10 דרכים לשמח חתול

תרומתי הצנועה לפרוייקט הכתיבה הקבוצתית היפהפה של אח”י דקר.     

1
ללטף אותו בכל הזדמנות.
זה נשמע טריוויאלי, אבל זה באמת עד כדי כך פשוט: החתול שלכם באמת זקוק לכמה מאות ליטופים קצרים ביום, לצד שעת הפינוק שבסופה הוא נושך אתכם והולך, או רומז בכיוון כלי האוכל שלו. חשוב מאד לעבור מדי פעם ליד החתול, ללטף אותו, ולהמשיך הלאה. אפשר גם לנשק.
 
2
לתת לו בחטיפים.
הווטרינר שלנו, ד”ר בועז ארד, הסביר לנו מזמן שכל נושא האכלת החתול הוא טרייד אוף של איכות חיים מול תוחלת חיים.

הבחירה של החתולים שלנו ברורה: איכות חיים והרבה (רצוי בפורמט לקיק עם ריח דגים עז).

כמובן שאתם לא חייבים להאביס את החתול עד מוות (אם כי אתם עלולים, כמונו, למצוא את עצמכם עם 20 קילו חתולים). הוא לא באמת צריך הרבה פינוקים קולינריים, והם אפילו לא חייבים להיות משמינים – פשוט חשוב שתיתנו לו אותם בתדירות גבוהה ותגוונו. שימו לב שישנם גם חטיפים בריאותיים – חטיף יבש לניקוי השיניים, חטיף שמנוני לכדורי פרווה, ועוד.
 
3
לתת לו מדי פעם את התחושה שהוא ממש מפריע לכם.
אם לא תתנו לחתול לשבת על העיתון שאתם קוראים, או על הכרית שלכם – בדיוק כשאתם רוצים ללכת לישון – הוא יחשוב שהוא לא מספיק חשוב. ואין דבר נורא יותר ליצורים קטנים באשר הם מאשר להרגיש שהם לא חשובים. זה לא שהחתול לא רוצה שתגנחו מהנאה כשהוא נתקע לכם מול הפנים בזמן הכי לא מתאים, ותעמידו פנים שאתם נהנים – ברור שהוא לא קונה את זה, אבל הוא מעריך את ההשקעה.
 
לכן, גם אם החתולה האפורה שלכם, על חמשת הקילוגרמים שלה, מתיישבת על המקלדת שלכם וגם על ידיכם המקלידות – אל תסלקו אותה; העמידו פנים שאתם נהנים.  ואל תשאלו אותי מאיפה הדוגמא הזו.
 
4
שירו לו שירים.
שירו לחתול שלכם שירים שעוסקים בו. זה יגרום לו להרגיש חשוב. כן, בדרך-כלל חתולים אינם חיות מוזיקליות במיוחד, אבל ברגע שהשירים עוסקים בהם, הם מגלים בהם עניין גדול ורואים בהם סיבה לגרגור עז.
 
איך גורמים לחתול להבין שהשיר עוסק בו? בוחרים שיר שמתאים לשם, ואם יש צורך – מחליפים חלק ממילות השיר בשם החתול. לדוגמא, אם לחתול קוראים יוסי, אתם יכולים לשיר לו את השיר
“יוסי, יוסי, יוסי, יוסי, מי זה יוסי אם תשאל;
יוסי יוסי יוסי-י החתול הכי שלי”.
יתאים גם כל שיר אחר שבו כל שמות העצם הן “יוסי”.
 
5
הכירו את האזורים הארוגניים של החתול.
זהו עוד דבר שנראה מובן מאליו, אבל רבים שוכחים שכל חתול והאזורים המיוחדים בהם הוא אוהב שמלטפים אותו – צוואר, מצח, גב או אפילו בטן. אם החתול נאלץ לשכב בתנוחה שתבהיר לכם איפה הוא רוצה שתלטפו אותו, סימן שנכשלתם בתפקידכם.
 
