העניין החברתי: התעוררות ברשת

המון אנשים בישראל מדברים בשנים האחרונות על ייאוש, על אדישות, על חוסר הסולידריות ועל היעדר נכונות מצד אנשים לפעול למען הדברים בהם הם מאמינים.

ובכל זאת, מדי פעם ישנם בודדים וקבוצות שפועלים למען מטרות אזרחיות וחברתיות חשובות, בשטח וברשת. בשבועות האחרונים נשלחו אליי לינקים לכמה אתרים חדשים שקשורים לפעילויות כאלה. נראה כאילו ישנם ניצני התעוררות ברשת, ואני מקווה שהם רק סנוניות ראשונות להתארגנויות שילכו וישפיעו על סדר היום.

הנה כמה מהאתרים החדשים:

הוועד למען פליטי דרפור
“נאבק למען 700 הפליטים הסודנים השוהים בישראל, אנשים שברחו ממלחמת האזרחים עקובת הדמים המתרחשת בסודן מאז 2003″.
עניין חשוב שבו באה ידי ביטוי פשיטת הרגל המוסרית של השלטון בישראל, שמתייחס לאנשים כאילו הם פסולת תעשייתית שצריך לחשוב איפה להיפטר ממנה.

נמאס
זכויות עובדים ועוד. חבר’ה פעלתנים וחרוצים שעושים רושם מאד חיובי.
92% מהעסקים במשק הישראלי עוברים על החוק ופוגעים בזכויות עובדיהם. לשלטון בישראל היה נוח לשמר את המצב במהלך השנים האחרונות, ולהעלים עין מהחמרתו.
(ואם זכויות עובדים מעניינות אתכם, כדאי לכם לבקר גם בדף התגית זכויות עובדים בעבודה שחורה).  

נאמני תעסוקה
למען עובדי הקבלן בישראל.
בישראל ישנם עשרות אלפי עובדים שמועסקים בתנאים מחפירים, בזכות פרצות בחוק ו/או אכיפה לקויה. מצבם של עובדי הקבלן מחייב חקיקה ייעודית, אכיפה נמרצת ופסיקה מחמירה במקרים שיגיעו לבית-המשפט.  
אני מקווה שפעילות האתר הזה תתחבר לגורמים אחרים שעוסקים בתחום, אבל אולי ריבוי האתרים דווקא יוכיח את עצמו.

כנסת 2
אתר מאפשר לכם להציע הצעות חוק, ולגולשים אחרים לדרג אותן. נשמע כמו פופוליזם, אבל לדעתי זה רעיון עם הרבה פוטנציאל. מה דעתכם על ההצעה הזו, למשל: להצמיד את שכר חברי הכנסת לשיעור הנוכחות שלהם בהצבעות על חוקים, בדיוני וועדות ומליאה.

הזווית השלישית
חדשות ומידע למלכ”רים ועמותות.
צריך גם כאלה.
 
התודעה החברתית
מקימי האתר הזה מגדירים את פעולתם או תחום העניין שלהם כ”תקווה סוציאליסטית רדיקלית”. אני לא סוציאליסט ולא רדיקל, ולא בטוח שדרך הפעולה שלהם היא הנכונה, אבל אני חושב שאלו אנשים טובים פי אלף מהניאו קונסרבטיבים (שפעלם ידוע יותר כ”קפיטליזם חזירי”.

מצאתם עוד אתרים כאלה?
מפעילים אחד כזה? ספרו לי כדי שאוסיף לרשימה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אילנה שקולניק   ביום 4 באוגוסט 2007 בשעה 7:06

  על מידע מאד חשוב!!! אני מנהלת את סניף ש.י.ל – שירות ייעוץ לאזרח בראשון-לציון. 40% מהפניות אלינו הן בנושא יחסי עובד-מעביד. אנחנו נתקלים בניצול עובדים יום-יומי. יש לנו 3 מומחים מתנדבים המגיעים לפגישות עם הפונים וגם נותנים מענים טלפוניים. שלושתם עמוסים! אבקש לציין את אתר ש.י.ל הארצי הנותן מידע בנושאי זכויות האזרח. מגוון וחשוב! באתר יש פורום לשאלות ותשובות.
  http://www.shil.shil.info
  ש.י.ל הינו שירות של משרד הרווחה.
  ואם יורשה לי, בש.י.ל ראשון-לציון דרושים מתנדבים, עורכי-דין, לתחומים שונים. פירוט באתר המקומי:
  http://www.rishon-shil.info
  מאמר חשוב זה יועבר לקריאה לכל המתנדבים שלנו!

השאר תגובה