיף כמה מילים על האתר, בטון קצת אישי.

אני גיליתי אותו ב-98′ או ב-99′, כשהיו בו רק כמה עשרות כותבים (למעשה, 76 כותבים. העמוד שלי הוא מספר 77. כשהאתר יעלה מחדש – ואני בטוח לגמרי שהוא יעלה – העמוד שלי יהיה כאן).

מלבד האפשרות המופלאה לזמנה, להעלות טקסטים שלי לרשת בלי להקים לשם כך אתר, ולהגיע לקהל בלי לשווק את עצמי, חשבתי שזה פשוט אתר מדהים. עד היום, אני חושב שזה אתר אחד האתרים הכי חכמים שקמו בישראל. העיצוב התיישן והמערכת הפכה מאד לא יציבה, אבל לוגיקת הניווט היא ממש חוויה אסתטית.  

בכל אופן, ההתלהבות שלי התקררה כשהבנתי כמה הקהל אליו אני פונה קטן. שנה-שנתיים אחר-כך חזרתי ומצאתי שיש באתר חומרים של 20 אלף יוצרים. הבמה הקטנטנה הפכה לאיצטדיון.

הופעת הבלוגים על המפה קצת עמעמה את זהרו של האתר, ועדיין – בועז רימר, המייסד ועמוד התווך המאיים לקרוס – מחזיק בידיו לדעתי נכס פנומנלי. קהילה אינטרנטית ייחודית ומפעל תרבותי חשוב מאין כמותו. אתם יכולים לומר ש”99 אחוז זבל” אבל זה עדיין משאיר אתכם עם עשרות ואולי מאות יוצרים מוכשרים – שלא לדבר על המספר הגדול של האנשים שהאתר הזה היה תחנה בעלת חשיבות קיומית לקריירה היצירתית שלהם (ע”ע אמיר גוטפרויד למשל).

בקיצור: אני מאד מקווה שהאתר לא ייסגר, ולמעשה כמעט בטוח שיימצא מי שיעשה לרימר טובה ויוריד ממנו את העול הזה. והלוואי שבאותה הזדמנות גם יקבל צ’ק שמנמן, כי ממש מגיע לו. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוחאי   ביום 8 במרץ 2007 בשעה 18:57

  הבנתי שהגיבויים ישנים מדי.
  מענין אם ההשחתה היתה של האקרים שנהנים לפרוץ ולהרוס אתרים, וכאלה יש רבים בעולם (סינים, טורקים, ברזילאים) או שהיתה פה כוונת זדון של מתחרים כלשהם.

 • נמרוד ברנע   ביום 8 במרץ 2007 בשעה 20:02

  “במה חדשה” הוא אתר ששווה לא רק דיון כאן, אלא אפילו מחקר אקדמי ומספר ימי עיון.
  היכרותי עם האתר היא משנת 2001, ובמשך תקופה ארוכה רבים מחברי היו עורכים, מנהלי פורומים וכותבים מרכזיים באתר. מדובר בסיפור יפהפיה של השקעה עצמית גדולה מצד המייסד הראוי לכל שבח, לבין הגולשים שיצרו קהילה מציאותית וממשית.
  הצרה הצרורה היא שבועז סחב את כל הנטל על כתפיו, ואומנם בעז הוא אדם עב מידות, אך גם כתפיו של אטלס קרסו יום אחד. אינני יכול להצביע על הנקודה בה התחילה ההדרדרות בבמה חדשה, אך כשהיא התחילה, ולא נמצא פיתרון כלשהו להצפת תכני הזבל, לא אומצו טכנולוגיות חדשות לדירוג ע”י גולשים, טכנולוגית הווב 2.0 לא אומצה וסגל העורכים – אותם עובדים סזיפים אשר בהתנדבות קוראים כל יצירה שעולה ומאשרים אותה – לא עמד בנטל, “במה חדשה” איבד מזוהרו ופוריותו.
  כמו כן המודל הכלכלי של האתר, שהיה ללא מטרות רווח, היה מאוד בעייתי וכולו עמד על הפילנטרופיה של בועז ומספר קטן של נדבנים שמילאו כוסות במטבעות ושטרות ב”ערב במה” פעם בכמה חודשים. מן הראוי הזה למצוא מודל מימון מתוחכם יותר, השתתפות של הגולשים, מרצ’נדייזינג, שיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים דוגמאת ישראבלוג ונענע – משהו. היה ברור שלא עד קץ הימים יוכל בועז לממן מכיסו הפרטי את האתר.