6
דאגו לצעצועים איכותיים.
השכלולים האחרונים בטכנולוגיית הצעצועים לחתולים די מדהימים, אז ממש חבל ללכת על הזבל הרגיל שממילא מגיע תוך חמש דקות אל מתחת לשידה הקרובה. אצלנו הלהיט כרגע הוא עמוד גירוד עם קאטניפ שמחובר אליו חוט צמר שבקצהו קשור כדור מרשרש.
 
7
אל תתרגשו כשהחתול נעלב מזה שאתם לא משחקים בצעצועים שקניתם לו.
אם לא תגידו “מה, אתה לא אוהב את זה?”, החתול עלול להרגיש שמשהו חסר. גרוע מזה – אם לא תגידו משפטים כאלה אז הוא עלול לחשוב שאתם קונים לו צעצועים רק כדי לצאת לידי חובה. חוצמזה, שלפעמים כתפיית חזייה או גרב משומשת בשיא הקיץ – שלא לדבר על פקק חצוף, שקית נייר מסתורית, או גליל נייר טואלט תוקפני במיוחד – באמת יכולים להיות צעצועים מגניבים מאד.
 
 
8
המציאו לו כינוי חיבה.
אם תהיתם בשאלה האם החתול שלכם יודע את שמו – התשובה חיובית. הוא לא בא כשאתם קוראים לו, לא בגלל שהוא טמבל שלא מצליח לזכור מילה חשובה אחת (למעשה הוא יודע הרבה), אלא כי הוא לא חושב שזה שאתם רוצים שיבוא חשוב מספיק כדי לקום מהמקום הנוח בו הוא נמצא.
 
אדרבא: מכיוון שהחתול אוהב את שמו, הוא גם אוהב לשמוע אותו פעמים רבות – אם הוא יבוא, אתם תפסיקו להגיד אותו (לכן, באופן כללי, מומלץ לחזור על שמו של החתול פעמים רבות יותר ככל שהוא קרוב אליכם).
 
מניסיון – שם חיבה הוא דבר שמחמיא מאד לחתול; הוא כנראה גורם לו לחשוב שהוא עד כדי כך חשוב שהוא צריך יותר משם אחד. השתמשו בשניהם. הוא עדיין לא יבוא כשתקראו לו – אבל הוא ישמח.
 
9
תעשו לו אח.
אם יש לכם רק חתול אחד בבית, אז כדאי שתקחו עוד חתול אחד לפחות.
לפעמים זה מסובך להכניס חתול חדש הביתה, ובהתחלה זה כואב, אבל אחר-כך יוצא החוצה וכולם שמחים, ופתאום איזה יופי – הוא דופק לו כאפה בפנים, עם ציפורניים… טוב, אולי אתם לא צריכים עוד חתול.  
 
10
תאהבו אותו.
כמו בני-האדם, ולא משנה כמה הם פלגמטיים – כל החתולים זקוקים לאהבה. החתול, כמו כל פולנייה, פשוט רוצה שתביעו כלפיו את האהבה בדרכים מיוחדות. אבל כמובן שזה לא מוציא אתכם מחובת האהבה וההתמסרות המוחלטת – לא מספיק לעשות מה שהחתול רוצה; אתם גם אמורים ממש ליהנות מזה.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דרורית   ביום 26 ביולי 2007 בשעה 22:39

  נהדר!
  (:
  אין כמו חתולים. חיה שראוי לסגוד לה.

 • איתי   ביום 26 ביולי 2007 בשעה 22:42

  http://sera.blogli.co.il/archives/77

 • דלית   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 0:31

  הם שורטים כל מה שזז, במיוחד רהיטים
  מורידים להם את הסיבים החוצה.
  מה עושים אם הם שורטים ילדים?
  מה עם הסחיבה של החול הביתה?
  כבד לא?

