סופרפארם: 5 סיבות לחרם צרכנים

המאבק לו אני הכי מחוייב כרגע, הוא זה שישלח – אי”ה במהרה בקרוב – את אהוד אולמרט הביתה.

ונכון, בדרך-כלל אם אני נשאל, אני ממליץ לאנשים “לא לפתוח חזיתות נוספות” כדי לא להתפזר. מצד שני, אני חושב שסופרפארם ואולמרט חד-הם. זה משום שמעשיה של רשת סופרפארם, והתרבות הניהולית המשתקפת מהם, נראים לי כביטוי לא רק להשחתת מידות וחוסר מוסריות בסיסי, אלא גם לחוסר יכולת ניהולית

בהמשך, אסביר לכם מדוע אני פותח בחרם אישי על רשת סופרפארם. מדוע אני – קצת באיחור לבושתי – מפסיק לקנות שם מהיום. אתם מוזמנים להצטרף כמובן.

1. בגלל פרשת הקופאיות. הרווחה הפיזית של העובד משפיעה על רווחתו הנפשית, ולכן גם על תפוקתו. יש לכך סימוכין באלפי מחקרים שנערכו, במספר גובר והולך, לאורך 100 השנים האחרונות. רק מנהל טיפש ואכזר יחשוב שלהכריח את עובדיו לעמוד [הארץ], לאורך כל יום העבודה, יתרום לפריון ולרווחיות. זה מה שעשתה סופרפארם.

מבחינה מוסרית וחוקית, זהו גם פשע וגם מעשה רשעות. ולמרות שעברו כבר שלוש שנים מפותלות של מחאה, מאבק, התאגדות, הסכמים וחקיקה – נכון לעכשיו בסניף סופרפארם הקרוב לביתי כל העובדים עומדים.

2. כי אני שונא לחכות בתור. סופרפארם מציגה כישלון מוחלט בכל מה שקשור ל”חוויית הקנייה”. אם תבואו בגלל פרסומות ה”סיבוב אחד לגוף, סיבוב אחד לנפש”, תגלו שבסוף שני הסיבובים ב-9 מכל 10 מקרים תיתקעו בתור מעצבן ליד הקופות. אתם יודעים – אלו עם הקופאיות העצבניות, כי הן עומדות 8 שעות ביום.

והדובדבן שבקצפת: עכשיו, כשמספר התרופות ללא-מרשם הנמכרות ברשתות גדל, יהיה עליכם להמתין (לפחות בסניף שאני מכיר) פי שניים זמן בקניית תרופות בסופרפארם. למה? כי הם מוכרים יותר תרופות ללא-מרשם מתרופות במרשם, אבל מספר הקופאים בבית-המרחקת גדול ממספר הרוקחים (אולי כי לרוקחים משלמים יותר?). בקיצור: איוולת. בכלל – ניכר שגם הרוקחים כמו הקופאיות, די אומללים.

3. בגלל הרמאויות הקטנות. כמו בסיפור מדבקות המבצע שהגיע בשבוע שעבר לעיתונות [TheMarker]. לפי התחקיר העיתונאי בנושא, סופרפארם (וגם ניו-פארם) ניסו להטעות לקוחות: למכור להם במחיר רגיל ולגרום להם לחשוב שקיבלו מחיר זול.

כל העסקים רוצים למכור יותר, אבל כדי להצליח בזה יש לדעת לשווק. בסופרפארם מעדיפים את הדרך הקלה: להשתמש בשיטות מנוגדות לכאורה לחוק, בוודאי למוסר, וגם לעקרונות השוק החופשי (לפי אדם סמית’ תנאי הכרחי לשוק חופשי משוכלל היא שקיפות וזמינות מוחלטת של המידע על המחירים).

4. בגלל שאין להם בושה. שמתי לב לזה בפעם הראשונה בפרשת המים המינרלים [ynet]. היו עוד מקרים, בראשם כמובן התגובה האלמותית בפרשת הקופאיות: “הקופאיות עומדות כי מדיניות הרשת היא להעניק ללקוח שירות בגובה העיניים”  [ynet]. זהו אותו השילוב האולמרטי כל-כך, בין אי לקיחת אחריות, גסות רוח, זלזול בזולתך וחוסר בושה.

5. בגלל הצביעות. ביוני 2006 הייתה סופרפארם החברה הראשונה שמיהרה לקבל את “תו אמון הציבור“, אות של עמותה באותו שם, שמבטיח שהיא שומרת על כללים “המתמקדים באמת והגינות, גילוי נאות ושקיפות מידע, ואחריות למוצר” [ynet]. לאור ארבעת הסעיפים הקודמים, אני נוטה לחשוב שזה לא נעשה בתום לב.

זוו תמצית תרבות השקר והצביעות של הניהול הקלוקל – כשאינך יודע לעשות עסקים, אתה מציג מצגי שווא.

