פרשת Coffee Bean: טוקבקים מטעם?

שתי הפגנות התקיימו היום מול סניפי רשת Coffee Bean בתל-אביב ובירושלים.
הרקע להפגנות, הם פיטוריו של אלון-לי גרין, עובד הרשת שניסה להקים וועד.

ברשת טוענים, שלא במפתיע, שהוא פוטר כי היה עובד גרוע. ד”ר אפרים דווידי שמצוי בעובדות ויזם את המאבק בקופי בין, טוען: להד”ם! העובד פוטר בניגוד לחוק רק בגלל שניסה להתאגד.

בתגובות לפוסט בנושא שפורסם בעבודה שחורה מוקדם יותר השבוע, נשמעו קריאות תמיכה נלהבות ברשת וקולות שגינו את המאבק ואת העובד ה”בעייתי”. וראה זה פלא – למרות שחתומים עליהן ארבעה אנשים שונים, כל התגובות הללו הגיעו מאותה כתובת IP.

 

עכשיו קושיה למשפטנים שביניכם: היה אם נתברר שהרשת עומדת מאחורי הטוקבקים הנ”ל, שאכן היא פגעה בזכויות החוקיות של העובד, ושהטוקבקים נכתבו אחרי שהגיש תלונה רשמית או תביעה בבית-הדין לעבודה – האם מדובר בשיבוש הליכי חקירה/משפט, בסוביודיצה, או סתם בחזירות?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איתי אשר   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 6:19

  .

 • יואב   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 9:29

  א. אין בכלל ספק שהשאלה היא לא פרטיות המגיבים.
  ב. אין, לי לפחות, ספק שהשאלה היא לא משפטית כפוף לסעיף זה אוא אחר.

  ג. הבעיה האמיתית באירוע הזה היא שהוא מייצג דורסנות ניאו-פיאודלית מהסוג הנחות ביותר. ישנה רמיסה ברורה של זכויות יסוד שצריך כוחות נפש די גדולים כדי להתמודד איתה. פניה לבית הדין לעבודה היא ברירת מחדל גרועה ורק לעיתים נדירות מקבל העובד הפשוט הגנה מפני המעביד. החוק קובע כי זכותו של המעביד לפטר עובד וכל השאר אלו הן התפלפלויות משפטיות מטופשות, לא מוסריות וחסרות אחריות.

  ד. המקרה הזה, למי שלא יודע, מייצג התנהגות שלטונית די עקבית, בחסותה של מערכת החוק כמובן.

  ה. מי שמייחס את הדברים לעוד אחת מתאוריות הקונספירציה השונות משול בדיוק לכל אלו שאומרים: ” לי זה לא יקרה …” ומוצאם את עצמם מופתעים מאד שבדיוק זה קורה להם.

 • שוקי   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 12:22

  כשאתה פועל בצורה לא אתית אתה צריך להביא בחשבון שאולי תיחשף. בכל אופן – לא הצגתי כתובות מלאות.

 • מישהו   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 16:24

  לא שאני מפקפק בסיפור שלך, אבל אין טעם לפרסם את נמספר שלהם כשאתה לא מפרסם את המספר המלא שלהם, משום שככה אין לנו אפשרות לאמת את הסיפור

 • שוקי   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 18:16

  אתה יכול לראות בזה אזהרה לפעם הבאה.

 • זאב לבן   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 21:46

  כל הכבוד שוקי.

 • שוקי   ביום 28 ביוני 2007 בשעה 0:17

  איזה חלק במשפט לא הבנת?

 • שוקי   ביום 28 ביוני 2007 בשעה 9:34

  גם לו הייתי חושף את כתובות ה-IP המלאות, אף אחד חוץ מספק האינטרנט לא יכול ללמוד מהן כלום על זהות המגיב (וגם זה רק בהנחה אחרי שיבדקו את השעות של התגובות ויצליבו עם הלוגים).

  בעיות של פרטיות קיימות כאשר *ספק האינטרנט* מסגיר פרטים על בסיס כתובת IP. לכתובת ה-IP כשלעצמה אין חשיבות.

  מכיוון שגם טרחתי להסתיר את הספרות האחרונות, ישנם ממילא 256 אפשרויות שונות, כך שזה באמת לפני לפנים משורת הדין ובעצם לא חשפתי כאן כלום. חוץ כמובן מהעובדה שנעשה ניסיון של *מישהו* להשפיע על דעת הקהל באמצעים לא כשרים.

 • איתי   ביום 28 ביוני 2007 בשעה 21:10

  http://www.blacklabor.org/?p=593

 • אפי פוקס   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 3:13

  אני אענה לך, אבל על נושא אחר לגמרי שהפוסט הזה העלה בי.
  האם חטא אחד מרפה חטא אחר?
  האם לא היה מספיק לציין שלארבעת הדמויות יש את אותו האיי פי. והיה חיוני לפרסם את מספר האיי פי של מי שאולי, גם אם יש ספק בזה, הוא אדם תמים ונודניק שנכנס בזהויות שונות ומגיב?

  אני עדיין חושב שפרסום פרטי IP של אדם הוא מידע רגיש. למרות שאולי משפטנים מנוסים ממני יחשבו אחרת.
  בכל מקרה, הצהרת פרטיות נורמאלית אמורה בדר”כ לחייב בעל אתר /בלוג להמנע מהפרסום הזה, בהתחייבות שלו מול הקוראים שלו.

