מה באמת אומר הדו”ח על עמיר פרץ

צר לי על עמיר פרץ, באמת. אני חושב שהוא קיבל הזדמנות היסטורית להשפיע על המצב החברתי בישראל והחמיץ אותה. אני חושב שהוא נגרר למלחמת לבנון, בניגוד לנטייתו הטבעית, ובמידה מסויימת הוא אכן קורבן – של הנסיבות, של מקבלי החלטות אחרים, ושל אוסף הצבועים והשקרנים שמקיף אותו במפלגה שלו.

אבל כמו ה”לחצו עליי” של ביבי בזמנו, כל הנסיבות המקלות אינן מסירות ממנו את האחריות.

ממשלת אולמרט היא הממשלה הכושלת והמושחתת ביותר בתולדות ישראל, ופרץ הוא שותף בכיר בממשלה ובכשלונותיה. אם לא הייתה דרך אחרת, היה עליו להתפטר מתפקידו ו/או לפרק את הממשלה כבר לפני זמן רב – עם ייקור הלחם, העברת התקציב, הצטרפות ליברמן, או מייד אחרי המלחמה.

***

אתמול הגיעה אליי באימייל מצגת ובה “החלקים המצונזרים” מדו”ח וועדת וינוגרד. כביכול, מידע שהוסתר מהציבור לגבי מידת אחריותו האמיתית של פרץ לכשלון במלחמת לבנון השנייה.

כמובן שאין במצגת הזו שום פרט חדש שאינו מופיע בדו”ח שנחשף באופן פומבי. מה שהיה במצגת בכל זאת, היא הצגה מגמתית של דברים שנאמרו על פרץ בדו”ח.

האמת חייבת להיאמר: בניגוד לאולמרט, חברי הוועדה לא ייחסו לפרץ זחיחות וחוסר אחריות אחריות. אדרבא: הם הדגישו מספר מקרים בהם פעל באופן נכון – ואת המקרים האלה טרח יוצר המצגת לצטט. אבל מה לעשות שכל מקרה כזה מסתיים בדו”ח ב”אבל”.

דו”ח הביניים של וועדת וינוגרד מטיל על פרץ חלק מהאחריות – למרות שהיה חדש בתפקיד, למרות הכשלים המערכתיים, ולמרות שהמידע שקיבל היה בעייתי ולא מספיק. פרץ, על-פי הדו”ח טעה בשיקול דעת כשסמך על מקבלי ההחלטות האחרים ולא עשה מספיק כדי לחפות על חוסר ניסיונו. חשוב לא פחות: הוועדה קובעת שהוא יכול היה למלא את התפקיד טוב יותר למרות חוסר ניסיונו וחרף הנסיבות המקלות.

כמה דוגמאות מתוך הדו”ח:

“לא ניתן להטיל על שר הביטחון אחריות לכשלים… שנוצרו בימיו של קודמיו בתפקיד – אולם כאשר הוא עצמו מילא את תפקידו העיקרי כמפקח על הצבא והנחה אותו – האחריות השלמה הייתה מוטלת על כתפיו” (סעיף 150).

“אנו קובעים כי השר לא נעזר עזרה של ממש באגף הביטחוני מדיני… מנגנון מקצועי חשוב שהיה אמור לתת מענה לקושי מבני ידוע, לא תפקד במערכה בצורה שתוכננה” (סעיף 153).

“שר הביטחון נושא באחריות לתרומתו הוא למכלול ההחלטות הנוגעות ליציאה למערכה ובמהלכה, וכן לניהולה, כמו גם לדרך בה הוכנו הדיונים שבמסגרתם התקבלו החלטות אלה” (סעיף 158).

בקיצור: פרץ, על-פי וינוגרד, אולי אשם פחות מאולמרט וחלוץ – אבל לא פטור מאחריות.

אם אתם לא מאמינים, לכו ותקראו את פרק המסקנות של הדו”ח ותשפטו בעצמכם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אחת מהצפון   ביום 3 במאי 2007 בשעה 13:09

  ואם לא היה מדובר במדינה שלנו- יכולנו להתגלגל מצחוק.
  תשמע,שוקי, האמת היא שהמחדל הוא של הצבא בלבד הפעם. אבל אנחנו את הצבא אוהבים לחבק אז מצאנו שעירים לעזאזאל וכדי להצדיק את הבחירה- הוספנו לשק את כל המגרעות והפשלות והשחיתויות האחרות שלהם. בוא נתמקד רק במלחמה, טוב? תדמיין לעצמך שאתה שר הבטחון החדש. אתה נכנס לתפקיד ומתחיל ללמוד. איך? אתה מזמן בעלי מקצוע ותפקידים בכירים מהצבא וגם נעזר ביועצים חיצונים שידריכו אותך. הגיוני עד כאן? נניח שאתה שואל את הרמטכ”ל: מה מצב הציוד בימ”חים? והוא אומר: מצויין. הכל כמעט מלא ונשלים את השאר בקרוב. כנ”ל לגבי כשירות החיילים, האימונים, וכו’. על הכל הוא קיבל תשובות שקריות. האם הוא היה אמור לגשת לימ”ח לבדוק? לראות חיילים באימונים? את כל החיילות?
  ואני אומרת לך שלא! חלוץ ידע את האמת אבל לא רק הוא. גם מופז ידע, גם אשכנזי ידע, גם יעלון ידע. אם אדע שאמרו לו את המצב לאשורו ובכל זאת החליט על מה שהחליט- רק אז אני מקבלת את דעתך.

 • איתי אשר   ביום 3 במאי 2007 בשעה 14:48

  המצגת
  http://www.blacklabor.org/?p=563

 • יוחאי   ביום 3 במאי 2007 בשעה 14:52

  הבעיה התחילה כשהוא לקח על עצמו את התיק הזה. שר בטחון אזרחי זה טוב. שר בטחון אזרחי שאין לו שום רקע קודם זה רע. לא ועדת חוץ ובטחון, לא אג’נדה בטחונית. נאדה.

 • לב פולבוי   ביום 17 במאי 2007 בשעה 1:12

  יופי לו שהוא “פחות אשם”.
  הוא עדיין אשם בזה שהוא הסכים, בשביל לקדם מטרות פוליטיות, בראש גוף שאין לו שום מושג בקשר לאופן שבו הוא עובד.

  אתה לא יכול לעבוד בתור נהג משאית לפני שקיבלת רשיון, גם בגלל שאתה עלול לפגוע בעצמך, אבל בעיקר בגלל שאתה עלול לפגוע באחרים.
  פרץ פגע, גם אם לא באופן אישי, במשפחות של מאות חיילים מתים ופצועים. באופן אירוני, הוא עצמו נשאר בחיים, גם אם תלוי על קצה חוט.

 • מכבס ותולה   ביום 3 במאי 2007 בשעה 12:36

  גם אני עיינתי בדו”ח ובין השאר, התחושה העולה משם היא שצבא “כשכש” בדרג המדיני.

טרקבאקים

 • (כרגע, פוסט קצר – בהמשך, יגיע אחד מפורט יותר).
  למי שעדיין לא הספיק לקרוא את המסמך המרתק, הקליקו כאן.
  אני אינני איש צבא, פוליטיקאי או נושא משרה ציבורית. אני אזרח העוסק ומתעניין בדרכי הפעולה של מערכ

השאר תגובה