אני אצל צבועים לא אוהב לקנות. כמו שאני לא אוהב שמרמים אותי, לא סובל שמוכרים לי “ניקיון” ומציעים לי לכלוך. אני לא אוהב לשלם יותר תמורת חוויית קנייה מפוקפקת ומוצרים שאינם בהכרח יותר טובים. ובגלל זה אני לא קונה יותר מאולמרט… סליחה, מסופרפארם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עומר   ביום 6 במאי 2007 בשעה 20:32

  אולמרט, בדיוק כמו הסופרפארם, הוא מונופול…
  מה עושים?

 • עוברת אורח   ביום 6 במאי 2007 בשעה 20:56

  אני משתדלת שלא לקנות שם ובכלל ברשתות, ראשית כל, כי עדיף לא לתרום לפרנסתם של מי שמשלמים שכר מינימום לעובדיהם ומעשירית את הבעלים המיליארדר וקומץ מלחכי פנכתו. ואח”כ בגלל כל הסיבות שמנית.

 • נדב   ביום 6 במאי 2007 בשעה 21:07

  אני כבר מזמן החרמתי אותה ובדיוק מהסיבות שציינת.

 • שושי   ביום 6 במאי 2007 בשעה 22:56

  לברר כמה עולה תרופה.

 • ניר   ביום 7 במאי 2007 בשעה 1:31

  ושם הרבה יותר גרוע, ואין חצי מהמוצרים.

 • איתי אשר   ביום 7 במאי 2007 בשעה 10:25

  כל הטענות יפות וחשובות, אך חרם צרכנים יכול להיות כלי אפקטיבי כשיש לי אלטרנטיבות טובות וזמינות.
  אני אדם עובד ולא משופע בכסף. כשאני אוסף את שאריות כוחי בתשע בערב אחרי העבודה ולאחר הרדמת התינוקת ויוצא לקנות חיתולים, הפיתוי ללכת ברגל לסופרפארם השכונתי הוא פשוט חזק מכל אידיאולוגיה. מה גם שאנחנו לא תל אביב ובשעות האלה אין יותר מדי חנויות פתוחות. ובמיוחד כאשר יש שם לעתים מבצעים של הנחה משמעותית מאוד על חיתולים, שהופכים לסעיף בתקציב החודשי.

  לכן לדעתי חרם על רשת בתי קפה שלא נותנת זכויות לעובדים הוא יותר אפקטיבי (לפחות בפוטנציה) מחרם על רשת פארם.

  יש הבדל בין מציאות ובין לענות לסקר
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3375798,00.html

  מי שמעוניין להתנדב בקבוצה שדואגת ליישום “חוק הקופאיות” בשטח, שלא יישאר אות מתה בספר החוקים – מתבקש לפנות במייל אלינו.

 • שוקי   ביום 14 במאי 2007 בשעה 2:38

  אה, חשבתי על זה.
  אם זה היה נכון היו לא רק מעט רוקחים אלא גם פחות קופאים. אתה מייחס יותר מדי תחכום למטומטמים האלה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 2 ביולי 2007 בשעה 22:08

  למה לקטול סתם!!
  אתה בכלל לא מכיר את הרשת לע

 • שימ   ביום 24 בדצמבר 2007 בשעה 20:29

  א.לא יודע מה היה פעם, היום אני יושב כשאני בקופה ותאמת יותר נוח לעמוד רוב הזמן…
  ב. יש פעמים רבות שמחירי מוצרים מסויימים זולים יותר מהרבה רשתות אחרות, אז לפני שאתה מאשים בניהול כושל תנסה לברר ולראות שיש גם הפסד על מחירת מוצרים מסויימים, כמובן ההנחה היא שהלקוח ישלים את ההפסד בקנייה של המוצרים האחרים שייקח אבל פה אף אחד לא מכריח אותו לקנות את המוצרים היקרים.
  ג. כמו רוב הישראלים, אתה יכול להסתובב בסופר שעות אבל לעמוד בתור 7 דקות?!? חס וחלילה. האמת שהתור ארוך לא בגלל הקופאיים אלה בגלל הלקוחות שמחפשים איפה האשראי שלהם, מדברים בפלאפון, ומציקים ללא סוף בנוגע לחשבון.
  ד. בסה”כ סופר פארם היא אחלה של רשת וההוכחה הכי נחרצת היא כמות הסניפים האדירה שפרוסה בכל רחבי הארץ .
  אז לפני שאתה ממהר להחרים תבקר שוב אני בטוח שדעתך תשתנה .