  לגבי השאלה שלך. אני לא חושב שיש פה משום שיבוש הליכי חקירה, בעיקר בשל העובדה שהחקירה לא מתבססת על הפוסט. כך גם לא הפרה של סוביודיצה.

  מה שאולי יכול להיות פה, ונתפס בכלי האליזה שלהם, הוא מהלך של הרשת, עצמאי או עם יחסי ציבור מסודרים, שהוא בעייתי. אבל אני לא מוצא בשעה הזו, במוחי הקודח, עילת תביעה נגד יחצן שמפרסם שקרים תחת מסווה אנונימי. אולי יהונתן ימצא.

  הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא להתחיל להפיץ את האיי פי הסוררים הללו לבלוגים אחרים שיוכלו לחסום אותם מראש או לאתר אותם ולזהות טוקבקים קנויים אחרים.

  אבל אז שוב נהיה עלולים ליפול לבעית הפרטיות.)

 • ערס פואטי   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 10:35

  שייקח בחשבון שהוא עלול/עשוי להיחשף (תלוי כמובן באיזה צד אתה…). כתובת ה-IP נמסרת אוטומטית על ידי הדפדפן. אין מניעה לחשוף חלק ממנה כדי להוכיח ניסיון להטיית דעת קהל באמצעות טוקבקים (שרק פוליטיקאים, אנשי שיווק ועיתונאים שלא מבינים באינטרנט בכלל עוד מחזיקים מהם. אה, ורני רהב).

 • מרק ק.   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 11:46

  שוקי, מי שמאמין לך יאמין גם בלי ששתציין את הכתובות עצמן. מי שלא מאמין, אפילו עם מדובר באותו IP, יתלה בתירוצים של שרת פרוקסי וכדומה. ההצגה של הכתובות לדעתי לא משרת כלום.

 • מרק ק.   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 11:50

  במחשבה שניה,כל הענין צריך להחמיא ל”עבודה שחורה”. אני הייתי שמח אם יחצנים היו מתיחסים אלי במספיק רצינות בשביל להתחזות אצלי.

 • אפי פוקס   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 12:18

  אני מסכים שזאת סנקציה מצויינת להפסיק את התופעה הזו. והייתי שמח אם עוד אנשים היו עושים את זה.

  אבל מהצד השני, מה אם הטוקבקיסט הרב גוני הזה הוא לא משרד יחסי ציבור, או אחד טעם, אלא סתם ניג’ס שאוהב להגיב בשמות בדויים, גם אז יהיה מותר לפרסם את הפרטים שלו?

  זה מקביל לזה שכל פעם שאני מקבל שיחת טלפון מטרידה מנציג שירות לקוחות, אני אפרסם את מספר הטלפון שלו בבית.

  אני נאלץ להסכים עם מארק באופן נדיר שהצגה של הראיה הזו (וזו לא באמת הראיה הצילומסך הזה) לא באמת משנה את האינטגרטי של שוקי לגבי זה שהדבר נעשה. הכרזה שכזאת לדעתי מספיקה.

 • אפי פוקס   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 20:27

  “כשאתה פועל בצורה לא אתית אתה צריך להביא בחשבון שאולי תיחשף. בכל אופן – לא הצגתי כתובות מלאות.”

  מי קבע את זה? הקוד האתי הבלתי כתוב שלא סיפרו לי אותו?

 • יהונתן   ביום 27 ביוני 2007 בשעה 21:28

  אני לא חושב שצריך היה לפרסם כתובות, מצד שני, ככל הנראה אלו לא כתובות סטטיות ולכן הן לא רלוונטיות (כתובת IP מתחלפת לערך פעם ביום).

  לגבי תוכן התגובות עצמן, כמובן, יכול להיות שהן פרסום מפגיע או פוגעות בצורה אחרת, אבל הן בעיקר מראות את הכח של עבודה שחורה.

  כל הכבוד לאיתי

 • מרק ק.   ביום 28 ביוני 2007 בשעה 8:05

  שוקי, נדמה לי שהענין הוא החוזה הבלתי כתוב שיש בין הגולשים לבין בעל האתר. (תיכף יכנס אפי עם הקוד האתי :))

  אני מניח שרוב הגולשים לא מבינים שתוכנות הסטטיסטיקות אוספות את כתובות הIP וגם משתמשות בעוגיות בשביל לעקוב אחרי הצורה בה הם משתמשים באתר. פרסום כתובות הIP מהווה סוג של הפרת פרטיות כלפי הגולשים באתר.

  באופן מאוד תיאורטי, אדם שקרא את המאמר הזה יכול לשאול את עצמו “היום שוקי פרסם כתובת IP של יחצן, האם מחר הוא יפרסם את הIP IP שלי כאשר אזדהה בתור הומו/ימני/חרדי… בתגובות בעבודה שחורה?”.

  בסופו של דבר וורדפרס נותן לך הרבה אפשרויות מבחינת השליטה על מנגנון התגובות. גם אם לא רוצים להכריח משתמשים להרשם לפני שיוכלו להגיב, אני בטוח שניתן לכתוב תוסף קטן שמונע תגובה חוזרת מאותה כתובת IP תחת דואל אחר. אם אתה רוצה להשליט סוג התנהגות מסוים באתר, לעתי הדרך הטובה ביותר היא למנוע את האפשרות לנהוג אחרת.

השאר תגובה