 • אחת מהצפון   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 1:57

  לא סתם שורטים. אנחנו מביאים להם רהיטים שהם אוהבים לשרוט.
  וגם דואגים לגדל ילדים שאוהבים להשרט.
  וגם מטפחים בני זוג חזקים לסחיבת חול…
  ורק שריטות? מה עם הפרעושים? ושלא נדבר על ההפלצות.
  עזבי, לא מתאים.

 • אילנהג   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 8:38

  תודה על ההתייחסות, החתולים יהיו מרוצים. אני רוצה להוסיף שמנסיון של שנים שמתי לב שחתולים הם מאוד שמרנים. מאוד דבקים בהרגלים, שלפעמים זה מצחיק. אם תזיז את קערת האוכל הוא יחפש אותה במקום הקבוע וימתין… יש רהיטים מסויימים שהם “שלו” כולל כסא המחשב וזה “מי שתופס קודם” (הבן אדם שמקרה חי בבית או הוא). בענייני אוכל יש מהמפונקים השבעים שאוכלים רק אוכל חתולים גרגרי וזהו.שום עוף לא יפתה אותם (איכס, מה זה…. וזה בא בחתיכות גדולות מדי…), אבל הכי הרבה הם מביאים לנו חיוך.וגם הלא הכי חכמים שביניהם , רגישים מאוד ואינטליגנטים…

 • רוני   ביום 28 ביולי 2007 בשעה 23:43

  וחשוב מזה- זה בדיוק הוטרינר שלנו!!! אחלה בן אדם.

  אבל החתולות שלנו מגיבות לשם שלהן, בשיא הרצינות.

  והצעצוע הכי טוב (וזול) הוא באמת פיסת נייר מקומטת…

 • יאיר   ביום 1 באוגוסט 2007 בשעה 17:43

  נכון לרגע זה, לחתולה שלי יש פטיש לנעליים, שרוכים, רגליים רטובות, כיורים, אמבטיות, מקומות גבוהים, עכברים אופטיים, שמיכות, אגרטלי פרחים, עיתונים, חומיינים וזבובים, ארונות בגדים (במיוחד מדפים עמוסים), ואבק.

  אבל הקטע הכי חזק שלה זה כשהיא עולה על שולחן האוכל, מנסה לחטוף לי משהו מהצלחת ומקבלת כאפה: היא חוזרת לשולחן, נשכבת רחוק מהצלחת כ-א-י-ל-ו לנוח, מתמתחת ולאט לאט מגיעה עם אחת הרגליים למרחק הקריטי. ופתאום יש לה דג בפה ורוטב שפוך על השולחן.

 • דריה   ביום 7 באוגוסט 2007 בשעה 2:36

  חח אהבתי.. קצת הזוי אבל בהחלט שווה לקרוא.
  ;)LOVE IT

 • נתי   ביום 20 באוגוסט 2007 בשעה 14:32

  פוסט מעולה ותגובות גם כן.

  גדי, למה לקנות אם אפשר לאמץ?

 • עדן   ביום 1 ביולי 2008 בשעה 8:53

  כל מה שרשמת נכוןכל הכבוד!!! אבל בקשר להרגלים של חתולים החתול שלי החליט שהוא מכניס לשם גם נשיכות ואני לא מצליחה לגרום לו להפסיק ולא ניראה שמשהו מפריע לו במיוחד כי הוא חי כמו פרינססה מה אני עושה איתו לעזאזל?(חוץ מלזרוק אותו כי ישעמם לי בלילה בלי שהוא יכין לי מתקפות פתע)תודה למי שיעזור…אני מיואשת

 • neti   ביום 8 ביולי 2008 בשעה 18:20

  הנה… בזכות הפוסט שלך הוספתי ליטוף נוסף לקלואי החתולה ולגורי הכלבלב… ככה כדי שיהיו קצת יותר שמחים…:-)