  ניתן לקוות כי ההדים שיעלו ברשת בעקבות הפריצה הזדונית לאתר יצרו שיח ציבורי פורה שיעלה את סוגיית המודל הכלכלי לאתרים מסוג זה (ואולי כדאי גם לתהות על “רשימות” באותה הזדמנות) והאפשרויות הקיימות למימון.

 • אסף   ביום 9 במרץ 2007 בשעה 8:37

  יוחאי, “(סינים, טורקים, ברזילאים)”? עוד הכללות שאתה רוצה לחלוק איתנו? האקרים ואנשים חראות זה דבר גלובלי.

 • שושי   ביום 9 במרץ 2007 בשעה 11:35

  שבעקבותיהן בא במרוצה מפח-נפש. כבר לפני כמה שנים, כשגיליתי את האתר, היו בתור לבדיקה מעל 5,000 יצירות, ונמסר שבדיקתן תארך חודשים רבים, לפחות.
  זה גרם לי כגולשת להרגיש דחויה ולא חזרתי (ומי יודע מה הפסידה האנושות).

 • אורי ב.   ביום 9 במרץ 2007 בשעה 12:54

  אבל מניסיון, כל הרעיונות יפים בתיאוריה, אני מבטיח לך מהיכרות מועטה שיש לי עם בועז שהם עלו גם בראשו ויותר מזה.
  וכשבאמת רוצים להזיז משהו, היזמים של אתרי התוכן העצמאיים מוצאים את עצמם לבד רב הזמן.

  רק כדי למנוע אי הבנה, האתרים שלנו מגובים באופן יותר שיטתי, אבל זה לא אומר שעתידם מובטח בתנאים שבהם הם נאלצים להתקיים.

 • ליאת   ביום 10 במרץ 2007 בשעה 15:09

  היה לי דף יוצר בבמה עם המון שירים שכתבתי וגם עבודות גרפיקה. והכל הלך לטימיון…חבל מקווה שמי שאחראי לעוגמת הנפש הזו יבוא על עונשו!!! אני מתארת לעצמי שהמון אנשים שהיה להם שם עמוד מאוכזבים ואפילו עצובים כמוני : (

 • אהוד רטנר   ביום 10 במרץ 2007 בשעה 20:20

  לא כולם נאורים כמוכם. בכתבה המקבילה בynet היו תגובות מחורבנות: אנשים שביקרו על ימין ועל שמאל את ההתנהלות הכלכלית של בועז, חצופים שקטלו את האופן בו המידע לא גובה(!), אנשים שחשבו שהאתר משמש כשרת אכסון ושלא החזיקו גיבוי משלהם (!!) והכי גרוע- אנשים שמשוכנעים שהכל ספין תקשורתי של בועז רימר, כדי למכור את הדומיין ב9000000 דולר (!!!).

  בקיצור, חבל על הזמן שיש אנשים שלא יודעים להעריך – כאן לפחות מצאתי קהילה קצת יותר אינטליגנטית.
  ובהזדמנות זו: האם מישהו מכיר דרך לתמוך בבועז? אם כן, אנא שלחו מייל ל
  ehud.rattner _at_ gmail.com

  (ולא רשמתי את זה אחרת מפאת ספאמים, תודה)

 • ח ל י   ביום 8 במרץ 2007 בשעה 18:00

  צודק בכל מילה. הלואי ויסתדר.

  גם אני שמרתי שם כמה וכמה דפים
  אבל בשם בדוי 🙂 –

 • שפי   ביום 11 במרץ 2007 בשעה 15:39

  הפורמט של “במה חדשה” עבר זמנו. כשפתחתי שם עמוד לפני כ-3 שנים הוא כבר היה בדקדנס מאסיבי.
  גם הפורמט של “בלוג” עבר זמנו, והראייה היא ה”טראקבקים” וכיו”ב, שמוכיחים שמה שאתם באמת צריכים/רוצים זה לא יותר מ”פורום”.
  וגם הציפיות הסבירות מ”פורום” הן מוגזמות, לגבי רוב-רובכם כל פורמט שמעבר ל”צ’ט” הוא יומרה ריקה, שיותר משגעת אתכם מאשר תורמת לחייכם.
  צ’ט, שיחות “ועידה” טלפוניות, קופידונים, איי-סי-קיואים, הכי אני ממליץ לכם לחזור להפגש ממש.
  “מגזין במה” עומד על תילו, בחודשים האחרונים פירסמתי שם כמה רשימות:
  http://stagemag.co.il/Authors/25992

השאר תגובה