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 23 בנובמבר 2008 בשעה 12:10

  לפני שמשתלחים על הקרשת כדאי לקחת בחשבון כמה דברים.
  זה נכון שבעיקר בשבתות יש תור ארוך לאין שיעור וההמתנה נעשית לעיתים בלתי נסבלת. אולם אני בתור עובד ואחראי משמרת תמיד דואג להפנות לקוחות לקופות שהם פנויות ולקצר ככל האפשר את זמן השהיה. יש דבר כזה בעוד רשת?? אני אישית לא מכיר רשת שתפנה אישית ללקוח ותציע לו קופה פנויה שזו תתאפשר..
  מה גם שאתה יכול להיכנס לסופר מרקט ולהסתובב שעות מבלי שאף אחד לא שם עליך ומרוב ייאוש אתה יוצא ממנו ללא מענה מבלי למצוא את המוצר
  המבוקש, או לעיתים אתה צריך
  לחפש או לנחש מי העובד שתוכל לשאול אותו היכן אני צריך את המוצר המבוקש.אני חושב שהרשת דגלה לעצמה לחנך את העובדים לתת שירות קצת מעל ומעבר ללקוחות, ואלו מנצלים זאת לעיתים בהגזמה וחושבים שבמקומות אחרים הם יקבלו שירות יותר טוב.
  תשאל את האמא שפניה קורנות כאשר אתה מציע לה קופון שלא מומש ובאהדה רבה היא לוקחת אותו ובזה הרגע נחסך ממנה 10-15 שקלים עבור הגיס.
  או קופון שעבר זמנו ומייד אנו רצים לשאול את הממונים עלנו האם ניתן בכל זאת, לפנים משורת הדין לאפשר ללקוח לקבל את הקופון, על מנת שייצא מרוצה מחויית הקניה.
  אז נכון, לעיתים המוצרים יקרים וזמן ההמתנה הוא ארוך, אבל אל לנו להתעלם מהשירות שהרשת התחייבה לתת ללקוחותיה ואלו מנגד מנצלים זאת לרעה לעיתים ובנוסף גם מעיזים עוד להתלונן..שיילכו לקנות בסופר מרקט..
  דבר נוסף, מאוד אבל מאוד לא נוח לשבת ולהסתובב כל שנייה להצעת המבצעים. הרבה יותר קל שעושים זאת בעמידה אז אני לא יודע על מה הרעש. אז לפני שמשתלחים על משהו צריך לקחת בחשבון את כל הפרמטרים, כי כמו בכל דבר יש החסרונות והיתרונות שלהם.

 • אלמוני   ביום 25 בנובמבר 2008 בשעה 11:15

  כמי שמכיר את הרשת לעומק (ואינני מוכן לפרט בפומבי מפחד שיבולע לי), אני יכול לומר שזוהי רשת עם פחד ארגוני משתק. מנהלי הסניפים חושבים שהם עצמאים, אבל הם למעשה רק בובות בידי ההנהלה.הם חושבים שזהו לכאורה עסק שלהם, אבל יכולים להחליפם כהרף עין ובצורה משפילה ומבזה. משלמים להם לא רע, ואז הם עוצמים עיניים ומוכנים להיות שותפים לניצול העובדים הטעיית לקוחות וכד’. ההנהלה הראשית גורפת סכומי עתק על גב ניצול מחפיר של העובדים. עד שהעומדים בראש הפירמידה יוחלפו, אני לא קונה יותר שם.

 • אזרח ישראלי   ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 14:59

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3797183,00.html

 • יהונתן   ביום 6 במאי 2007 בשעה 21:31

  תנסה להכנס לסניף של סופרפארם עם רולרבליידס, זה לא כמו בפרסומת.

 • יונית   ביום 8 במאי 2007 בשעה 0:24

  מה יש ברשת הזאת שאי אפשר להשיג במכולת, בסופר, בבית מרקחת או בניו פארם? מוצרים של life?

 • מקס הזועם.   ביום 14 במאי 2007 בשעה 0:02

  אל תהיה נאיבי. אתה לא עומד בתור בגלל ניהול כושל. אתה עומד בתור כי בזמן שאתה מחכה שהמספר שלך יגיע עתה משתעמם ומסתובב בחנות וככה יש סיכוי שתקנה עוד משהו.
  זה לא ניהול כושל, זוהי מניפולציה נוספת שמוכיחה שמה שיעיל לביזנס לאו דווקא יעיל לצרכן (שלא לדבר על העובד).

 • רבקה פרץ   ביום 15 בפברואר 2009 בשעה 13:47

  לאחרונה נתקלתי התופעה של פרסומים מטעם הסופרפארם לגבי מבצעים. מוצרים בהוזלה בקניה מסכום מסויים, ובהרבה מקרים אין את המוצר בהוזלה וזאת מתברר לאחר קניה בסכום הנדרש לקבלת ההזמנה. פניתי לשרות לקוחות ולאחר מס’ פניות לשרות לקוחות , זכיתי לשרות מצויין , כאשר המוצר החסר הושג ונשלח לסניף הקרוב למקום מגוריי, ומה עוד לא נדרשתי לשלם עבורו כמחווה ופיצוי קבלתי את המוצר במתנה שווי המוצר 100.00 ש”ח
  ועל כך אני מברכת כי בכל זאת השרות והטפול בפנייה שלי היה טוב מאוד!ויצאתי מרוצה.

טרקבאקים

 • מאת כותבים ביום 12 במאי 2007 בשעה 8:48

  כל אדם צריך למלא את המצברים מפעם לפעם. חלק עושים זאת ע“י יציאה עם חברים, חלק ע“י ספורט וחלק פשוט זקוקים לשקט מן העולם. אני מהאחרונים. כש…

השאר תגובה