 • שקד   ביום 13 באפריל 2009 בשעה 0:41

  חתול היא חיה טובה ומפונקת

 • שקד   ביום 13 באפריל 2009 בשעה 0:41

  חתול היא חיה טובה ומפונקת

 • נילי   ביום 16 באוגוסט 2009 בשעה 23:15

  תנו לחתול שלכם לא משנה איך קוראים לו/לה ליראות את סרטוני גרפילד החתול, לא יודעת למה אבל החתולה שלי פשוט מתישבת ומסתכלת ורק על גרפילד… אני חושבת שזו אכן קונספירציה 🙂

 • שקד   ביום 21 במרץ 2010 בשעה 12:16

  הי תודה חבר זה עבד החתולה שלי מגרגרת כל שניה

 • שלומית   ביום 26 ביולי 2007 בשעה 22:49

  מקסים. גם מון שלי נהנתה והסכימה עם כל מילה.

 • ימימה   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 1:07

  היית יכול לכתוב בדיוק את אותו הדבר על ילדים. 🙂

 • יעל ישראל   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 2:28

  ואיך אני שמחה שלא פיספתי את הפוסט העילאי הזה. מרוב עיסוקים לא יוצא לי לבקר הרבה ברשימות, אבל פוסט מופלטה כזה לא הייתי מוכנה לוותר בחיים. כל מילה בסלע.

 • יוסי   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 7:36

  לא רק ללטף. לגרד בלי סוף מעל הזנב – ובעיקר בזמן שהוא – כלומר היא – אוכלת.
  ויש עוד דרך לשמח חתולה:
  לשים ליד הכורסה של הטלוויזיה כיסא ולשבת עליו, כדי שהיא לא תשתעמם לבד על הכורסא.

 • יונית   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 11:14

  חתול יודע טוב מאוד מה מותר לו לשרוט ומה אסור לו. אם הוא שורט דברים שאסור לו לשרוט (כולל בני אדם במקומות שונים ובדרגות עוצמה משתנות), הוא אומר לכם משהו. וחוץ מזה, הם ניתנים לחינוך – לא לאילוף, אבל לשכנוע. וחוץ מזה, אם החתול מחוסן ונקי, לא צריך להתרגש מזה יותר מדי. הם בדרך כלל מכירים בחולשת בני האדם (אלא אם מדובר בנסיבות מיוחדות, שמשהו ממש מכאיב לחתול או שהוא בדיוק התעורר מהרדמה).

  לגבי חתולים והרגלים, אני לפחות שמתי לב שחתול אכן דבק בהרגלים, אבל הוא גם אוהב לשנות את ההרגלים שלו כל כמה זמן. והם גם אוהבים לעיתים קרובות לנסות את הרהיטים הקבועים של החתולים האחרים. בלהקה שלנו זה בדרך כלל עובר בשלום.

 • CrazyVet   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 12:16

  לספק להם הרבה מקומות להתחבא. חתולים אוהבים פינות חשוכות וקטנות להשתחל בהם. אם הדירה קטנה, אפשר לחשוב לגובה (מדפים וכן הלאה, שיכולים גם להיות שימושיים).
  לגבי הפינוקים, הניסיון שלי אומר שעדיף שלא, או לפחות לצמצם כמה שאפשר. חתולים גרגרנים אולי מרוצים יותר באותו הרגע, אך השמנה יכולה לגרום להרבה מאוד מחלות שבסופו של דבר פוגעות באיכות החיים של החתול.

 • גדי שמשון   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 13:10

  כשהוא יזדקן בכבוד ויאסף אל אבותיו החתולאים, תקנו כלבלב.

 • פצ'קוש   ביום 27 ביולי 2007 בשעה 14:17

  איך ש’אני שמח על הפוסט הזה.
  רק תיקון אחד – אני יודע את כל השמות שלי, ותמיד הגבתי לכולם.

השאר תגובה