5 מחשבות על פרס והנשיאות (ב)

אני דווקא שמח שפרס זכה. אני לא מגדולי מעריציו, מעולם לא הייתי, ובכל זאת חשבתי כבר מזמן שזה בכלל לא רע אם יהיה נשיא. פעם נהגתי לומר, קצת ברשעות, שטוב שיהיה נשיא בגלל שמדובר באחד התפקידים בהם הסיכוי שלו לגרום נזק הכי קטן. כמובן שבתקופת קצב נוכחנו לדעת שגם נשיא יכול לגרום הרבה נזק.

הזכייה שלו שמחה אותי, קודם כל, כי די – מספיק. כמה פעמים הוא יכול להפסיד. במיוחד כשבכסא ראש-הממשלה יושב אדם שלא מגיע לקרסוליו משום בחינה. כשאת רוב כסאות השרים מאיישים אנשים שיש בכל גופם פחות כישרון ויכולת מאשר בזוג עפעפיו.

בתור נשיא פרס יוכל לנסוע ברחבי העולם, לדבר עם שועים על ננוטכנולוגיה ואנרגיה ירוקה, לשפר את הדימוי הירוד של ישראל בעיני העמים ואולי לזכות בעוד איזה פרס נובל. ולמי שחשב שמוסד הנשיאות ריק מתוכן – חכו ותראו. איש כמו פרס לא ישב בלשכה ויחתום על חנינות, לא ולא. זו הולכת להיות תקופה מעניינת בבית הנשיא.

הייתה לי לא מעט ביקורת על פרס לאורך השנים, אבל עדיין אני חושב שמדובר באישיות בלתי רגילה. בזכייה שלו, ובכל עצם ואופן קיומו והתנהלותו, יש משהו מרגש מהבחינה האנושית הכי פשוטה. זה מין סוג של הפי אנד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אחת העם   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 7:55

  ומה שמעניין כאן אנשים הוןא מי חמלא את תפקיד הנשיא של הרפובליקה הרקובה והמושחתת, מי יחגוג בשמה במסיבות קוקטייל וינאם נאומים
  חלולים ביום השואה?

  לבטל את המוסד החלול ולחלק את הכסף לזקנים בישראל שחיים בתנאים מחפירים. זה קצת יותר חשוב מהמשך ההצגת הראווה הבזויה הזו הקררויה נשיא המדינה.

 • שוקי   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 11:22

  נדמה לי שאם תגללי אחורה ותבדקי במה עסקתי יותר, בפרס או בעוני, תמצאי שבמקרה הזה פרס מפסיד בגדול.

  לגבי הרעיון שלך לפרק את מוסד הנשיאות ולחלק את הכסף לקשישים –
  זה לא רעיון ממש רע, אבל בכל שנה הולך סכום גדול פי 100 של כסף על שחיתויות, אז אני לא חושב שצריך להתחיל דווקא במוסד הנשיאות.

 • אזרח.   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 15:06

  איומים על חברי כנסת,

  http://news.walla.co.il/?w=//1115144

  ח”כ אלקין: איימו עלי שאבחר בפרס

  שלמונים למפלגות מסוימות,ולח”כים שונים.

  נוסף לכך,מתאים לה לרפובליקת הבננות,עם החונטה הצבאית-פוליטית-קלקלית,למנות אחד כמו פרס לנשיא.פרס תמיד היה שם.מעורב לאורך השנים בכל הדילים והתרגילים המסריחים.מבחינתי,פרס בלון ריקני נפוח,עם יחסי ציבור מעולים.
  ו…,כן.צריך לבטל הרבה דברים.אחד מהם זה מוסד הנשיאות.

 • איציק ש.   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 19:36

  שמת לב שאולמרט החל ללחוץ לבחירתו לא מזמן? אולמרט יודע מה הוא עושה. הוא יודע שימיו כראש ממשלה אינם רבים לכן הוא מטמין מוקש רב עוצמה ליורשיו בבית הנשיא. פרס ירצה לנאום לפני מליאת חכמי האיסלאם כדי להביא שלום, הוא רוצה עוד פרס נובל לשלום.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 21:28

  עם נשיא שהוא פוליטיקאי שנוי במחלוקת, סמל לרדיפת כבוד ואבי חוק ההסדרים הנצחי.

 • חגי הלמן   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 11:19

  אחת העם: העוני הוא אכן בעיה חשובה – ואיתה עוד בעיות רבות שקשורות להעדר תקציב – אבל נראה לי נוח מדי לחפש את הכסף תחת פנס האקטאוליה. הרי המדינה מחזיקה משרדי ממשלה שלמים (!) מיותרים בגלל אינטרסים קואליציוניים, מוסדות חרדים מסוגים שונים מקבלים המון כסף בגלל אינטרסים קואליציוניים, הפנסיות של עובדי השירות הציבורי הבכירים בשמים וכו’ וכו’. גיקים גדולים ממני יזכירו גם את התעקשותה של המדינה להשתמש ב”מיקרוסופט אופיס” (וגיקים גדולים עוד יותר יזכירו גם את “ווינדוס”), בעלות שבוודאי גדולה בהרבה מזו של מוסד הנשיאות.

  אז למה לקצץ דווקא בנשיא? בייחוד כשמדובר במוסד מאוד חשוב:
  http://hagai.blogli.co.il/archives/30

 • אפי פוקס   ביום 14 ביוני 2007 בשעה 13:39

  אני יודע שאני מחזיק בדעת מיעוט בדבר חשיבותו של מוסד הנשיאות בישראל. המשמעות של הסימליות הישראלית (שאינה קיימת, ומה שקיים, ראוי שיעלם) והתפקיד של מוסד הנשיאות בעיצוב החינוך הדימקורטי של מדינת ישראל, ולו באפקט ההכרזתי-לכאורי, מספיקה בעיני בשביל לממן ולהחזיק משרה שכזו.

  חוששני שמה שמניע את המקטרגים על עצם קיומו של המוסד הם המטריאליזם, והתכל’סיזם הישראלי שנהנה להתנער מסמלים, מוסדות, ומסורת (לא יהודית, מסורת שלטונית). גישת הפלמ”ח החפ”שניקית הייתה ראויה לנו כשעשינו דברים שהשתיקה יפה להם למען מטרות אחרות ש’קידשו’ את אותם המעשים.

  ישראל כמדינה ריבונית לא יכולה יותר להנות מהגישה הפשטנית הזו ולעודד ביזוי מוסדות שקיימים שם רק בשביל לייצג את המדינה, גם אם אינם יכול לשנות כהוא זה הכרעות הקשורות לניהול השוטף של מדינת ישראל. תועלתנות היא טובה. אבל לא תמיד. ולא בכל מחיר. בעיני, גם לסמלים יש משמעות***.

  מה טוב שהאיש היקר הזה, שמהווה בעיני סמל לשורשים עמוקים, ניסיון בלתי נתפס, וחוכמה מנהיגותית- יהיה פרצופה של מדינת ישראל בשנות גבורתו.

 • יונית   ביום 15 ביוני 2007 בשעה 10:44

  לעומת שני הנשיאים הקודמים, מדובר בשיפור עצום.

השאר תגובה